"Drive it day" po polsku 21 czerwca

„Drive it day”  - co to znaczy? Kto ogłosił to hasło?

Codzienność serwuje  nam dużą dozę akcji, promocji, hapeningów etc. Drive it day to jednak zupełnie inne działanie. Nic nie sprzedajemy, do niczego nie namawiamy. Proponujemy akcję, która pozwoli wszystkim posiadaczom odrestaurowanych zabytków kultury technicznej związanych z transportem, na zademonstrowanie swoich osiągnięć, wyników swojej pracy, swojej pasji, swojego hobby.

Pomysł powstał po to, by umożliwić wszystkim: naszym sąsiadom, mieszkańcom naszych miast, przechodniom - zdobycie wiedzy, świadomości, że istnieje olbrzymia grupa zafascynowanych historyczną motoryzacją  ludzi, którzy poświęcają swój czas, pracę i środki na odrestaurowywanie zabytkowych pojazdów, silników, urządzeń, rowerów, motocykli etc.

Grono tych osób rozrasta się w bardzo dużym tempie. Jest to hobby, którym można zajmować się bez zbędnego szumu i rozgłosu, w ciszy hal czy garaży. Jednak koledzy w Europie doszli do słusznego  wniosku, że należy stworzyć swego rodzaju święto - jeden dzień, w którym świat zobaczy nasze cudowne odrestaurowane skarby. Oczywiście, każdy pojazd najlepiej zaprezentować w ruchu. Stąd powstał pomysł, by ogłosić Drive it day. Nie jest to jeszcze w Europie jeden dzień. Odbywa się w różnych krajach w różnych terminach. Jedno łączy wszystkich organizatorów: idea. Idea pokazania naszych aut, motocykli, rowerów i innych historycznych odrestaurowanych  eksponatów w normalnym ruchu ulicznym. Próbowaliśmy w poprzednich latach organizować ten dzień w środku tygodnia, przekonując do tego, byśmy do pracy, szkoły, na zakupy, do kina czy na przejażdżkę wyruszyli naszymi zabytkami. Ruszyli używając ich jak pojazdów, którymi jedziemy do pracy lub wykonujemy inne codzienne czynności.

Ta sama przesłanka kieruje nami w tym roku. Prosimy, proponujemy by sobotę 21 czerwca potraktować jako Polski Drive It Day.

Zróbmy to , pokażmy sobie i innym, jak piękna jest historia , jak piękne są przedmioty użytkowe jakimi były samochody , motocykle, rowery, traktory  jak wyglądają dziś na ulicach w normalny dzień w normalnym ruchu ulicznym. Pokażmy siebie i nasze cacka by inni mogli zobaczyć efekty naszej pracy, ale też pokazując się uzmysłowimy wszystkim jak wielką stanowimy grupę. Kryterium udziału w Polskim Drive It Day jest wyłącznie posiadanie takiego pojazdu. Nie trzeba być zrzeszonym, członkiem klubu , wystarczy mieć pojazd. Nie obowiązuje żadne zgłoszenie , żadne opłaty, żadne kwestionariusze , żadna ewidencja. Wystarczy spontaniczna obecność. Wystarczy wyjechać na ulicę , pojeździć po mieście, miasteczku , wsi, wybrać się na wycieczkę , przejażdżkę , po zakupy , zaparkować przed marketem, restauracją kinem czy muzeum, może przed miejscem pracy. Zależy nam byśmy byli w jak największej liczbie miejsc , zauważeni przez jak największą liczbę ludzi. To jest nasze zadanie , to jest nasz cel. A jeśli przy okazji poznamy innych zarażonych tą pasją , jeżeli odbierzemy zasłużone brawa, uznanie od tych normalnych użytkowników , to świetnie , wiemy, że jest to miłe gdy mijający nas inni kierowcy oddają nam „honory” pozdrawiają kciukiem uniesionym w górę . Zatem zapraszamy wszystkich posiadaczy do udziału w tym wydarzeniu , wspierajmy siebie i budujmy wizerunek naszej pracy , naszych starań, naszego zaangażowanie w to by historia motoryzacji , jej zmiany, ewolucja, jej edukacyjny i designerski  charakter nie zostały zapomniane. Wywrzemy naszą obecnością presję na wszystkich , którzy może chcą i próbują marginalizować nasze środowisko, marginalizować rolę jaką spełniamy w ochronie dóbr kultury technicznej. Do zobaczenia w sobotę 21 czerwca na drogach szosach i ulicach całej Polski.

Komisja Dziedzictwa Kulturowego GKPZ PZM

Komunikat nr 4/2014 GKPZ

Pojazdy zabytkowe: 
Share

Zdjęcia

Jeździliśmy zabytkami przez cały dzień. W sobotę (21 czerwca) odbyła się kolejna edycja Drive it Day - jeździliśmy swoimi pojazdami do teatru, kina, na piknik i bazar, na wycieczkę i do pracy, być może również na zlot lub rajd. Generalnie miało być nas widać. I rzeczywiście spotkanie zabytku na drodze nie było trudne. Świadczą o tym wasze zdjęcia.
Zgodnie z zapowiedzią autor zdjęcia, które otrzyma najwięcej lajków na naszym profilu na Facebooku otrzyma od PZM nagrodę niespodziankę. Oczywiście można głosować na kilka zdjęć jednocześnie. Konkurs rozstrzygniemy 30 czerwca.

