Dakar kiedyś

Przez ostatnie dni z zaciekawieniem obserwujemy zmagania kierowców na morderczej trasie Rajdu Dakar. Impreza uznawana jest za najtrudniejszy rajd terenowy na świecie. W tej chwili bez wielkich pieniędzy, sponsorów i dobrego serwisu trudno wystartować w Dakarze. Również pojazdy wystawiane przez zawodników są zazwyczaj nowe i wykorzystujące najlepsze rozwiązania techniczne na świecie. W tej chwili nie ma w Dakarze miejsca na amatorów i zapaleńców. Najbardziej dziwnymi wozami są wszelkiego rodzaju Buggy, posiadające pod maską amerykańskie silniki V8.  W zeszłym roku takim pojazdem wystartował m. in. Adam Małysz.
Teraz liczy się głównie moc, najnowsza technologia i duża ilość kasy. Jednak nie zawsze tak było. W pierwszych latach rajdu, jeszcze nazywanego Paryż Dakar, startowali nie tylko profesjonaliści, ale przede wszystkim zapaleńcy na niekoniecznie oczywistych samochodach. Często były to pojazdy zabytkowe albo samochody przedziwnych i zapomnianych marek.

Historia Rajdu Paryż Dakar zaczęła się w 1979 roku. Wówczas wystartowało 182 pojazdy, a tylko 74 dotarło do mety w Senegalu. Lista startowa obfitowała w dziwne konstrukcje sprzed lat. Rajd w kategorii samochodów wygrał Range Rover V8 francuskiej załogi Genestier, Terbiaut, Lemordant. Zaś drugie miejsce zajęli bracia Marreau startujący Renault 4 Sinpar. Sympatyczna „renówka” trąciła już myszką, ale na liście startowej znalazły się jeszcze starsze wozy. Na mecie (na 71 miejscu) zameldował się Renault KZ z 1926 roku. Ekipa przedwojennego Renault pojawiła się także na starcie Paryż Dakar w 1980 roku. Do mety nie dojechały w 1979 roku między innymi: Peugeot 404 Plateau, Citroen Dyane, zwykły samochód dostawczy Ford Transit, a wśród marek startujących na nowych pojazdach można było znaleźć takie auta jak: Saviem SG3 (znany w Polsce z licencyjnej Avii), Unic, Matra Rancho, Łada Niva czy francuską terenówkę Cournil.

W kolejnych latach było podobnie. W 1980 roku najszybsi byli Freddy Kottulinksy i Gerd Löffelmann na zapomnianym dziś Volkswagenie Iltis. A bracia Marreau tym razem zajęli 3 miejsce. Również na Renault 4 Sinpar. Wśród startujących zabytków pojawiły się: ciężarówka z lat 50. Renault R2047, tuż powojenny Citroen Traction Avant, Jeep Hotchkiss (amerykańska wersja legendarnego Willysa), Peugeot 404. Jak zwykle na starcie w Paryżu pojawiło się mnóstwo aut dziwnych lub nieprzystosowanych do tak trudnego rajdu, jak np.: kuriozalny Renault 5 6x6, austriacki Pinzgauer, zwykły dostawczak Citroen AK400.

W 1981 roku rajd otrzymał homologację FIA i stał się bardzo popularny. Zaczęła się powolna profesjonalizacja sprzętu. Nie oznaczało to jednak, że na starcie nie pojawiali się pasjonaci na dziwnych i starych pojazdach. W kolejnych latach na podium trafili nie tylko zawodnicy startujący Mercedesami G, Range Roverami czy przeróżnymi Buggy, ale także kierowcy Ład Niva, a bracia Marreau w 1982 roku wygrali na specjalnie przygotowanym do imprezy Renault 20 Turbo. W 1984 roku rajd wygrali René Metge i Dominique Lemoyne jadący nie kojarzącym się z bezdrożami Porsche 911. W pierwszej połowie lat 80. w rajdzie startowały m. in.: Panhard 24CT, Citroen AY Scieb, Citroen AZAM (dakarowe wariacje na temat Citroena 2CV), Renault Prairie, Dodge Power Wagon (ciężarówki z przełomu lat 40. i 50.). Wśród aut ciekawych i nietypowych warto wyróżnić: Aro 24 Proto, Citroena C44, Kawasaki Buggy, Renault 18 Proto, Subaru 1800 Leone, Datsuna Patrola, Renault Fuego 4x4, Fiata Pandę 4x4, portugalską terenówkę UMM, Seata Ronda Proto, amerykańskiego Internationala Scout, austriackiego Pucha Pinzgauera, Fiata Campagnolę, Daihatsu F55, Cournila (francuskiego protoplastę UMM), Citroena Visę Chrono, hiszpańską Santanę, Talbota Subeam, Renault 18 Sinpar, Buggy Talbot, Renault JP4 (otwarta wersja R4), Datsuna Violet, Rovera 3500, Renault 5 Secret (specjalny pick-up), Toyotę Celicę Proto oraz PortARO czyli rumuńskie Aro produkowane w Portugalii.

