KIERUNEK ? RZESZÓW

Nikogo spośród miłośników pojazdów zabytkowych, ani miłośników militariów, ani także  miłośników rajdów górskich nie może zabraknąć w Rzeszowie, 18-21 maja 2012r., na  II rundzie Mistrzostw Polski Pojazdów Zabytkowych.

To będzie niezapomniana impreza. Znakomicie dopracowany program gwarantuje, że nikt nie będzie się nudził: ani uczestnicy – zarówno ci doświadczeni, jak i nowicjusze; ani obserwatorzy, ani kibice. XIII już edycja podkarpackiego Rajdu Pojazdów Zabytkowych, tym razem będzie Rajdem Nocy Muzeów. Nie zabraknie zatem fantastycznych wystaw i prezentacji, a do współpracy organizatorzy zaprosili Podkarpackie Stowarzyszenie Miłośników Militariów i Muzeum Techniki i Militariów w Rzeszowie. Uczestnicy Rajdu będą mieli także możliwość podziwiania na żywo pierwszej repliki Syreny Sport, wykonanej przez Pana Mirosława Mazura. 

Sama trasa rajdu także będzie przygotowana w nietypowy sposób: organizatorzy zaproponowali tzw. „Ligę Otwartą”, czyli eliminacje przeznaczone dla każdego posiadacza pojazdu zabytkowego, nawet zupełnie początkującego w szrankach Mistrzostw. Nieco krótsza i łatwiejsza trasa, każdemu uczestnikowi da wiele satysfakcji.

Szlak podkarpackiego przemysłu, który zaplanowali dla uczestników organizatorzy, pokaże historię jedynego samochodu wyprodukowanego na Podkarpaciu, w Wytwórniach Sprzętu Komunikacyjnego w Mielcu i Rzeszowie, o nazwie  WSK Mikrus MR 300.  

Nie zabraknie także sportowych emocji: czeka nas wyścig na Karowej i rzecz niesamowita, czyli Górskie Samochodowe Mistrzostwa Polski w wydaniu retro!

Nie może zabraknąć, rzecz jasna, konkursu elegancji. Wszystkie pojazdy zabytkowe, biorące udział w rajdzie, zgromadzą się na rzeszowskim Rynku, by w pełnej krasie zaprezentować urok zabytkowej motoryzacji.

Oczekując Państwa 18-go maja w Rzeszowie, zapraszamy tymczasem do obejrzenia galerii zdjęć z poprzednich edycji imprezy.

 

Program:
Piątek 18 maja 2012
 • Przyjazd i zakwaterowanie uczestników rundy Mistrzostw Polski Pojazdów Zabytkowych
Sobota 19 maja 2012
 • Rozpoczęcie rundy MPPZ - przejazd przez miejscowości Rzeszów - Boguchwała ZNS - Rzeszów Greinplast - Rzeszów Millenium Hall
 • Przyjmowanie załóg "Ligi Otwartej" - dla wszystkich - przy Muzeum Techniki i Militariów, ul. Kochanowskiego - Wystawa (godz. 8:00 - 10:00) 
 • Inauguracja  VII Wystawy Pojazdów Zabytkowych i Militarnych, a także techniki przy Muzeum Techniki i Militariów w Rzeszowie (godzina 9:00). Pokaz dioram wojskowych z okresu II Wojny Światowej przygotowanych przez Podkarpackie Stowarzyszenie Miłośników Militariów – Muzeum Techniki i Militariów w Rzeszowie (19 i 20.05 sobota/niedziela)
 • Wystawa i konferencja poświęcona Mikrusowi – Rzeszów Hotel Hetman – wystawa będzie czynna także w czasie trwania Nocy Muzeów w Rzeszowie
 • Dla uczestników "Ligi Otwartej" zwiedzanie ciekawych zakątków miasta i dminy Boguchwała - przejazd autokarem (godz. 11:00 - 16:00)  
 • Próba sprawnościowa "Wyścig na Karowej" - Rzeszów Millenium Hall (godz. 15:00 - 17:00) - dla MPPZ
 • Start "Ligi Otwartej" do pierwszego etapu rajdu - wspólnie z MPPZ  
 • Próba sprawnościowa "Wyścig na Moniuszki" – Rzeszów (godz. 18:00 - 19:30:)
 • Konkurs Elegancji podczas Rzeszowskiej Nocy Muzeów - Rzeszowski Rynek (godz. 19:00 - 22:00)

Niedziela 20 maja 2012

 • Start MPPZ i "Ligi Otwartej" do kolejnego etapu rajdu - przejazd trasą Rzeszów - Korczyna - Niebylec - Boguchwała
 • Jazda na Regularność – tor wyścigów górskich w Korczynie podczas GSMP (godz. 12:00 - 13:30)
 • Przejazd przez Niebylec
 • Konkurs Elegancji w Boguchwale – Pałac Lubomirskich (godz. 14:00 - 17:00)
 • Zakończenie imprezy tradycyjnym Balem Komandorskim (godz. 20:00 - do rana)

