Hołowczyc liderem Dakaru!

Krzysztof Hołowczyc, czwarty raz drugi w wynikach etapu, został nowym liderem Dakar Rally. Olsztynianin ukończył 208-kilometrowy oes w drodze do San Juan, tracąc 1.09 do Naniego Romy. Czołową trójkę uzupełnił Nasser al-Attiyah, który startował dzisiaj jako pierwszy. Prowadzący dotąd Stephane Peterhansel stracił na finiszu ponad 6 minut. W łącznych wynikach Hołowczyc ma za sobą Robby'ego Gordona (+54) i Giniela de Villiersa (+1.40).


Fot. X-raid.de

KRZYSZTOF HOŁOWCZYC: - To niesamowite, jak małe różnice są pomiędzy poszczególnymi zawodnikami - splity są mniejsze niż wśród motocyklistów. Staramy się jechać jak najszybciej, a kiedy się jedzie po zwycięstwo zawsze można popełnić błąd, wypaść z drogi, czy złapać kapcia. Dzisiaj właśnie to przydarzyło się Stephane'owi Peterhanselowi, który od razu spadł w klasyfikacji. Ale my również trochę pobłądziliśmy. Źle skręciliśmy w jednym z miejsc, pojechaliśmy trasą motocyklistów i musieliśmy wracać pod prąd odcinka. Miałem ogromnego stracha, gdyż się śpieszyłem, a z naprzeciwka jechały na mnie motocykle. To ja jechałem pod prąd, więc musiałem im ustępować. Później jadąc przez rzekę uderzyliśmy w gałąź, która przeszyła nam szybę i skończyliśmy tak OS. Bardzo szkoda Kuby, który miał problemy z silnikiem. To dziwna awaria biorąc pod uwagę, że to dopiero trzeci etap rajdu. Wiemy jak Kuba jest szybki i zapewne niebawem będzie znowu walczył o zwycięstwo w tym rajdzie.

Peterhansel uzyskał najlepszy czas na pierwszym i drugim punkcie, ale potem dwukrotnie zmieniał przebite koło. Od WP3 liderował Roma przed Hołowczycem. W końcowej części odcinka Nasser al-Attiyah wyprzedził dos Santosa, de Villiersa i Gordona, awansując z szóstego miejsca na trzecie.

Na 59 miejscu sklasyfikowano Piotra Beaupre, którego łączny wynik obciąża trzygodzinna kara. Adam Małysz zajął 72 lokatę na etapie - i jest 51 w rajdzie.


Fot. RMF Caroline Team

ADAM MAŁYSZ: - Odcinek niby miał tylko 200 kilometrów, ale okazał się bardzo trudny. Początkowo nie wiedzieliśmy o konieczności wymiany koła z dziurawą oponą. Myśleliśmy, że skrzywiliśmy wahacz, bo na prostych samochód ściągało nam w bok. Powietrze musiało schodzić z niej powoli, ale kiedy wreszcie zarzuciło nam tyłkiem i poczuliśmy, że coś dobija, zatrzymaliśmy się. Opony na feldze już prawie nie było. Jechaliśmy na flaku ze trzydzieści kilometrów. Potem uderzyliśmy w rzece o kamień. Na szczęście na środku, więc nie zniszczył niczego w zawieszeniu, ale auto zawisło. Koła kręciły się nie dotykając dna. Straciliśmy tam z pół godziny. Wyjechać pomagali nam miejscowi, bo nawet kiedy podnieśliśmy samochód na podnośnikach, nie chciał ruszyć. Dopiero później podkładaliśmy kamienie, by się wydostać. Po tej przygodzie jechaliśmy już zachowawczo.


Fot. RMF Caroline Team

ALBERT GRYSZCZUK: - Po dwóch dniach z awariami, dzisiaj tylko raz zabrakło nam prądu. Cel był prosty, dojechać do mety za dnia i zrobić sobie jak najlepsze miejsce na start. O klasyfikację generalną w tej chwili w ogóle się nie martwimy. Chodzi o to, by być jak najbliżej Adama. Za nim, ale blisko. Od jutra także samochody i ciężarówki startują kolejno według klasyfikacji ważne było więc również, by nasza ciężarówka była za naszymi plecami. Mimo problemów z lewą stopą nie poszedłem lekarza. Nie chcę ryzykować, bo gdyby lekarz powiedział, że nie mogę jechać, byłaby tragedia. Radzę sobie. Mam jakieś maści przeciwbólowe, staram się oszczędzać stopę. W naszych autach jest sekwencyjna skrzynia biegów, więc sprzęgło potrzebne jest tylko do ruszania. A hamuję prawą!

