Goniąc Kopernika, czyli 45 Rotor Rajd - I runda motocyklowych MPPZ - relacja z imprezy

W ostatni weekend maja odbył się już po raz 45 najsłynniejszy i najbardziej wyczekiwany przez miłośników motocykli zabytkowych w Polsce rajd – Rotor. W jego ramach olsztyński klub zorganizował pierwszą w tym sezonie Rundę Mistrzostw Polski Pojazdów Zabytkowych, dedykowaną machinom jedno i w przypadku zestawów posiadających wózki boczne dwuśladowym.

Tegoroczne spotkanie na terenach Mazur i Warmii zbiegło się z 550 rocznicą urodzin naszego wybitnego astronoma, zatem jego wątek przeplatał się z motocyklowymi konkurencjami. Poza tym, jak wiadomo sporą część swego życia i pracy, Mikołaj spędził właśnie na tej ziemi. Nie mogło przy tych dwóch znamienitych jubileuszach, urodzinach mistrza i 45 edycji Rotoru nie dojść do pewnego scalenia wydarzeń. Zresztą, patrząc na współcześnie znane wizerunki Kopernika, poznając jego upór i temperament z pewnością można wysnuć domysły, że żyjąc te pięćset lat dłużej jeździłby „do roboty” na zamek w Olsztynie własnoręcznie wyremontowanym Sokołem.

Wracając jednak do rzeczywistości, w której poruszamy się po ziemi okrągłej odwiedzając corocznie przepiękne warmińsko – mazurskie szlaki należy przede wszystkim pogratulować kolejnego „pysznego” rajdu. Impreza pod każdym względem zorganizowana wzorowo! Od rejestracji zawodników, która przebiegała płynnie, poprzez kolejne jej składowe: odprawa, materiały rajdowe, czy konkursy. Nikt nie musiał się o nic martwić. Mapy drogowe przejrzyste, drogi twarde i na niemal każdym punkcie kontrolnym obecny poczęstunek. Nawet długość pierwszego (piątkowego) etapu, która liczyła 170 kilometrów nie była, dzięki dobrze dobranym parametrom rajdowym uciążliwa. Odwiedziliśmy masę pięknych miejsc, historycznie szczególnie wartościowych. Począwszy od pól Grunwaldzkich, uroczych miast jak Lubawa i Dąbrówno po geograficzne punkty, jak wzgórze Dylewskie – najwyższe wzniesienie regionu.

Dzień drugi, naturalnie zgodnie z tradycją dużo krótszy obfitował w konkurencje połączone z pokazem elegancji i prezentacją motocykli, które zorganizowano na podzamczu olsztyneckiej warowni. Dopełnieniem Rotorowej imprezy, jak zawsze była widowiskowa „próba terenowa”. Naturalnie dla chętnych, poza rajdowo można było zaznać na specjalnie przygotowanym torze konkurencji, którą określiłbym mianem Retro – Enduro.

Niestety w tak pięknych okolicznościach czas płynie zawsze szybciej niż w codzienności. Człek się nie obejrzy, jak miną kilometry trasy, benzyna wypali się, olej wycieknie a tu już wieńczący rajd, Bal Komandorski. Tu też radości nie było końca. Deklaracje o spotkaniu na kolejnej edycji i powolnie dochodząca świadomość, że rok musi upłynąć by ruszyć ponownie na Rotorowe szlaki. No nic, pozostaje czekać. Tu nawet Kopernik nie pomoże i nie przyspieszy obrotu ziemi, by zobaczyć się prędzej na R.R. A kto nie był, a kocha zabytkowe motocykle, niechaj wie, że na to wydarzenie zameldowało się ponad 220 dawnych jednośladów! To najdobitniejsze świadectwo, że zarówno Klub Rotor jak i Rajd Rotor są klasą i marką samą w sobie!

Tekst: Daniel Gągol

Galeria zdjęć. 

Pojazdy zabytkowe: 

News

Pół tysiąca z górką, czyli rekordowy zlot „Warkot"
W upalną niedzielę, 10 września doszło do absolutnego zakorkowania i blokady... więcej
11.Miński Zlot Pojazdów Zabytkowych Warkot - galeria zdjęć
Galeria zdjęć ze zlotu Warkot zorganizowanego przez KDM Magnet w Mińsku... więcej
Bałtycki Rajd - Gdynia - Karlskrona - Gdynia - zaproszenie
Stowarzyszenie Pojazdów Zabytkowych Lębork organizuje nietypową rundę MPPZ nad... więcej
IX Rajd Ziemi Obiecanej - runda motocyklowych MPPZ - zaproszenie
Stowarzyszenie i Redakcja „Motocykl Moje Hobby” serdecznie... więcej
11. Miński Zlot Pojazdów Zabytkowych "Warkot" - zaproszenie
Klub Dawnych Motocykli Magnet i Muzeum Ziemi Mińskiej zapraszają na 11.Miński... więcej
Przed nami 50. Poznański Międzynarodowy Rajd Pojazdów Zabytkowych
W dniach 7 – 10 września 2023r. odbędzie się jubileuszowy 50.... więcej
Upalnie i pięknie - relacja z Jarosławskiego Rajdu Pojazdów Zabytkowych
19 sierpnia w Jarosławiu miał miejsce debiut Jarosławskiego Rajdu Pojazdów... więcej
Jarosławski Rajd Pojazdów Zabytkowych - galeria zdjęć
Galeria zdjęć z Jarosławskiego Rajdu Pojazdów Zabytkowych, który odbył się w... więcej
Cynowy jubileusz, czyli X Motozłaz - relacja z rajdu
W miniony weekend Lubartowska Federacja Zmotoryzowanych zafundowała po raz... więcej
X Motozłaz - galeria zdjęć
Zdjęcia z X Motozłazu - rundy motocyklowych Mistrzostw Polski Pojazdów... więcej

Strony

- Archiwum

Facebook

Patroni medialni Mistrzostw Polski Pojazdów Zabytkowych

Oficjalny pomiar czasu w Historycznych Rajdach na Regularność

Fédération Internationale des Véhicules Anciens