GSMP 2014 – bezpiecznie, ciekawie, w europejskiej lidze

Górskie Samochodowe Mistrzostwa Polski (GSMP) będące jedną z konkurencji sportów samochodowych z roku na rok stają się coraz bardziej popularne zarówno wśród zawodników jak i kibiców.

Niektóre wyścigi stały się już regionalnym świętem podobnie jak w innych krajach europejskich np. we Włoszech czy w Austrii.

Ciągły wzrost popularności GSMP można przypisać między innymi kilku aspektom opisanym poniżej.

W Polsce osiągnięto bardzo wysoki poziom bezpieczeństwa na trasach wyścigów. Ponadto wysoki poziom organizacji zawodów a także stabilność przepisów pozwala na spokojne planowanie startów i kariery zawodników. Przyjacielski klimat pomiędzy zawodnikami jest niezmiennie na najwyższym poziomie, zarówno podczas rozgrywania rund GSMP na trasach krajowych oraz zagranicznych.

Wyścigi górskie zapewniają:

- obiektywizm konkurowania gdyż założeniem jest aby każdy zawodnik pokonywał trasę w identycznych warunkach jak jego konkurent z grupy i klasy (czystość i przyczepność nawierzchni a także warunki na trasie),

- możliwość konkurowania przy niskich kosztach udziału w zawodach i bardzo niskim współczynniku zużywania się sprzętu.

Zapewniona jest możliwość startowania dla wielu grup samochodów zgodnych z międzynarodowymi przepisami FIA a także grup narodowych wg przepisów PZM.

W przeszłości spośród innych konkurencji to w GSMP jako pierwsze wprowadzone zostały przepisy między innymi dla popularnych dzisiaj samochodów w grupie E-1 oraz samochodów historycznych. Zgodnie z zapowiedziami w roku 2014 wprowadzono następne nowości, które zostaną opisane poniżej.

Omówienie najważniejszych wydarzeń w kalendarzu 2014 roku oraz wprowadzonych zmian na sezon sportowy 2014.

Organizacja rundy Mistrzostw Europy FIA w Wyścigach Górskich na terenie Polski.

ME w wyścigach górskich to zawody o najwyższej randze spośród wszystkich zawodów w konkurencji wyścigów górskich, rozgrywanych na świecie i właśnie jedna runda odbędzie się na trasie w Limanowej. Na uwagę zasługuje fakt, że Auto Moto Klub Limanowa otrzymał wysokie oceny za zawody zorganizowane w roku 2013 i FIA zdecydowała o przyznaniu organizacji zawodów bez konieczności organizowania wcześniej tzw. rundy kandydackiej.

Jesteśmy przekonani, że runda ME w wyścigach górskich organizowana w Limanowej będzie obok Rajdu Polski i Baja Poland jednym z najważniejszych wydarzeń sportowych w Polsce.

W ME wg regulaminu na rok 2014 mogą startować następujące samochody z podziałem na:

Kategoria I – Samochody Produkcyjne

- Grupa N (włączając samochody Grupy R1)

- Grupa A (włączając samochody WRC, S1600, R2 i R3)

- Grupa S20 (włączając samochody SUPER 2000, R4 i R5

- Grupa GT (włączając samochody GT1, GT3 i RGT)

Kategoria II – Samochody Wyścigowe

- Grupa D/E2-SS, czyli samochody jednomiejscowe tzw. „formuły” o maksymalnej pojemności skokowej silnika do 3000 cm3

- Grupa CN/E2-S.C, czyli sportowe samochody dwumiejscowe o nadwoziu otwartym lub zamkniętym, maksymalna pojemności skokowa silnika do 3000 cm3

- E2-SH, czyli tzw. samochody sylwetkowe (patrz informacje poniżej)

W ramach zawodów w Limanowej zostaną rozegrane również rundy Mistrzostw Słowacji w Wyścigach Górskich oraz Górskich Samochodowych Mistrzostw Polski.

Organizacja rundy Międzynarodowego Pucharu FIA w Wyścigach Górskich (IHCC-International Hill Climb Cup) na terenie Polski i jednocześnie rundy Mistrzostw FIA Strefy Europy Centralnej w Wyścigach Górskich (FIA-CEZ), na trasie w Załużu.

IHCC jest to międzynarodowy puchar w ramach podziału Europy na regiony. Jesteśmy przekonani, że runda IHCC w wyścigach górskich organizowana na kultowej trasie w Załużu będzie jak  każdego roku, świętem dla kibiców sportów motorowych.

Do startu w IHCC wg regulaminu na rok 2014 dopuszczone są następujące samochody z podziałem na:

Kategoria I, podzielona na dwie dywizje:

- Dywizja Samochodów Produkcyjnych tj. produkowanych seryjnie przez producentów i obejmująca Grupę N (włączając samochody Grupy R1), Grupę A (włączając samochody WRC, S1600, S2000, R2, R3, R4, R5) oraz Grupę GT (włączając samochody GT1, GT3 i RGT)

- Dywizja E1 tj. samochody przygotowane wg przepisów FIA – Zał. J art. 277 (Bardzo ważne !!! - samochody E1 muszą zostać zbudowane na bazie samochodów homologowanych przez FIA (min. 4-miejscowe) a zakres modyfikacji określają przepisy krajowe. Dopuszczony zakres modyfikacji jest tak szeroki, że samochody te posiadają bardzo wysokie moce silników przy niskiej masie własnej.

Kategoria II, do której włączone są samochody:

- D/E2-SS tj. samochody jednomiejscowe tzw. „formuły”, o maksymalnej pojemności skokowej silnika do 3000 cm3,

- CN/E2-S.C tj. sportowe samochody dwumiejscowe o nadwoziu otwartym lub zamkniętym, o maksymalnej pojemności skokowa silnika do 3000 cm3,

- E2-SH tzw. samochody sylwetkowe - patrz informacje poniżej.

