Dwa razy Kluza

Pierwszy dzień rywalizacji w Magurskim Parku Narodowym podczas 15 rundy Górskich Samochodowych Mistrzostw Polski okazał się szczęśliwy dla Waldemara Kluzy, który mógł cieszyć się z wygranej, dopiero podczas drugiego podjazdu wyścigowego, zostawiając za sobą Dubaia i Andrzeja Szepieńca. Kluza tym samym przypieczętował zdobycie w tym roku tytułu Wicemistrza Polski.
Drugi w klasyfikacji generalnej 15 rundy Dubai, drugim miejscem zapewnił sobie na jedną rundę przed końcem rywalizacji GSMP 2014, tytuł Mistrza Polski, w swoim debiutanckim sezonie startów w wyścigach górskich.

Debiut nowej trasy w kalendarzu GSMP rozpoczął się od podjazdu zapoznawczego, który przerywany był dwukrotnie. Po raz pierwszy podjazd wstrzymany został po wpadnięciu Rafała Szumca w stojącego na nawrocie PO18 Daniela Szarka. Kilka chwil po wznowieniu w tym samym miejscu w bandę wbił się Andrzej Szepieniec.

W trudnych warunkach pogodowych w barierę wpadł również Tomek Myszkier swoim ferrari F430 podczas pierwszego treningu, a  podczas drugiego pobocze zwiedzał Przemek Ozimek w Alfie 156.
Opóźniony o godzinę start do podjazdu wyścigowego nr 1 odbywał się już na suchej nawierzchni. To właśnie w tym przejeździe, poważnie wyglądający wypadek zaliczył Wojciech Szulc swoim Lancerem Evo X grupy N, kończąc serię obrotów i rolek na dachu. Zawodnik został odwieziony do szpitala na obserwację, a jego samochód z wyrwanymi kołami trafił do serwisu.

- Postawiłem wszystko na jedną kartę i nie żałowałem Colta nic, żyłowałem obrotami co się dało, zaryzykowałem i jak widać świetny czas – mówił Waldemar Kluza.

Tuż poza pierwszą trójką sklasyfikowany został Marcin Słobodzian, który stracił do trzeciej pozycji tylko 0,677 tysięcznych. Słobodzian, podczas niedzielnych zawodów będzie musiał powalczyć o zdobycie punktów, które pozwolą mu na zdobycie tytułu drugiego Wicemistrza Polski. Piąte miejsce należało w sobotę do najlepszego kierowcy grupy samochodów historycznych Piotra Ostrowskiego, który po raz pierwszy zaprezentował nowego Lancera Evo VI.
Drugi w grupie HS tuż za Ostrowskim zameldował się Rafał Szumiec w Lancii Delta Integrale, a trzeci Jerzy Gołębiowski w Fordzie Eskorcie Cosworth.
W grupie A, zdecydowanie wygrał Krzysztof Maszczyk. Do pierwszego miejsca Rafał Serafinowicz stracił 4,559 sekundy. Na trzeciej pozycji zameldował się Szołek, zwycięzca klasy A-2000.
Najlepszym zawodnikiem grupy N okazał się Wicemistrz Polski Mateusz Gołek w Lancerze Evo. Drugi na mecie był debiutant w GSMP Dawid Dobrodziej, a trzeci kierowca seryjnej Hondy Civic Type-R Bartosz Bąk, zwycięzca klasy N-2000.

Najszybszym kierowca przednionapędowych samochodów na 3180 metrowej trasie okazał się Piotr Ruciński w Fiacie Seicento Proto, którego sklasyfikowano po dwóch podjazdach wyścigowych na 13 miejscu.

Waldemar Kluza wygrał także drugi dzień 1 Wyścigu Górskiego Magura Małastowska. Tuż za Wicemistrzem Polski na drugim miejscu sklasyfikowano Marcina Słobodziana, który dzięki drugiej pozycji zdobył tytuł drugiego Wicemistrza Polski. Na podium po raz pierwszy w tym sezonie znalazł się Tomasz Myszkier w Ferrari F430.
Niedzielna część zawodów przebiegała bez większych komplikacji. Jedynie Andrzej Szepieniec na PO18 podczas drugiego podjazdu treningowego zatrzymał się na barierze.

