GSMP Załuż zakończył sezon wyścigów górskich

Tak emocjonującego zakończenia sezonu w Górskich Samochodowych Mistrzostwach Polski nie pamiętają nawet najstarsi górale. Ostatnie starcie odbyło się w Załużu na 4688 m trasie z Wujskiego do Tyrawy Wołoskiej. Na starcie kibice mogli obejrzeć 82 zawodników, w tym 10 Słowaków oraz dwa auta typu single seater.

Zawody organizowane przez Automobilklub Małopolski przyniosły niespodziewane zwroty akcji. Do ostatniego podjazdu zawodnicy trzymali wszystkich w niepewności, co do tytułów mistrzowskich, a Mariusz Stec zafundował wyścigowe show jakiego do tej pory nie można było zobaczyć w wyścigach górskich.
Podczas weekendu 22-23 września, zeszłoroczny rekord trasy 2.27.037, należący do Mariusza Steca z 2011 roku został pobity dwa razy. Po raz pierwszy zrobił to sam Stec już podczas pierwszego sobotniego wyścigu. Drugi raz pobił go również Stec w niedzielę, ale kilka minut później, rekord należał już do Marcina Bełtowskiego, który wykręcił 2.22.467, tym samym ustanawiając nowy oficjalny rekord trasy w Załużu dla aut z dachem.
- Cieszę się z nowego rekordu. Udało się przez cały weekend wygrać dwa z czterech podjazdów wyścigowych i ustanowić nowy rekord trasy – mówił Marcin Bełtowski na mecie 38 Bieszczadzkiego Wyścigu Górskiego.

Największym wygranym podkarpackich rund był Tomasz Nagórski, który już w sobotę zagwarantował sobie tytuł Mistrza Polski, przyjeżdżając na czwartym miejscu w klasyfikacji generalnej. Z niesmakiem Załuż opuszczał Tomasz Mikołajczyk, który przegrał tytuł Mistrzowski i  generalnej klasyfikacji sezonu 2012 spadł z drugiego na czwarte miejsce.

Niesamowity popis jazdy extremalnej zaprezentował kibicom Mariusz Stec, który podczas drugiego podjazdu wyścigowego sobotniej rundy, dojechał do mety z otwartą maską, rozbita szybą oraz rozbitym przodem Fabii i dwoma przebitymi kołami, zwyciężając w 13 rundzie GSMP.
- Powiedziałem sobie przed zawodami, że nawet na dachu mam wygrać te zawody i prawie tak zrobiłem. Podczas tego przejazdu pokazałem ile jestem wart – skwitował Stec tuż po sobotnich zawodach.

Ostatecznie na koniec sezonu Tomasz Nagórski, czarny koń 2012 w GSMP zapewnił sobie tytuł Mistrza Polski wygrywając 7 rund. Na drugie miejsce wskoczył Andrzej Szepieniec startujący Mitsubishi Lancerem Evo. Trzecie miejsce i tytuł II Wicemistrza Polski należy od 23 września 2012 do Mariusza Steca, który wywalczył je startując pierwszy raz prototypem Skody Fabii WRC.

Oprócz walki w czubie, tysiące kibiców, które pojawiły się na bardzo malowniczej trasie, mogły obejrzeć wspaniałe finałowe zawody.
W ośce królem gór po raz kolejny okazał się Roman Baran, wygrywając 13 jak i 14 rundę. Grupę N wygrał Igor Widłak, debiutujący w tym sezonie na trasach GSMP. Grupa A należała do Słowaka Igora Drotara w Skodzie Fabii WRC, a zmagania w historyku w sobotę wygrał Wojciech Bełtowski w nowozbudowanym Audi Quattro, a w niedzielę Marian Czapka w Porsche 928.

Jesteśmy bardzo zadowoleni z całego przebiegu zawodów. Udało się bardzo sprawnie przygotować i przeprowadzić obie rundy. Nie było poślizgów czasowych, na trasie zgromadziło się kilka tysięcy kibiców no i dopisali zawodnicy, którzy byli w głównym centrum uwagi. Dziękuję naszym sponsorom za wsparcie 38 Bieszczadzkiego Wyścigu Górskiego, gratuluję zwycięzcom i zapraszam już za rok na kolejne zawody – podsumowuje Dyrektor Zawodów Marcin Fiejdasz.

Samochody: 
Źródło newsa: 

News

RSMP: Drugi z rzędu triumf – Wróblewski i Wróbel najlepsi w 68. Rajdzie Wisły
Kacper Wróblewski i Jakub Wróbel (Skoda Fabia Rally2 evo) wygrali... więcej
68. Rajd Wisły: Wróblewski i Wróbel z dużą przewagą po I dniu
Pozycja liderów klasyfikacji generalnej zawodów, 34 sekundy przewagi i... więcej
68. Rajd Wisły: finał sezonu w Beskidach
97 załóg weźmie udział w rozpoczynającej się dziś 68. edycji Rajdu Wisły (... więcej
WSMP: Finisz wyścigowej rywalizacji
Ponad 90 zawodników weźmie udział w ostatnich w tym sezonie wyścigach... więcej
Wyjątkowy finał zawodów driftingowych w Poznaniu. Znamy Mistrza Polski!
W weekend 23-24 września na Torze Poznań zakończyły się zmagania najbardziej... więcej
Szkolenie na licencję sędziego sportu samochodowego, 07-08.10.2023, Świdnica
PROGRAM kursu na licencję stopnia II organizowanego przez Global Sport1.... więcej
Szkolenie na licencję stopnia ND-R, 07-08.10.2023, Świdnica
PROGRAM kursu na licencję ND-R organizowanego przez Global Sport1. Termin:07-... więcej
Szkolenie sędziów sportu samochodowego, 07.10.2023r., Świdnica
PROGRAM SZKOLENIA SĘDZIÓW SPORTU SAMOCHODOWEGOŚwidnica, 07 października... więcej
Szkolenie na licencję stopnia ND-R, 07-08.10.2023r., Świdnica
PROGRAM kursu na licencję ND-R organizowany przez Stowarzyszenie G4 Sport Club... więcej

Strony

- Archiwum