Castrol Edge Trophy po LOTOS 70. Rajdzie Polski

Nowy dzień zmagań, nowe nadzieje zawodników, tym bardziej, że na starcie stawiły się wszystkie z ośmiu załóg pucharu. Sześć odcinków 2. Etapu, czyli w sumie ponad 113 kilometrów rajdowych dawały możliwość odrobienia strat, bądź powiększenia przewagi. Swój fatalny finisz 1. Etapu poprawić chciał Aron Domżała, który oddał zwycięstwo Marcinowi Schefflerowi na ostatnim odcinku. Poznański kierowca natomiast miał powody do zadowolenia - kontrolował stawkę przewodząc, robiąc milowy krok w stronę zwycięstwa w sezonie. Dobrą formę z sobotniej rywalizacji utrzymać chciał tak drugi Hubert Ptaszek, jak trzeci Hugo Arellano, natomiast Rafał Janczak, Rafał Stalmach i Marcin Górny chcieli szybko zapomnieć o 1. Etapie rajdu.


Fot. CET / Maciej Niechwiadowicz

Niestety nie wszyscy uczestnicy 5. Eliminacji Castrol EDGE Trophy mogli być zadowoleni ze swoich czasów, co pokazał OS8 - Biskupiec. Niespełna 16-kilometrowy, szybki odcinek wygrał Aron Domżała, przypominając siebie z poprzedniego dnia. Niedzielny etap bardzo dobrze rozpoczął Hubert Ptaszek, który do lidera stracił niecałą sekundę. Dariusz Poloński natomiast potwierdził spore aspiracje - strata 11 sekund do prowadzącego pozwalała myśleć o podium. Swój plan starał się realizować Marcin Scheffler, który tym razem stracił do trzeciego raptem 0.2 sekundy. Hugo Arellano uzyskał piąty czas, ze stratą ponad 21 sekund do Domżały, a dopiero szósty był Rafał Janczak, gorszy od lidera o prawie 27 sekund. Znacznie słabiej zaprezentowali się Marcin Górny i Rafał Stalmach, którzy stracili odpowiednio 45 sekund i minutę.

Scenariusz z 1. Etapu powtórzył się na OS9 - Użranki, gdzie Aron Domżała ponownie wygrał, odrabiając kolejne sekundy do podium. Drugi czas należał do Marcina Schefflera, który był gorszy od lidera o ledwie 8 sekund, co nie zmieniło jego pozycji w klasyfikacji rajdu. Nie do końca skuteczny atak zaliczył Hugo Arellano, który wykręcił trzeci czas ze stratą niespełna 20 sekund. Czwarty Hubert Ptaszek stracił 21 sekund do zwycięzcy, utrzymując drugie miejsce w „generalce”. Tym razem dopiero na piątej pozycji zjawił się Dariusz Poloński i to ze stratą ponad 35 sekund, a tempa dotrzymał mu Rafał Janczak, gorszy od rywala o ledwie 0.2 sekundy. Marcin Górny stracił niemal 42 sekundy, a Rafał Stalmach kolejną minutę.

Po dwóch około 15 kilometrowych odcinkach przyszedł czas na OS10 - Mateuszek o długości 26 kilometrów. Szybkie, proste partie wymieszane z technicznymi sekcjami miały być zwieńczeniem zmagań przed jedynym tego dnia serwisem. Przysłowiową „kropkę nad i” w pierwszej pętli 2. Etapu postawił Aron Domżała, zwyciężając z Marcinem Schefflerem o 24 sekundy. Hugo Arellano stracił prawie 28 sekund, a Dariusz Poloński niemal 35. Piąty czas wykręcił Hubert Ptaszek, notując stratę 39 sekund, a trzy ostatnie miejsce ponownie nie zmieniły się. Rafał Janczak stracił niecałe 53 sekundy, Marcin Górny ponad minutę, a Rafał Stalmach aż półtora.


Fot. CET / Maciej Niechwiadowicz

Nastroje przed drugą pętlą były niezwykle bojowe, szczególnie, że warunki na odcinkach z czasem poprawiały się w stosunku do 1. Etapu. OS11 - Biskupiec ponownie wygrał w pewnym stylu Aron Domżała. Grupę pościgową stworzyli Rafał Janczak, ze stratą niespełna 14 sekund, Dariusz Poloński, gorszy o 15 sekund, Hubert Ptaszek z 16 sekundowym opóźnieniem i Marcin Scheffler, który stracił 18 sekund. Tym razem 48 sekund stracił Marcin Górny, a Rafał Stalmach prawie minutę. Ostatni z wymienionych nie był w stanie rozwijać wysokich prędkości z powodu poważnego uszkodzenia zawieszenia w końcówce 1. Etapu. Rywalizację na tym odcinku zakończył Hugo Arellano.

Przedostatni w harmonogramie OS12 - Użranki ponownie najszybciej przejechał Aron Domżała, który dzięki temu zajął miejsce Huberta Ptaszka w klasyfikacji po odcinku, mając 25 sekund straty do prowadzącego wówczas Marcina Schefflera na jeden odcinek przed końcem rajdu. Drugie miejsce należało do Dariusza Polońskiego, ze stratą 16 sekund, a trzecie do słabszego od niego o 0.3 sekundy Rafała Janczaka. Czwarty czas wykręcił Hubert Ptaszek, tracąc 20 sekund do zwycięzcy, wyprzedzając Schefflera o niecałą sekundę. Szósty czas uzyskał Marcin Górny, a siódmy Rafał Stalmach.

