Maciej Janowski z brązowym medalem cyklu FIM Speedway Grand Prix

Na toruńskiej Motoarenie Maciej Janowski już w drugim półfinale ostatniej rundy FIM Speedway Grand Prix zapewnił sobie brązowy medal. Wygrał Martin Vaculik, a na podium stanęli Bartosz Zmarzlik i Leon Madsen. Emocji z pewnością nie brakowało i nawet opady deszczu nie przeszkodziły w celebracji trzeciego złotego krążka Bartoszowi Zmarzlikowi.

W 2. biegu pod taśmą stanęła dwójka naszych reprezentantów: Jakub Miśkowiak i Patryk Dudek. Zawodnik miejscowego klubu z problemami na dystansie, które sprawiły, że na mecie zameldował się na ostatniej pozycji. Brązowy medalista SGP2 z jednym „oczkiem” na swoim koncie. W kolejnym wyścigu na starcie stanęło trzech Polaków. Kacper Woryna nie miał sobie równych, lecz nieustannie musiał odpierać ataki Taia Woffindena. Finalnie zakończył wyścig jako pierwszy. Tuż za nim Bartosz Zmarzlik, a bez punktów Paweł Przedpełski. Stawkę rozdzielił Tai Woffinden, który jako trzeci ukończył rywalizację. Pierwszą serię startów zamknął bieg z udziałem Macieja Janowskiego, który musiał uznać wyższość Andzeja Lebedevsa i zadowolić się drugim miejscem.

W 6. wyścigu Maciej Janowski wraz z Kacprem Woryną zameldowali się pod taśmą, by walczyć o jak najlepszy wyniki. Zawodnik BETARD Sparty Wrocław szybko wysunął się na czoło stawki, a prowadzenia nie oddał do samego końca. Bez szans w tej walce Kacper Woryna. Wyścig 7. to starcie Pawła Przedpełskiego i Jakuba Miśkowiaka, którzy nie odpuszczali do ostatnich metrów. Rozpędzony młodzieżowiec pewnie pomknął po dwa punkty, a kapitan miejscowych spadł z punktowanej lokaty na ostatnią. Kolejna gonitwa to pogoń Bartosza Zmarzlika za Robertem Lambertem, który był bardzo szybki. Plecy Indywidualnego Mistrza Świata 2022 oglądał Patryk Dudek, który zapisał na swoim koncie jedno „oczko”.

Trzecia seria startów rozpoczęła się od biegu z udziałem Pawła Przedpełskiego, który kolejny linię mety przekroczył jako ostatni. W 10. wyścigu Bartosz Zmarzlik musiał się nieco namęczyć na toruńskim owalu i finalnie przyjechał jako drugi. Kolejna gonitwa bez wygranej naszych reprezentantów. Maciej Janowski przyjechał za Taiem Woffindenem, a Patryk Dudek na ostatnim okrążeniu zanotował defekt. Kacper Woryna w 12. wyścigu musiał namęczyć się i dopiero na trzecim okrążeniu minął Krzysztofa Lewandowskiego. Jakub Miśkowiak bez punktów w tej batalii.

Czwarta seria startów to triumf Bartosza Zmarzlika, który do ostatnich metrów walczył z Jakubem Miśkowiakiem, leczy skutecznie wykorzystał błąd młodzieżowca. Maciej Janowski z jednym punktem. Reprezentanci FOR NATURE SOLUTIONS Apator Toruń w 14. gonitwie nie rozgrzali toruńskiej publiczności zajmując przedostatnią i ostatnią lokatę. Patryk Dudek przyjechał przed Pawłem Przedpełskim zamykającym całą stawkę. Kacper Woryna rozpędzony na dystansie próbował nieustannie atakować Andzejsa Lebedevsa w 15. wyścigu, lecz sam został minięty przez Martina Vaculika i musiał zadowolić się jednym punktem.

„Ostatni taniec” przed biegami półfinałowymi rozpoczął się od walki Kacpra Woryny i Patryka Dudka w 17. biegu. Na tor upadł Patryk Dudek i Jason Doyle. Australijczyk po chwili wstał o własnych siłach i udał się do parku maszyn. Po dłużej chwili powstał również reprezentant Polski i powrócił do swojego boksu. Zawodnik FOGO Unii Leszno wykluczony z powtórki wyścigu. W trzyosobowym składzie zawodnik toruńskiego klubu przyjechał na drugiej pozycji, a zawodnik startujący z dziką kartą uplasował się na przedostatnim miejscu.  Jakub Miśkowiak w 18. odsłonie zmagań na toruńskiej starał się z całych sił i walczył do ostatnich metrów, lecz musiał uznać wyższość swoich doświadczonych kolegów z toru i zajął ostatnie miejsce. Przedostatni wyścig serii zasadniczej należał do Bartosza Zmarzlika, który na końcówce pierwszego okrążenia pokonał swoich rywali i wysunął się na czoło stawki. 199 biegowe zwycięstwo Indywidualnego Mistrza Polski w cyklu FIM Speedway Grand Prix właśnie stało się faktem. Maciej Janowski po fantastycznym starcie pewnie pomknął po triumf na toruńskim owalu, a Paweł Przedpełski wyścig 20. ukończył na ostatniej pozycji.

