Artur Janosz w GP3

Artur Janosz:
Po ostatnim, bardzo udanym dla mnie sezonie w Euroformula Open podejmuję kolejne wyzwanie. Przejście do wyższej, bardziej wymagającej kategorii nie będzie z pewnością łatwe. Inna sprawa, że podczas pierwszych testów nowego dla mnie bolidu byłem nawet nieco zaskoczony tym, jak szybko się z nim zaprzyjaźniłem. Wiem jednak doskonale, że przede mną jeszcze sporo pracy. O wynikach decydują często detale, drobiazgi, które pozwalają nabrać niezbędnej pewności w prowadzeniu samochodu. Bolid GP3 jest bardziej zaawansowany aerodynamicznie w porównaniu ze znanymi mi konstrukcjami i dysponuje mocą większą o 150 KM. Zakres ustawień zawieszenia jest również bardzo duży i znalezienie tego najlepszego to jedno z najważniejszych zadań. Pomogą w tym kolejne testy przed sezonem, które pozwolą na jeszcze lepsze poznanie mojego nowego „miejsca pracy”. Cieszy mnie bardzo, że będę mógł korzystać z wiedzy i doświadczenia inżynierów renomowanego zespołu Trident, a także Giacomo Ricci’ego, szefa teamu, który z powodzeniem startował w kilku seriach wyścigowych. Już nie mogę się doczekać pierwszego startu podczas weekendu Grand Prix w Barcelonie.

Nowy samochód Artura Janosza dysponuje mocą 400 KM, a jego maksymalna prędkość to 285 km/godz. Nowoczesna konstrukcja zaprojektowana przez znaną firmę Dallara przyspiesza do 100 km/godz. w zaledwie 3 sekundy, a prędkość 200 km/godz. uzyskuje już po niecałych ośmiu sekundach. Takie osiągi zapewnia sześciocylindrowy silnik AER o pojemności 3,4 l, a napęd na tylną oś przenosi sekwencyjna skrzynia biegów Haweland o sześciu przełożeniach. Sterowanie zmianą biegów zapewniają łopatki przy kierownicy sterujące systemem elektro-hydraulicznym firmy Pirelli. Nadwozie budowane jest zgodnie z rygorystycznymi przepisami FIA dotyczącymi bezpieczeństwa i poddawane testom zderzeniowym. Seria GP3 korzysta z opon Pirelli.

Maurycy Kochański /menedżer:
Artur po dwóch sezonach w Euroformula Open robi kolejny krok w swojej karierze. Wicemistrzowski tytuł potwierdza jego klasę, co zostało dostrzeżone przez kilka zespołów z różnych wyścigowych serii. To wynik jego talentu, ale również bardzo ciężkiej pracy oraz niezbędnego wsparcia partnerów i sponsorów. Spośród kilku propozycji wybraliśmy GP3, bowiem to najlepsza seria na tym etapie rozwoju kariery Artura. Nowoczesna i bardzo zaawansowana technicznie, a przy tym tuż obok inspirującej Formuły 1, królowej sportów motorowych. Pierwsze testy nowego samochodu wypadły więcej niż obiecująco. Artur bardzo szybko rozszyfrował również działanie opon Pirelli, a to nie jest najłatwiejsze zadanie i wielu zawodnikom przysparza sporo problemów. Kolejne testy pozwolą nam na właściwe przygotowanie do sezonu, który mam nadzieję przyniesie wiele interesujących wyścigów i przyjemnych niespodzianek.

Przed rozpoczęciem tegorocznej edycji GP3 odbędą się jeszcze trzy serie dwudniowych testów na torach w Estoril (18-19.03.2015), Walencji – Ricardo Tormo
(9-10.04.2015) oraz w Barcelonie (22-23.04.2015).

Kalendarz GP3 2015
08-10 maja Catalunya, Barcelona, Hiszpania
19-21 czerwca Red Bull Ring, Spielberg, Austria
03-05 lipca Silverstone, Wielka Brytania
17-19 lipca miejsce zawodów nie potwierdzone
24-26 lipca Hungaroring, Budapeszt, Węgry
21-23 sierpnia Spa – Francorchamps, Belgia
04-06 września Monza, Włochy
09-11 października Soczi, Rosja
27-29 listopada Yas Marina, Abu Zabi

Samochody: 
Źródło newsa: 
Źródło zdjęcia: 
Share

News

#NasiMistrzowie #OurChamps
Kochani! Dobrze wiemy, jak trudny jest to czas dla nas wszystkich i jak wielka... więcej
Zmiany w kalendarzu zawodów.
Informujemy, że w związku z decyzjami  Prezydium Zarządu Głównego PZM, w... więcej
Centrum Informacyjne Rządu na temat koronawirusa
W związku z licznymi pytaniami w załączeniu briefy przygotowane przez... więcej
#zostańwdomu, ale jeśli jedziesz gdzieś samochodem, warto o tym pamiętać
Drodzy kierowcy!Wszyscy doskonale już wiemy, jak prawidłowo myć ręce, czym je... więcej
Komunikat PZM dot. pracy Biura Zarządu Głównego w Warszawie w okresie 18-27.03.2020r.
Uprzejmie informujemy, że w dniach 18-27.03.2020r. Biura Zarządu Głównego... więcej
Zmarł Mirosław Krachulec
Mirosław Krachulec odszedł od nas w nocy z 15 na 16 marca, w wyniku choroby z... więcej
Odowałany kurs na licencję B,C i B,C Junior
Biuro Sportu i Turystyki Polskiego Związku Motorowego informuje, że Organizator... więcej
Informacja dotycząca wydawania/wznawiania licencji
W związku z rosnącą liczbą zachorowań na COVID-19, chorobę wywołaną przez... więcej
Girls on Track w najnowszym newsletterze FIA AUTO + WOMEN IN MOTOR SPORT
Już jest najnowszy newsletter FIA AUTO + WOMEN IN MOTOR SPORT, a w nim: o... więcej

Strony

- Archiwum