Dubai zwycięża w Siennej

Za nami pierwszy z dwóch wyścigowych weekendów zaplanowanych na czerwiec. Na starcie podjazdów pod Przełęcz Puchaczówka stanęło 45 zawodników i chociaż frekwencja była dużo niższa niż na Załużu, to nie miało to wpływu na poziom emocji. Polska czołówka zjawiła się prawie w komplecie. Obok rund GSMP, w czwartek odbył się także Amatorski Wyścig Górski Sienna.

Przez cały weekend panowała słoneczna pogoda, a warunki były równe dla całej stawki. Pierwszy sobotni podjazd odbył się, jako zapoznawczy bez pomiaru czasu, ale już pierwszy trening najszybciej pokonał Dubai. Mistrz Polski 2014 wyprzedził Wicemistrza, Waldemara Kluzę, a trzecim czasem w N-kowym Lancerze popisał się Michał Ratajczyk.

Drugi podjazd treningowy zapisał na swoje konto, startujący po raz pierwszy w tym sezonie Andrzej Szepieniec i o prawie sekundę poprawił czas Dubaia. Pierwszą trójkę uzupełnił Mitsubishi Colt Waldemara Kluzy. Gdyby podsumować razem sobotnie treningi to właśnie tak ułożyłaby się również pierwsza trójka.   

Pierwszy podjazd wyścigowy ruszył o 14:30, ale wyciek oleju wymusił dłuższą przerwę i zawodnicy cofnięci zostali do swoich serwisów. Podobnie, jak w drugim treningu najszybszy okazał się Andrzej Szepieniec, ale tym razem nie przekroczył bariery 1:31. W 1:32 zmieścił się jeszcze Dubai. Trzeci czas ponownie należał do Waldka Kluzy. W grupie A najszybszy ponownie był Piotr Ostrowski, który jako pierwszy tego dnia zawodnik spoza klasy E1 wyprzedził rewelacyjnie spisującego się w Siennej Michała Ratajczyka. Dominację Mitsubishi przerwał Tomasz Myszkier w swoim Porsche 911 (7. miejsce, o niespełna 1,5 sekundy za liderem Grupy A, Grzegorzem Koziołem). Czołową dziesiątkę po pierwszym „wyścigowym” zamknął Roman Baran (Renault Clio).

Lancer był najszybszy także wśród samochodów historycznych (Paweł Dziewiątkowski – Evo 7). Lider Klasy Historycznej po Załużu, Wojciech Bełtowski uplasował się pod koniec drugiej dziesiątki. Najszybszym samochodem RWD było BMW E36 Ryszarda Żyszczyńskiego.

Pechowców trzeciej rundy GSMP nie brakowało, więc podczas ostatniego sobotniego przejazdu zdarzały się przerwy. Ostatecznie pierwsze miejsce po zaciętym pojedynku wywalczył Dubai, tym sposobem sięgając po pierwsze w swojej karierze zwycięstwo w rundzie GSMP. Po dwóch przejazdach Andrzej Szepieniec był wolniejszy od Mistrza Polski o niewiele ponad 0,4 sekundy. Najniższy stopień podium w generalce i w klasie E1 zajął Waldemar Kluza (który w ten sposób zrównał się punktami z Dubaiem). Po drugim przejeździe za podium uplasowali się Ostrowski, Ratajczyk i Kozioł. Tomasz Myszkier, mimo że na podjeździe wyprzedził swojego bezpośredniego konkurenta, to jednak straty do Grzegorza Kozioła całkowicie nie odrobił.

W klasie historycznej zwycięzcą zasłużenie został Paweł Dziewiątkowski, o 0.3 sekundy wyprzedzając najszybsze auto RWD Ryszarda Żyszczyńskiego.       

W niedzielę tempo rywalizacji i słoneczna pogoda pozostały bez zmian. Pierwszy trening zapisał na swoje konto Dubai, który jako jedyny zmieścił się w czasie poniżej 1:33. Dobry rezultat osiągnął Tomasz Myszkier. Jego Porsche 911 było o 0,7 sekundy szybsze od Colta. Znów z dobrej strony pokazał się, czwarty na podjeździe Michał Ratajczyk.

