Styczeń w Małopolu

Podsumowanie stycznia

Zespół Inter Europol Competition jest w trakcie ostatnich przygotowań do krótkiego, ale intensywnego sezonu Asian Le Mans Series. Styczeń był pracowitym miesiącem dla całego polskiego zespołu, który ma bazę w podwarszawskim Małopolu. Przygotowania do podróży do Zjednoczonych Emiratów Arabskich, ogłoszenie programu startów w Michelin Le Mans Cup i wreszcie ogólne przygotowania do nadchodzącego intensywnego sezonu rywalizacji w różnych seriach – tym wszystkim pochłonięty był zespół w upływającym miesiącu.

 

Kierunek Emiraty!

Cztery samochody LMP3 i jeden LMP2 – to naprawdę ambitny program dla zespołu Inter Europol Competition. Cztery wyścigi Asian Le Mans Series odbędą się w dwa kolejne weekendy. Poniżej podajemy harmonogram według czasu środkowoeuropejskiego (CET).

 

Dubai Autodrome

Piątek, 10 lutego                  11:40     Trening 1
14:40     Trening 2

Sobota, 11 lutego                06:50     Sesja kwalifikacyjna
12:00     Wyścig 1 (4 godziny)

Niedziela, 12 lutego            07:45     Warmup
12:00     Wyścig 2 (4 godziny)

 

Yas Marina

Piątek, 17 lutego                  10:30     Trening 1
14:15     Trening 2

Sobota, 18 lutego                08:10     Sesja kwalifikacyjna
12:00     Wyścig 1 (4 godziny)

Niedziela, 19 lutego            10:15     Warmup
13:00     Wyścig 2 (4 godziny)

 

Program startów na 2023 rok jest bliski finalizacji

Na potwierdzenie czekają jeszcze szczegóły programów w European Le Mans Series oraz w mistrzostwach świata FIA WEC, ale już w styczniu ogłosiliśmy nasz debiut w Michelin Le Mans Cup z trzema nowymi w zespole kierowcami i jednym już znanym.

 

Alek Jeżewski: Nie ma czasu na spokój

Czy to w bazie zespołu pod Warszawą, czy na torze, można go niemal zawsze spotkać gdzieś w pobliżu. Jest odpowiedzialny za wiele obszarów prowadzenia zespołu. Formalnie jest koordynatorem. Tak naprawdę to od niego zależy sprawne funkcjonowanie zespołu przez cały rok. Przed Asian Le Mans Series Alek nadzorował przygotowywania do czterech wyścigów w ciągu dwóch weekendów.

 

Asian Le Mans Series zbliża się wielkimi krokami. Dla zespołu to nie tylko wyzwanie sportowe, ale także logistyczne. Jak wyglądały przygotowania?  

- Przygotowania do takiej serii wyścigów zawsze zajmują kilka miesięcy. Cały sprzęt, wszystkie niezbędne części pakowane są do kontenerów, które wysyłamy transportem morskim do Dubaju. Musimy pamiętać o wszystkich szczegółach i sprawdzać wszystko wielokrotnie. Jeśli o czymś zapomnimy, konsekwencje mogą być poważne. Trudno jest potem na miejscu zdobyć brakujące części czy elementy wyposażenia. Przy tak dużym projekcie pakiet części zamiennych jest ogromny, ponieważ dostawcy pojazdów mają ograniczony zapas części na torze.

 

Kiedy samochody zostały wysłane do Zjednoczonych Emiratów Arabskich? 

- Kontenery z samochodami, częściami i wyposażeniem serwisowym ruszyły w drogę na początku listopada, ponieważ już w grudniu mieliśmy przedsezonowe testy na torze w Dubaju i Abu-Dhabi.

  

Ilu mechaników będzie obsługiwać samochody? 

- Do obsługi czterech samochodów w dwóch różnych kategoriach potrzebujemy licznego personelu – mechaników, inżynierów, personelu technicznego, razem blisko 40 osób, nie licząc kierowców.

 

Jak wygląda transport z jednego toru na drugi podczas serii? 

- Po drugim wyścigu w Dubaju wszystko jest pakowane do kontenera i transportowane do Abu Dhabi. Pakujemy wszystko w niedzielę i nie mamy zbyt wiele czasu na odpoczynek, ponieważ już we wtorek zaczynamy pracę na torze Yas-Marina.

 

Wydaje się, że ostatni miesiąc był spokojnym okresem w sporcie motorowym, czy rzeczywiście tak było?

- Byliśmy zajęci przygotowaniami do startów w Asian Le Mans Series, European Le Mans Series i oczywiście w mistrzostwach świata. To wszystko wymaga ogromnej pracy przy logistyce i planowaniu. W tak dużym zespole jak nasz, nie ma tak czegoś takiego jak prawdziwy okres spokoju.

 

Jakie są cele sportowe na Asian Le Mans Series? 

- Zespół z naszym doświadczeniem i historią w serii może mieć tylko jeden cel: chcemy wygrać w obydwu kategoriach – LMP2 i LMP3. Konkurencja jest bardzo silna, więc walka będzie zacięta. Mamy nadzieję, że nasze przygotowania nie poszły na marne, a ciężka praca przyniesie efekty.

 

Seria ma wiele zalet dla fanów, ale z pewnością wiele wyzwań dla zespołów. Jakie to wyzwania? 

- Asian Le Mans Series to bardzo ciekawa seria – cztery wyścigi w dwa weekendy. Ma to dla nas wiele zalet – mamy dużo jeżdżenia w krótkim czasie, nie musimy przemieszczać się w różne części kontynentu. Możemy przetestować osiągi na różnych torach w krótkim czasie. Z pewnością dwa wyścigi w jeden weekend to wyzwanie. Samochody muszą być przygotowane w 100% na każdy wyścig, a czas jest krótki, więc w przypadku większych problemów może być nerwowo. Jesteśmy przekonani, że stać nas na dobre wyniki.

Samochody: 

News

W czerwcu Mistrzostwa Europy Ciężarówek na Torze Poznań!
24-25 czerwca widzimy się w Poznaniu na Torze Poznań na wielkim ściganiu... więcej
Znakomity występ Inter Europol Competition w Sebring!
Polski zespół Inter Europol Competition w świetnym stylu rozpoczął starty w... więcej
Szkolenie na licencję sędziego, 24.03.2023, Lublin
Okręgowa Komisja Sportów Samochodowych w Lublinie organizuje kurs i egzamin dla... więcej
Szkolenie Sędziów Technicznych, 15-16.04.2023 r., Katowice
SZKOLENIE Sędziów Technicznych Sportu Samochodowego    ... więcej
Szkolenie na licencję sędziego, 30.03.2023 r., Łódź
Okręgowa Komisja Sportu Samochodowego PZM w Łodzi informuje, że w dniu 30.03.... więcej
Nowa audycja na antenie Radio WNET - Czas na Motorsport
#PZMnews: Od marca na antenie Radio WNET fani #motosport, a przede wszystkim... więcej
Nowy system Inside PZM dla sportu samochodowego i kartingowego
Szanowni Państwo, Biuro Sportu i Turystyki Polskiego Związku Motorowego... więcej
Nowe stopnie licencji sportu samochodowego
Szanowni Państwo,W imieniu Głównej Komisji Sportu Samochodowego, Biuro Sportu i... więcej
Konkurs na Promotora HRSMP
Zaproszenie do składania ofert promotorskich cyklu HRSMP Polski Związek... więcej

Strony

- Archiwum