Dwóch mistrzów

Robert Kubica i Krzysztof Hołowczyc spotkali się w Warszawie z dziennikarzami podczas ostatniej przed LOTOS 71.Rajdem Polski konferencji prasowej. W spotkaniu uczestniczyli także Andrzej Biernat, minister sportu i turystyki, Beata Bublewicz, posłanka Ziemi Warmińsko-Mazurskiej, Piotr Jakubowski, burmistrz Mikołajek oraz Paweł Olechnowicz, prezes Grupy Lotos S.A. Honory gospodarza pełnił Andrzej Witkowski, prezes Polskiego Związku Motorowego, organizatora największej imprezy w sportach motorowych w naszym kraju. Podczas konferencji zaprezentowano puchary od Prezydenta RP Bronisława Komorowskiego dla załogi, która zwycięży w rajdzie.
-  Rajd Polski należy dzisiaj do elitarnego grona trzynastu rund Rajdowych Mistrzostw Świata FIA. Droga na rajdowy olimp nie była łatwa, ale dziś cieszymy się z tego wielkiego sportowego święta, w którym już za dwa tygodnie będziemy uczestniczyli w Mikołajkach. Rajd organizujemy wspólnie z naszymi partnerami z Litwy, ale jego przeprowadzenie nie byłoby możliwe bez wsparcia ze strony Ministerstwa Sportu i Turystyki, władz samorządowych województwa warmińsko-mazurskiego oraz gminy Mikołajki. Naszym wypróbowanym partnerem jest także Grupa Lotos, dzięki której rajd zyskał sponsora generalnego. Na szutrowych oesach polskiego klasyka będziemy wkrótce podziwiali najlepszych kierowców świata. Nie zabraknie wśród nich licznej grupy reprezentantów naszego kraju. Mam nadzieję, że ten rajd będzie dla wszystkich kierowców oraz kibiców wyjątkowym wydarzeniem, dostarczy wspaniałych wrażeń i wielkich emocji – powiedział Andrzej Witkowski
Swoimi odczuciami na temat zbliżającego się rajdu podzielił się także Robert Kubica, który w ubiegłym roku sięgnął po mistrzowski tytuł w WRC2, a w tym sezonie rywalizuje w pełnym cyklu mistrzostw świata w samochodzie klasy WRC.
-  Rajd Polski z pewnością jest dużym wydarzeniem nie tylko dla kibiców, nie tylko dla organizatorów, ale także dla mnie. Nie ukrywam, że kiedyś chciałem się doczekać Grand Prix Polski Formuły 1, ale niestety życie tak chciało, że Formuły 1 nie było i długo nie będzie w Polsce, chociaż szkoda, ale za to mamy Rajd Polski i to rajd w mistrzostwach świata, w których startuję po raz drugi. Także w Rajdzie Polski będę jechał po raz drugi. W ubiegłym roku to była eliminacja mistrzostw Europy, teraz poszliśmy do góry, to mistrzostwa świata. To będzie dla mnie zupełnie nowy rajd, znam tylko bodajże 10 kilometrów oesowych z ubiegłego roku, chociaż oby warunki też były inne, ponieważ w zeszłym roku pogoda nie dopisywała, nie tylko załogom, ale przede wszystkim kibicom. Miejmy nadzieję, że Rajd Polski będzie dużym sukcesem. To będzie na pewno bardzo duże wydarzenie nie tylko dla mnie i dla Maćka, mojego pilota, ale także dla wszystkich załóg z Polski startujących w tej eliminacji i również dla kibiców oraz wszystkich fanów sportów motorowych w Polsce i na świecie – stwierdził Kubica.
Krzysztof Hołowczyc startował w Rajdzie Polski wielokrotnie i ma na swoim koncie trzy zwycięstwa w tej imprezie. W 2009 roku, gdy rajd był również rundą mistrzostw świata zajął szóste, najlepsze spośród Polaków miejsce. W ostatni weekend czerwca zobaczymy go znów w jego ulubionej imprezie.

