Awaria hamulców i 4. miejsce na koniec sezonu

Nie tak miała wyglądać finałowa runda Scirocco R-Cup 2012 w wykonaniu Adama Gładysza. Po bardzo udanych kwalifikacjach, w sobotnim wyścigu na Hockenheimringu tarnowianin miał defekt hamulców w swoim samochodzie, przez co wyścig ukończył dopiero na 9. miejscu, a cały sezon na najgorszej dla sportowca 4. pozycji.

Adam Gładysz ruszył do 10. rundy Scirocco R-Cup z 3. miejsca tuż za Olą Nilssonem i Kasperem Jensenem. Gdyby w takiej kolejności zakończyła się rywalizacja, Adam skończyłby sezon na upragnionej 2. pozycji. Podczas pierwszego okrążenia Polaka wyprzedził turecki kierowca Berke Bayindir. Mimo to Adam plasował się na 4. miejscu, które nadal przybliżało go do założonego celu. W połowie wyścigu w Volkswagenie Scirocco z nr 21 doszło jednak do awarii hamulców. Adam musiał zwolnić, przez co został wyprzedzony przez czterech konkurentów. Ostatecznie tarnowianin zakończył wyścig na 9. pozycji, która nie dawała szans na podium w końcowej klasyfikacji. Po raz ósmy w tym sezonie rywalizację zdominował tegoroczny triumfator Scirocco R-Cup, Ola Nilsson.


Fot. VW

- Miałem dobry start - mówi Adam Gładysz. - Przez większą część pierwszego okrążenia plasowałem się na trzeciej pozycji. Następnie wyprzedził mnie Berke Bayindir, który użył podaj pięć push-to-passów. Spadłem więc na 4. pozycję. Później wszystko układało się po mojej myśli. Niestety, od połowy wyścigu samochód był bardzo nerwowy na hamowaniach. Podejrzewam, że doszło do awarii jakiegoś czujnika w układzie hamulcowym. Przez to straciłem wiele pozycji i w ostatecznym rozrachunku również wicemistrzostwo Scirocco R-Cup. Szkoda, ponieważ cały sezon ciężko pracowałem, aby w generalce być na podium. Niestety, nie udało się. Jestem czwarty w punktacji sezonu, co z pewnością jest najgorszym miejscem dla sportowca. Taki jest motosport - niekiedy piękny, ale czasami okrutny. Mimo pecha chciałbym podziękować przede wszystkim mojej rodzinie, sponsorom, mojemu inżynierowi Piotrowi Żukowskiemu oraz kibicom za niesamowite wsparcie - skomentował finałową rundę Scirocco R-Cup 2012 Adam Gładysz.


Fot. VW

- Podium w klasyfikacji juniorów jest dla mnie wielkim sukcesem zważywszy na fakt, że był to mój pierwszy sezon w wyścigach samochodowych w ogóle oraz to, że na każdym z torów na którym przyszło mi ścigać się byłem pierwszy raz - powiedział Jakub Litwin. - Moje szczęście jest jednak umiarkowane, gdyż popełniałem w trakcie tego sezonu błędy, które wynikały z braku doświadczenia. Jeden nieukończony wyścig i strata dużej ilości punktów spowodowało, że kończę ten sezon dopiero na dziewiątym miejscu w klasyfikacji generalnej. Dopiero - bo wiem, że stać mnie na więcej. Jednak jest podium w juniorach, to dla mnie ważne. Bardzo chciałbym mieć możliwość startowania w pucharze Scirocco w przyszłym sezonie i mam nadzieję, że sponsorzy z którymi obecnie rozmawiamy, docenią wyniki mojego debiutu i ich wsparcie umożliwi mi dalszy rozwój kariery. Poza tym, sam sobie mam coś do udowodnienia... Na pewno będę mądrzejszy o doświadczenia z tego roku i chciałbym móc pokazać cały swój potencjał.
Korzystając z okazji chciałbym bardzo mocno podziękować moim tegorocznym sponsorom - kochanym rodzicom, dzięki którym mogłem zaistnieć w międzynarodowym sporcie motorowym. Dziękuję także mojemu zespołowi, który pracował ze mną podczas wszystkich wyścigów. Doping moich kibiców i przyjaciół niósł mnie w pierwszym sezonie i dodawał sił - dziękuję Wam bardzo i do zobaczenia w przyszłym sezonie! Jak się uda zebrać budżet i wystartować to na pewno będzie szybciej bo to był dopiero początek!!