Czas na półfinałowe starcia. W drugim wyścigu pod taśmą stanęła dwójka naszych reprezentantów – Maciej Janowski i Bartosz Zmarzlik i to właśnie oni awansowali do wielkiego finału ostatniej rundy Mistrzostw Świata. Zawodnik BETARD Sparty Wrocław brązowym medalistą cyklu FIM Speedway Grand Prix. Ostatnie starcie sezonu 2022 na toruńskiej Motoarenie należało do Martina Vaculika. Tuż za jego plecami przyjechał Bartosz Zmarzlik, a podium uzupełnił Leon Madsen.

Grand Prix Polski w Toruniu:

1. Martin Vaculik (Słowacja) – 19 (3,3,3,2,2,3,3)
2. Bartosz Zmarzlik (Polska) – 17 (2,2,2,3,3,3,2)
3. Leon Madsen (Dania) – 12 (3,0,3,0,3,2,1)
4. Maciej Janowski (Polska) – 13 (2,3,2,1,3,2,0)
5. Mikkel Michelsen (Dania) – 10 (1,2,0,3,3,1)
6. Andrzej Lebiediew (Łotwa) – 9 (3,0,2,3,1,0)
7. Fredrik Lindgren (Szwecja) – 9 (2,1,1,3,1,1)
8. Daniel Bewley (Wielka Brytania) – 7 (0,2,3,2,0,0)
9. Kacper Woryna (Polska) – 7 (3,0,2,1,1)
10. Tai Woffinden (Wielka Brytania) – 7 (1,1,3,t,2)
11. Robert Lambert (Wielka Brytania) – 7 (2,3,t,1,1)
12. Jason Doyle (Australia) – 7 (1,3,1,2,w)
13. Jakub Miśkowiak – 5 (1,2,0,2,0)
14. Jack Holder – 4 (0,1,1,0,2)
15. Patryk Dudek (Polska) – 4 (0,1,0,1,2)
16. Krzysztof Lewandowski (Polska) – 1 (1)
17. Paweł Przedpełski (Polska) – 0 (0,0,0,0,0)
18. Mateusz Affelt (Polska) – 0 (0)

Klasyfikacja końcowa:

1. Bartosz Zmarzlika (Polska) – 166
2. Leon Madsen (Dania) – 133
3. Maciej Janowski (Polska) – 106
4. Fredrik Lindgren (Szwecja) – 103
5. Robert Lambert (Wielka Brytania) – 103
6. Daniel Bewley (Wielka Brytania) – 102
7. Patryk Dudek (Polska) – 102
8. Tai Woffinden (Wielka Brytania) – 93
9. Martin Vaculik (Słowacja) – 91
10. Jason Doyle (Australia) – 83
11. Mikkel Michelsen (Dania) – 82
12. Jack Holder (Australia) – 67
13. Max Fricke (Australia) – 52
14. Anders Thomsen (Dania) – 51
15. Paweł Przedpełski (Polska) – 29
16. Andzejs Lebedevs – 26

źródło: FIM Speedway Grand Prix

Żużel: 
Źródło newsa: 
Źródło zdjęcia: 

News

Oświadczenie PZM w związku z decyzją Prezesa UOKiK
Polski Związek Motorowy (PZM) otrzymał decyzję UOKiK, w której Urząd stwierdził... więcej
Zmarzlik liderem SGP!
PZM żużel: Martin Vaculik drugi rok z rzędu okazał się królem stolicy Czech. W... więcej
Mateusz Cierniak wygrywa SGP2 w Pradze. Znakomity start Polaków.
Mateusz Cierniak wygrał pierwszą tegoroczną rundę SGP 2 w Pradze. Drugi był... więcej
PZM info
W poniedziałek, 29 maja 2023 roku, Biuro Sportu i Turystyki PZM jest dostępne... więcej
Kwadrans z gwiazdami sportu
O termin takiego spotkania nie było łatwo. Napięty terminarz rozgrywek ligowych... więcej
Speedway Grand Prix w Warszawie: Świetne wyścigi. Zmarzlik trzeci!
Zwycięstwem Fredrika Lindgrena zakończyła się sobotnia rywalizacja w Orlen FIM... więcej
Piotr Pawlicki wygrywa IMP Challenge w Grudziądzu
Piotr Pawlicki wygrywa IMP Challenge w Grudziądzu. Drugie miejsce dla Szymona... więcej
Mencel i Krawczyk najlepszą parą podczas testu toru na PGE Narodowym
Antoni Mencel i Jakub Krawczyk okazali się najlepszą parą podczas środowego... więcej
PZM: Budowa toru na 2023 Orlen FIM Speedway Grand prix of Poland - Warsaw
Pierwszy raz w siedmioletniej historii zawodów Grand Prix na PGE Narodowym... więcej

Strony

- Archiwum