65 lat PZM

W dniu 31 stycznia 2015 r. miało miejsce uroczyste posiedzenie Zarządu Głównego Polskiego Związku Motorowego z okazji jubileuszu 65.lecia. W spotkaniu udział wzięli członkowie Głównej Komisji Rewizyjnej PZM, Trybunału Związku, prezesi Zarządów Okręgowych PZM, prezesi Okręgowych Zespołów Działalności Gospodarczej PZM sp. z o.o., dyrektorzy Biura Zarządu Głównego PZM.
W okolicznościowym wystąpieniu prezes  PZM Andrzej Witkowski przedstawił historię Polskiego Związku Motorowego, która jego zdaniem dzieli się na 3 wyraźnie okresy:  1950 – 1956, 1956 – 1989 i  od 1989 roku.
Polski Związek Motorowy powstał 30 stycznia 1950 r. z połączenia Automobilklubu Polski i Polskiego Związku Motocyklowego. We wszystkich województwach (17) powołano Zarządy Okręgowe. Był to trudny czas w powojennej Polsce, brak przemysłu motoryzacyjnego, sprzętu, brak obiektów sportowych. W 1954 roku próbowano przyłączyć PZM do organizacji Liga Przyjaciół Żołnierza (LPŻ), na szczęście po roku wycofano się z tej błędnej decyzji.  
W roku 1956 na czele Polskiego Związku Motorowego -  decyzją Walnego Zjazdu , który miał miejsce 12/13 maja 1956 r. -  stanął mgr inż. Roman Pijanowski.  Prezes Pijanowski zaszczepił filozofię Związku, do najważniejszych zadań zaliczył rozwój sportów motorowych, turystyki, krzewienie kultury motoryzacyjnej, podnoszenie bezpieczeństwa ruchu drogowego.  Uważał, że nie można liczyć wyłącznie na dotacje zewnętrzne, że działalność gospodarcza jest warunkiem samodzielności, samorządności i gwarantuje realizację zadań statutowych. W tym czasie na terenie całego kraju powstały liczne Ośrodki Szkolenia Motorowego. Ponad 4 mln osób ukończyło  dzięki PZM  kursy  na prawo jazdy.
W 1989 roku zmienił się ustrój polityczny, społeczny, gospodarczy,  zaczęła obowiązywać gospodarka wolnorynkowa.  Została zmieniona struktura działalności gospodarczej PZM, powstały spółki prawa handlowego. W 1991 Krajowy Zjazd  PZM uchwalił w sposób demokratyczny pierwszy samodzielnie przygotowany Statut  Związku -  obowiązuje on z niewielkimi zmianami do dziś. Zawody sportowe organizowane przez PZM od wielu lat należą do najwyższej światowej i europejskiej rangi, jako  sztandarowe  prezes Witkowski wymienił Rajd Polski,  zawody Grand Prix na Żużlu, Wyścigi Górskie w Limanowej i Baja Poland w Szczecinie, Mistrzostwa Świata Enduro i w Trialu.  Jubileuszowy rok 2015 rozpoczął się największymi sukcesami w historii  startów Polaków w Rajdzie Dakar: zwycięstwem Rafała Sonika w kategorii Quad i 3 miejscem Krzysztofa Hołowczyca w kategorii Samochody.  W sezonie będziemy cieszyć się takimi imprezami bezpośrednio organizowanymi przez PZM jak Rajd Polski w Mikołajkach -  runda WRC i bezprecedensowym wydarzeniem jakim  będzie Grand Prix na Żużlu na Stadionie Narodowym w Warszawie.  Na zakończenie przemówienia prezes Witkowski przeczytał list otrzymany od prof. dr hab. Joanny Pijanowskiej, córki prezesa Romana Pijanowskiego, w którym wyraziła swoje najszczersze gratulacje oraz życzenia pomyślnej dla PZM przyszłości.
Przemówienie prezesa Andrzeja Witkowskiego zamknęło oficjalną cześć uroczystości. Następnie artysta Piotr Gąsowski umilił zebranym czas  występem nawiązującym do motoryzacji po czym wspólnie z prezesem pokroili urodzinowy tort częstując wszystkich obecnych.  

Do pobrania zdjęcie grupowe

 

Samochody: 
Motocykle: 
Żużel: 
Karting: 
Turystyka: 
Caravaning: 
Pojazdy zabytkowe: 
Assistance: 
Rzecznik kierowców: 
Share

News

Aura sprzyjała kierowcom
Z udziałem ponad stu kierowców na Torze "Poznań" –... więcej
Kurs na certyfikat i licencje B,C , BC Junior - Autodrom Słomczyn 24-25.07.2017
1. Termin:24-25 lipca 2017 r. (popołudniowy  poniedziałek oraz wtorek)2.... więcej
43 bezpłatne strefy kibica na Rajdzie Rzeszowskim!
Tegoroczne zmagania uczestników Rajdowych Mistrzostw Europy oraz Rajdowych... więcej
Galeria zdjęć z ORLEN 74. Rajdu Polski
Zdjęcia autorstwa Marcina Kaliszki www.RallyFoto.pl
ORLEN 74. Rajd Polski - Galeria zdjęć
Zdjęcia autorstwa Łukasza Miklasińskiego www.MIKLA-FOTO.pl
Neuville wygrywa mazurski thriller
(MIKOŁAJKI, 02.07.2017): Thierry Neuville i Nicolas Gilsoul (Hyundai i20 Coupe... więcej
Tänak czy Neuville?
(MIKOŁAJKI, 01.07.2017): Osiem zmian lidera i sześciu różnych oesowych... więcej
Neuville najszybszy w deszczu i błocie
(MIKOŁAJKI, 29.06.2017): Deszcz, błoto i bardzo śliska nawierzchnia – z... więcej
Elfyn Evans pierwszym liderem
Elfyn Evans i Daniel Barritt (Ford Fiesta RS WRC) liderują w ORLEN 74. Rajdzie... więcej

Strony

- Archiwum