Karol Urbaniak Mistrzem Polski KIA LOTOS Race

Na początku pierwszego wyścigu miał miejsce zbiorowy falstart, za który aż 9 zawodników przez dyrektora zawodów zostało ukaranych doliczeniem 25 sekund do czasu wyścigu. Ci kierowcy najwyraźniej „przespali” odprawę przed wyścigami, podczas której dyrektor zawodów informował, że na torze w Zolder wyścig zaczyna się dopiero wtedy, gdy zapalą się zielone światła, a nie już wtedy, gdy zgasną czerwone. To zdarzenie wywróciło klasyfikację wyścigu i dość niespodziewanie z drugiego zwycięstwa w tym sezonie cieszył się Michał Śmigiel, który ruszał z bardzo odległej 15. pozycji i do mety zdołał przebić się do 3. miejsca. Już po tym, jak odebrał puchar za ukończenie wyścigu na 3. pozycji okazało się, że dwóm zawodnikom, którzy dojechali do mety przed nim – Karolowi Urbaniakowi i Albertowi Legutko – sędziowie doliczyli do czasu wyścigu po 25 karnych sekund. Karol Urbaniak prowadził w tym wyścigu od startu do mety, stopniowo powiększając przewagę nad rywalami. Albert Legutko, który startował z 7. pozycji po pierwszym okrążeniu był już czwarty, a po czwartym – drugi. Jak okazało się po drugim wyścigu i po podsumowaniu punktów z wszystkich 6 rund, osiągnięciem na wagę mistrzowskiego tytułu był dla Karola Urbaniaka najlepszy czas okrążenia w pierwszym wyścigu i zdobycie dodatkowych 5 punktów.

Chociaż przerwa między wyścigami KIA LOTOS RACE na torze w Zolder była bardzo krótka, warunki do ścigania zmieniły się diametralnie. Spadł obfity deszcz i tor był mokry. Z pierwszego pola startowego ruszał ex-piłkarz – Tomasz Magdziarz, który pierwszy wyścig ukończył na wysokim 6. miejscu, czyli najlepszym w sezonie. Tym razem podczas startu żaden z zawodników nie wyrywał się przedwcześnie do przodu. Gdy zapaliły się zielone światła, znakomitym refleksem popisał się Filip Tokar, który ruszał z 5. pozycji. Po kilku zakrętach przewodził już stawce, za nim zacięty bój o drugą pozycję toczyli Tomasz Magdziarz, Karol Urbaniak i Mike Beckhusen. Lider klasyfikacji generalnej – Michał Śmigiel – szybko przebił się z 6. miejsca na 3. i równie szybko spadł na 14. To oznaczało, że jeśli jego bezpośredni konkurenci w walce o tytuł Mistrza Polski – Karol Urbaniak i Filip Tokar – ukończą wyścig na pozycjach znacznie wyższych niż on, mistrzowski tytuł przejdzie mu koło nosa. Początkowo, przez 8 okrążeń, ze zdobycia tytułu Mistrza Polski Kia Picanto mógł cieszyć się Filip Tokar. Niestety, popełnił błąd na hamowaniu, wypadł z toru i spadł na 6. pozycję. Wówczas, na pierwsze miejsce awansował Karol Urbaniak i nie oddał go do mety, zapisując na swoim koncie 4 triumf w 12 rozegranych w tym sezonie wyścigach. Za nim finiszowali Paweł Malczak i Max Zschuppe, dla których miejsce – odpowiednio – drugi i trzecie na mecie wyścigu to najlepszy tegoroczny wynik. Michał Śmigiel ukończył wyścig na 8. miejscu.

Wystarczającym do zdobycia tytułu Mistrza Polski Kia Picanto? Po podliczeniu punktów z wszystkich rund i odjęciu najgorszego wyniku z jednego wyścigu okazało się, że Mistrzem Polski – z przewagą zaledwie 1 punktu (!) – został… Karol Urbaniak. Gdyby Michał Śmigiel zdołał wyprzedzić jeszcze jednego zawodnika i ukończył drugi wyścig na torze w Zolder na 7. pozycji, wówczas to on miałby przewagę 1 punktu nad Karolem Urbaniakiem i w trzecim sezonie startów w KIA LOTOS RACE sięgnąłby po tytuł Mistrza Polski. Co gorsza dla sympatycznego 19-latka z Sopotu, gdyby w drugim wyścigu nie walczył o zajęcie jak najwyższej lokaty i przyjechał do mety na 9. miejscu lub niższym, również zostałby Mistrzem Polski. Wtedy wynik z drugiego wyścigu na torze w Zolder byłby najgorszym w sezonie i konto punktowe Michała Śmigla pomniejszyłoby się o maksymalnie 48 punktów zamiast o 50 (za najgorszy wynik w sezonie – również 8. pozycję w pierwszym wyścigu na Slovakiaringu). Drugim wicemistrzem Polski Kia Picanto, ze stratą 19 punktów do zwycięscy, został Filip Tokar.

Po zakończeniu wyścigów na belgijskim torze odbyło się uroczyste zakończenie sezonu KIA LOTOS RACE, podczas którego Dyrektor Zarządzający Kia Motors Polska – Wojciech Szyszko – obiecał ogłosić plan na kolejny rok. O tym czy Mistrzostwa Polski Kia Picanto zaliczą 11. sezon startów i czy zostanie zachowana międzynarodowa formuła pucharu poinformujemy Państwa w osobnym komunikacie, razem z wypowiedziami mistrza i wicemistrzów Polski KIA LOTOS RACE 2015.

Wszystkie informacje dotyczące Mistrzostw Polski Kia Picanto można znaleźć na facebookowym profilu KIA LOTOS RACE https://www.facebook.com/KiaLotosRace oraz na stronie internetowej www.kialotosrace.pl

Samochody: 
Źródło zdjęcia: 

News

Za tydzień w Limanowej: pojedynek wyścigowych Tytanów
Opublikowana przez Auto Moto Klub Limanowa prowizoryczna lista zgłoszeń... więcej
Najbardziej polski wyścig w sezonieprzed Kacprem Sztuką
Hungaroring jak zwykle będzie stanowić najbardziej polską rundę w sezonie. Z... więcej
Katowice czekają na drifterów!
Driftingowe Mistrzostwa Polski osiągnęły półmetek, a rywalizacja o... więcej
Półmetek wyścigowego sezonu na Torze Poznań
Przed nami trzecia runda Wyścigowych Samochodowych Mistrzostw Polski. W... więcej
10 lat FIA EHC w Polsce!
Po raz dziesiąty Wyścig Górski w Limanowej będzie rundą FIA EHC... więcej
Grzegorz Rożalski królem nadmorskich wyścigów
Po rozgrywanej w zmiennych warunkach atmosferycznych sobotniej, 7... więcej
Szkolenie na licencję stopnia ND-R, 25-26.07.2024, Świdnica
1. Terminy:25.07.2024 - 26.07.2024 (czwartek - piątek)2. Miejsce:Sala Galerii... więcej
Szkolenie sędziów sportu samochodowego, 25.07.2024, Świdnica
Termin: czwartek 25 lipiec 2024 – Szkolenie teoretyczneMiejsce: Świdnica... więcej
Kucharczyk wraca na fotel lidera mistrzostw po znakomitej jeździe na Zandvoort
Po pechowej poprzedniej rundzie w Budapeszcie nie ma już śladów. Tymek... więcej

Strony

- Archiwum