65 lat PZM

W dniu 31 stycznia 2015 r. miało miejsce uroczyste posiedzenie Zarządu Głównego Polskiego Związku Motorowego z okazji jubileuszu 65.lecia. W spotkaniu udział wzięli członkowie Głównej Komisji Rewizyjnej PZM, Trybunału Związku, prezesi Zarządów Okręgowych PZM, prezesi Okręgowych Zespołów Działalności Gospodarczej PZM sp. z o.o., dyrektorzy Biura Zarządu Głównego PZM.
W okolicznościowym wystąpieniu prezes  PZM Andrzej Witkowski przedstawił historię Polskiego Związku Motorowego, która jego zdaniem dzieli się na 3 wyraźnie okresy:  1950 – 1956, 1956 – 1989 i  od 1989 roku.
Polski Związek Motorowy powstał 30 stycznia 1950 r. z połączenia Automobilklubu Polski i Polskiego Związku Motocyklowego. We wszystkich województwach (17) powołano Zarządy Okręgowe. Był to trudny czas w powojennej Polsce, brak przemysłu motoryzacyjnego, sprzętu, brak obiektów sportowych. W 1954 roku próbowano przyłączyć PZM do organizacji Liga Przyjaciół Żołnierza (LPŻ), na szczęście po roku wycofano się z tej błędnej decyzji.  
W roku 1956 na czele Polskiego Związku Motorowego -  decyzją Walnego Zjazdu , który miał miejsce 12/13 maja 1956 r. -  stanął mgr inż. Roman Pijanowski.  Prezes Pijanowski zaszczepił filozofię Związku, do najważniejszych zadań zaliczył rozwój sportów motorowych, turystyki, krzewienie kultury motoryzacyjnej, podnoszenie bezpieczeństwa ruchu drogowego.  Uważał, że nie można liczyć wyłącznie na dotacje zewnętrzne, że działalność gospodarcza jest warunkiem samodzielności, samorządności i gwarantuje realizację zadań statutowych. W tym czasie na terenie całego kraju powstały liczne Ośrodki Szkolenia Motorowego. Ponad 4 mln osób ukończyło  dzięki PZM  kursy  na prawo jazdy.
W 1989 roku zmienił się ustrój polityczny, społeczny, gospodarczy,  zaczęła obowiązywać gospodarka wolnorynkowa.  Została zmieniona struktura działalności gospodarczej PZM, powstały spółki prawa handlowego. W 1991 Krajowy Zjazd  PZM uchwalił w sposób demokratyczny pierwszy samodzielnie przygotowany Statut  Związku -  obowiązuje on z niewielkimi zmianami do dziś. Zawody sportowe organizowane przez PZM od wielu lat należą do najwyższej światowej i europejskiej rangi, jako  sztandarowe  prezes Witkowski wymienił Rajd Polski,  zawody Grand Prix na Żużlu, Wyścigi Górskie w Limanowej i Baja Poland w Szczecinie, Mistrzostwa Świata Enduro i w Trialu.  Jubileuszowy rok 2015 rozpoczął się największymi sukcesami w historii  startów Polaków w Rajdzie Dakar: zwycięstwem Rafała Sonika w kategorii Quad i 3 miejscem Krzysztofa Hołowczyca w kategorii Samochody.  W sezonie będziemy cieszyć się takimi imprezami bezpośrednio organizowanymi przez PZM jak Rajd Polski w Mikołajkach -  runda WRC i bezprecedensowym wydarzeniem jakim  będzie Grand Prix na Żużlu na Stadionie Narodowym w Warszawie.  Na zakończenie przemówienia prezes Witkowski przeczytał list otrzymany od prof. dr hab. Joanny Pijanowskiej, córki prezesa Romana Pijanowskiego, w którym wyraziła swoje najszczersze gratulacje oraz życzenia pomyślnej dla PZM przyszłości.
Przemówienie prezesa Andrzeja Witkowskiego zamknęło oficjalną cześć uroczystości. Następnie artysta Piotr Gąsowski umilił zebranym czas  występem nawiązującym do motoryzacji po czym wspólnie z prezesem pokroili urodzinowy tort częstując wszystkich obecnych.  

Do pobrania zdjęcie grupowe

 

Samochody: 
Motocykle: 
Żużel: 
Karting: 
Turystyka: 
Caravaning: 
Pojazdy zabytkowe: 
Assistance: 
Rzecznik kierowców: 
Share

News

Polak na podium Rajdu Dakar 2018!
Szymon Gospodarczyk jako pilot Francuza Claude'a Fournier zajął trzecie... więcej
Sukces ORLEN Team w Rajdzie Dakar 2018!
Zawodnicy ORLEN Team na mecie Dakaru 2018! Zespół dojechał w komplecie, a... więcej
Rajd Dakar 2018 – etap 13. Przygoński i Giemza awansują!
Przedostatnia próba tegorocznego rajdu Dakar okazała się wyjątkowo wymagająca i... więcej
Rajd Dakar 2018 – etap 12. Przygoński utrzymuje szóste miejsce
Na długim, ponad 500-kilometrowym odcinku specjalnym 12. etapu rajdu Dakar... więcej
Rajd Dakar 2018 – etap 11. ORLEN Team pokonał słynną Fiambalę
Słynna i owiana złą sławą Fiambalá była areną zmagań podczas jedenastego etapu... więcej
Kurs na certyfikat i licencje B,C , BC JUNIOR - 09-10.02.2018 Warszawa/Słomczyn
1. Termin:09 – 10 lutego 2018 (piątek, sobota)2. Miejsce:09 lutego 2018... więcej
Kurs na certyfikat i licencje B,C , BC JUNIOR - 03-04.02.2018 Poznań
PROGRAM kursu na licencję BC, BC Junior 3 i 4 luty  2018r. Tor „... więcej
Kurs na certyfikat i licencje B,C , BC JUNIOR - 27-28.01.2018 Toruń
1. Termin:27 – 28 stycznia 2018 (sobota, niedziela)2. Miejsce: 27... więcej
Zmarł Marek Pawłowski
Zmarł Marek Pawłowski. Legendarny pilot Rajdowy, promotor Rajdowych Legend,... więcej

Strony

- Archiwum