Niezwykle emocjonujący był OS13 - Mateuszek, gdzie zwyciężył Dariusz Poloński, zaliczając prawdziwe przebudzenie. Marcin Scheffler natomiast jadąc z uszkodzonym wahaczem i bez trzeciego biegu utrzymał prowadzenie w klasyfikacji rajdu, ze stratą niemal 13 sekund na ostatnim odcinku. Trzeci czas wykręcił Hubert Ptaszek, który stracił do Polońskiego 43 sekundy. O trudności OS13, który kierowcy przejechali po zmroku świadczy strata ponad półtorej minuty Rafała Janczaka, a także dwóch minut Rafała Stalmacha. Niestety Marcin Górny utknął na trasie, jednak niczym dobrej klasy thriller rajd zakończył Aron Domżała. Murowany faworyt prowadzący przez pięć z sześciu odcinków 2. Etapu przebił dwie opony i stracił ponad sześć minut.


Fot. CET / Maciej Niechwiadowicz

Zwycięstwo do końca dowiózł więc Marcin Scheffler, dzięki skutecznej i rozsądnej jeździe, podobnie jak Hubert Ptaszek, który bez większych problemów przejechał obydwa etapy. Podium zamknął Rafał Janczak, który, jak sam stwierdził, zawdzięcza to Aronowi Domżale.

Klasyfikacja 5. Eliminacji Castrol EDGE Trophy:
1. Marcin Scheffler/Szymon Marciniak 2:24:08.3
2. Hubert Ptaszek/Kamil Kozdroń +59.0
3. Rafał Janczak/Michał Grudziński +4:50.6
4. Marcin Górny/Zbigniew Cieślar +8:29.5
5. Hugo Arellano/Daniel Arens +9:31.0
6. Rafał Stalmach/Paweł Tarapacki +13:46.3
7. Dariusz Poloński/Grzegorz Dobosz +17:02.20
8. Aron Domżała/Przemysław Zawada +19:47.00

Punktacja 5. Eliminacji Castrol EDGE Trophy:
1. Marcin Scheffler/Szymon Marciniak 10 - 10 - 10
2. Hubert Ptaszek/Kamil Kozdroń 8 - 6 - 8
3. Rafał Janczak/Michał Grudziński 5 - 5 - 6
4. Aron Domżała/Przemysław Zawada 0 - 0 - 0
5. Marcin Górny/Zbigniew Cieślar 4 - 0 - 0
6. Hugo Arellano/Daniel Arens 6 - 0 - 0
7. Rafał Stalmach/Paweł Tarapacki 0 - 4 - 0
8. Dariusz Poloński/Grzegorz Dobosz 0 - 8 - 0

Punktacja po 5. Eliminacji Castrol EDGE Trophy:
1. Marcin Scheffler/Szymon Marciniak 80 pkt.
2. Rafał Janczak/Michał Grudziński 50 pkt.
3. Dariusz Poloński/Grzegorz Dobosz 37 pkt.
4. Hubert Ptaszek/Kamil Kozdroń 37 pkt.
5. Marcin Górny/Zbigniew Cieślar 32 pkt.
6. Ralfs Sirmacis/ Māris Kulšs 15 pkt.
7. Aron Domżała/Przemysław Zawada 8 pkt.
8. Hugo Arellano/Daniel Arens 6 pkt.
9. Rafał Stalmach/Paweł Tarapacki 4 pkt.

Samochody: 
Źródło newsa: 
Źródło zdjęcia: 
Share

News

17 załóg w finale sezonu Motul HRSMP
66. edycja Rajdu Wisły – jednego z najstarszych i najbardziej znanych... więcej
Miko Marczyk i Szymon Gospodarczyk Mistrzami Polski!
Na rajdzie Koszyc nie było niespodzianek. Liderzy klasyfikacji pewnie wygrali... więcej
Zwroty akcji na Słowacji – zagraniczna runda Motul HRSMP dla Lutego i Celińskiego
To nie był wyłącznie słodki rajd dla duetu Luty/Celiński. Długa jazda za... więcej
Rajd Hiszpanii 2021: Kajetanowicz i Szczepaniak na podium! Polacy nowymi liderami kategorii WRC 3!
Kajetan Kajetanowicz i Maciej Szczepaniak wywalczyli piąte podium w swoim... więcej
Świetne tempo i awans Kajetanowicza!
Kajetan Kajetanowicz i Maciej Szczepaniak wygrali w swojej kategorii finałową... więcej
Rajd Hiszpanii 2021: Kajetanowicz w walce na ułamki sekund
Dobiegł końca długi, mierzący ponad 112 kilometrów pierwszy etap Rajdu... więcej
Finał sezonu ProfiAuto RSMP w Koszycach
Finałowy rajd sezonu 2021 ProfiAuto Rajdowych Samochodowych Mistrzostw Polski... więcej
Rusza Rajd Hiszpanii, Kajetanowicz gotowy do walki!
Kajetan Kajetanowicz i Maciej Szczepaniak, wiceliderzy Rajdowych Mistrzostw... więcej
Szkolenie na licencję sędziowską, 23-24.10.2021 r., Olsztyn
KURS - SZKOLENIE  KANDYDATÓW NA SĘDZIÓW SPORTU SAMOCHODOWEGO ... więcej

Strony

- Archiwum