Al-Attiyah pierwszym liderem LOTTO Baja Poland 2015

Pochodzący z Kataru Nasser Al-Attiyah wraz ze swoim francuskim pilotem Matthieu Baumelem (MINI All4Racing) okazali się najszybszą załogą na niespełna 7-kilometrowym superoesie „Szczecin”, który zaingurował LOTTO Baja Poland 2015. Aktualni liderzy Pucharu Świata FIA w Rajdach Terenowych o 4 sekundy pokonali holendersko-belgijską parę Berhard Ten Brinke / Tom Colsoul (Toyota Hilux Overdrive). Trzecie miejsce na pierwszej próbie z 8-sekunduwą stratą do liderów zanotował czterokrotny zwycięzca Baja Poland Krzysztof Hołowczyc (MINI All4Racing) tym razem pilotowany przez Łukasza Kurzeję.

Już od wczesnych godzin porannych Rajdowe Miasteczko zlokalizowane przy ul. Szafera w Szczecinie było wypełnione zarówno zawodnikami, jak i kibicami rajdów terenowych. Po ceremonii startu, który w tym roku odbył się przy Wałach Chrobrego – najbardziej reprezentacyjnym miejscu w Szczecinie - załogi powróciły w okolice ul. Szafera, gdzie tradycyjnie już został wytyczony krótki superoes. Zgodnie z przewidywaniami jego zwycięzcą został dwukrotny triumfator Rajdu Dakar, Nasser Al-Attiyah.

Po piątkowej rozgrzewce polskich barw najmocniej broni Krzysztof Hołowczyc, który o 2 sekundy wyprzedził czwartego w klasyfikacji Marka Dąbrowskiego (Toyota Hilux Overdrive). Sporym zaskoczeniem była piąta lokata wracającego po kontuzji do rajdów terenowych Martina Kaczmarskiego, który podobnie jak Hołowczyc oraz Jarek Kazberuk wraz Robinem Szustkowskim reprezentuje barwy Szkoły Mistrzów LOTTO.

Po superoesie „Szczecin” w grupie T3 przewodzi litewski kierowca Vaidotas Zala (SEAT Leon), zaś w T2 pierwszym liderem został Denis Berezovskiy (Nissan Patrol Y62). Wśród motocyklistów startujących w ramach Pucharu Polski w Rajdach Baja przewodzi Jakub Piątek (KTM 450 Rally), zaś wśród zawodników rywalizujących quadami prym wiedzie Paweł Samek (Suzuki LTR 450). W kategorii UTV najszybszy okazał się Waldemar Wojnar (Polaris RZR).

Wieczorem w Rajdowym Miasteczku odbyło się losowanie pozycji startowych do kolejnego etapu, w którym wzięła udział czołowa dziesiątka zawodników. W sobotę 29 sierpnia trasę będzie otwierał Krzysztof Hołowczyc, jako drugi pojawi się na niej Berhard Ten Brinke, trzeci lider rajdu Nasser Al-Attiyah, czwarty Marek Dąbrowski, piąty Martin Kaczmarski, szósty Erik Van Loon, siódmy Vlasimir Vasilyev, ósmy Adam Małysz, dziewiąty Włodzimierz Grajek, a dziesiątkę zamknie czeski zawodnik Miroslav Zalpetal.

Po porannych opadach, od późnego popołudnia nad Szczecinem świeciło słońce, które według synoptyków będzie również towarzyszyć załogom w ciągu dwóch kolejnych dni LOTTO Baja Poland 2015. Superoes „Szczecin” stanowił rozgrzewkę przed właściwą rywalizacją, a jego trasę przejechaliśmy bezpiecznie nowym Volvo XC90. W sobotę 29 sierpnia kawalkada zawodników przeniesie się na poligon wojskowy w Drawsku Pomorskim, gdzie zostanie wytyczony odcinek specjalny o długości 144 km, który będzie pokonywany dwukrotnie i któr będzie sprawdzianem dla napędów Volvo. Na niedzielę zaplanowany jest dwukrotny przejazd liczącego niemal 65 km odcinka „Dobra”. Zwycięzcę tegorocznej edycji LOTTO Baja Poland powinniśmy poznać tego samego dnia ok. godz. 14.00.

Wypowiedzi załóg po pierwszym dniu Baja Poland 2015:

Nasser Al-Attiyah / Matthieu Baumel (MINI All4Racing):

- To nie był łatwy odcinek. Na jednym zakręcie czekało na nas duże drzewo i musieliśmy cofać. Później było OK. Myślę, że czas jest dobry i jestem całkiem zadowolony.

Vladimir Vasilyev / Konstantin Zhiltsov (Toyota Hilux Overdrive): 

Marek Dąbrowski / Jacek Czachor (Toyota Hilux Overdrive): 

- Było bardzo ciężko, straszne koleiny. Auto wyjeżdżało z kolein.

Krzysztof Hołowczyc / Łukasz Kurzeja (MINI All4Racing):

- Pół roku nie jeździłem. Wsiadłem i jadę jak mogę, zobaczymy. Raz byłem w krzakach niestety i cudem wyciągnąłem samochód. Troszkę nie bardzo mi skręca, ale jest OK.

