Kajetan Kajetanowicz na Rajdzie Mikołowskim

W dniach 26-27 kwietnia 2013 r. w Mikołowie odbędzie się 2. Rajd Mikołowski. Jest to II runda Rajdowych Samochodowych Mistrzostw Śląska. Obecnie na liście zgłoszonych widnieje 40 załóg. Termin przysyłania zgłoszeń mija 24 kwietnia..

W piątek 26 kwietnia rajdowcy stawią się na odbiorze administracyjnym oraz przejdą badanie kontrolne. Będą mogli również zapoznać się z trasą. Natomiast w sobotę 27 kwietnia rozpocznie się właściwa część zawodów. Start (podobnie jak meta) rajdu znajdować się będzie na mikołowskiej starówce, skąd zawodnicy ruszą na 5-kilometrowe odcinki specjalne w Gardawicach i Zgoniu. Po każdej pętli załogi będą zjeżdżać do parku serwisowego mieszczącego się na parkingu pod CH Auchan w Mikołowie. Dla załogi, która najlepiej sobie poradzi sobie na 30 kilometrach OS-ów i zostanie zwycięzcą klasyfikacji generalnej firma Taurus ufundowała Box dachowy Thule, a zdobywcy pierwszych miejsc w poszczególnych klasach otrzymają Kroniki Fotograficzne Polskich Rajdów.

Równolegle podczas trwania rajdu przeprowadzonych zostanie szereg działań profilaktycznych ukierunkowanych na propagowanie bezpieczeństwa w ruchu drogowym realizowanym przez policjantów Wydziału Ruchu Drogowego Komendy Wojewódzkiej Policji w Katowicach w ramach kampanii p/n „Z młodym kierowcą w drodze po doświadczenie”. Ta część, przeprowadzona zostanie na parkingu CH Auchan przy DK 81 w Mikołowie w dniu 27. 04.2013r. w godz. 11.00-19.00. W scenariuszu imprezy wśród wielu atrakcji, przewidziane jest utworzenie stanowisk umożliwiających młodym kierowcom jazdę sprawnościową samochodem nauki jazdy („L”) na trolejach, w alko-goglach, przy wykorzystaniu talerza Stewarda. Uczestnicy będą mieli możliwość zbadać czas reakcji na specjalnym urządzeniu. Ponadto, odbędzie się pokaz udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej, będzie można wziąć udział w konkursach z zakresu pierwszej pomocy,  jazdy sprawnościowej samochodem nauki jazdy, skorzystać z symulatorów zderzeń i dachowania czy uzyskać fachową informację na temat stanu technicznego pojazdu. Swój udział w przedsięwzięciu zapowiedział trzykrotny mistrz Polski w rajdach samochodowych pan Kajetan Kajetanowicz który będzie propagował zasady bezpiecznego poruszania się po drogach młodych kierowców, a na zakończenie imprezy wręczy puchary zwycięzcom Rajdu Mikołowskiego. Nagrodzeni zostaną również ci, którzy w trakcie trwania imprezy wykażą się największymi umiejętnościami.

Kajetan Kajetanowicz: - Nie znam kierowcy, który nie popełnia choćby małych grzeszków za kierownicą. Bez względu na to, w jak sterylnych warunkach staralibyśmy się żyć, błędy zawsze się zdarzają - także te w ruchu drogowym. Nie jesteśmy w stanie uniknąć styczności z samochodami, bo nawet jeśli nie mamy prawa jazdy ani auta, to korzystamy z komunikacji czy chodzimy po ulicach. Jednak sama świadomość, że popełniamy błędy i znamy ich konsekwencje, to połowa sukcesu.
Ci, którzy przyjdą na piknik bezpieczeństwa w sobotę, jak i ci, którzy będą startować w Rajdzie Mikołowskim dla mnie są wygranymi. Dlaczego? Bo są gotowi i chętni do nauki, do poznania tej cienkiej granicy, marginesu błędu. Jestem pewien, że większość i załóg rajdowych i ludzi sprawdzających swoje umiejętności kierowcy na różnych symulatorach, będzie popełniać gafy. Jednak dzięki temu zrobimy krok naprzód, bo tu chodzi o odpowiedzialność, jaka wynika z popełnianych pomyłek. Zawodnicy w bezpiecznych warunkach, na odcinkach specjalnych, będą mierzyć się ze sobą, swoimi umiejętnościami, poznają granice możliwości swoich i samochodu, co pomoże im także w normalnym ruchu drogowym. Rodziny, które odwiedzą nas na pikniku w Mikołowie, też zwyciężą, wyjadą od nas bogatsi o niezwykle ważne doświadczenia. Nie jesteśmy w stanie w 100% wyeliminować popełnianych „byków”, ale spróbujemy zwrócić uwagę na nasze złe nawyki i pokazać ich skutki. Dzięki takim akcjom pogłębiamy swoją wiedzę o błędach za kierownicą, poznamy konsekwencję różnych zachowań, więc stajemy się bardziej odpowiedzialnymi i świadomymi uczestnikami ruchu.

