Polski Związek Motorowy podpisał dziś z Grupą Lotos umowę dotyczącą tytularnego sponsoringu 70. Rajdu Polski oraz Rajdowych Samochodowych Mistrzostw Polski 2013. Do podpisania umowy doszło podczas konferencji prasowej, która odbyła się 27 lutego 2013 roku w Warszawie.
- Podpisanie umowy z Polskim Związkiem Motorowym to kolejny krok Grupy LOTOS ku mocniejszemu wsparciu polskiego sportu motorowego, a w szczególności rajdów samochodowych. Grupa LOTOS jest wszędzie tam, gdzie w warunkach ekstremalnych testowane są nasze paliwa i oleje – powiedział Maciej Szozda wiceprezes zarządu i dyrektor ds. handlu w Grupie LOTOS S.A.
- To dla nas dzień szczególny, podpisaliśmy wieloletnią umowę z Grupą LOTOS, partnerem, którym jest wielka polska firma, posiadająca jednocześnie duże zasługi w sponsoringu polskiego sportu. Rajdowe Mistrzostwa Polski zyskały godnego partnera, a 70. Rajd Polski tytularnego sponsora, który pomoże zorganizować specjalny dla naszych kibiców program towarzyszący jubileuszowi tego wielkiego, sportowego wydarzenia. Nie mam wątpliwości, że szutrowe odcinki specjalne wśród mazurskich jezior będą areną wspaniałego widowiska z udziałem znakomitych kierowców, w tym także załóg LOTOS Rally Team. W imieniu Polskiego Związku Motorowego już dzisiaj zapraszam we wrześniu do Mikołajek – powiedział Andrzej Witkowski, prezes Polskiego Związku Motorowego.
Konferencji towarzyszyła prezentacja załóg oraz samochodów w barwach LOTOS Rally Team, w których startować będą w sezonie 2013. LOTOS Rally Team to nowy polski zespół rajdowy, w którego skład wchodzą załogi Kajetan Kajetanowicz i Jarosław Baran oraz Michał Kościuszko i Maciej Szczepaniak.
Grupa LOTOS jest grupą kapitałową w skład, której oprócz Grupy LOTOS S.A. (spółka matka), LOTOS Czechowic, LOTOS Jasła i LOTOS Petrobaltic (prowadzi poszukiwania oraz wydobycie ropy naftowej i gazu na Morzu Bałtyckim) wchodzi kilkanaście spółek córek spod znaku LOTOS. Po trzech kwartałach 2012 r. przychody ze sprzedaży LOTOSU wyniosły blisko 25 mld zł ( +19% r./r. ). Zysk netto w ww. okresie uplasował się na poziomie ok. 700 mln zł ( +21% r./r. ). Na koniec sierpnia 2012 roku. udział LOTOSU w krajowym rynku paliw wyniósł 34%, co znacznie przewyższa cel strategiczny na lata 2011-15, ustalony na poziomie 30%.
Poprzez spółki LOTOS Petrobaltic i LOTOS Norge koncern obecny jest również na polskim i norweskim szelfie kontynentalnym, gdzie prowadzi prace poszukiwawczo-wydobywcze w zakresie eksploatacji złóż ropy naftowej. Dzięki przejęciu 100% udziałów w spółce LOTOS Geonafta koncern zyskał również dostęp do lądowych złóż ropy naftowej, zlokalizowanych na terytorium Litwy. W 2011 roku LOTOS wydobył 230 tys. ton ropy naftowej. Zgodnie z zapisami strategii
na lata 2011-2015 LOTOS planuje wydobywać 1,2 mln ton ropy naftowej rocznie do 2015 r.