Bicepsy Shelby’ego

27 stycznia 1965 roku świat zobaczył pierwszy egzemplarz Forda Mustanga Shelby GT 350. Jego twórcą był amerykański projektant i kierowca wyścigowy, Carroll Shelby. Shelby GT 350, charakteryzujący się 306-konnym silnikiem V-8, pozostawał w produkcji aż do końca lat 60-tych, a dzisiaj jest cennym okazem kolekcjonerskim.

Carroll Shelby urodził się w Texasie w 1923 roku. Zyskał sławę w świecie wyścigów w latach 50-tych. Wśród jego dokonań znalazło się zwycięstwo w 24-godzinnym wyścigu Le Mans w 1959, co uczyniło go drugim Amerykaninem w historii na najwyższym miejscu podium tych zawodów. W początku lat 60-tych Shelby odszedł na wyścigową emeryturę ze względów zdrowotnych i zajął się projektowaniem sportowych samochodów. Stał się znany ze swoich wyścigowych projektów, zwłaszcza z Kobry i Forda GT40, a także „muskularnego” Shelby GT 350. Jak pisze The New York Times, „w latach 60-tych jego nazwisko stało się synonimem muscle car’ów, stosunkowo małych samochodów z byczymi silnikami. Była to złota era Detroit, a pan Shelby był bez wątpienia jego spirytus movens.”

 

Shelby GT 350 był powtórzeniem pierwszego Forda Mustanga, oficjalnie zaprezentowanego przez Henrego Forda II podczas światowych targów we Flushing Meadows, Nowy Jork, 17 kwietnia 1964. Tego samego dnia nowy samochód także zadebiutował w salonach Forda we wszystkich Stanach i niemal 22 000 Mustangi natychmiast wyjechały do swoich nowych stajni. Nazwany na cześć myśliwca z czasów II Wojny Światowej, Ford Mustang miał długi kaptur i krótki tył. Ponad 400 000 Mustangów zostało sprzedanych podczas pierwszego roku ich produkcji, co znacznie przekroczyło estymacje. W ciągu kolejnych dekad Mustang przeszedł szereg ewolucyjnych zmian, pozostając w produkcji aż do dnia dzisiejszego, mając na koncie ponad 9 milionów sprzedanych egzemplarzy.

Poza współpracą z Fordem, Shelby projektował też dla Chryslera. Jego dziełem jest np. Dodge Viper, wypuszczony na rynek w 1992 r.

 

The Times w 2003 r. zacytował komika Jay’a Leno, zapalonego kolekcjonera samochodów, który był właścicielem kilkunastu egzemplarzy Shelby: “Carroll jest w świecie samochodów jak Mickey Mantle lub Willie Mays. W odróżnieniu od tak wielu kierowców wyścigowych, nie pochodził z bogatej rodziny, więc cechował go zdrowy rozsądek. Kiedy byłem dzieckiem, samochody amerykańskie były wielkie i niezgrabne, aż Carroll wykazał się swoim geniuszem, by zaprząc je do zawodów z samochodami europejskimi. Był populistą, takim kolesiem, którego inni samochodowi maniacy mogli i chcieli naśladować”.

Pojazdy zabytkowe: 
Share

News

Oświadczenie FIVA w sprawie elektryków
Mamy ważną wiadomość z FIVA w sprawie samochodów elektrycznych.Nie da... więcej
Gruchoty w akcji czyli ostatnia runda MOWPZ
Nie takie znów gruchoty... W ostatnią niedzielę września na parkingu przy... więcej
Rewolucja w motoryzacji - PZM na konferencji Impact mobility rEVolution’19
Katowicka konferencja Impact mobility rEVolution’19 (9 – 10... więcej
Polacy na 1000 Miglia USA 2019
Jan Potocki, Marian Stoch i Bartosz Balicki w Aston Martinie 15/98 z 1937 roku... więcej
Retro Carpathia - V runda MPHRR - 11-12 pażdziernika 2019 - zaproszenie
Rajd Retro Carpathia będący ostatnią eliminacją Mistrzostw Polski w... więcej
Stoch i Potocki w Spa
Oczywiście nie będzie to relacja z wizyty kierowców w luksusowym spa, tylko... więcej
V Grand Prix Polski Pojazdów Zabytkowych - galeria zdjęć
Galeria zdjęć z piątej edycji Grand Prix Polski Pojazdów Zabytkowych, które... więcej
Z Pragi na Żoliborz czyli 8. Rajd Praski - relacja
W sobotę, 28 września, odbył się 8. Rajd Praski. W tym roku uczestnicy... więcej
8. Rajd Praski - Jedziemy na Żoliborz - galeria zdjęć
Zdjęcia z 8. Rajdu Praskiego, który odbył się w sobotę 28 września 2019 roku na... więcej
Grand Prix Polski Pojazdów Zabytkowych wystartowało
Dziś o godzinie 18.00 rozpoczął się odbiór dokumentów i badanie kontrolne... więcej

Strony

- Archiwum

Facebook

Patroni medialni Mistrzostw Polski Pojazdów Zabytkowych


Oficjalny pomiar czasu w Historycznych Rajdach na Regularność

Fédération Internationale des Véhicules Anciens