Pechowa Imola

Zespół Inter Europol Competition zaliczył pechowy występ w drugiej rundzie European Le Mans Series na torze Imola. Pomimo wysokiej motywacji i dobrej formy kierowców, a także solidnego przygotowania samochodów i dobrego tempa, po raz kolejny w tym sezonie zabrakło szczęścia.

Prototyp LMP3 #13 został uderzony przez inny samochód już na trzecim okrążeniu, gdy zajmował piąte miejsce. Musiał zjechać do boksu na poważną naprawę. Prototyp LMP3 #14 był na trzeciej pozycji z ogromną szansą na swoje pierwsze podium, gdy wypadł z toru w żwir na dwa okrążenia przed końcem. Z kolei załoga prototypu LMP2 #43 miała wyjątkowego pecha, źle trafiając z każdym spośród sześciu okresów full course yellow.

Dobry wynik byłby nagrodą dla mechaników, inżynierów i wszystkich członków zespołu, którzy pracowali wyjątkowo ciężko w ostatnich tygodniach. Od kilku tygodni byli poza domem, zaliczając dwa kolejne wyścigi WEC i ELMS, a po drodze jeszcze testy.

Teraz jednak, mając w perspektywie start dwoma samochodami w Le Mans wszyscy mają nadzieję, że limit pecha się wyczerpał.

Noam Abramczyk: “To był całkiem udany wyścig. W sesji kwalifikacyjnej zajęliśmy trzecie miejsce, a w wyścigu objęliśmy prowadzenie na drugim okrążeniu. James i Mateusz spisali się bardzo dobrze, ale niestety pojawił się problem mechaniczny na 5 minut przed końcem. Zabrakło szczęścia. Tak bywa w wyścigach.”

Guilherme Oliveira: “Ukończyliśmy dzisiaj nasz drugi wyścig ELMS. To był pechowy dzień, bo początek był nieudany. Charles nie mógł uniknąć kontaktu z Ferrari, co pozbawiło nas szans na dobry wynik. Naprawa zajęła trzy kwadranse. Zrobiliśmy co w naszej mocy, aby powrócić na tor i powalczyć o punkty. Byłem zadowolony ze swojej zmiany. Uczymy się całe życie, a teraz skupiamy się już na kolejnym występie, tym razem na torze Monza.”

Fabio Scherer: “Samochód był dziś dobrze przygotowany, a tempo było naprawdę solidne. Czwarte lub piąte miejsce było w naszym zasięgu. Problem polegał moim zdaniem na tym, że źle trafialiśmy z okresami full course yellow. Za każdym razem kosztowało nas to 40 sekund albo więcej. Teraz myślami jesteśmy już w Le Mans.”

Sascha Fassbender (team manager): "Załoga #13 miała ogromnego pecha na początku wyścigu, ale mechanicy wykonali świetną robotę i naprawili samochód. Załoga #14 była na dobrej drodze do podium, niestety samochód utknął w żwirowej pułapce tuż przed końcem wyścigu. Bardzo mi szkoda kierowców, którzy zasłużyli na podium. Załoga LMP2 #43 zaliczyła mało spektakularny wyścig, a w dodatku zabrakło szczęścia z okresami full course yellow. Teraz skupiamy się już na Le Mans".

Samochody: 

News

Odszedł Janusz Szerla
Z ogromnym smutkiem przyjęliśmy informację o śmierci Janusza Szerli.Szerla był... więcej
Wyścig górski nad morzem!
Jaka jest najskuteczniejsza metoda na promocję sportów motorowych?... więcej
Garrett 50. Rajd Koszyc: stawka RSMP zagra na wyjeździe
Na półmetku sezonu 2024 uczestników Rajdowych Samochodowych Mistrzostw Polski... więcej
Szkolenie sędziów sportu samochodowego 13.07.2024, Świdnica
Sobota: 13 lipca 2024 – Szkolenie teoretyczneMiejsce: Świdnica, ul.... więcej
Szkolenie na licencję stopnia ND-R, 13-14.07.2024, Świdnica
1. Terminy:13.07.2024 - 14.07.2024 (sobota - niedziela)2. Miejsce:Sala Galerii... więcej
Szkolenie sędziów sportu samochodowego, 20.07.2024, Zielona Góra
Okręgowe Szkolenie Sędziów Sportu Samochodowego Zarządu Okręgowego PZM Zielona... więcej
Damian Litwinowicz na podium w debiucie w najmocniejszej klasie Mistrzostw Europy Rallycross
W szwedzkim Höljes zainaugurowano tegoroczny cykl FIA European Rallycross... więcej
ERC: Polacy na mecie Rajdu Estonii
Estońsko-brytyjska załoga Georg Linnamäe/James Morgan w Toyocie GR Yaris... więcej
Triumf Kubicy, podium Inter Europol Competition w wyścigu 4h of Imola
Biało-czerwone akcenty na podium 4-godzinnego wyścigu na torze Imola, czwartej... więcej

Strony

- Archiwum