ISDE 2015 – Australia na zwalnia tempa, Polacy w dziesiątce

Australijskie zespoły nie zwalniają tempa i po czterech dniach zawodów prowadzą we wszystkich drużynowych klasyfikacjach  90. motocyklowej sześciodniówki w słowackich Koszycach. W najbardziej prestiżowej – World Trophy - Australia wyprzedza Włochy i Finlandię. Polacy zajmują 10. miejsce i toczą wyrównany pojedynek z plasującą się pozycję wyżej Austrią. 

W czwartek próbowali zaatakować ekipę austriacką i choć po pierwszej pętli wydawało się, że zdołają awansować, na popołudniowych próbach motocykliści z Austrii zdołali  obronić sekundową przewagę. 

Australia prowadzi także w dwóch innych klasyfikacjach zespołowych  International Six Days Enduro 2015 – Junior Trophy, gdzie walczą czteroosobowe drużyny narodowe i Women’s Trophy  - rywalizacji trzyosobowych ekip kobiecych. 

W czwartym dniu zawody znów przebiegały w bardzo trudnych warunkach, przy padającym deszczu. „Narasta zmęczenie – zarówno zawodników jak i maszyn. Każdego dnia uczestnicy sześciodniówki mają do pokonania dwie wymagające pętle z sześcioma testami specjalnymi, na których trzeba walczyć o każdą sekundę” – przypomina wiceprezes  PZM Michał Sikora, który przez cały dzień towarzyszy zawodnikom,  przemieszczając się  z próby na próbę.

Nie milkły także w czwartek echa wydarzeń z trzeciego dnia zawodów, kiedy to, po długich dyskusjach i protestach, ukarano dyskwalifikacją kilka zawodników ze ścisłej czołówki, w tym słynnego Brytyjczyka Davida "Knighter" Knighta, trzykrotnego mistrza świata.  Wykluczenia spowodowały, że faworyzowane zespołu USA i Francji spadły na ostatnie miejsca w klasyfikacji World Trophy.

„Grupa zawodników pojechała na pamięć, po śladach z poprzedniego dnia i nie dotarła do punktu kontrolnego. Dyskusja na posiedzeniu jury była burzliwa, bowiem chodziło o czołowych motocyklistów świata, a zainteresowani protestowali,  zarzucając organizatorom błędy w oznakowaniu trasy. Dyrektor zawodów odrzucił te protesty, wykazując bez wątpliwości, że trasa była oznakowana prawidłowo i podtrzymał decyzję o dyskwalifikacji” – wyjaśnił Michał Sikora.

Przed zawodnikami jeszcze jeden dzień walki na trasie terenowej i testach oraz finałowy motocross, który odbędzie się w sobotę. Polski zespół jedzie nadal w komplecie i nie zamierza zrezygnować w walki o poprawienie swej pozycji. Przed biało-czerwonymi jest kilka drużyn jadących w pięcioosobowych składach, a przez dwa dni wiele się jeszcze może wydarzyć.    

Po czterech dniach zawodów liderem w klasie E1 jest Brytyjczyk Jamie McCanney.  Nadal skutecznie  i bez większych przygód jadą Polacy. Najwyżej z nich,  na 26. miejscu sklasyfikowany jest Jakub Kucharski, 27.  jest Łukasz Kędzierski , 28. - Marcin Frycz, a 38. - Grzegorz Kargul.     

W E2 na pierwszym miejscu utrzymał się Amerykanin Ryan Sipes  (Husqvarna), któremu – wobec zdekompletowania zespołu - pozostaje już tylko walka o jak najlepszy wynik indywidualny. Coraz pewniej jadący  Paweł Szymkowski awansował na 22. miejsce  w gronie blisko 80 startujących.

W klasie E3 najbardziej doświadczony z polskiej ekipy Sebastian Krywult  zajmuje 24. lokatę w stawce pięćdziesięciu motocyklistów.  Krywult, wielokrotny mistrz Polski i uczestnik Sześciodniówek od … 1993 roku, nadal utrzymuje się w znakomitej formie. W tej grupie uczestników prowadzi  Australijczyk Daniel Sanders (KTM).  

W klasyfikacji klubowej, w której  w 90. FIM ISDE walczy ponad 90 zespołów,  na 24.  pozycji  jest ekipa  KTM Novi Korona Kielce.  Prowadzi holenderska ekipa, która przybrała żartobliwą nazwę „Trzej Muszkieterowie” -  VAMC Drie Musketiers,  ale swoją postawą na trasie udowadnia, że start w Sześciodniówce traktuje jak najbardziej poważnie .  

Motocykle: 
Share

Zdjęcia

News

PZM wziął udział w akcji #GaszynChallenge
... i pompował dla chorych dzieci! Przyjęliśmy wyzwanie Automoblilklubu... więcej
I i II Runda Otwartych Indywidualnych Mistrzostw Polski i Pucharu Polski Trial 2020 w Gliwicach
Zawodnicy i uczestnicy I i II rundy MP i PP Trial w Gliwicach, zostali... więcej
W dniu 12 czerwca 2020 r. (piątek) Biuro ZG PZM będzie nieczynne.
Informujemy, że w dniu 12 czerwca 2020 r. (piątek)  Biuro Zarządu Głównego... więcej
Kalendarz Mistrzostw Europy Enduro 2020
Informujemy, zgodnie z decyzją FIM Europe, że Mistrzostwa Europy w rajdach... więcej
Kalendarz Sportu Motocyklowego
Główna Komisja Sportu Motocyklowego informuje, iż kalendarz sportu motocyklowego... więcej
Rozpoczęcie Sezonu 2020 Tor Słomczyn - Klub SM CRT 01 czerwca 2020 r.
Początek sezonu wyścigowego coraz bliżej, warto należycie się do niego... więcej
Motocyklowa Reprezentacja Polski wraca na tor
Zawodnicy Wójcik Racing Teamu, największego polskiego zespołu motocyklowego i... więcej
Flaga narodowa „Dla wszystkich, którzy niosą pomoc” - PKN ORLEN
Z okazji Dnia Flagi, który przypada 2 maja, PKN ORLEN przygotował kampanię... więcej

Strony

- Archiwum