Giermaziak siódmy, Lukas dziewiąty

Kuba Giermaziak i Robert Lukas startujący z 11 i 12 pola, przebili się do czołowej dziesiątki w wyścigu Porsche Mobil 1 Supercup na ulicach Monako. Kierowca Vervy osiągnął metę na siódmej pozycji, kolega z Förch Racing był dziewiąty. Robert zdobył punkty za ósmą lokatę - przed nim znalazł się gościnnie startujący Andrea Belicchi. Patryk Szczerbiński awansował na 14 miejsce, debiutant w Supercupie, Stefan Biliński na siedemnaste.

Sean Edwards prowadził przez cały dystans i odniósł piąte zwycięstwo w Supercupie, pierwsze od Barcelony 2011. Brytyjski kierowca triumfował w księstwie po trzyletniej przerwie (Richard Westbrook). W 20 wyścigu Supercupu na Circuit de Monaco, siedemnasty raz odnotowano wygraną z pole position.

Start przesunięto o kwadrans, ponieważ przewrócona ciężarówka zablokowała tor. Nie wystartował Henry Hassid (uszkodzony samochód). Nie zakwalifikował się Oskar Slingerland. Edwards uciekł po starcie. Sebastiaan Bleekemolen hamował Estre, Rasta, Thiima, Engelharta. Na drugim okrążeniu starszy z braci Bleekemolenów uderzył prawym przodem w barierę na szykanie, poprawił lewym tyłem i zatrzymał się na St Devote. Edwards uzyskał dwusekundową przewagę nad Estre. Kuba Giermaziak awansował na 9 lokatę.

Kevin Estre naciskał Edwardsa i bronił się przed Rene Rastem. Trójka odjechała rywalom. Clemens Schmid otrzymał drive through za skrót. Isaac Tutumlu uszkodził lewe tylne koło po kontakcie z Williamem Langhornem. Podczas 12 okrążenia Rene Rast wpadł w poślizg na płynie z własnej chłodnicy i uderzył w barierę na St Devote. Na torze pojawił się Safety Car.

Restart nastąpił po 13 okrążeniu. Odpadł Michael Meadows, kręcił się Issac Tutumlu. Mimo wysiłków ze strony Kevina Estre, Sean Edwards wygrał domowy wyścig. Jako trzeci uczestniczył w dekoracji Christian Engelhart, kolega Edwardsa z Konrad Motorsport.

- W sumie był to fajny wyścig - powiedział Autoklubowi Robert Lukas. - Jechałem bardzo dobrym tempem, uzyskałem czwarty najszybszy czas okrążenia. Dobrze wystartowałem, ale nie byłem na idealnej linii i zostałem wyprzedzony przez dwóch gościnnie startujących kierowców. Jednego minąłem w dalszej części wyścigu, a drugi blokował mnie przez pozostały dystans. Szkoda czasówki, bo popełniliśmy jeden mały błąd i stąd dopiero 12 pole. Błąd został poprawiony na wyścig. Tempo jest w tym roku bardzo dobre i nie widzę powodu, dla którego nie mielibyśmy dobrze pojechać następnego wyścigu. Opuszczamy Monako z dużym uśmiechem na ustach.


Fot. Verva Racing Team

- Mój start był bardzo dobry, ale niestety, w pierwszym zakręcie nie ma za dużo miejsca, dlatego udało mi się wyprzedzić tylko Belicchiego - mówi Kuba Giermaziak. - Później jechałem za Ammermüllerem i byłem od niego szybszy. Na pierwszych kółkach mogłem go naciskać, ale wiadomo, że w Monako wyprzedzanie jest wyjątkowo trudne. Później troszeczkę się oddaliłem, ponieważ popełniłem mały błąd. Pomogła mi trochę neutralizacja wyścigu. Restart był bardzo dobry, ale w prawym zakręcie za kasynem uciekł mi przód i zamiast atakować Michaela, musiałem się bronić przed Belicchim. Nie miałem niestety już szansy skutecznie zaatakować Ammermüllera. Wywalczyłem 10. punktów za szóste miejsce, co po nieudanych kwalifikacjach jest zadowalającym wynikiem. Choć perspektywa mistrzostwa trochę się oddala, to wciąż jeszcze mamy szansę. Rast nie zdobył punktów, więc walka toczy się dalej.


