Trudny wyścig dla Inter Europol Competition u stóp góry Fuji

Czasami wyścig się po prostu nie układa. Taki los spotkał w miniony weekend polski zespół Inter Europol Competition na torze Fuji, u stóp najwyższego szczytu Japonii, 100 km od Tokio, gdzie odbyła się przedostatnia runda Długodystansowych Mistrzostw Świata FIA. Kuba Śmiechowski, Alex Brundle i Esteban Gutierrez w żółto-zielonym prototypie Oreca #34 musieli zadowolić się jedenastym miejscem po trudnym, 6-godzinnym wyścigu.

W przypadku wyścigów zamorskich logistyka jest wyjątkowym wyzwaniem. Oreca została spakowana i wysłana do Japonii bezpośrednio po lipcowym wyścigu na torze Monza, zakończonym świetnym czwartym miejscem zespołu. Niestety, tym razem nie było powtórki, a polski team zaliczył trudny tydzień w Japonii. Zespół stracił niemal całkowicie pierwszą sesję treningową z powodu problemu technicznego. W sesji kwalifikacyjnej wystąpił Alex Brundle, który jednak nie był  w stanie uzyskać dobrego czasu z powodu braku przyczepności przedniej osi i w rezultacie zakwalifikował samochód do niedzielnego wyścigu na 11. pozycji. Strata 40 minut w pierwszym treningu miała znaczący wpływ na całą resztę weekendu, zarówno na kwalifikacje, jak i na wyścig, w którym zespołowi brakowało nieco tempa. Efekt ten był spotęgowany długością wyścigu.

Pod górą Fuji często pada deszcz, tym razem jednak była piękna, ciepła, słoneczna pogoda. Esteban Gutierrez wystartował bardzo dobrze i awansował na szóste miejsce. Jednak po 12 okrążeniach tempo osłabło, ponieważ opony straciły przyczepność, a samochód #34 spadł na siódmą pozycję przed pierwszym pit-stopem. Esteban przejechał potrójną zmianę, zanim w kokpicie usiadł Kuba Śmiechowski, ale do tego momentu stracił dużo czasu i Polak opuścił aleję serwisową na dwunastym miejscu. Przez dłuższy czas walczył z samochodem zespołu Vector Sport #10, a tempo Kuby na nowych oponach było imponujące. Jednak gdy opony nieco się zużyły, kierowca znów musiał walczyć o przyczepność. Wyścig przebiegał nadzwyczaj spokojnie i bez poważniejszych incydentów. Ewentualny wyjazd na tor samochodu bezpieczeństwa mógłby dać załodze #34 szansę awansu. Gdy Alex Brundle przejął samochód, pojechał bardzo szybko pierwszą zmianę, ścigając swojego ubiegłorocznego kolegę z zespołu – Rengera van der Zande w samochodzie #10. W końcówce wyścigu pojechał Esteban Gutierrez, ale pomimo najlepszych starań nie był w stanie wywalczyć lepszego wyniku, niż jedenasta pozycja. Kolejny występ zespołu będzie miał miejsce podczas rundy European Le Mans Series, za dwa tygodnie na torze Spa-Francorchamps.

Sascha Fassbender, Team Manager
“Celem na ten wyścig było powtórzenie wyniku z Monzy, ale był to dla nas trudny weekend. Już podczas pierwszego treningu straciliśmy 40 minut czasu na torze z powodu problemu technicznego, a w serii na tak wysokim poziomie nie da się nadrobić takiej straty, zwłaszcza na torze, gdzie nie można testować. To miało wpływ na cały weekend i wskutek tego brakowało nam około pół sekundy do zadowalającego nas tempa, stąd dopiero jedenaste miejsce. Teraz wraz z całym zespołem będziemy ciężko pracować, abyśmy mogli być naprawdę mocni w Bahrajnie.”

Alex Brundle
“Realnie patrząc, nie mieliśmy dziś szans na walkę. Esteban zmagał się z niespodziewanie wysoką degradacją opon na pierwszej zmianie, co uniemożliwiło mu awans w klasyfikacji wyścigu. Przez resztę wyścigu brakowało nam tempa i możliwości zyskania pozycji. Teraz skupiamy się już na kolejnym wyścigu w Bahrajnie"

Esteban Gutierrez
“Staraliśmy się dać z siebie wszystko, próbowaliśmy różnych koncepcji w kwestii ustawień, aby poprawić balans, ale dzisiaj niestety nie wyszło i po prostu nie byliśmy wystarczająco szybcy. Podjęliśmy również ryzyko dotyczące strategii, która była interesująca, ale także nie zdała egzaminu. Pozytywem jest, że podążamy we właściwym kierunku i mamy większą kontrolę nad tym, co staramy się osiągnąć, aby w Bahrajnie zakończyć udanym występem mój pierwszy sezon WEC.”

Facebook:     https://www.facebook.com/InterEuropolCompetition/?ref=bookmarks
Twitter:     IE_Competition
Website:     www.intereuropolcompetition.eu
Instagram:     intereuropolcompetition
 

Samochody: 
Źródło newsa: 
Źródło zdjęcia: 

News

Za tydzień w Limanowej: pojedynek wyścigowych Tytanów
Opublikowana przez Auto Moto Klub Limanowa prowizoryczna lista zgłoszeń... więcej
Najbardziej polski wyścig w sezonieprzed Kacprem Sztuką
Hungaroring jak zwykle będzie stanowić najbardziej polską rundę w sezonie. Z... więcej
Katowice czekają na drifterów!
Driftingowe Mistrzostwa Polski osiągnęły półmetek, a rywalizacja o... więcej
Półmetek wyścigowego sezonu na Torze Poznań
Przed nami trzecia runda Wyścigowych Samochodowych Mistrzostw Polski. W... więcej
10 lat FIA EHC w Polsce!
Po raz dziesiąty Wyścig Górski w Limanowej będzie rundą FIA EHC... więcej
Grzegorz Rożalski królem nadmorskich wyścigów
Po rozgrywanej w zmiennych warunkach atmosferycznych sobotniej, 7... więcej
Szkolenie na licencję stopnia ND-R, 25-26.07.2024, Świdnica
1. Terminy:25.07.2024 - 26.07.2024 (czwartek - piątek)2. Miejsce:Sala Galerii... więcej
Szkolenie sędziów sportu samochodowego, 25.07.2024, Świdnica
Termin: czwartek 25 lipiec 2024 – Szkolenie teoretyczneMiejsce: Świdnica... więcej
Kucharczyk wraca na fotel lidera mistrzostw po znakomitej jeździe na Zandvoort
Po pechowej poprzedniej rundzie w Budapeszcie nie ma już śladów. Tymek... więcej

Strony

- Archiwum