Jeździć Syreną po Turcji? Właściwie czemu nie!

Uwaga! Tylko dla ludzi o mocnych nerwach. Paweł Hoffman (Podróże Rajdy Hoffman) i Jan Garbacz, znani m. in. z organizacji i startów w rajdach #MPPZ, postanowili pojeździć sobie Syreną 105B Bosto po Turcji. W planie mają przejechać ok. 3,5 tys. kilometrów tureckich dróg i bezdroży. Bardzo szanujemy ich wybór i trochę zazdrościmy przygody.

I niech nie zmyli was pojazd wybrany do tej wyprawy, bo "skarpeta" w wersji towarowo-osobowej jest wręcz genialna do takich akcji. Ponad 40-letnia Syrena już 1 kwietnia wyruszy na lawecie do Stambułu.

Nadwozie typu furgon napędza trzycylindrowy silnik benzynowy o pojemności 842 cm³, który osiąga zawrotne 40 KM. Takt dwusuwa jest mocno słyszalny w blaszanym nadwoziu, które rezonuje niczym sala koncertowa. Ten konkretny model ma symboliczny przebieg wynoszący raptem 14 tys. km. Jest także po kompleksowej renowacji. Choć podróż do Stambułu przemierzy na lawecie, to dalej zmierzy się z 3,5 tys. kilometrów tureckich dróg i bezdroży.

- To nie pierwsza wyprawa Syreną Bosto w dalekie kraje, dwa lata wcześniej odwiedziliśmy nią Bułgarię. W zeszłym roku natomiast miałem przyjemność zwiedzić 50-letnim Moskwiczem 403 marokańskie piaski. Wbrew pozorom podróże starymi autami nie są aż tak wymagające, bo te konstrukcje są możliwe do naprawy nawet w polowych warunkach. Dużo większym wyzwaniem jest komfort podróży, zwłaszcza akustyczny czy termiczny. Dlatego jedziemy w kwietniu, by nie musieć mierzyć się z tureckim upałem – wyjaśnia Paweł Hoffman, pomysłodawca wyprawy, podróżnik i kierowca rajdowy.

Drogi w Azji Mniejszej odbiegają standardami od tego co znamy w Europie, jednak dla Syreny nie powinno stanowić to przeszkody. Rolniczo-przemysłowy rodowód z pewnością przysłuży się jeździe przez Turcję. W razie czego, zawsze na dachu kabiny pasażerskiej dostępne jest koło zapasowe. Podróżnicy planują odwiedzić wykute w skałach wioski i miasta Kapadocji, znane z balonowych widoków Göreme, fortecę w Elazığ, czy leżące przy granicy z Syrią miasto Şanlıurfa (historycznie zwane Edessa).

W drodze powrotnej Paweł Hoffman i Jan Garbacz planują odwiedzić Mersin, Cypr Północny, czy Bursę. Cała wyprawa ma potrwać trzy tygodnie, w sam raz aby skończyć ją przed Targami Auto Nostalgia w Warszawie.

Celem wycieczki, oczywiście poza dobrą zabawą i wrażeniami z jazdy Syreną, jest pokazanie, że można podróżować samochodami, które powoli stają się oldtimerami. Dzisiaj, wiele z takich aut, stoi grzecznie w garażach i czeka na okazyjną przejażdżkę. Podróżnicy przekonują, że warto czasem wyjść ze strefy komfortu i spróbować czegoś bardziej szalonego niż wyjazd na najbliższe spotkanie klasyków.

- W kwietniu w temperatury w Turcji wahają się między 20 a 25 stopni, to idealna pogoda na podróżowanie, zwłaszcza Syreną bez klimatyzacji. Naszą wyprawą, chcemy pokazać, że można swobodnie wyjeżdżać daleko samochodami zabytkowymi. Jesteśmy też ciekawi jak mieszkańcy Turcji zareagują na nieznany im dawny model z Polski – dodaje Jan Garbacz, youtuber i popularyzator wiedzy o klasycznej motoryzacji.

Pojazdy zabytkowe: 

News

Dziś startuje Retro Carpathia - rajd na regularność
Już dziś (piątek, 17 maja 2024) startuje trzecia edycja rajdu Retro Carpathia,... więcej
X Tarnowski Rajd Pojazdów Zabytkowych, runda MPPZ - zaproszenie
W dniach od 30 maja do 2 czerwca 2024 r. odbędzie się X Tarnowski Rajd Pojazdów... więcej
Zabytki nad Bugiem, czyli traktory, rzepak i piękne okoliczności przyrody
W sobotę 11 maja najlepsi żużlowcy rywalizowali na PGE Narodowym, a mazowieccy... więcej
Rotor Rajd rozpocznie rywalizację w motocyklowych MPPZ
Klub Miłośników Weteranów Rotor jest jednym z najstarszych oraz najprężniej... więcej
24,5 Podkarpacki Rajd Pojazdów Zabytkowych - IV runda MPPZ - zaproszenie
Automobilklub Rzeszowski zaprasza na 24,5 Podkarpacki Rajd Pojazdów Zabytkowych... więcej
Święto motoryzacji w Goodwood: Aston Martin z Polski rywalizował podczas 81 Members Meeting
Tor w Goodwood to miejsce legendarne dla miłośników pojazdów klasycznych. Dwie... więcej
45. Międzynarodowy Beskidzki Rajd Pojazdów Zabytkowych, runda MPPZ - zaproszenie
Komisja Pojazdów Zabytkowych Automobilklubu Beskidzkiego ma przyjemność... więcej
V Rajd Ziemi Lubelskiej - II runda MPPZ - zaproszenie
Federacja Zmotoryzowanych serdecznie zaprasza do Lublina na  V Rajd... więcej
Regulamin rundy PHRR - Retro Carpathia 2024
Poniżej prezentujemy regulamin uzupełniający I rundy Pucharu Polski w... więcej
Auto Nostalgia 2024 - dzień drugi stoiska GKPZ PZM
Niedziela na Auto Nostalgii, czyli ciąg dalszy wystawy pojazdów zabytkowych, na... więcej

Strony

- Archiwum

Facebook

Patroni medialni Mistrzostw Polski Pojazdów Zabytkowych

 

 

 

 

 

Oficjalny pomiar czasu w Historycznych Rajdach na Regularność

Fédération Internationale des Véhicules Anciens