Fot. Verva Racing Team

- Podczas startu ruszyłem bardzo dobrze i już niemal zrównałem się ze Scholzem, ale za wcześnie wrzuciłem drugi bieg - opowiada Patryk Szczerbiński. - Przez to silnik się zdławił i wyprzedziło mnie kilku przeciwników. Później przez około pięć okrążeń toczyłem bardzo ważną walkę z Mayerlem. Dobrze się bronił, ale udało mi się go wyprzedzić. Po wyjeździe z tunelu, na dohamowaniu do szykany zjechał trochę za bardzo na zewnętrzną, więc od razu wykorzystałem szansę i wcisnąłem się w wolne miejsce. Potem bardzo szybko odjechałem i goniłem kolejnych rywali. Następny był Geddie. Wyprzedziłem go w tym samym miejscu i walczyłem dalej. Zrealizowałem swój cel i po starcie z 21 pola udało mi się zdobyć sporo punktów. Po weekendzie jestem zadowolony. Za każdym razem, gdy wyjeżdżałem na tor, wyraźnie się poprawiałem. Jestem nawet trochę zaskoczony, że w wyścigu uzyskałem lepszy czas, niż w kwalifikacjach. To tylko pokazuje, że na tak trudnym torze debiutantom dość ciężko jest uzyskać optymalne tempo.

WYNIKI WYŚCIGU (16 okrążeń)
1. Sean Edwards (Konrad Motorsport) 28.01,234    
2. Kevin Estre (Hermes Attempto Racing) +1,254    
3. Christian Engelhart (Konrad Motorsport) +2,511
4. Norbert Siedler (Veltins Lechner Racing) +3,474
5. Jeroen Bleekemolen (Lechner Racing) +5,312
6. Michael Ammermüller (Veltins Lechner Racing) +6,276    
7. Kuba Giermaziak (Verva Racing) +6,919    
8. Andrea Belicchi (Antonelli Motorsport) +7,489    
9. Robert Lukas (Förch Racing) +8,264    
10. Alessandro Zampedri (Team Bleekemolen) +9,233    
11. Jeroen Mul (Team Bleekemolen) +9,629    
12. Angelo Proietti (Antonelli Motorsport) +12,788    
13. William Langhorne (MRS GT-Racing) +13,354    
14. Patryk Szczerbinski (Verva Racing) +13,853    
15. Andreas Mayerl (Lechner Racing) +15,058    
16. Clemens Schmid (Switch It Lechner Racing) +16,513    
17. Stefan Biliński (Förch Racing) +26,234    
18. Richard Hein (MRS GT-Racing) +26,987    
19. Florian Scholze (Förch Racing by Lukas MS) +27,508    
20. Michael Christensen (Konrad Motorsport) +38,878    
21. Isaac Tutumlu (Förch Racing by Lukas MS) +59,203
22. Glynn Geddie (Porsche Carrera Cup GB) +1.01,609    

PUNKTACJA PORSCHE MOBIL 1 SUPERCUP
1. Siedler 54, 2. Engelhart 48, 3. Edwards 43, 4. Estre 39, 5. Rast 36, 6. Giermaziak 30, 7. Ammermüller 28, 8. Thiim 19, 9. Szczerbiński 18, S. Bleekemolen 18, 11. Lukas 16.

Samochody: 
Źródło zdjęcia: 

News

Rajdowe święto na błoniach PGE Narodowego
Krzysztof Hołowczyc podczas swojej bogatej kariery rajdowej nie miał zbyt... więcej
Wielkie emocje w Słomczynie!
Na torze w Słomczynie niedaleko Warszawy odbyła się w miniony... więcej
Robert Sługocki wygrywa na Magurze
Po sobotnich zmaganiach ze zmienną pogodą, niedzielna 6 Runda Górskich... więcej
Wyścig Magura – loteria pogodowa
Przed rozpoczęciem 5 Rundy Górskich Samochodowych Mistrzostw Polski,... więcej
Szkolenie sędziów sportu samochodowego, 23.06.2024, Jelenia Góra
Niedziela: 23 czerwca 2024 – Szkolenie teoretyczneMiejsce: ul.... więcej
Czas na Słomczyn!
Tor Słomczyn kojarzy się fanom sportu motorowego przede wszystkim z ... więcej
Dwa dni wyścigowych emocji na Torze Poznań
W najbliższy piątek i w sobotę 21-22 czerwca na Torze... więcej
Ponad 60 kierowców będzie zdobywać Magurę Małastowską
Mimo rozpoczynających się wakacji wyścigowa karuzela Górskich Samochodowych... więcej
Polacy na mecie 2. Królewskiego Rajdu Skandynawii
Zakończyła się 3. runda Rajdowych Mistrzostw Europy ERC. Najlepszy w 2.... więcej

Strony

- Archiwum