Link: https://www.facebook.com/media/set/?set=a.676868529048771.1073741860.243530475715914&type=1

 

News

PZM wziął udział w akcji #GaszynChallenge
... i pompował dla chorych dzieci! Przyjęliśmy wyzwanie Automoblilklubu... więcej
Zaktualizoiwany kalendarz MPPZ i MPHRR
Dziś opublikowano komunikat Głównej Komisji Pojazdów Zabytkowych PZM.W związku... więcej
Zapraszamy na MPPZ do Częstochowy
Tęsknicie za rajdowymi emocjami, rywalizacją i podziwianiem przepięknych tras... więcej
Dwie rundy MOWPZ odwołane
Komisja Pojazdów Zabytkowych Automobilklubu Polski informuje, że z powodu... więcej
Klasyczny Koneser po raz drugi - relacja
W sobotę 4 lipca w Centrum Praskim Koneser odbyła się impreza ... więcej
4. Miński Rajd Motocklowy - runda MOWPZ
Klub Dawnych Motocykli "Magnet" zaprasza do Mińska Mazowieckiego na 4... więcej
Konkurs FIVA dla młidych duchem
FIVA (Fédération Internationale des Véhicules Ancien) zaprasza młodzież do... więcej
47. urodziny Fiata 126p - relacja
W minioną sobotę odbył się zlot Fiatów 126p organizowany przez Komisję Pojazdów... więcej
47. urodziny Fiata 126p - galeria zdjęć
Zdjęcia z FotoSpotu z okazji 47. urodzin Polskiego Fiata 126p. Autorami... więcej
XI Rajd Pojazdów Zabytkowych organizowany przez TMD "Weteran Płock" odwołany
Otrzymaliśmy następującą informację od klubu TMD Weteran Płock, organizatora... więcej

Strony

- Archiwum

Facebook

Patroni medialni Mistrzostw Polski Pojazdów Zabytkowych


Oficjalny pomiar czasu w Historycznych Rajdach na Regularność

Wracamy na chwilę na Retro Motor Show 2019 na Międzynarodowe Targi Poznańskie gdzie w dniach 25-27.10.2019r. Komisja Pojazdów Zabytkowych Automobilklubu Wielkopolski zaprezentowała historię motoryzacji na wystawie zatytułowanej „Państwa i miasta”.

Na powierzchni 3000 m2 przedstawiono:

  • okres 20-lecia międzywojennego w Polsce z Fiatem 508 Junak z 1937r. czy Fiatem 508 Łazik z 1938r. umiejscowionych tuż obok pracowni krawieckiej z charakterystycznym dla tego okresu wystrojem,
  • czasy PRL-u gdzie wśród blokowiska z trzepakiem prezentowały się warszawy, syreny, fiaty 125p i 126p, polonez czy mikrus oraz autobus Jelcz zwany „ogórkiem” wraz z żukami, nysami i tarpanem,
  • typową uliczkę włoską ze skuterami Vespa i Lambretta oraz fiatami m.in. Fiat 509 SM z 1926r. czy Fiat 514 z 1929r.,
  • w strefie amerykańskiej automobile przedwojenne jak Reo Roadster z 1908r. czy też Ford T z 1914r. w towarzystwie cadillac’ów, plymouth’ów, studebaker’ów, dodge’a czy też buick’a a wędrując dalej przenieśliśmy się do szalonych lat 50-tych i 60-tych prezentując dorobek motoryzacyjny tamtych lat: mustangi, chevrolety czy też corvetty z muzyką Elvisa Presley’a i szafy grającej w tle czy też uśmiechem Marylin Monroe,
  • w ‘30 rocznicę obalenia muru berlińskiego pojazdy z DDR: wartburgi, trabanty czy P70 a po drugiej stronie drutów kolczastych bogatą kolekcję volkswagenów, mercedesów czy BMW z Horch’em 853 Sport Cabrio z 1938r. na czele, którego wyjątkowość i piękność została nagrodzona w konkursie Retro Motor Show Awards 2019 w kategorii Retro Pojazd.

Całość wystawy dopełniała wyjątkowa scenografia, wystylizowani w stroje z dalej epoki członkowie Komisji Pojazdów Zabytkowych wczuwający się w swoje role, muzyka na żywo, konkursy i inscenizacje co zostało docenione przez kapitułę Retro Motor Show Awards 2019 przyznając nam nagrodę w Kategorii Retro Stoisko.

Tekst: Lidia Matuszek

Strony

Fédération Internationale des Véhicules Anciens