ISDE 2015 – Australia na zwalnia tempa, Polacy w dziesiątce

Australijskie zespoły nie zwalniają tempa i po czterech dniach zawodów prowadzą we wszystkich drużynowych klasyfikacjach  90. motocyklowej sześciodniówki w słowackich Koszycach. W najbardziej prestiżowej – World Trophy - Australia wyprzedza Włochy i Finlandię. Polacy zajmują 10. miejsce i toczą wyrównany pojedynek z plasującą się pozycję wyżej Austrią. 

W czwartek próbowali zaatakować ekipę austriacką i choć po pierwszej pętli wydawało się, że zdołają awansować, na popołudniowych próbach motocykliści z Austrii zdołali  obronić sekundową przewagę. 

Australia prowadzi także w dwóch innych klasyfikacjach zespołowych  International Six Days Enduro 2015 – Junior Trophy, gdzie walczą czteroosobowe drużyny narodowe i Women’s Trophy  - rywalizacji trzyosobowych ekip kobiecych. 

W czwartym dniu zawody znów przebiegały w bardzo trudnych warunkach, przy padającym deszczu. „Narasta zmęczenie – zarówno zawodników jak i maszyn. Każdego dnia uczestnicy sześciodniówki mają do pokonania dwie wymagające pętle z sześcioma testami specjalnymi, na których trzeba walczyć o każdą sekundę” – przypomina wiceprezes  PZM Michał Sikora, który przez cały dzień towarzyszy zawodnikom,  przemieszczając się  z próby na próbę.

Nie milkły także w czwartek echa wydarzeń z trzeciego dnia zawodów, kiedy to, po długich dyskusjach i protestach, ukarano dyskwalifikacją kilka zawodników ze ścisłej czołówki, w tym słynnego Brytyjczyka Davida "Knighter" Knighta, trzykrotnego mistrza świata.  Wykluczenia spowodowały, że faworyzowane zespołu USA i Francji spadły na ostatnie miejsca w klasyfikacji World Trophy.

„Grupa zawodników pojechała na pamięć, po śladach z poprzedniego dnia i nie dotarła do punktu kontrolnego. Dyskusja na posiedzeniu jury była burzliwa, bowiem chodziło o czołowych motocyklistów świata, a zainteresowani protestowali,  zarzucając organizatorom błędy w oznakowaniu trasy. Dyrektor zawodów odrzucił te protesty, wykazując bez wątpliwości, że trasa była oznakowana prawidłowo i podtrzymał decyzję o dyskwalifikacji” – wyjaśnił Michał Sikora.

Przed zawodnikami jeszcze jeden dzień walki na trasie terenowej i testach oraz finałowy motocross, który odbędzie się w sobotę. Polski zespół jedzie nadal w komplecie i nie zamierza zrezygnować w walki o poprawienie swej pozycji. Przed biało-czerwonymi jest kilka drużyn jadących w pięcioosobowych składach, a przez dwa dni wiele się jeszcze może wydarzyć.    

Po czterech dniach zawodów liderem w klasie E1 jest Brytyjczyk Jamie McCanney.  Nadal skutecznie  i bez większych przygód jadą Polacy. Najwyżej z nich,  na 26. miejscu sklasyfikowany jest Jakub Kucharski, 27.  jest Łukasz Kędzierski , 28. - Marcin Frycz, a 38. - Grzegorz Kargul.     

W E2 na pierwszym miejscu utrzymał się Amerykanin Ryan Sipes  (Husqvarna), któremu – wobec zdekompletowania zespołu - pozostaje już tylko walka o jak najlepszy wynik indywidualny. Coraz pewniej jadący  Paweł Szymkowski awansował na 22. miejsce  w gronie blisko 80 startujących.

W klasie E3 najbardziej doświadczony z polskiej ekipy Sebastian Krywult  zajmuje 24. lokatę w stawce pięćdziesięciu motocyklistów.  Krywult, wielokrotny mistrz Polski i uczestnik Sześciodniówek od … 1993 roku, nadal utrzymuje się w znakomitej formie. W tej grupie uczestników prowadzi  Australijczyk Daniel Sanders (KTM).  

W klasyfikacji klubowej, w której  w 90. FIM ISDE walczy ponad 90 zespołów,  na 24.  pozycji  jest ekipa  KTM Novi Korona Kielce.  Prowadzi holenderska ekipa, która przybrała żartobliwą nazwę „Trzej Muszkieterowie” -  VAMC Drie Musketiers,  ale swoją postawą na trasie udowadnia, że start w Sześciodniówce traktuje jak najbardziej poważnie .  

Motocykle: 

Zdjęcia

News

Enduro w mistrzowskim wydaniu po 13 latach przerwy powraca na Opolszczyznę
Rajdy enduro mają dużą grupę zwolenników wśród osób uprawiających sporty... więcej
Przed nami finał sezonu Pucharu Polski Pit Bike Off-Road
Już 30 września na torze MXDG w Dąbrowie Górniczej, najlepsi zawodnicy... więcej
Trial: Miłosz Żyznowski Mistrzem Polski! Srebro dla Pawła Ryncarza, brąz dla Jakuba Soćko
Zwycięstwem w obu dniach 75. Rajdu Sudeckiego Trial w Szklarskiej... więcej
Babicz i Bracik Indywidualnymi Wicemistrzami Europy Enduro!
Mistrzostwa Europy Enduro 2023 oficjalnie dobiegły końca. Zwieńczeniem sezonu... więcej
Polacy na podium po pierwszym dniu finałowej rundy ME Enduro
Za nami pierwszy dzień zmagań finałowej rundy Mistrzostw Europy Enduro w... więcej
Finał Mistrzostw Polski MX – Równanie z wieloma niewiadomymi w Chełmnie!
Przed nami finał tegorocznej rywalizacji w ramach Mistrzostw Polski w... więcej
Czas na finał! – Mistrzostwa Europy Enduro w Kielcach-Piekoszów
Finałowa, 4. runda Mistrzostw Europy Enduro odbędzie się już w najbliższy... więcej
Czas na tor Kiełczewo! Jedziemy na kolejny Puchar Polski Pit Bike Off-Road!
Sezon zmierza ku końcowi. To już przedostatnie spotkanie miłośników... więcej
Mocny finał mistrzowskich zmagań. Za nami III runda Mistrzostw Polski Pit Bike SM!
Trzy rundy sezonu 2023 i rywalizacja w 11 klasach. Łącznie w tej... więcej
Milan Pawelec motocyklowym mistrzem Europy
Zaledwie 16-letni Milan Pawelec sięgnął po tytuł motocyklowego mistrza... więcej

Strony

- Archiwum