W drugiej połowie lat 80 i w latach późniejszych Dakar zaczął się profesjonalizować, a dziwnych marek i samochodów było coraz mniej. Za to coraz więcej na trasie rajdu było widać samochodów japońskich czyli Toyoty, Nissany i Mitsubishi. Wśród ciężarówek oprócz holenderskiej marki DAF, włoskiego Iveco czy niemieckich Mercedesów i MAN zaczęły się liczyć czeskie Tatry i rosyjskie Kamazy.

Warto wspomnieć, że w 1986 roku w rajdzie Paryż Dakar wystartowała polska ciężarówka – Jelcz S442 4x4. Starty kontynuowano w latach 1987 oraz 1988, niestety bez żadnych sukcesów. W 1988 roku do grona polskich samochodów na Dakarze dołączył Star 266.

fot. Dakar.com

Pojazdy zabytkowe: 
Share

News

Pandemiczny Rajd Motocyklowy - zaproszenie
Klub Dawnych Motocykli "Magnet" zaprasza do Mińska Mazowieckiego na... więcej
Mistrzostw Polski w Historycznych Rajdach na Regularność - 35 Rajd Częstochowski - zaproszenie
Automobilklub Częstochowski serdecznie zaprasza na dwie rundy Mistrzostw... więcej
Zapraszamy na MPPZ do Częstochowy
Tęsknicie za rajdowymi emocjami, rywalizacją i podziwianiem przepięknych tras... więcej
21. Podkarpacki Rajd Pojazdów Zabytkowych - runda MPPZ - relacja
W dniach 23-26 lipca 2020 odbył się 21. Podkarpacki Rajd Pojazdów Zabytkowych.... więcej
21. Podkarpacki Rajd Pojazdów Zabytkowych - galeria zdjęć
W dniach 23 - 26 lipca odbył się 21. Podkarpcki Rajd Pojazdów Zabytkowych,... więcej
4. Miński Rajd Motocklowy - runda MOWPZ - galeria zdjęć
Za nami pierwsza runda Mistrzostw Okręgu Warszawskiego Pojazdów Zabytkowych PZM... więcej
Biuletyn PZM Nr 19 - Lipiec 2020
Lipiec zawsze był środkiem sezonu. W tym roku to dopiero początek!Nie tak... więcej
Zapraszamy na 47 Poznański Międzynarodowy Rajd Pojazdów Zabytkowych
Automobilklub Wielkopolski zaprasza w dniach 10 - 13 września 2020r. na... więcej
PZM wziął udział w akcji #GaszynChallenge
... i pompował dla chorych dzieci! Przyjęliśmy wyzwanie Automoblilklubu... więcej
Zaktualizoiwany kalendarz MPPZ i MPHRR
Dziś opublikowano komunikat Głównej Komisji Pojazdów Zabytkowych PZM.W związku... więcej

Strony

- Archiwum

Facebook

Patroni medialni Mistrzostw Polski Pojazdów Zabytkowych


Oficjalny pomiar czasu w Historycznych Rajdach na Regularność

Automobilklub Wielkopolski zaprasza w dniach 10 - 13 września 2020r. na odbywający się już po raz 47 - Poznański Międzynarodowy Rajd Pojazdów Zabytkowych - najstarszy w Polsce tego typu rajd!

Bazą rajdu jest w tym roku Hotel Leobus zlokalizowany w Grodzisku Wielkopolskim, ul. Poznańska 38B.

Trasa rajdu przebiegać będzie śladami generała Kazimierza Sosnkowskiego. W dniu 11 września 2020r. (piątek) uczestnicy ruszą w kierunku stadionu piłkarskiego Dyskobolii Grodzisk Wielkopolski, który w 1925r. został uroczyście otwarty przez generała Sosnkowskiego. Następnie przez Woźniki (klasztor oo. Franciszkanów) uczestnicy dotrą do posiadłości Generała – pałacu w Porażynie. Stamtąd trasa prowadzić będzie do pałacu w Wąsowie należącego do rodziny Sczanieckich aby zakończyć rajd prezentacją wszystkich pojazdów w Grodzisku Wielkopolskim - na Rynku pod Ratuszem:
10.00 - 11.20 - start rajdu - Hotel Leobus
12.15 - 14.30 - Pałac Porażyn
13.30 - 16.00 - Pałac Wąsowo
15.30 - 18.00 - Rynek w Grodzisku Wielkopolskim

W sobotę 12 września 2020r. od ok. godz. 12.00 odbędzie się prezentacja pojazdów biorących udział w rajdzie na Torze Poznań, gdzie m.in. zorganizowane będą liczne próby sprawnościowe, wyścig pojazdów zabytkowych ze startem typu Le Mans najstarszej kategorii - Memoriał im. Henryka Rucińskiego oraz konkurs elegancji. - ok. godz. 15.00

Zainteresowane załogi zapraszamy do zapisów do dnia 15 sierpnia 2020r. - szczegóły na stronie: http://www.aw.poznan.pl/aktualnosci/10-13-09-2020-47-poznanski-miedzynar...
Liczba miejsc ograniczona.
Oto zapowiedź rajdu: https://www.youtube.com/watch?v=6xqYLk9OmDw&t=4s

Komandor Rajdu: Jacek Paczyński, kontakt: 695 609 179
Wicekomandor Rajdu: Tomasz Kaczor, kontakt: 604 344 166

Strony

Fédération Internationale des Véhicules Anciens