Kalendarze MPPZ i PPPZ na sezon 2016

Znamy już oficjalne kalendarze GKPZ PZM na sezon 2016. Samochody zaczną jak zwykle w Stalowej Woli w drugi weekend maja. Z przecieków wiemy, że w przyszłym roku zawodnicy odwiedzą przede wszystkim Sandomierz. Długi weekend po święcie Bożego Ciała od dawna należy do Automobilklubu Lubelskiego. Tym razem Lubelski Rajd Pojazdów Zabytkowych odbędzie się w Zamościu. Tydzień później (pierwszy weekend czerwca) odbędzie się impreza organizowana na Kaszubach przez Automobilklub Morski. W połowie czerwca Automobilklub Polski po raz drugi z rzędu zaprosi klasyki do postindustrialnego Żyrardowa. Na przełomie miesięcy Automobilklub Beskidzki planuje kolejną imprezę wpisaną do kalendarza FIVA. Uczestnicy Beskidzkiego Rajdu Pojazdów Zabytkowych ponownie odwiedzą Jaworze. Zaraz po imprezie w Bielsku i Jaworzu trzeba będzie się przenieść do Rzeszowa na Podkarpacki Rajd Pojazdów Zabytkowych. Największą atrakcją imprezy będzie podkarpacki etap rajdu The 6th Peking to Paris Motor Challenge. Przypuszczalnie będzie to wydarzenie roku. Prawie miesiąc później, w pierwszy weekend sierpnia, do kalendarza MPPZ powróci Automobilklub Tarnowski i impreza organizowana w Tarnowie. Tradycyjnie pod koniec sierpnia Automobilklub Częstochowski zaskoczy wszystkich nietypowym podejściem do rajdów pojazdów zabytkowych. Sezon zakończy impreza organizowana przez Automobilklub Wielkopolski. Jak zwykle wiele emocji dostarczy wyścig na Torze Poznań.

Po raz pierwszy motocykliści mają osobny kalendarz MPPZ. Nic dziwnego – mistrzostwa jednośladów rozwijają się z każdym rokiem. W nadchodzącym sezonie odbędzie się 6 imprez: w Mińsku Mazowieckim (maj), Olsztynku (czerwiec), Cierszewie koło Płocka (lipiec), Lubartowie (sierpień), okolicach Cieszyna (wrzesień) i w Łodzi (wrzesień).

Po raz trzeci ruszy także Puchar Polski w rajdach na regularność. Sezon zacznie impreza w Częstochowie (21 maja). Następnie odbędzie się rajd w Krakowie (11 czerwca) oraz w Warszawie (26 czerwca). Wrzesień będzie należeć do najtrudniejszych i najdłuższych rajdów w kalendarzu (ze współczynnikiem punktowym 1,5). Najpierw na początku miesiąca wystartuje Rajd Polski Historyczny, a w połowie września debiutujący jako runda PPPZ Grand Prix Polski Pojazdów Zabytkowych organizowany przez Automobilklub Rzemieślnik. Sezon zakończy impreza w Łodzi przygotowana przez Classic Cars Łódź (1 października).

Szczegółowe kalendarze:

MPPZ samochody: pobierz

MPPZ motocykle: pobierz

PPPZ regularność: pobierz

Pojazdy zabytkowe: 
Share

News

9. Rajd Polski Historyczny przełożony na 2021
Na trzy miesiące przed startem, z wielkim żalem organizator poinformował, ... więcej
Drive it Day 2020 - 5 czerwca jeździmy klasykami cały dzień
Polski Związek Motorowy wraca do idei Drive it Day. Na 5 czerwca zaplanowano... więcej
44 Rotor Rajd odwołany
Oświadczenie organizatora w sprawie Rotor Rajdu:Długo czekaliśmy z podjęciem... więcej
17th International Citroen Car Club Rally Toruń 2020 przeniesione na sezon 2022
Po konsultacji z Prezydentem Miasta Torunia Michałem Zaleskim oraz Prezydentem... więcej
Zmiana daty Rajdu "Wspomnienie Warszawskiego" - rundy MPHRR
W związku z bardzo niepewną sytuacją epidemiczną, kierując się bezpieczeństwem... więcej
Flaga narodowa „Dla wszystkich, którzy niosą pomoc” - PKN ORLEN
Z okazji Dnia Flagi, który przypada 2 maja, PKN ORLEN przygotował kampanię... więcej
Komunikat PZM dot. pracy Biura Zarządu Głównego w Warszawie w okresie 04-15.05.2020 r.
Uprzejmie informujemy, że w dniach 04.05-15.05.2020r. Biuro Zarządu Głównego... więcej
Komunikat PZM dot. pracy Biura Zarządu Głównego w Warszawie w okresie 20-30.04.2020 r.
Komunikat PZM dot. pracy Biura Zarządu Głównego w Warszawie w okresie 20-30.04.... więcej
Komisja Pojazdów Zabytkowych Automobilklubu Polski odwołuje imprezy
Z powodu zagrożenia epidemicznego oraz związanych z tym problemów... więcej
Komunikat w sprawie rekomendacji odwołania / zmiany terminu zawodów
W nawiązaniu do poprzedniego komunikatu w sprawie rekomendacji odwołania /... więcej

Strony

- Archiwum

Facebook

Patroni medialni Mistrzostw Polski Pojazdów Zabytkowych


Oficjalny pomiar czasu w Historycznych Rajdach na Regularność

Wracamy na chwilę na Retro Motor Show 2019 na Międzynarodowe Targi Poznańskie gdzie w dniach 25-27.10.2019r. Komisja Pojazdów Zabytkowych Automobilklubu Wielkopolski zaprezentowała historię motoryzacji na wystawie zatytułowanej „Państwa i miasta”.

Na powierzchni 3000 m2 przedstawiono:

  • okres 20-lecia międzywojennego w Polsce z Fiatem 508 Junak z 1937r. czy Fiatem 508 Łazik z 1938r. umiejscowionych tuż obok pracowni krawieckiej z charakterystycznym dla tego okresu wystrojem,
  • czasy PRL-u gdzie wśród blokowiska z trzepakiem prezentowały się warszawy, syreny, fiaty 125p i 126p, polonez czy mikrus oraz autobus Jelcz zwany „ogórkiem” wraz z żukami, nysami i tarpanem,
  • typową uliczkę włoską ze skuterami Vespa i Lambretta oraz fiatami m.in. Fiat 509 SM z 1926r. czy Fiat 514 z 1929r.,
  • w strefie amerykańskiej automobile przedwojenne jak Reo Roadster z 1908r. czy też Ford T z 1914r. w towarzystwie cadillac’ów, plymouth’ów, studebaker’ów, dodge’a czy też buick’a a wędrując dalej przenieśliśmy się do szalonych lat 50-tych i 60-tych prezentując dorobek motoryzacyjny tamtych lat: mustangi, chevrolety czy też corvetty z muzyką Elvisa Presley’a i szafy grającej w tle czy też uśmiechem Marylin Monroe,
  • w ‘30 rocznicę obalenia muru berlińskiego pojazdy z DDR: wartburgi, trabanty czy P70 a po drugiej stronie drutów kolczastych bogatą kolekcję volkswagenów, mercedesów czy BMW z Horch’em 853 Sport Cabrio z 1938r. na czele, którego wyjątkowość i piękność została nagrodzona w konkursie Retro Motor Show Awards 2019 w kategorii Retro Pojazd.

Całość wystawy dopełniała wyjątkowa scenografia, wystylizowani w stroje z dalej epoki członkowie Komisji Pojazdów Zabytkowych wczuwający się w swoje role, muzyka na żywo, konkursy i inscenizacje co zostało docenione przez kapitułę Retro Motor Show Awards 2019 przyznając nam nagrodę w Kategorii Retro Stoisko.

Tekst: Lidia Matuszek

Strony

Fédération Internationale des Véhicules Anciens