-  Rajd Polski jest dla mnie tak bardzo bliski, tak emocjonalny, że chęć wystartowania w nim może zakłóca pewną logikę moich startów. Od siedmiu czy ośmiu lat uprawiam inną dyscyplinę. Pomimo, że to nadal cztery koła, że mówi się na to rajdy, to cross-country to zupełnie inny styl jazdy, zupełnie inna filozofia i ja na chwilę muszę wskoczyć do pociągu, gdzie chłopaki naprawdę cisną. Dla mnie start w Rajdzie Polski to przede wszystkim fantastyczny kontakt z kibicami, bo raz do roku mogę spotkać się z polskimi kibicami. Może poza Baja Poland bo udało się sprowadzić także Puchar Świata w rajdach terenowych do Polski. Myślę, że Rajd Polski to jest fantastyczny moment, w którym mogę jeszcze raz wsiąść do WRC, próbować złapać taką prędkość jak najlepsi, jak Robert, ale to oczywiście bardzo trudne. Nie ukrywam, że to dla mnie ogromna przyjemność i sytuacja, w której mogę potrenować trochę szybszej dyscypliny, bo rajdy terenowe to wytrzymałość, to maraton. Ja jeżdżę maratony, a nagle muszę być sprinterem, który walczy o każdą sekundę, każdy zakręt, każdy centymetr drogi. Mam świadomość swojego miejsca w stawce. Wjechanie w pierwszą dziesiątkę, może trochę głębiej, byłoby satysfakcjonujące i myślę, że w tym kierunku będę jechał. Będę jechał swoim, szybkim jak na siebie tempem, może nie tak szybko, jak kierowcy, którzy będą walczyli o zwycięstwo, ale postaram się z doświadczeniem, które zdobywałem przez lata, zrobić przyzwoity wynik – mówił Hołowczyc.
LOTOS 71. Rajd Polski ma w znacznej części nowa trasę w tym aż pięć zupełnie nowych odcinków specjalnych. Aby kibicom ułatwić wybór punktów widokowych organizatorzy przygotowali filmowa wersję Przewodnika Kibica. Podczas konferencji zaprezentowano fragment przewodnika pokazujący najciekawsze miejsca widokowe najdłuższego odcinka Gołdap. Pełna wersja Rally Fan Guide zostanie w tych dniach udostępniona na stronie internetowej LOTOS 71.Rajdu Polski
Zdjęcia z konferencji prasowej na www.rajdpolski.pl

Samochody: 
Źródło newsa: 
Źródło zdjęcia: 

News

Wyścigi samochodowe ruszyły! Na pierwszy "ogień" na torze w Poznaniu
Po długim oczekiwaniu, kierowcy wyścigowi wreszcie doczekali się pierwszego... więcej
PZM info
W poniedziałek, 29 maja 2023 roku, Biuro Sportu i Turystyki PZM jest dostępne... więcej
Szkolenie na licencję ND-C i NDJ-C, Autodrom Słomczyn, 07-08.06.2023r.
1. Termin:        07-08 czerwca 2023 (środa... więcej
Inauguracja wyścigowego sezonu WSMP na Torze Poznań
Już w najbliższy piątek 26 maja odbędzie się inauguracja tegorocznego sezonu... więcej
Ruszają Driftingowe Mistrzostwa Polski
50 najlepszych polskich drifterów w najbliższy weekend (27-28 maja) na torze w... więcej
Zobacz, jak przyszłość motosportu nabiera mocy na EV Experience 2023!
PZM i DES.ENERGY łączą siły, aby przedstawić Wam najnowsze osiągnięcia projektu... więcej
Nowy system Inside PZM dla sportu samochodowego i kartingowego
Szanowni Państwo, Biuro Sportu i Turystyki Polskiego Związku Motorowego... więcej
Nowe stopnie licencji sportu samochodowego
Szanowni Państwo,W imieniu Głównej Komisji Sportu Samochodowego, Biuro Sportu i... więcej
ORLEN 79. Rajd Polski - Triumf Sesksa i Francisa
(21.05.2023) Martins Sesks i Renars Francis (Skoda Fabia RS Rally2) wygrali... więcej

Strony

- Archiwum