ISDE 2015 – Australia na zwalnia tempa, Polacy w dziesiątce

Australijskie zespoły nie zwalniają tempa i po czterech dniach zawodów prowadzą we wszystkich drużynowych klasyfikacjach  90. motocyklowej sześciodniówki w słowackich Koszycach. W najbardziej prestiżowej – World Trophy - Australia wyprzedza Włochy i Finlandię. Polacy zajmują 10. miejsce i toczą wyrównany pojedynek z plasującą się pozycję wyżej Austrią. 

W czwartek próbowali zaatakować ekipę austriacką i choć po pierwszej pętli wydawało się, że zdołają awansować, na popołudniowych próbach motocykliści z Austrii zdołali  obronić sekundową przewagę. 

Australia prowadzi także w dwóch innych klasyfikacjach zespołowych  International Six Days Enduro 2015 – Junior Trophy, gdzie walczą czteroosobowe drużyny narodowe i Women’s Trophy  - rywalizacji trzyosobowych ekip kobiecych. 

W czwartym dniu zawody znów przebiegały w bardzo trudnych warunkach, przy padającym deszczu. „Narasta zmęczenie – zarówno zawodników jak i maszyn. Każdego dnia uczestnicy sześciodniówki mają do pokonania dwie wymagające pętle z sześcioma testami specjalnymi, na których trzeba walczyć o każdą sekundę” – przypomina wiceprezes  PZM Michał Sikora, który przez cały dzień towarzyszy zawodnikom,  przemieszczając się  z próby na próbę.

Nie milkły także w czwartek echa wydarzeń z trzeciego dnia zawodów, kiedy to, po długich dyskusjach i protestach, ukarano dyskwalifikacją kilka zawodników ze ścisłej czołówki, w tym słynnego Brytyjczyka Davida "Knighter" Knighta, trzykrotnego mistrza świata.  Wykluczenia spowodowały, że faworyzowane zespołu USA i Francji spadły na ostatnie miejsca w klasyfikacji World Trophy.

„Grupa zawodników pojechała na pamięć, po śladach z poprzedniego dnia i nie dotarła do punktu kontrolnego. Dyskusja na posiedzeniu jury była burzliwa, bowiem chodziło o czołowych motocyklistów świata, a zainteresowani protestowali,  zarzucając organizatorom błędy w oznakowaniu trasy. Dyrektor zawodów odrzucił te protesty, wykazując bez wątpliwości, że trasa była oznakowana prawidłowo i podtrzymał decyzję o dyskwalifikacji” – wyjaśnił Michał Sikora.

Przed zawodnikami jeszcze jeden dzień walki na trasie terenowej i testach oraz finałowy motocross, który odbędzie się w sobotę. Polski zespół jedzie nadal w komplecie i nie zamierza zrezygnować w walki o poprawienie swej pozycji. Przed biało-czerwonymi jest kilka drużyn jadących w pięcioosobowych składach, a przez dwa dni wiele się jeszcze może wydarzyć.    

Po czterech dniach zawodów liderem w klasie E1 jest Brytyjczyk Jamie McCanney.  Nadal skutecznie  i bez większych przygód jadą Polacy. Najwyżej z nich,  na 26. miejscu sklasyfikowany jest Jakub Kucharski, 27.  jest Łukasz Kędzierski , 28. - Marcin Frycz, a 38. - Grzegorz Kargul.     

W E2 na pierwszym miejscu utrzymał się Amerykanin Ryan Sipes  (Husqvarna), któremu – wobec zdekompletowania zespołu - pozostaje już tylko walka o jak najlepszy wynik indywidualny. Coraz pewniej jadący  Paweł Szymkowski awansował na 22. miejsce  w gronie blisko 80 startujących.

W klasie E3 najbardziej doświadczony z polskiej ekipy Sebastian Krywult  zajmuje 24. lokatę w stawce pięćdziesięciu motocyklistów.  Krywult, wielokrotny mistrz Polski i uczestnik Sześciodniówek od … 1993 roku, nadal utrzymuje się w znakomitej formie. W tej grupie uczestników prowadzi  Australijczyk Daniel Sanders (KTM).  

W klasyfikacji klubowej, w której  w 90. FIM ISDE walczy ponad 90 zespołów,  na 24.  pozycji  jest ekipa  KTM Novi Korona Kielce.  Prowadzi holenderska ekipa, która przybrała żartobliwą nazwę „Trzej Muszkieterowie” -  VAMC Drie Musketiers,  ale swoją postawą na trasie udowadnia, że start w Sześciodniówce traktuje jak najbardziej poważnie .  

Motocykle: 
Share

Zdjęcia

News

MISTRZOSTWA ŚWIATA SUPERENDURO – VIDEO ZAPOWIEDŹ
Motocyklowe, halowe Mistrzostwa Świata SuperEnduro zbliżają się coraz większymi... więcej
Quadowy Puchar Narodów Europejskich, czyli o tych którzy zostawiają więcej niż jeden ślad.
W pierwszy weekend października tuż za naszą zachodnią granicą w niemieckim... więcej
12.10.2019 Horni Ujezd Mistrzostwa Czeskiej Republiki
W sobotę 12.10.2019 w miejscowości Horni Ujezd ( Czechy ) odbyła się ostatnia... więcej
BIESIEKIRSKI ÓSMY W MOTO2 W ALBACETE
18-LETNI PIOTR BIESIEKIRSKI UKOŃCZYŁ NIEDZIELNE WYŚCIGI PRZEDOSTATNIEJ RUNDY... więcej
Rewolucja w motoryzacji - PZM na konferencji Impact mobility rEVolution’19
Katowicka konferencja Impact mobility rEVolution’19 (9 – 10... więcej
MXOEN - Włoska robota - okiem komentatora
Trzeci raz z rzędu Gdańsk gościł zawodników rywalizujących w Motocrossie... więcej
Dominacja Sonika i biało-czerwone podium w Maroku
Na ostatnim etapie Rajdu Maroka, Rafał Sonik daleko za plecami zostawił... więcej
BIESIEKIRSKI W DWÓCH WYŚCIGACH MOTO2 W ALBACETE
PIOTR BIESIEKIRSKI, PIERWSZY POLAK I NAJMŁODSZY ZAWODNIK W STAWCE MOTOCYKLOWYCH... więcej
Pojedynek dakarowych mistrzów, 95. zwycięstwo Sonika
Rafał Sonik pewnie zmierza do mety swojego 44. rajdu Pucharu Świata. W tej... więcej
Finał Pucharu Polski Pit Bike SM 2019 za nami
Walka trwała do ostatnich minut. Sportowy show został oparty na czystej... więcej

Strony

- Archiwum