W ramach zawodów w Załużu zostaną rozegrane również rundy Mistrzostw Słowacji w Wyścigach Górskich oraz Górskich Samochodowych Mistrzostw Polski.

Organizowanie przez FIA po raz pierwszy w historii wyścigu „Mistrzów w Wyścigach Górskich” (Hill Climb Masters).

Wyścig zorganizowany zostanie w Eschdorf na terenie Księstwa Luksemburg w terminie 11 i 12 października 2014, czyli odbędzie się po zakończeniu sezonu i wyłonieniu mistrzów w wyścigach górskich w każdym kraju.

W Wyścigu Mistrzów mogą startować zawodnicy, którzy w sezonie 2014 zdobędą tytuły:

- w jednej z dwunastu  kategorii w Mistrzostwach Europy i Międzynarodowym Pucharze FIA (IHCC),

- zdobyli pierwsze trzy miejsca w Mistrzostwach Strefy FIA (FIA-CEZ),

- zdobyli tytuły mistrzowskie w mistrzostwach krajowych tj. najlepszych 3 w każdej grupie, najlepszych 5 w każdej kategorii oraz najlepszy kierowca kobieta i najlepszy junior (poniżej 23 lat), jak również inni wyznaczeni przez każdą z federacji krajowych,

Istnieje również możliwość zgłoszenia zespołu narodowego do Puchar Narodów, dla którego klasyfikacja będzie oparta o wyniki trzech najlepszych kierowców z każdego zespołu. Samochody zostaną podzielone na trzy kategorie: kategorię I FIA obejmującą samochody „turystyczne” i GT, kategorię II FIA skupiającą samochody jednomiejscowe oraz kategorię III przewidzianą dla samochodów spełniających specyficzne przepisy krajowe.

Analizując dotychczasowe wyniki, gdzie widzimy znakomite osiągnięcia dużej grupy zawodników startujących w GSMP możemy spodziewać się sukcesów także podczas tego wyścigu jak również innych zawodów międzynarodowych.

Nowe przepisy wprowadzone w GSMP, w roku 2014.

W Regulaminie Technicznym GSMP zostały szczegółowo zdefiniowane przepisy dla samochodów grupy E2-SH (regulamin dostępny na stronie internetowej Polskiego Związku Motorowego www.pzm.pl).

Główne różnice w porównaniu do samochodów E1 to:

- możliwość budowania również na bazie samochodów nie posiadających homologacji FIA (minimum czteromiejscowych ew. 2+2) lub na bazie nadwozi wykonanych jako przestrzenna konstrukcja ramowa (przednia szyba musi pochodzić z oryginalnego samochodu),

- możliwość zastosowania dowolnej koncepcji układu napędowego,

- inne, bardziej wymagające przepisy w zakresie wyposażenia bezpieczeństwa.

W Regulaminie Technicznym GSMP została utworzona nowa grupa samochodów, która otrzymała oznaczenie E0. Grupa tych samochodów jest dedykowana głównie dla początkujących i młodych zawodników, którzy mają możliwość realizowania swojej kariery sportowej poprzez starty w zawodach najwyższej rangi krajowej. Docelowo istnieje możliwość otrzymania szansy na start w Wyścigu Mistrzów” (Hill Climb Masters).

Przepisy techniczne dla samochodów w grupie E0 jest to kompromis uwzględniający możliwość uzyskania dobrych osiągów samochodu przy rozsądnych kosztach jego budowy.

Przewiduje się, że grupie E0 będą mogły startować już istniejące samochody wykorzystywane do tej pory w zawodach niższej rangi.

 

Autor tekstu:

Delegat Techniczny PZM w Wyścigach Górskich

Marek Szczechura

Samochody: 
Źródło zdjęcia: 

News

RSMP: Drugi z rzędu triumf – Wróblewski i Wróbel najlepsi w 68. Rajdzie Wisły
Kacper Wróblewski i Jakub Wróbel (Skoda Fabia Rally2 evo) wygrali... więcej
68. Rajd Wisły: Wróblewski i Wróbel z dużą przewagą po I dniu
Pozycja liderów klasyfikacji generalnej zawodów, 34 sekundy przewagi i... więcej
68. Rajd Wisły: finał sezonu w Beskidach
97 załóg weźmie udział w rozpoczynającej się dziś 68. edycji Rajdu Wisły (... więcej
WSMP: Finisz wyścigowej rywalizacji
Ponad 90 zawodników weźmie udział w ostatnich w tym sezonie wyścigach... więcej
Wyjątkowy finał zawodów driftingowych w Poznaniu. Znamy Mistrza Polski!
W weekend 23-24 września na Torze Poznań zakończyły się zmagania najbardziej... więcej
Szkolenie na licencję sędziego sportu samochodowego, 07-08.10.2023, Świdnica
PROGRAM kursu na licencję stopnia II organizowanego przez Global Sport1.... więcej
Szkolenie na licencję stopnia ND-R, 07-08.10.2023, Świdnica
PROGRAM kursu na licencję ND-R organizowanego przez Global Sport1. Termin:07-... więcej
Szkolenie sędziów sportu samochodowego, 07.10.2023r., Świdnica
PROGRAM SZKOLENIA SĘDZIÓW SPORTU SAMOCHODOWEGOŚwidnica, 07 października... więcej
Szkolenie na licencję stopnia ND-R, 07-08.10.2023r., Świdnica
PROGRAM kursu na licencję ND-R organizowany przez Stowarzyszenie G4 Sport Club... więcej

Strony

- Archiwum