Finałowa runda Scirocco R-Cup na Hockenheimringu liczyła 11 okrążeń. Wyścig odbywał się przy pięknej pogodzie. Temperatura powietrza wynosiła 23, a toru 27 stopni Celsjusza.Finał sezonu na Hockenheimringu przyciągnął wiele legend motorsportu. W Badenii i Wirtembergii za kierownicą Volkswagena Scirocco zobaczyliśmy między innymi Norberta Vettela - ojca mistrza świata Formuły 1, Sebastiana Vettela. Dodatkowo na starcie pojawili się dwaj zwycięzcy wyścigu Le Mans, Frank Biela oraz Emanuele Pirro. Dołączył do nich mistrz serii FIA GT1 Markus Winkelhock który zdominował majową rundę Scirocco R-Cup na Lausitzringu. Stawkę „Legend” uzupełnił były kierowca Formuły 1 Christian Danner.

WYNIKI WYŚCIGU (11 okrążeń)
1. Ola Nilsson (S) 21.56,287
2. Kasper Jensen (DK) +1,783
3. Berke Bayindir (TR) +6,495
4. Moritz Oestreich (D) ++7,503
5. Dennis Trebing (USA) +8,576
6. Jonas Giesler (D) +11,827
7. Christofer Berckhan Ramirez (MEX) +13,361
8. Michelle Gatting (DK) +14,132
9. Adam Gładysz (PL) +15,260
10. Jakub Litwin (PL) +15,827

KOŃCOWA PUNKTACJA VW SCIROCCO R-CUP
1. Nilsson 502, 2. Trebing 303, 3. Jensen 298, 4. Gładysz 292, 5. Bayindir 268, 6. Giesler 250, 7. Oestreich 250, 8. Ubben 234, 9. Litwin 225, 10. M?rthen 188, 11. Gatting 183.

Junior Cup: 1. Jensen 434, 2. Giesler 368, 3. Litwin 348, 4. Gatting 307, 5. Berckhan Ramirez 275, 6. Danz 253.

Samochody: 
Źródło zdjęcia: 

News

Za tydzień w Limanowej: pojedynek wyścigowych Tytanów
Opublikowana przez Auto Moto Klub Limanowa prowizoryczna lista zgłoszeń... więcej
Najbardziej polski wyścig w sezonieprzed Kacprem Sztuką
Hungaroring jak zwykle będzie stanowić najbardziej polską rundę w sezonie. Z... więcej
Katowice czekają na drifterów!
Driftingowe Mistrzostwa Polski osiągnęły półmetek, a rywalizacja o... więcej
Półmetek wyścigowego sezonu na Torze Poznań
Przed nami trzecia runda Wyścigowych Samochodowych Mistrzostw Polski. W... więcej
10 lat FIA EHC w Polsce!
Po raz dziesiąty Wyścig Górski w Limanowej będzie rundą FIA EHC... więcej
Grzegorz Rożalski królem nadmorskich wyścigów
Po rozgrywanej w zmiennych warunkach atmosferycznych sobotniej, 7... więcej
Szkolenie na licencję stopnia ND-R, 25-26.07.2024, Świdnica
1. Terminy:25.07.2024 - 26.07.2024 (czwartek - piątek)2. Miejsce:Sala Galerii... więcej
Szkolenie sędziów sportu samochodowego, 25.07.2024, Świdnica
Termin: czwartek 25 lipiec 2024 – Szkolenie teoretyczneMiejsce: Świdnica... więcej
Kucharczyk wraca na fotel lidera mistrzostw po znakomitej jeździe na Zandvoort
Po pechowej poprzedniej rundzie w Budapeszcie nie ma już śladów. Tymek... więcej

Strony

- Archiwum