Bicepsy Shelby’ego

27 stycznia 1965 roku świat zobaczył pierwszy egzemplarz Forda Mustanga Shelby GT 350. Jego twórcą był amerykański projektant i kierowca wyścigowy, Carroll Shelby. Shelby GT 350, charakteryzujący się 306-konnym silnikiem V-8, pozostawał w produkcji aż do końca lat 60-tych, a dzisiaj jest cennym okazem kolekcjonerskim.

Carroll Shelby urodził się w Texasie w 1923 roku. Zyskał sławę w świecie wyścigów w latach 50-tych. Wśród jego dokonań znalazło się zwycięstwo w 24-godzinnym wyścigu Le Mans w 1959, co uczyniło go drugim Amerykaninem w historii na najwyższym miejscu podium tych zawodów. W początku lat 60-tych Shelby odszedł na wyścigową emeryturę ze względów zdrowotnych i zajął się projektowaniem sportowych samochodów. Stał się znany ze swoich wyścigowych projektów, zwłaszcza z Kobry i Forda GT40, a także „muskularnego” Shelby GT 350. Jak pisze The New York Times, „w latach 60-tych jego nazwisko stało się synonimem muscle car’ów, stosunkowo małych samochodów z byczymi silnikami. Była to złota era Detroit, a pan Shelby był bez wątpienia jego spirytus movens.”

 

Shelby GT 350 był powtórzeniem pierwszego Forda Mustanga, oficjalnie zaprezentowanego przez Henrego Forda II podczas światowych targów we Flushing Meadows, Nowy Jork, 17 kwietnia 1964. Tego samego dnia nowy samochód także zadebiutował w salonach Forda we wszystkich Stanach i niemal 22 000 Mustangi natychmiast wyjechały do swoich nowych stajni. Nazwany na cześć myśliwca z czasów II Wojny Światowej, Ford Mustang miał długi kaptur i krótki tył. Ponad 400 000 Mustangów zostało sprzedanych podczas pierwszego roku ich produkcji, co znacznie przekroczyło estymacje. W ciągu kolejnych dekad Mustang przeszedł szereg ewolucyjnych zmian, pozostając w produkcji aż do dnia dzisiejszego, mając na koncie ponad 9 milionów sprzedanych egzemplarzy.

Poza współpracą z Fordem, Shelby projektował też dla Chryslera. Jego dziełem jest np. Dodge Viper, wypuszczony na rynek w 1992 r.

 

The Times w 2003 r. zacytował komika Jay’a Leno, zapalonego kolekcjonera samochodów, który był właścicielem kilkunastu egzemplarzy Shelby: “Carroll jest w świecie samochodów jak Mickey Mantle lub Willie Mays. W odróżnieniu od tak wielu kierowców wyścigowych, nie pochodził z bogatej rodziny, więc cechował go zdrowy rozsądek. Kiedy byłem dzieckiem, samochody amerykańskie były wielkie i niezgrabne, aż Carroll wykazał się swoim geniuszem, by zaprząc je do zawodów z samochodami europejskimi. Był populistą, takim kolesiem, którego inni samochodowi maniacy mogli i chcieli naśladować”.

Pojazdy zabytkowe: 
Share

News

PZM wziął udział w akcji #GaszynChallenge
... i pompował dla chorych dzieci! Przyjęliśmy wyzwanie Automoblilklubu... więcej
Zaktualizoiwany kalendarz MPPZ i MPHRR
Dziś opublikowano komunikat Głównej Komisji Pojazdów Zabytkowych PZM.W związku... więcej
Zapraszamy na MPPZ do Częstochowy
Tęsknicie za rajdowymi emocjami, rywalizacją i podziwianiem przepięknych tras... więcej
Dwie rundy MOWPZ odwołane
Komisja Pojazdów Zabytkowych Automobilklubu Polski informuje, że z powodu... więcej
Klasyczny Koneser po raz drugi - relacja
W sobotę 4 lipca w Centrum Praskim Koneser odbyła się impreza ... więcej
4. Miński Rajd Motocklowy - runda MOWPZ
Klub Dawnych Motocykli "Magnet" zaprasza do Mińska Mazowieckiego na 4... więcej
Konkurs FIVA dla młidych duchem
FIVA (Fédération Internationale des Véhicules Ancien) zaprasza młodzież do... więcej
47. urodziny Fiata 126p - relacja
W minioną sobotę odbył się zlot Fiatów 126p organizowany przez Komisję Pojazdów... więcej
47. urodziny Fiata 126p - galeria zdjęć
Zdjęcia z FotoSpotu z okazji 47. urodzin Polskiego Fiata 126p. Autorami... więcej
XI Rajd Pojazdów Zabytkowych organizowany przez TMD "Weteran Płock" odwołany
Otrzymaliśmy następującą informację od klubu TMD Weteran Płock, organizatora... więcej

Strony

- Archiwum

Facebook

Patroni medialni Mistrzostw Polski Pojazdów Zabytkowych


Oficjalny pomiar czasu w Historycznych Rajdach na Regularność

Wracamy na chwilę na Retro Motor Show 2019 na Międzynarodowe Targi Poznańskie gdzie w dniach 25-27.10.2019r. Komisja Pojazdów Zabytkowych Automobilklubu Wielkopolski zaprezentowała historię motoryzacji na wystawie zatytułowanej „Państwa i miasta”.

Na powierzchni 3000 m2 przedstawiono:

  • okres 20-lecia międzywojennego w Polsce z Fiatem 508 Junak z 1937r. czy Fiatem 508 Łazik z 1938r. umiejscowionych tuż obok pracowni krawieckiej z charakterystycznym dla tego okresu wystrojem,
  • czasy PRL-u gdzie wśród blokowiska z trzepakiem prezentowały się warszawy, syreny, fiaty 125p i 126p, polonez czy mikrus oraz autobus Jelcz zwany „ogórkiem” wraz z żukami, nysami i tarpanem,
  • typową uliczkę włoską ze skuterami Vespa i Lambretta oraz fiatami m.in. Fiat 509 SM z 1926r. czy Fiat 514 z 1929r.,
  • w strefie amerykańskiej automobile przedwojenne jak Reo Roadster z 1908r. czy też Ford T z 1914r. w towarzystwie cadillac’ów, plymouth’ów, studebaker’ów, dodge’a czy też buick’a a wędrując dalej przenieśliśmy się do szalonych lat 50-tych i 60-tych prezentując dorobek motoryzacyjny tamtych lat: mustangi, chevrolety czy też corvetty z muzyką Elvisa Presley’a i szafy grającej w tle czy też uśmiechem Marylin Monroe,
  • w ‘30 rocznicę obalenia muru berlińskiego pojazdy z DDR: wartburgi, trabanty czy P70 a po drugiej stronie drutów kolczastych bogatą kolekcję volkswagenów, mercedesów czy BMW z Horch’em 853 Sport Cabrio z 1938r. na czele, którego wyjątkowość i piękność została nagrodzona w konkursie Retro Motor Show Awards 2019 w kategorii Retro Pojazd.

Całość wystawy dopełniała wyjątkowa scenografia, wystylizowani w stroje z dalej epoki członkowie Komisji Pojazdów Zabytkowych wczuwający się w swoje role, muzyka na żywo, konkursy i inscenizacje co zostało docenione przez kapitułę Retro Motor Show Awards 2019 przyznając nam nagrodę w Kategorii Retro Stoisko.

Tekst: Lidia Matuszek

Strony

Fédération Internationale des Véhicules Anciens