Po drugim treningu, dzięki wynikowi Dubaia pierwszy raz w ten weekend została pokonana bariera 1:31.000. Niestety w wynikach zabrakło Waldemara Kluzy, który wycofał się po awarii samochodu.

Pierwszy podjazd wyścigowy czwartej rundy to ponownie zwycięstwo Dubaia, ale tym razem Andrzej Szepieniec mocniej naciskał swojego rywala. Po błędzie Tomasz Myszkier spadł na piąte miejsce, za kierowców Lancerów, Piotra Ostrowskiego i Michała Ratajczyka. Wojciech Bełtowski zanotował na tym podjeździe swoje pierwsze zwycięstwo, wyprzedzając Jerzego Gołębiowskiego (Ford Escort Cosworth) i Pawła Dziewiątkowskiego (Mitsubishi Lancer Evo VII). Podjazd pechowo zakończył się dla Grzegorza Kozioła, który uszkodził samochód uderzając w bandę.

Przed drugim podjazdem wyścigowym dwie czołowe pozycje dzieliło zaledwie 0,319 sekundy, więc ostatnie 2770 metrów rywalizacji zapowiadało się naprawdę emocjonująco. Andrzej Szepieniec osiągnął z dotychczasowych najlepszy swój czas, ale Dubai przypieczętował drugie zwycięstwo w pięknym stylu schodząc poniżej 1:30 sekundy. Podium znów należało w ten weekend do Lancerów. Po raz drugi 15 punktów w generalce zdobył Andrzej Szepieniec, a 12 dopisano do dorobku Piotra Ostrowskiego. Tomasz Myszkier nie zdołał wrócić na podium, ale zabrakło zaledwie 0,238. Michał Ratajczyk ponownie nie miał sobie równych w grupie N, a komplet punktów w klasie historycznej zgarnął Wojciech Bełtowski (wygrywając z Dziewiątkowskim i Gołębiowskim). Wśród samochodów napędzanych na tylną oś nie było niespodzianki, ponownie najszybszy był Ryszard Żyszczyński. Cała stawka czwartej rundy mocno się zmniejszyła, ponieważ do mety dotarły zaledwie 34 samochody.

Samochody: 
Źródło newsa: 
Źródło zdjęcia: 
Share

News

Biuletyn PZM Nr 18 - Luty 2020
Rok 2020 jest szczególny dla Polskiego Związku Motorowego, który obchodzi... więcej
Szkolenie sędziów sportu samochodowego – licencja klasy I i II
1. Termin:22 lutego 2020 (sobota)2. Miejsce:Automobilklub Sudecki, ul.... więcej
Kurs na licencję stopnia RN - 29.02-01.03.2020 Kłodzko
Auto Moto Klub Kłodzko zaprasza kandydatów:- na zawodników sportu samochodowego... więcej
PZM świętował 70-lecie działalności
Działacze z całego kraju, wybitni zawodnicy sportów motorowych ... więcej
Przekaż 1% Fundacji PZM
Okres rozliczania dochodów za 2019 rok to okazja do wsparcia potrzebujących... więcej
Spółka Grupy Kapitałowej ORLEN z teamem DTM
ORLEN Team ART to nazwa nowego zespołu, który wystartuje w tegorocznej serii... więcej
Konkurs ofert na współpracę przy GSMP
KONKURS OFERT NA PROWADZENIE KOMISJI OBLICZEŃ PRZY GÓRSKICH SAMOCHODOWYCH... więcej
Kurs na licencję RN - 08.02 - 09.02.2020 w Świdnicy
Program kursu na licencję RN organizowany przez Stowarzyszenie G4 Sport Club w... więcej
Kurs na licencję instruktora sportu samochodowego PZM - ZMIANA DATY KURSU !
1. Termin:II zjazd 7 i 8 listopada 2020, II zjazd + egzamin końcowy 28 i 29... więcej

Strony

- Archiwum