Waldemar Kluza po raz drugi wygrał 1 Wyścig Górski Magura Małastowska, który zadebiutował w cyklu Górskich Samochodowych Mistrzostw Polski. Tuż za Wicemistrzem Polski na drugim miejscu sklasyfikowano Marcina Słobodziana, który dzięki drugiej pozycji zdobył tytuł drugiego Wicemistrza Polski. Na podium po raz pierwszy w tym sezonie znalazł się Tomasz Myszkier w Ferrari F430.

Dzisiejsze zawody przebiegały bez większych komplikacji. Jedynie Andrzej Szepieniec na PO18 podczas drugiego podjazdu treningowego zatrzymał się na barierze, tracąc szanse na podium na Magurze.
W pierwszej piątce sklasyfikowano na czwartej pozycji Piotra Ostrowskiego, najszybszego kierowcę grupy historycznej, a na piątym Marcina Gładysza w Volkswagenie Scirocco R, który zapewnił sobie tytuł drugiego Wicemistrza Polski w grupie E1.

- wspaniały wyścig. Dwa razy na pierwszym miejscu. Cieszę się, że możemy ścigać się na nowej trasie w okolicach Gorlic – mówił Waldemar Kluza - to był dla mnie bardzo ważny wyścig. Udało się i na koniec sezonu jestem drugim Wicemistrzem polski. Gratuluję moim kolegom zwycięstw i tytułów. Jesteśmy wszyscy z kolegami bardzo miło zaskoczeni nowymi rundami i liczymy, że w przyszłym roku będziemy się tu ponownie ścigać.

Rekord 3180 metrowej trasy ustanowiony został przez Waldemara Kluzę i od 5 października wynosi 1.27.873.

Rywalizację w grupie N wygrał Mateusz Gołek, nowy Wicemistrz N-ki. Tuż za nim na podium stanął Dawid Dobrodziej, a na trzecim sklasyfikowano Bartka Bąka.
Grupa A to wygrana Krzysztofa Maszczyka, który wyprzedził Rafała Serafinowicza i Szołka w Hondzie Civic Type-R.

Najszybszym kierowcą samochodów napędzanych na jedną oś był Szymon Piękoś, który wyprzedził Piotra Rucińskiego i Sebastiana Tetera.
W historyku tuż za Ostrowskim pojawił się Rafał Szumiec, a na trzecim miejscu stanął kierowca Subaru Legacy Mariusz Rajner.

Zakończenie 16 rundy odbyło się przy towarzystwie kibiców, ktorzy po wyścigu pojawili się podczas ceremonii wręczenia nagród i oklaskiwali najlepszych kierowców 1. Wyścigu Górskiego Magura Małastowska.

Samochody: 
Share

News

Weekend Karola Krupy
Karol Krupa (Borg Warner Polish Racing Team, Skoda Fabia CT) podczas... więcej
Piąta wygrana Karola Krupy w tym sezonie
Karol Krupa (Skoda Fabia CT) lider klasyfikacji generalnej Górskich... więcej
Columna Medica Baja Poland - najtrudniejszy i najważniejszy rajd w sezonie
Światowa czołówka kierowców i najszybsze terenowe auta - to nas czeka na... więcej
Jubileuszowe 25. Grand Prix Sopot – Gdynia: emocje gwarantowane
Mimo, iż starty bolidów na trasie Sopot – Gdynia są od lat motorsportową... więcej
Najszybsi kierowcy wyścigowi powracają nad morze
Grand Prix Sopot Gdynia od początku istnienia imprezy cieszyło się sporą... więcej
Luty i Celiński zwyciężają w Rzeszowie czwarty raz z rzędu! (Motul HRSMP)
Zmagania załóg w historycznych samochodach rajdowych na Podkarpaciu dobiegły... więcej
Marma 31. Rajd Rzeszowski: czwarty raz Grzyba
Grzegorz Grzyb i Adam Binięda (Skoda Fabia Rally2 evo) wygrali Marma 31. Rajd... więcej
Marma 31. Rajd Rzeszowski: Grzyb i Binięda prowadzą po I etapie
Dwukrotny mistrz Polski Grzegorz Grzyb (Skoda Fabia Rally2 evo), pilotowany... więcej

Strony

- Archiwum