Adwokat FIATA

25 stycznia 2003 roku w wieku 81 lat zmarł Giovanni "Gianni" Agnelli, człowiek, który uczynił z Fiata – małej, rodzinnej firmy - międzynarodowy koncern.

Agnelli urodził się 12 marca 1921 roku w Turynie, a imię odziedziczył po dziadku, który w 1899 roku założył Turyńską Fabrykę Włoskich Samochodów, znaną jako FIAT. Otrzymał gruntowne prawnicze wykształcenie, był też wojennym weteranem. Jego reputację nadszarpnęły częste romanse, zamiłowanie do jachtów i szybkich samochodów. Jednak to właśnie on doprowadził do ekspansji Fiata, sięgając po amerykańskie doświadczenia Forda, którego założyciel był zresztą serdecznym kolegą seniora Angelli’ego.

Gdy w 1966 roku „Gianni” zasiadł na fotelu prezesa Fiata, dla firmy nastała nowa era. Pod nowym przywództwem stała się jedną z wiodących marek w Europie. Fiat nabył udziały w takich włoskich spółkach, jak Ferrari, Alfa Romeo, Lancia i Maserati, a ponadto rozszerzył swoją działalność na inne gałęzie przemysłu, sięgając budownictwa, usług finansowych i telekomunikacji. Fiat stał się największym prywatnym pracodawcą a Agnelli zyskał sławę niekoronowanego króla Włoch, kontrolując do 25 % spółek na milańskiej giełdzie. Nazywany „L’avvocato” (prawnik, adwokat), Agnelli przeprowadził wiele niekonwencjonalnych rozwiązań. W latach kryzysu naftowego w latach 70-tych próbował nawiązać współpracę z libijskim dyktatorem Muammarem el-Qaddafim, a po zakończeniu Zimnej Wojny był pierwszym, który skierował wzrok na wschód i umieścił fabryki w Polsce.

Włoski multimilioner ze swadą obracający się w środowisku ścisłej światowej śmietanki, był też nieco ekstrawagancki i miał swoje małe dziwactwa. Był mistrzem „sprezzatura” — sztuki beztroski. Lubił na przykład nosić zegarek nałożony na mankiet koszuli. Był także właścicielem drużyny piłkarskiej Juventus.

Agnelli przeszedł na emeryturę w 1996 roku, jednak do końca życia pozostał honorowym prezesem Fiata.

 

Pojazdy zabytkowe: 
Share

News

Uwaga, konkurs dla kibiców!!! "MOTO KIBIC the best of"
Uwielbiasz ryk silników i zapach spalin? Kochasz  pisk opon, a demon... więcej
Biuletyn PZM Nr 18 - Luty 2020
Rok 2020 jest szczególny dla Polskiego Związku Motorowego, który obchodzi... więcej
Potocki, Stoch i Balicki w Le Mans Classic
Zgodnie z zapowiedziami z sezonu 2019 panowie Jan Potocki, Marian Stoch i... więcej
PZM świętował 70-lecie działalności
Działacze z całego kraju, wybitni zawodnicy sportów motorowych ... więcej
RMCH 2020: Pechowa końcówka Polaków
Polskie załogi w komplecie zakończyły rywalizację w tegorocznym Rallye Monte... więcej
RMCH 2020: Polacy robią swoje
Jak widać na powyższym obrazku Rallye Monte Carlo Historique to nie... więcej
RMCH 2020: Świetna jazda Polaków
Dobre wieści dochodzą do nas z Monte Carlo. Dziś polskie załogi dały pokaz... więcej
RMCH po dwóch etapach
Jesteśmy po dwóch etapach Rallye Monte Carlo Historique 2020. Na razie... więcej
Dziś startuje Rallye Monte Carlo Historique
Dziś, w piątek, z Monte Carlo wystartuje 5 polskich załóg startujących w Rallye... więcej
Zaproszenie na Retro Carpathia 2020 - I rundę MPHRR
Automobilklub Doliny Sanu zaprasza na drugą edycję Rajdu Retro Carpathia. ... więcej

Strony

- Archiwum

Facebook

Patroni medialni Mistrzostw Polski Pojazdów Zabytkowych


Oficjalny pomiar czasu w Historycznych Rajdach na Regularność

Wracamy na chwilę na Retro Motor Show 2019 na Międzynarodowe Targi Poznańskie gdzie w dniach 25-27.10.2019r. Komisja Pojazdów Zabytkowych Automobilklubu Wielkopolski zaprezentowała historię motoryzacji na wystawie zatytułowanej „Państwa i miasta”.

Na powierzchni 3000 m2 przedstawiono:

  • okres 20-lecia międzywojennego w Polsce z Fiatem 508 Junak z 1937r. czy Fiatem 508 Łazik z 1938r. umiejscowionych tuż obok pracowni krawieckiej z charakterystycznym dla tego okresu wystrojem,
  • czasy PRL-u gdzie wśród blokowiska z trzepakiem prezentowały się warszawy, syreny, fiaty 125p i 126p, polonez czy mikrus oraz autobus Jelcz zwany „ogórkiem” wraz z żukami, nysami i tarpanem,
  • typową uliczkę włoską ze skuterami Vespa i Lambretta oraz fiatami m.in. Fiat 509 SM z 1926r. czy Fiat 514 z 1929r.,
  • w strefie amerykańskiej automobile przedwojenne jak Reo Roadster z 1908r. czy też Ford T z 1914r. w towarzystwie cadillac’ów, plymouth’ów, studebaker’ów, dodge’a czy też buick’a a wędrując dalej przenieśliśmy się do szalonych lat 50-tych i 60-tych prezentując dorobek motoryzacyjny tamtych lat: mustangi, chevrolety czy też corvetty z muzyką Elvisa Presley’a i szafy grającej w tle czy też uśmiechem Marylin Monroe,
  • w ‘30 rocznicę obalenia muru berlińskiego pojazdy z DDR: wartburgi, trabanty czy P70 a po drugiej stronie drutów kolczastych bogatą kolekcję volkswagenów, mercedesów czy BMW z Horch’em 853 Sport Cabrio z 1938r. na czele, którego wyjątkowość i piękność została nagrodzona w konkursie Retro Motor Show Awards 2019 w kategorii Retro Pojazd.

Całość wystawy dopełniała wyjątkowa scenografia, wystylizowani w stroje z dalej epoki członkowie Komisji Pojazdów Zabytkowych wczuwający się w swoje role, muzyka na żywo, konkursy i inscenizacje co zostało docenione przez kapitułę Retro Motor Show Awards 2019 przyznając nam nagrodę w Kategorii Retro Stoisko.

Tekst: Lidia Matuszek

Strony

Fédération Internationale des Véhicules Anciens