Adam Małysz / Xavier Panseri (MINI All4Racing):

- Trochę straciliśmy. Mieliśmy sporo problemów. Wypadliśmy z drogi na ciasnym zakręcie i prawie wyrzuciło nas w drzewa, także tam żeśmy sporo stracili i stąd ten czas. Jest OK, jutro tak na prawdę jest rajd.

Bernard Ten Brinke / Tom Colsoul (Toyota Hilux Overdrive):

- To był dość dobry odcinek, ale również wyboisty i trudny. Liczymy na dobry czas.

Martin Kaczmarski / Tapio Suominen (Toyota Hilux Overdrive):

- Odcinek był dosyć zaskakujący, nie mięliśmy okazji go wcześniej poznać, także było kilka razy blisko drzew a nawet musiałem po jednym przejechać.

Jakub Przygoński / Andreas Schulz (MINI All4Racing):

- Pierwszy odcinek bardzo mnie zaskoczył, bo były wielkie koleiny. Nie spodziewałem się, że tak mocno samochody niszczą trasę. Nie zmieściliśmy się w jeden zakręt, więc musiałem cofać i na pewno 10 sekund straciłem, ale jestem zadowolony, bo samochód bardzo dobrze się prowadzi i oby tak dalej.

Maciej Stańco / Artur Kołodziej (Chevrolet S10):

- Zgrzał się nam silnik. Ciężki odcinek i sporo dziur. Wisieliśmy w jednej dziurze i trochę czasu straciliśmy. Dalej zobaczymy, to jest tylko prolog.

Sławomir Wasiak / Marcin Grydziuszko (Mitsubishi Pajero):

- Trochę ślisko i dziwnie, ale jesteśmy pierwszy raz w samochodzie od dłuższego czasu. Czuję się niewprawiony, ale ogólnie było w miarę poprawnie. Popełniliśmy z dwa błędy, ale ogólnie fajnie. Odcinek był śliski, nieprzewidywalny, było trochę piachu, skoki.

Aron Domżała / Szymon Gospodarczyk (Polaris RZR 1000):

- Zaliczyliśmy małe rolowanie. Straciliśmy może trzy minuty, bo szybko wyszliśmy i postawiliśmy się na koła. Była duża koleina, a w tym samochodzie nigdy po takim grząskim nie jechaliśmy, wiec zaskoczyło nas to.

Jarosław Kazberuk / Robin Szustkowski (Ford Raptor):

- Taki kręciołek, to nie jest idealne miejsce dla naszego Forda Raptora, ale jechało mi się dobrze. Myślę, że ten pierwszy, krótki odcinek nie ma wpływu na całość zagadnienia, ale rozgrzewka byłą w porządku.

Klaudia Podkalicka / Błażej Czekan (Mitsubishi Pajero V88W):

- Byłam tak skoncentrowana, że czas zleciał mi bardzo szybko. Zdziwiłam się, że już jesteśmy na mecie. Nie popełniłam żadnych błędów dlatego jestem bardzo ciekawa czasu, jak to będzie wyglądało na tle innych zawodników, ale wydaje mi się, że tempo było poprawne.

 

 

Samochody: 
Motocykle: 
Źródło newsa: 
Źródło zdjęcia: 

News

Szkolenie na licencję ND-R, 16-17.03.2024, Świdnica
1. Terminy:16.03.2024 - 17.03.2024 (sobota - niedziela)2. Miejsce:Sala Galerii... więcej
Szkolenie sędziów sportu samochodowego, 16.03.2024, Świdnica
Sobota: 16 marca 2024 – Szkolenie teoretyczneMiejsce: Świdnica, ul.... więcej
Komunikat GKSS PZM nr 3/2024
Informujemy, że Komunikat Głównej Komisji Sportu Samochodowego PZM nr 3/2024... więcej
FIA F3 2024 – otwarcie nowego rozdziału kariery Kacpra Sztuki
Pora na ostateczne odliczanie do sezonu FIA Formula 3™... więcej
Z orłem na piersi na Igrzyskach Sportów Motorowych 2024?
Kolejna, trzecia edycja Igrzysk Olimpijskich Sportów Motorowych FIA Motorsport... więcej
Obchody jubileuszu Szkoły Mistrzostwa Sportowego im. Mariana Bublewicza w Olsztynie
W miniony piątek (23.02) w Zespole Szkół Ogólnokształcących nr 5 Mistrzostwa... więcej
Szkolenie sędziów sportu samochodowego, 09.03.2024, Polanica Zdrój
AUTO MOTO KLUB Kłodzko, zaprasza swoich członków kandydatów na sędziów sportu... więcej
Szkolenie sędziów sportu samochodowego, 02.03.2024, Krosno
I. Cele szkolenia:    – przeprowadzenie szkoleń i... więcej
Szkolenie sędziów sportu samochodowego, 02.03.2024, Łódź
1. Termin02.03.2024 r. /sobota/2. Miejsce:ZO PZM w Łodzi ul. Aleksandrowska 2/... więcej

Strony

- Archiwum