Biały wiatr

 

Samochód bardziej aerodynamiczny niż Porsche 911. Samochód, który jest personifikacją włoskiego szyku. Samochód, który podbił serce Półwyspu Apenińskiego. I wreszcie – samochód, który z Tadeuszem Durczyńskim za kierownicą wjechał na podium Mistrzostw Polski Pojazdów Zabytkowych. Alfa Romeo Giulia.

Jej sylwetka jest wynikiem prac najlepszych włoskich projektantów. Każdy, nawet najdrobniejszy element jest podporządkowany dynamice, a znakomite osiągi podpowiadają ówczesnym managerom hasło reklamowe „Zaprojektowana przez wiatr”. Lekka konstrukcja kwalifikuje do wagi piórkowej, ale pod maską czai się mechaniczne stado 78 koni. Początkowe modele panny Capuletti były wyzywająco futurystyczne – wszak Armstrong ledwie wczoraj spacerował po Księżycu, a Spielberg wkrótce będzie dążył do spotkania trzeciego stopnia. Giulia była zatem nie tylko odpowiedzią producentów na rosnące potrzeby włoskiej klasy średniej  - ale także nieodrodną córką epoki wypraw kosmicznych, malejącego świata i rosnących prędkości. Sportowa wersja Super spod znaku czterolistnej koniczynki zdobywała trofea na torach – a siły porządku i prawa patrolowały ulice w oliwkowych Giuliach kombi.

Limitowana ilość Giulii trafiła do Polski pod koniec lat 60. jako samochody luksusowe. Wśród nich była nasza mistrzyni. Jak wszystkie pierwsze modele, miała odcień Bianco Spino. Trafiła do profesora Janusza Groszkowskiego, prezesa PAN. Mimo znacznych kosztów utrzymania i eksploatacji, Giulia pozostała w posiadaniu profesora aż do jego śmierci w 1985 r. Samochód jeszcze dwukrotnie zmieniał właścicieli – drugim z nich był wielki miłośnik motoryzacji, Piotr Kaczorowski, który zafundował mu totalną renowację, po trudno dostępne części udając się do Szwecji. W końcu, w lutym 2011 roku, Giulia zameldowuje się w garażu Tadka Durczyńskiego. Jest perfekcyjnie zadbana, więc dostaje w prezencie powitalnym tylko krótki pobyt w „spa” w Rybniku przy pomocy Mirosława Skrzyszewskiego, gdzie nabiera nieco bardziej sportowego sznytu – i nową, kolorową fryzurę.

 Już w 2011 r. Giulia wyjechała na kilka rajdów, ale dopiero w minionym sezonie pokazała cały swój temperament. Mimo przygód, mimo wypadków, Giulia „dojechała” do mety Mistrzostw – i jak można przypuszczać, zważywszy na jej południowy temperament, nie powiedziała jeszcze ostatniego słowa. Sam kierowca, który przecież siedział już za kółkiem niejednego pojazdu zabytkowego (w 2010 roku zdobył tytuł Mistrza Polski Citroenem B11) przyznaje, że Giulia jest idealnie rajdowym samochodem.

Trzymajmy więc za tę parę mocno kciuki w nowym sezonie, a nadkola niech porosną czterolistnymi koniczynami!

 

 

Bibliografia:

M. Replewicz "Narysowana wiatrem", Automobilista 7/2006 str. 8-15

Pojazdy zabytkowe: 
Słowa kluczowe: 
Źródło zdjęcia: 
Share

Zdjęcia

fot. Aleksander Lewandowski

News

RMCH 2020: Pechowa końcówka Polaków
Polskie załogi w komplecie zakończyły rywalizację w tegorocznym Rallye Monte... więcej
RMCH 2020: Polacy robią swoje
Jak widać na powyższym obrazku Rallye Monte Carlo Historique to nie... więcej
RMCH 2020: Świetna jazda Polaków
Dobre wieści dochodzą do nas z Monte Carlo. Dziś polskie załogi dały pokaz... więcej
PZM świętował 70-lecie działalności
Działacze z całego kraju, wybitni zawodnicy sportów motorowych ... więcej
RMCH po dwóch etapach
Jesteśmy po dwóch etapach Rallye Monte Carlo Historique 2020. Na razie... więcej
Dziś startuje Rallye Monte Carlo Historique
Dziś, w piątek, z Monte Carlo wystartuje 5 polskich załóg startujących w Rallye... więcej
Zaproszenie na Retro Carpathia 2020 - I rundę MPHRR
Automobilklub Doliny Sanu zaprasza na drugą edycję Rajdu Retro Carpathia. ... więcej
Bałtycki Rajd - I runda motocyklowych MPPZ - zapowiedź
W dniach 23.04 – 24.04.2020 roku w Łebie, ośrodek Inter Camp'84, ul.... więcej
Biuletyn PZM - Grudzień 2019
Koniec roku! Okres świętowania oraz podsumowania mijających 12 miesięcy. Nie... więcej
27 grudnia 2019 r. Biuro ZG PZM będzie nieczynne
Informujemy, że w dniu 27 grudnia 2019 r. (piątek)  Biuro Zarządu Głównego... więcej

Strony

- Archiwum

Facebook

Patroni medialni Mistrzostw Polski Pojazdów Zabytkowych


Oficjalny pomiar czasu w Historycznych Rajdach na Regularność

Wracamy na chwilę na Retro Motor Show 2019 na Międzynarodowe Targi Poznańskie gdzie w dniach 25-27.10.2019r. Komisja Pojazdów Zabytkowych Automobilklubu Wielkopolski zaprezentowała historię motoryzacji na wystawie zatytułowanej „Państwa i miasta”.

Na powierzchni 3000 m2 przedstawiono:

  • okres 20-lecia międzywojennego w Polsce z Fiatem 508 Junak z 1937r. czy Fiatem 508 Łazik z 1938r. umiejscowionych tuż obok pracowni krawieckiej z charakterystycznym dla tego okresu wystrojem,
  • czasy PRL-u gdzie wśród blokowiska z trzepakiem prezentowały się warszawy, syreny, fiaty 125p i 126p, polonez czy mikrus oraz autobus Jelcz zwany „ogórkiem” wraz z żukami, nysami i tarpanem,
  • typową uliczkę włoską ze skuterami Vespa i Lambretta oraz fiatami m.in. Fiat 509 SM z 1926r. czy Fiat 514 z 1929r.,
  • w strefie amerykańskiej automobile przedwojenne jak Reo Roadster z 1908r. czy też Ford T z 1914r. w towarzystwie cadillac’ów, plymouth’ów, studebaker’ów, dodge’a czy też buick’a a wędrując dalej przenieśliśmy się do szalonych lat 50-tych i 60-tych prezentując dorobek motoryzacyjny tamtych lat: mustangi, chevrolety czy też corvetty z muzyką Elvisa Presley’a i szafy grającej w tle czy też uśmiechem Marylin Monroe,
  • w ‘30 rocznicę obalenia muru berlińskiego pojazdy z DDR: wartburgi, trabanty czy P70 a po drugiej stronie drutów kolczastych bogatą kolekcję volkswagenów, mercedesów czy BMW z Horch’em 853 Sport Cabrio z 1938r. na czele, którego wyjątkowość i piękność została nagrodzona w konkursie Retro Motor Show Awards 2019 w kategorii Retro Pojazd.

Całość wystawy dopełniała wyjątkowa scenografia, wystylizowani w stroje z dalej epoki członkowie Komisji Pojazdów Zabytkowych wczuwający się w swoje role, muzyka na żywo, konkursy i inscenizacje co zostało docenione przez kapitułę Retro Motor Show Awards 2019 przyznając nam nagrodę w Kategorii Retro Stoisko.

Tekst: Lidia Matuszek

Strony

Fédération Internationale des Véhicules Anciens