Janosz liderem Euroformula Open

Artur Janosz odniósł sensacyjne zwycięstwo w pierwszym wyścigu Euroformula Open na Autódromo do Algarve i objął prowadzenie w mistrzostwach. 20-latek z Pszczyny minął metę 4,8 sekundy przed Yu Kanamaru. Trzeci stopień podium wywalczył Alex Palou, jadący Dallarą z uszkodzonym przednim skrzydłem.


Fot. FOTOSPEEDY

Od startu Janosz podążał za posiadaczem pole position, Sandym Stuvikiem. Cameron Twynham utrzymywał trzecią pozycję, a za nim tasowali się Kanamaru i Palou. Na pierwszym zakręcie doszło do kolizji z udziałem Che-One Lima i Nicolasa Pohlera. Ucierpiały również samochody Yarina Sterna i Andresa Saravii.

Osiem okrążeń przed metą wysłano do akcji Safety Car. Zderzyli się Damiano Fioravanti i Henrique Barbosa. W trakcie neutralizacji prowadzący Sandy Stuvik zjechał do depo. Wystąpił problem z mechanizmem zmiany biegów. Artur Janosz perfekcyjnie poradził sobie przy restarcie. Palou i Kanamaru wyprzedzili Twynhama, następnie zamieniając się miejscami. John Simonjan awansowal na szóste miejsce, ale wpadł w żwir podczas 14 okrążenia. Sandy Stuvik otrzymał drive through.


Fot. FOTOSPEEDY

- Jeszcze do mnie nie dotarło, że wygrałem wyścig - mówi Artur Janosz. - To niesamowite uczucie i tak naprawdę muszę się z tym przespać. Cały sezon 2013 przepracowałem bardzo ciężko, aby znaleźć się w tym miejscu, w którym obecnie jestem. W Niemczech byłem drugi, teraz wygrałem wyścig i jestem liderem klasyfikacji kierowców, więc jestem bardzo zmotywowany do dalszej walki o kolejne zwycięstwa. Wiele osób ciężko pracowało na ten sukces i chciałbym im podziękować. Wielkie podziękowania dla mojej rodziny, mojego menedżera Maurycego Kochańskiego oraz oczywiście dla sponsorów: Instalbud, Euroinstal, Cyfrowy Polsat oraz Polkomtel. Chcę także podziękować mojemu patronowi medialnemu Polsat Sport za wsparcie i cieszę się, że pierwsza transmisja na żywo przyniosła wygraną.

- To wielki dzień Artura i nagroda za ciężką pracę - powiedział Maurycy Kochański. - Artur pojechał wspaniałe kwalifikację oraz bezbłędny wyścig. Jutro cel jest taki sam jak zawsze, czyli wygranie wyścigu. Artur nigdy nie kalkuluje i zawsze chcę wygrać. Cieszymy się, że od tego weekendu wyścigi Euroformula Open będą transmitowane w Polsat Sport, gdyż wsparcie kibiców wiele daje. Jutro kolejny dzień i kolejny wyścig. Zapraszam wszystkich do oglądania wyścigu na antenie Polsat Sport News o godzinie 13.20.


Fot. FOTOSPEEDY

Artur Janosz utrzymał prowadzenie w Euroformula Open, zajmując drugie miejsce w niedzielnym wyścigu w Portimão. Polski kierowca RP Motorsport do mety naciskał kolegę z zespołu, Sandy'ego Stuvika, który odniósł drugie zwycięstwo w sezonie. Janosz zdobył bonusowy punkt za najlepszy czas okrążenia - 1.44,112. Stuvik uzyskał drugi wynik - 1.44,162.

Tanart Sathienthirakul ruszał z depo. Dwukrotnie powtarzano procedurę startową. Najpierw wystąpiły kłopoty z Dallarą Wei Fung Thonga, a następnie Sean Walkinshaw zgasił silnik. Dystans skrócono do 15 okrążeń.