Jeszcze jedną atrakcją 2 Rajdu Mikołowskiego będzie wystawa zabytkowych pojazdów.
W godzinach od 12.30 do 16.30 na rynku w Mikołowie będzie można zobaczyć zabytkowe samochody, motocykle, a także rowery. To jedna z niewielu okazji ujrzenia modeli, które już nie pojawiają się na naszych drogach.

Organizator 2. Rajdu Mikołowskiego, Automobilklub Ziemi Tyskiej, ma nadzieję, że impreza będzie cieszyła się takim samym lub jeszcze większym zainteresowań ludzi, jak zeszłoroczna edycja. W ubiegłym roku w zawodach wystartowali zawodnicy z całej Polski, a atrakcje takie jak rajdowe miasteczko czy wystawa zabytkowych pojazdów przyciągnęły wielu mieszkańców Śląska.

Wiadomo, że impreza nie mogłaby się odbyć, gdyby nie sponsorzy. Materialnego wsparcia udzielają: Proform – producent frontów meblowych, Infograf – drukarnia wielkoformatowa i reklama, FotoExperts, Zywica.eu, Kronika Fotograficzna Polskich Rajdów, Edmar Gazy, Tech System automatyka, JB Elektro, Royal Sanitary, Taurus, Firma Czesław Jóźwik i Truck Service. Partnerami imprezy są również miasta Mikołów i Orzesza, a także Komenda Wojewódzka Policji w Katowicach i CH Auchan.

Więcej szczegółów można znaleźć na stronie www.rajd.mikolow.pl oraz na facebook’u facebook.com/rajdmikolowski.


 

Samochody: 
Słowa kluczowe: 
Źródło zdjęcia: 
Share

News

70 lat Polskiego Związku Motorowego
W piątek, 29. stycznia o 11.00 serdecznie zapraszamy na program - realizowany... więcej
Czy zainstalowałeś już naszą Aplikację Asystent Podróży PZM?
ASYSTENT PODRÓŻY PZM to bezpłatna aplikacja mobilna przydatna każdemu... więcej
Peterhansel pisze historię, świetne wyniki Polaków!
Najważniejsze fakty: ➢  30 lat po swoim pierwszym dakarowym zwycięstwie na... więcej
Kurs na licencję RN 20-21.02.2021 r. Tychy
Kurs na certyfikat i licencję RN 20-21.02.2021 r. Tychy Termin: 20-21.02.... więcej
Jesienią druga edycja Igrzysk Sportów Motorowych – weź udział!
W dniach 20-24 października 2021 r. w Marsylii odbędą się drugie Igrzyska... więcej
DAKAR 2021 Przed ostatnią prostą
W centrum uwagiJedenasty etap Dakaru, chociaż skrócony o około 50 kilometrów... więcej
Kurs na licencję B,C; B,C Junior 12-13.02.2021 r., Słomczyn
SZKOLENIE NA LICENCJĘ B,C; B,C Junior1. Termin: 12-13 lutego  2021 (piątek... więcej
DAKAR 2021 Słodko-gorzki dzień Hondy
W centrum uwagiTrasa 10. etapu znów wiodła wśród niezwykłej scenerii i... więcej
DAKAR 2021 Dzień dramatów na trasie
W centrum uwagiWtorek był na Dakarze wymarzonym dniem dla fotografów, ale... więcej

Strony

- Archiwum