Hołowczyc liderem Dakaru!

Krzysztof Hołowczyc, czwarty raz drugi w wynikach etapu, został nowym liderem Dakar Rally. Olsztynianin ukończył 208-kilometrowy oes w drodze do San Juan, tracąc 1.09 do Naniego Romy. Czołową trójkę uzupełnił Nasser al-Attiyah, który startował dzisiaj jako pierwszy. Prowadzący dotąd Stephane Peterhansel stracił na finiszu ponad 6 minut. W łącznych wynikach Hołowczyc ma za sobą Robby'ego Gordona (+54) i Giniela de Villiersa (+1.40).


Fot. X-raid.de

KRZYSZTOF HOŁOWCZYC: - To niesamowite, jak małe różnice są pomiędzy poszczególnymi zawodnikami - splity są mniejsze niż wśród motocyklistów. Staramy się jechać jak najszybciej, a kiedy się jedzie po zwycięstwo zawsze można popełnić błąd, wypaść z drogi, czy złapać kapcia. Dzisiaj właśnie to przydarzyło się Stephane'owi Peterhanselowi, który od razu spadł w klasyfikacji. Ale my również trochę pobłądziliśmy. Źle skręciliśmy w jednym z miejsc, pojechaliśmy trasą motocyklistów i musieliśmy wracać pod prąd odcinka. Miałem ogromnego stracha, gdyż się śpieszyłem, a z naprzeciwka jechały na mnie motocykle. To ja jechałem pod prąd, więc musiałem im ustępować. Później jadąc przez rzekę uderzyliśmy w gałąź, która przeszyła nam szybę i skończyliśmy tak OS. Bardzo szkoda Kuby, który miał problemy z silnikiem. To dziwna awaria biorąc pod uwagę, że to dopiero trzeci etap rajdu. Wiemy jak Kuba jest szybki i zapewne niebawem będzie znowu walczył o zwycięstwo w tym rajdzie.

Peterhansel uzyskał najlepszy czas na pierwszym i drugim punkcie, ale potem dwukrotnie zmieniał przebite koło. Od WP3 liderował Roma przed Hołowczycem. W końcowej części odcinka Nasser al-Attiyah wyprzedził dos Santosa, de Villiersa i Gordona, awansując z szóstego miejsca na trzecie.

Na 59 miejscu sklasyfikowano Piotra Beaupre, którego łączny wynik obciąża trzygodzinna kara. Adam Małysz zajął 72 lokatę na etapie - i jest 51 w rajdzie.


Fot. RMF Caroline Team

ADAM MAŁYSZ: - Odcinek niby miał tylko 200 kilometrów, ale okazał się bardzo trudny. Początkowo nie wiedzieliśmy o konieczności wymiany koła z dziurawą oponą. Myśleliśmy, że skrzywiliśmy wahacz, bo na prostych samochód ściągało nam w bok. Powietrze musiało schodzić z niej powoli, ale kiedy wreszcie zarzuciło nam tyłkiem i poczuliśmy, że coś dobija, zatrzymaliśmy się. Opony na feldze już prawie nie było. Jechaliśmy na flaku ze trzydzieści kilometrów. Potem uderzyliśmy w rzece o kamień. Na szczęście na środku, więc nie zniszczył niczego w zawieszeniu, ale auto zawisło. Koła kręciły się nie dotykając dna. Straciliśmy tam z pół godziny. Wyjechać pomagali nam miejscowi, bo nawet kiedy podnieśliśmy samochód na podnośnikach, nie chciał ruszyć. Dopiero później podkładaliśmy kamienie, by się wydostać. Po tej przygodzie jechaliśmy już zachowawczo.


Fot. RMF Caroline Team

ALBERT GRYSZCZUK: - Po dwóch dniach z awariami, dzisiaj tylko raz zabrakło nam prądu. Cel był prosty, dojechać do mety za dnia i zrobić sobie jak najlepsze miejsce na start. O klasyfikację generalną w tej chwili w ogóle się nie martwimy. Chodzi o to, by być jak najbliżej Adama. Za nim, ale blisko. Od jutra także samochody i ciężarówki startują kolejno według klasyfikacji ważne było więc również, by nasza ciężarówka była za naszymi plecami. Mimo problemów z lewą stopą nie poszedłem lekarza. Nie chcę ryzykować, bo gdyby lekarz powiedział, że nie mogę jechać, byłaby tragedia. Radzę sobie. Mam jakieś maści przeciwbólowe, staram się oszczędzać stopę. W naszych autach jest sekwencyjna skrzynia biegów, więc sprzęgło potrzebne jest tylko do ruszania. A hamuję prawą!