Fot. FOTOSPEEDY

Sandy Stuvik prowadził od startu. Artur Janosz obronił drugą pozycję przez zakusami Alexa Palou, a na początku czwartego okrążenia zaatakował Stuvika. Dallara Artura podskoczyła na krawężniku pierwszego zakrętu. Saud al-Faisal wypadł po kontakcie z Henrique Barbosą. John Simonjan zderzył się z Yarinem Sternem, który na ostatnim okrążeniu wjechał w samochód Konstantina Tereszczenki. Rosjanin finiszował bez tylnego skrzydła.

Przewaga Stuvika nad Janoszem wzrosła do ponad sekundy, ale od 10 okrążenia Artur był szybszy od rywala z Tajlandii i pod koniec zbliżył się na sześć dziesiątych.

WYŚCIG 1 (19 okrążeń)
1. Artur Janosz (RP Motorsport) 35.56,718
2. Yu Kanamaru (EmiliodeVillota) +4.883
3. Alex Palou (Campos) +7,163
4. Cameron Twynham (West-Tec) +12,526
5. Konstantin Tereszczenko (Campos) +12,688
6. Tanart Sathienthirakul (West-Tec) +13,571
7. Sean Walkinshaw (Campos) +14,876
8. Gerardo Nieto (DAV) +15,420
9. Wei Fung Thong (West-Tec) +19,915
10. Saud al-Faisal (RP Motorsport) +20,510

WYŚCIG 2 (15 okrążeń)
1. Sandy Stuvik (RP Motorsport)
2. Artur Janosz (RP Motorsport) +1,091
3. Alex Palou (Campos) +5,954
4. Gerardo Nieto (DAV) +10,926
5. Che-One Lim (EmiliodeVillota) +13,802
6. Cameron Twynham (West-Tec) +19,470
7. Konstantin Tereszczenko (Campos) +24,444
8. Nicolas Pohler (West-Tec) +24,502
9. Tanart Sathienthirakul (West-Tec) +24,636
10. Henrique Baptista (DAV) +25,178

PUNKTACJA EUROFORMULA OPEN
1. Janosz 73, 2. Stuvik 72, 3. Palou 57, 4. Twynham 43, 5. Kanamaru 35, 6. Sathienthirakul 32, 7. Tereszczenko 26, 8. Lim 20, 9. Nieto 16, 10. Fioravanti 8.

Samochody: 
Źródło zdjęcia: 

News

Katowice czekają na drifterów!
Driftingowe Mistrzostwa Polski osiągnęły półmetek, a rywalizacja o... więcej
Półmetek wyścigowego sezonu na Torze Poznań
Przed nami trzecia runda Wyścigowych Samochodowych Mistrzostw Polski. W... więcej
10 lat FIA EHC w Polsce!
Po raz dziesiąty Wyścig Górski w Limanowej będzie rundą FIA EHC... więcej
Grzegorz Rożalski królem nadmorskich wyścigów
Po rozgrywanej w zmiennych warunkach atmosferycznych sobotniej, 7... więcej
Szkolenie na licencję stopnia ND-R, 25-26.07.2024, Świdnica
1. Terminy:25.07.2024 - 26.07.2024 (czwartek - piątek)2. Miejsce:Sala Galerii... więcej
Szkolenie sędziów sportu samochodowego, 25.07.2024, Świdnica
Termin: czwartek 25 lipiec 2024 – Szkolenie teoretyczneMiejsce: Świdnica... więcej
Kucharczyk wraca na fotel lidera mistrzostw po znakomitej jeździe na Zandvoort
Po pechowej poprzedniej rundzie w Budapeszcie nie ma już śladów. Tymek... więcej
Decydujące 2,4 sekundy – Matulka i Dymurski najlepsi w Koszycach
Jakub Matulka i Daniel Dymurski (Skoda Fabia Rally2 evo) w świetnym... więcej
Garrett 50. Rajd Koszyc: zaskakująca końcówka I etapu
Trzy pierwsze oesy Garrett 50. Rajdu Koszyc zapowiadały, że rekord liczby... więcej

Strony

- Archiwum