Motocross: Batalia o mistrzowskie punkty w Człuchowie

II runda Mistrzostw Polski to wydarzenie, które na długo pozostanie w pamięci zarówno kibiców jak i zawodników.

Dodatkowych emocji dostarczyła pogoda. W piątek gigantyczna ulewa, w sobotę trochę słońca, w niedzielę wiatr przestawiający namioty. Ale mimo tych przeciwności tor został przygotowany znakomicie, nie zawiodła także wierna motocrossowi człuchowska publiczność, która w liczbie około 3 tysięcy dopingowała startujących zawodników.

MX Kobiet

Sobotnie zmagania rozpoczęły Panie. W klasie Kobiet zabrakło tym razem liderki Adriji Skudutyte. Pierwszy wyścig to świetny start Karoliny Jasińskiej, ale już po chwili tuż za nią pojawiła się Oliwia Wiśniewska czyhająca na pierwszy błąd swojej rywalki (obydwie reprezentują Człuchowski Auto Moto Klub). Atak na hopie i po wewnętrznej wyjaśnił wszystko- Wiśniewska minęła linię maty jako pierwsza. Drugi przejazd to fascynujący pojedynek prowadzących w klasyfikacji dziewczyn, podobnie jak Pieprzyk vs. Kąciak jadących po trzecie miejsce na pudle.

Klasa MX Kobiet: 1.#299 Karolina JASIŃSKA CzAMK Człuchów 47 pkt., 2.#8 Oliwia WIŚNIEWSKA CzAMK Człuchów 47 pkt., 3. #100 Zuzanna KĄCIAK MX Lipno 38 pkt.

MX65

Wszystkie oczy były skierowane na Tymona Tomtałę zwycięzcę kwalifikacji, lidera w swojej klasie, uczestnika Mistrzostw Świata MX, jakie odbędą się w Rumunii tydzień po Człuchowie (8/9.07). Holeshota wygrał Emil Tobisz, jednak Tymek Tomtała dość szybko wziął sprawy w swoje ręce. Gdy niezagrożony podążał do mety, za jego plecami rozgrywała się zacięta walka o pozostałe miejsca na pudle, w której udział wzięli Maks Komosa, Jakub Celej i Janek Hinc. W drugim biegu świetny start Janka Hinca i dość odległa pozycja Tomtały. Wkrótce jednak sytuacja na torze powróciła „do normalności”, Tymek szybko poradził sobie z konkurencją i z pozycji czwartej atakowany przez piekielnie szybkiego tego dnia Komosę wyszedł na czoło stawki. Za ich plecami walka o pudło trwała do ostatniej sekundy.

Klasa MX 65: 1.#114 Tymon TOMTAŁA KM Szczecin 50 pkt., 2.#620 Maksymilian KOMOSA MX Lipno 44 pkt., 3.#24 Jan HINC MX Lipno 38 pkt.

MX Masters

Najwięcej emocji, prawie pełna maszyna startowa i fascynujące pojedynki Maciek Zdunek vs. Karol Carlos Kędzierski. Długie skoki, ciągłe zmiany linii, agresywne ataki po wewnętrznej i zewnętrznej, motocrossowy crème da la crème. W pewnym momencie Zdunek znalazł się jednak „na deskach”, ale błyskawicznie się pozbierał, by ruszyć w pościg za Carlosem przejeżdżając tuż za nim linię mety. Maciek dość szybko objechał Carlosa i pomknął przed siebie prezentując fantastyczne whipy. Trzeci, poturbowany po mocnym dzwonie w pierwszym biegu, podążał Łukasz Kędzierski. Na koniec jeszcze jeden mocny akcent: przy dublowaniu Karol Kędzierski niespodziewanie „wysiadł” z motocykla, a dymiące moto Zdunka informowało o przegrzaniu. Ależ końcówka!

MX Masters: 1.#131 Maciej ZDUNEK Motocross Gdańsk 47 pkt., 2.#26 Karol KĘDZIERSKI MX Lipno 47 pkt., 3.#21 Łukasz KĘDZIERSKI MX Lipno 40 pkt.

Klasa Masters 50+: 1.#44 Arkadiusz MIRECKI CAMK Człuchów 50 pkt., 2.#70 Mariusz BUKOWSKI CAMK Człuchów 42 pkt., 3.#32 Mathijs BEERKENS MKS Nekla 38 pkt.

MX2

Początek to holeshot zaliczony przez Wiktoria Sobiecha, ale już po kilku sekundach do głosu doszedł Dawid Zaremba, za którym jak cień podążał trenujący od pewnego czasu w Belgii Damian Zdunek, pierwszy w kwalifikacjach. Cały czas szprycha w szprychę, ogromnie wyczerpujący i trudny wyścig wygrany przez Dawida. Drugi bieg to świetny start Damiana Zdunka. On wiedział, że wygrana to najwyższy stopień podium. Zaremba walczył o każdy centymetr toru, jednak nie dał rady, do czego przyczynił się niegroźny co prawda upadek.

Klasa MX2: 1.#131 Damian ZDUNEK Motocross Gdańsk 47 pkt., 2.#151 Dawid ZAREMBA Motocross Gdańsk 45 pkt., 3.#929 Jan KOTOWICZ ŁKM Łowicz 42 pkt.

MX85

Niekwestionowanym faworytem był Michał Psiuk wygrywający w cuglach wszystkie krajowe wyścigi i świetnie dający sobie radę w Mistrzostwach Europy MX. Michał jako pierwszy zameldował się na linii holeshot, by pomknąć przed siebie zwiększając przewagę na rywalami z minuty na minutę. Za nim walczący o pozostałe miejsca na podium Kuba Pućkowski, Roch Wujec i Oskar Jażdżewski. Dramat nastąpił w wyścigu drugim. Dobry start tuż za Jażdżewskimi i nagle motocykl Psiuka odmówił posłuszeństwa. Zatarty silnik? Koniec jazdy i koniec marzeń o mistrzowskim tytule? Wielka szkoda, niestety czasami o ostatecznym wyniku nie zawsze decyduje człowiek. W tej sytuacji wiatru w żagle dostał Jażdżewski, który ten wyścig wygrał.