SAMOCHODY (OS 208 km)
1. Nani Roma/Michel Perin (E/F) Mini All4 Racing 2:26.51
2. Krzysztof Hołowczyc/Jean-Marc Fortin (PL/B) Mini All4 Racing +1.09
3. Nasser al-Attiyah/Lucas Cruz (Q/E) Hummer H3 +1.29
4. Giniel de Villiers/Dirk von Zitzewitz (ZA/D) Toyota Hilux +1.33
5. Robby Gordon/Johnny Campbell (USA) Hummer H3 +2.08
6. Orlando Terranova/Andy Grider (RA/USA) Toyota Hilux +6.08
7. Stephane Peterhansel/Jean-Paul Cottret (F) Mini All4Racing +6.23
8. Erik van Loon/Harmen Scholtalbers (NL) Mitsubishi Racing Lancer +7.03
9. Leonid Nowickij/Andreas Schulz (RUS/D) Mini All4 Racing +7.18
10. Erik Wevers/Fabian Lurquin (NL/B) Mitsubishi Racing Lancer +7.35
...
59. Piotr Beaupre/Jacek Lisicki (PL) BMW X5 CC +58.05
72. Adam Małysz/Rafał Marton (PL) Mitsubishi Pajero 3.2 DI-D +1:10.08
81. Albert Gryszczuk/Michał Krawczyk (PL) Mitsubishi Pajero 3.2 DI-D +1:24.11

PO ETAPIE
1. Hołowczyc 5:51.06, 2. Gordon +54, 3. de Villiers +1.40, 4. Roma +1.50, 5. Peterhansel +2.41, 6. al-Attiyah +6.34, 7. Nowickij +14.53, 8. Alvarez +20.39, 9. Sousa +21.46, 10. Wevers +26.06, 51. Małysz +2:53.19, 113. Gryszczuk +9:08.54, 116. Beaupre +9:43.31.

Fot. X-raid.de

Źródło: www.autoklub.pl
Wszelkie prawa zastrzeżone. Kopiowanie treści zabronione.

Samochody: 
Źródło newsa: 
Źródło zdjęcia: 
Share

News

Szkolenie Sędziów Sportu Samochodowego – licencja st. II
SZKOLENIE Sędziów Sportu Samochodowego – licencja st. II1. Termin:23 luty... więcej
Kurs na licencje B,C i B,C Junior
HARMONOGRAM I ZASADY ORGANIZACJI KURSU DLA KANDYDATÓW UBIEGAJĄCYCH SIĘO... więcej
Kurs na licencje B,C , BC JUNIOR
Kurs na licencje B,C , BC JUNIOR1. Termin:      ... więcej
Robert Kubica odwiedził Warszawę
Robert Kubica, który w tym roku będzie bronił barw zespołu Williams Racing,... więcej
Gosia Rdest i Natalia Kowalska przeszły kolejny etap eliminacji do W Series!
Gosia Rdest oraz Natalia Kowalska znalazły się wśród 28 zawodniczek, które... więcej
Kurs na licencję RN 23-24.02.2019 r. Tychy
Kurs na certyfikat i licencję RN 23-24.02.2019 r. Tychy1. Termin: 23-24.02.2019... więcej
ORLEN Team podsumował 41. rajd Dakar
Kuba Przygoński zajął 4. miejsce w klasyfikacji samochodów, Adam Tomiczek... więcej
Kurs na licencje BC, BC JUNIOR
1. Termin: 22 – 23 luty 2019 (piątek, sobota),2. Miejsce:22 luty 2019... więcej
Kurs na licencje BC, BC Junior
1. Termin:02-03 lutego 2019r. (sobota, niedziela),2. Miejsce: 02-03 lutego -... więcej

Strony

- Archiwum