Mariusz Miękoś testuje prototyp LMP3

Mariusz Miękoś, dziewięciokrotny wyścigowy mistrz Polski, założyciel szkoły jazdy sportowej Fastline Racing Academy zrobił kolejny krok w wyścigowej karierze, spełniając jednocześnie marzenie i wziął udział w swojej pierwszej sesji testowej za kierownicą prototypu Ligier kategorii LMP3.

Tak, jak zadeklarował na antenie Eurosportu, komentując wyścig 24h Le Mans w czerwcu tego roku, zamierza wrócić na tor Circuit de la Sarthe w Le Mans, ale już nie w roli komentatora. Ubiegłotygodniowe testy na torze Autodromo International do Algarve, niedaleko Portimão na południu Portugalii były kolejnym ważnym krokiem w tym kierunku.

Mariusz Miękoś zaliczył sesję testową w zespole Team Virage, jeżdżącym z polską licencją w wyścigach European Le Mans Series, Road to le Mans oraz Ultimate Cup Series. Jeździł pod okiem szefa zespołu, doświadczonego kierowcy Juliena Gerbi, dzieląc samochód z młodym portugalskim kierowcą Formuły 4 Pedro Perino. W trakcie dwóch sesji – porannej i popołudniowej pokonał łącznie 53 okrążenia toru czyli około 246 km.

Testując prototyp LMP3 po raz pierwszy w życiu, ale znając już bardzo dobrze tor Portimão, Miękoś wykręcił na mokrym torze najlepszy czas okrążenia dnia 1.52.4, uzyskując nad Perino (1.55.4) prawie 3-sekundową przewagę.

Do tej pory Mariusz Miękoś jeździł w barwach Fastline Racing Academy w zespołach GT3 Poland, Förch Racing, Lukas Motorsport i Seat Sport Polska. Ścigał się tylko samochodami kategorii GT – Lamborghini Huracan Super Trofeo, Porsche 911 GT3 Cup oraz wcześniej samochodem turystycznym Seat Leon Supercopa. Z powodzeniem walczył w różnych kategoriach wyścigowych mistrzostw Polski, a także mistrzostw Europy Centralnej, także w wyścigach wytrzymałościowych (endurance). Pięciokrotnie reprezentował Polskę w 24-godzinnym wyścigu w Dubaju, dwukrotnie stając na podium.

„Jestem bardzo szczęśliwy, że mogłem spełnić swoje wielkie marzenie i poprowadzić prototyp, tym razem jeszcze LMP3. Zawsze o tym marzyłem i zawsze, kiedy komentuję razem z Grzegorzem Gacem na antenie Eurosportu wyścig 24h Le Mans marzę, że kiedyś stanę tam na starcie z biało-czerwoną flagą przy moim nazwisku. Testy w Portimão są kolejnym wielkim krokiem, który przybliża mnie do tego celu. Do tego dnia przygotowywałem się ponad pół roku. Zaliczyłem tu cztery dni testowe moim Lamborghini Super Trofeo z GT3 Poland, w tym 2 dni w bardzo podobnych na mokrej nawierzchni. Przejechałem na symulatorze za kierownicą Ligiera LMP3 blisko tysiąc okrążeń po torze Portimão, pod okiem e-sportowego mistrza świata Nikodema Wiśniewskiego, który na co dzień, oprócz roli instruktora w Fastline Racing Academy reprezentuje e-sportowy zespół Williamsa. Dzisiejszy wynik nie jest więc, jak sądzę dziełem przypadku, ale mimo to miłym zaskoczeniem. Samochód prowadzi się doskonale, jest bardzo responsywny, pozwala na bardzo wiele, dogadałem się z nim od pierwszych metrów. Mam nadzieję, że to początek mojej nowej przygody wyścigowej. Bardzo dziękuję zespołowi Virage, ekipie na absolutnie najwyższym światowym poziomie. Dziękuję wszystkim chłopakom z zespołu, a oczywiście przede wszystkim Julienowi Gerbi, doskonałemu kierowcy i coachowi, który wprowadził mnie w tajniki szybkiej jazdy LMP3.

Moje ściganie się i testowanie różnych wyścigówek na różnych torach to także część programu mojej szkoły jazdy sportowej Fastline Racing Academy, w której dzielimy się z Wami wiedzą, doświadczeniami i umiejętnościami szybkiej jazdy samochodami sportowymi, które właśnie tu – na torach wyścigowych Europy”.

Samochody: 

News

W czerwcu Mistrzostwa Europy Ciężarówek na Torze Poznań!
24-25 czerwca widzimy się w Poznaniu na Torze Poznań na wielkim ściganiu... więcej
Znakomity występ Inter Europol Competition w Sebring!
Polski zespół Inter Europol Competition w świetnym stylu rozpoczął starty w... więcej
Szkolenie na licencję sędziego, 24.03.2023, Lublin
Okręgowa Komisja Sportów Samochodowych w Lublinie organizuje kurs i egzamin dla... więcej
Szkolenie Sędziów Technicznych, 15-16.04.2023 r., Katowice
SZKOLENIE Sędziów Technicznych Sportu Samochodowego    ... więcej
Szkolenie na licencję sędziego, 30.03.2023 r., Łódź
Okręgowa Komisja Sportu Samochodowego PZM w Łodzi informuje, że w dniu 30.03.... więcej
Nowa audycja na antenie Radio WNET - Czas na Motorsport
#PZMnews: Od marca na antenie Radio WNET fani #motosport, a przede wszystkim... więcej
Nowy system Inside PZM dla sportu samochodowego i kartingowego
Szanowni Państwo, Biuro Sportu i Turystyki Polskiego Związku Motorowego... więcej
Nowe stopnie licencji sportu samochodowego
Szanowni Państwo,W imieniu Głównej Komisji Sportu Samochodowego, Biuro Sportu i... więcej
Konkurs na Promotora HRSMP
Zaproszenie do składania ofert promotorskich cyklu HRSMP Polski Związek... więcej

Strony

- Archiwum