Klasa MX 85: 1.#309 Oskar JAŻDŻEWSKI CAMK Człuchów 45 pkt., 2.#103 Jakub PUĆKOWSKI MX Lipno 44 pkt., 3.#268 Roch WUJEC CAMK Człuchów 38 pkt.

MX125

Efektowny start Dawida Zaremby i efektowna gleba kilku zawodników na pierwszym zakręcie po starcie. Tylko 14 zawodników, jednak okazało się, że było za ciasno. Wśród leżących jeden z faworytów Bartek Jaworski. Mimo odniesionej jakiś czas temu kontuzji popisał się świetną jazdą nadrabiając straty, choć Zaremby jednak nie dogonił. Być może zawinił motocykl, który zaczął kaprysić pod koniec wyścigu. Drugi przejazd już bez Bartka. Ze startu jako pierwszy wyszedł Kuba Jażdżewski. Na krótko jednak, bowiem inicjatywę ponownie przejął Zaremba i to on poprowadził całą stawkę do mety. Ciekawostka: wśród setkarzy pojawiła się Oliwia Połóg, i nie była ostatnia.

Klasa MX 125: 1.#151 Dawid ZAREMBA Motocross Gdańsk 50 pkt., 2.#128 Kewin JAŻDŻEWSKI CAMK Człuchów 40 pkt., 3.#84 Jakub KOWALSKI MX Lipno 40 pkt.

MX Open

Królowa motocrossu tym razem jakby nieco przytyła, bowiem na stracie pojawiło się „aż” dwudziestu jeźdźców. Open to konfrontacja Mastersów z dwudziestoparolatkami. I co się okazało? Że czterdziestolatki+ dali radę i to jak! Zwłaszcza Maciek Zdunek, który wyraźnie był „w ciągu”. Pierwszy start szczęśliwy dla Karola Kędzierskiego cały czas naciskanego przez Barczewskiego i Staszkiewicza którzy szybko wyszli na prowadzenie. Po chwili dołączył do nich Zdunek. Ta trójka zaczęła rozdawać karty. Z tyłu pozostał niestety Karol pokonany przez złapanego kapcia. Ale oto nieoczekiwanie pomiędzy Kubą a Szymonem znalazł się Zdunek. Naciskając mocno na Barczewskiego nagle zwolnił, bo zagotowany poprzedniego dnia motocykl stracił moc. Maciek zjechał z toru, co z kolei wykorzystał Łukasz Kędzierski wjeżdżając do Top3. Czy w drugim wyścigu miało być równie gorąco? Bardzo szybko na prowadzeniu znaleźli się Barczewski, Staszkiewicz i Carlos. Ten ostatni w pewnym momencie zaliczył glebę ustępując w ten sposób miejsca swemu bratu Łukaszowi.

Klasa Open: 1.#101 Jakub BARCZEWSKI MX Lipno 50 pkt., 2.#991 Szymon STASZKIEWICZ Motocross Gdańsk 44 pkt., 3.#21 Łukasz KĘDZIERSKI MX Lipno 40 pkt.

Teraz prawie półtoramiesięczna przerwa, by pod koniec sierpnia spotkać się na III rundzie MP MX w Nekli.

Tekst i zdjęcia: Krzysztof Hipsz

Motocykle: 

News

Czas na Tor Głażewo! Dużo motorsportu i rodzinna atmosfera
A to wszystko z minimotocyklami pit bike w tle. To ... więcej
Niezwykłe widowisko na Autodromie Słomczyn już 21 lipca!
Zobacz w akcji najlepszych zawodników z całego świata! Już 21 lipca w... więcej
Potężna dawka emocji w Człuchowie – relacja z II rundy Mistrzostw Polski w Motocrossie
Poziom nadal rośnie. Człuchów podjął wyzwanie i dał radę. Po pierwsze... więcej
Justyna Lonycz na podium w pierwszej rundzie Mistrzostw Świata Trial 2 Women
W niemieckim Neunkirchen do rywalizacji w Mistrzostwach Świata w... więcej
Pełen emocji weekend wyścigów Pit Bike na bydgoskim Kartodromie
Zawodnicy ścigający się na minimotocyklach YCF, MRF, Kayo i Ohvale licznie... więcej
Milan Pawelec na półmetku wyjątkowego sezonu
Walcząc o punkty w obu wyścigach czwartej rundy prestiżowej serii Red... więcej
Mistrzostwa i Puchar Polski Pit Bike SM YCF, MRF, Kayo, Ohvale na Kartodromie w Bydgoszczy!
Już 6 i 7 lipca Kartodrom Bydgoszcz po raz kolejny opanują fani... więcej
Zgłoszenia na 3 rundę Mistrzostw Polski i Pucharu Polski Motocyklowych Wyścigów Torowych na torze Slovakiaring
Zasady zgłoszeń na rundę Mistrzostw Polski i Pucharu Polski Motocyklowych... więcej
Wójcik Racing Team, Rea i Vinales ponownie w legendarnym wyścigu Suzuka 8 Hours
Ekipa Grzegorza Wójcika w lipcu po raz trzeci wystartuje w ... więcej
Zapowiedź 13 Rajdu Gliwickiego Trial
Już w najbliższy weekend, 29-30 czerwca 2024 roku, odbędzie się 13 Rajd... więcej

Strony

- Archiwum