SAMOCHODY (OS 208 km)
1. Nani Roma/Michel Perin (E/F) Mini All4 Racing 2:26.51
2. Krzysztof Hołowczyc/Jean-Marc Fortin (PL/B) Mini All4 Racing +1.09
3. Nasser al-Attiyah/Lucas Cruz (Q/E) Hummer H3 +1.29
4. Giniel de Villiers/Dirk von Zitzewitz (ZA/D) Toyota Hilux +1.33
5. Robby Gordon/Johnny Campbell (USA) Hummer H3 +2.08
6. Orlando Terranova/Andy Grider (RA/USA) Toyota Hilux +6.08
7. Stephane Peterhansel/Jean-Paul Cottret (F) Mini All4Racing +6.23
8. Erik van Loon/Harmen Scholtalbers (NL) Mitsubishi Racing Lancer +7.03
9. Leonid Nowickij/Andreas Schulz (RUS/D) Mini All4 Racing +7.18
10. Erik Wevers/Fabian Lurquin (NL/B) Mitsubishi Racing Lancer +7.35
...
59. Piotr Beaupre/Jacek Lisicki (PL) BMW X5 CC +58.05
72. Adam Małysz/Rafał Marton (PL) Mitsubishi Pajero 3.2 DI-D +1:10.08
81. Albert Gryszczuk/Michał Krawczyk (PL) Mitsubishi Pajero 3.2 DI-D +1:24.11

PO ETAPIE
1. Hołowczyc 5:51.06, 2. Gordon +54, 3. de Villiers +1.40, 4. Roma +1.50, 5. Peterhansel +2.41, 6. al-Attiyah +6.34, 7. Nowickij +14.53, 8. Alvarez +20.39, 9. Sousa +21.46, 10. Wevers +26.06, 51. Małysz +2:53.19, 113. Gryszczuk +9:08.54, 116. Beaupre +9:43.31.

Fot. X-raid.de

Źródło: www.autoklub.pl
Wszelkie prawa zastrzeżone. Kopiowanie treści zabronione.

Samochody: 
Źródło newsa: 
Źródło zdjęcia: 
Share

News

Luty wygrywa w sierpniu – Marma 29. Rajd Rzeszowski dla mistrza Motul HRSMP
Po długim oczekiwaniu na powrót historycznej rywalizacji najwięcej powodów do... więcej
Jari Huttunen zwycięża w Rzeszowie
Od zwycięstwa w MARMA 29. Rajdzie Rzeszowskim rozpoczął Jari Huttunen (Hyundai... więcej
Grzegorz Grzyb lideruje w Rzeszowie
Grzegorz Grzyb i Michał Poradzisz (Skoda Fabia Rally 2 Evo) ... więcej
Trzeci, ale pierwszy – sezon Motul HRSMP rusza z Rzeszowa
Marma 29. Rajd Rzeszowski (6-8 sierpnia) po raz trzeci będzie rundą Motul... więcej
98 załóg zgłoszonych do MARMA 29. Rajdu Rzeszowskiego!
98 załóg - 82 z Polski, 13 ze Słowacji oraz po jednej z Finlandii, Czech i... więcej
Nowe twarze i nowe rajdówki w Motul HRSMP
16 załóg w rajdówkach sprzed lat wzbogaci stawkę Marma 29. Rajdu Rzeszowskiego... więcej
3 runda Porsche Esports Sprint Challenge
Mistrzostwa #PESCP już na półmetku! Runda trzecia na torze Salzburgring... więcej
Puchar Świata FIA wraca na rajdowe trasy
Trzy dni walki, siedem odcinków specjalnych, ponad 444 km rajdowych zmagań -... więcej
Kurs na licencję B,C B,C Junior 30-31.07.2020 Słomczyn
1. Termin:30-31 lipca 2020 r.2. Miejsce:Autodrom Słomczyn, Słomczyn 66, 05-600... więcej

Strony

- Archiwum