Poniedziałek 21 maja 2012

 • Śniadanie i powrót do domu
Pojazdy zabytkowe: 
Share

News

Biuletyn PZM Nr 18 - Luty 2020
Rok 2020 jest szczególny dla Polskiego Związku Motorowego, który obchodzi... więcej
Potocki, Stoch i Balicki w Le Mans Classic
Zgodnie z zapowiedziami z sezonu 2019 panowie Jan Potocki, Marian Stoch i... więcej
PZM świętował 70-lecie działalności
Działacze z całego kraju, wybitni zawodnicy sportów motorowych ... więcej
RMCH 2020: Pechowa końcówka Polaków
Polskie załogi w komplecie zakończyły rywalizację w tegorocznym Rallye Monte... więcej
RMCH 2020: Polacy robią swoje
Jak widać na powyższym obrazku Rallye Monte Carlo Historique to nie... więcej
RMCH 2020: Świetna jazda Polaków
Dobre wieści dochodzą do nas z Monte Carlo. Dziś polskie załogi dały pokaz... więcej
RMCH po dwóch etapach
Jesteśmy po dwóch etapach Rallye Monte Carlo Historique 2020. Na razie... więcej
Dziś startuje Rallye Monte Carlo Historique
Dziś, w piątek, z Monte Carlo wystartuje 5 polskich załóg startujących w Rallye... więcej
Zaproszenie na Retro Carpathia 2020 - I rundę MPHRR
Automobilklub Doliny Sanu zaprasza na drugą edycję Rajdu Retro Carpathia. ... więcej
Bałtycki Rajd - I runda motocyklowych MPPZ - zapowiedź
W dniach 23.04 – 24.04.2020 roku w Łebie, ośrodek Inter Camp'84, ul.... więcej

Strony

- Archiwum

Facebook

Patroni medialni Mistrzostw Polski Pojazdów Zabytkowych


Oficjalny pomiar czasu w Historycznych Rajdach na Regularność

Wracamy na chwilę na Retro Motor Show 2019 na Międzynarodowe Targi Poznańskie gdzie w dniach 25-27.10.2019r. Komisja Pojazdów Zabytkowych Automobilklubu Wielkopolski zaprezentowała historię motoryzacji na wystawie zatytułowanej „Państwa i miasta”.

Na powierzchni 3000 m2 przedstawiono:

 • okres 20-lecia międzywojennego w Polsce z Fiatem 508 Junak z 1937r. czy Fiatem 508 Łazik z 1938r. umiejscowionych tuż obok pracowni krawieckiej z charakterystycznym dla tego okresu wystrojem,
 • czasy PRL-u gdzie wśród blokowiska z trzepakiem prezentowały się warszawy, syreny, fiaty 125p i 126p, polonez czy mikrus oraz autobus Jelcz zwany „ogórkiem” wraz z żukami, nysami i tarpanem,
 • typową uliczkę włoską ze skuterami Vespa i Lambretta oraz fiatami m.in. Fiat 509 SM z 1926r. czy Fiat 514 z 1929r.,
 • w strefie amerykańskiej automobile przedwojenne jak Reo Roadster z 1908r. czy też Ford T z 1914r. w towarzystwie cadillac’ów, plymouth’ów, studebaker’ów, dodge’a czy też buick’a a wędrując dalej przenieśliśmy się do szalonych lat 50-tych i 60-tych prezentując dorobek motoryzacyjny tamtych lat: mustangi, chevrolety czy też corvetty z muzyką Elvisa Presley’a i szafy grającej w tle czy też uśmiechem Marylin Monroe,
 • w ‘30 rocznicę obalenia muru berlińskiego pojazdy z DDR: wartburgi, trabanty czy P70 a po drugiej stronie drutów kolczastych bogatą kolekcję volkswagenów, mercedesów czy BMW z Horch’em 853 Sport Cabrio z 1938r. na czele, którego wyjątkowość i piękność została nagrodzona w konkursie Retro Motor Show Awards 2019 w kategorii Retro Pojazd.

Całość wystawy dopełniała wyjątkowa scenografia, wystylizowani w stroje z dalej epoki członkowie Komisji Pojazdów Zabytkowych wczuwający się w swoje role, muzyka na żywo, konkursy i inscenizacje co zostało docenione przez kapitułę Retro Motor Show Awards 2019 przyznając nam nagrodę w Kategorii Retro Stoisko.

Tekst: Lidia Matuszek

Strony

Fédération Internationale des Véhicules Anciens