Inter Europol Competition zaczyna sezon w Sebring

Fanów sportu motorowego czeka niezwykły weekend. Na torze Sebring na Florydzie odbędzie inauguracja jubileuszowego, dziesiątego sezonu mistrzostw Świata Endurance (World Endurance Championship czyli WEC), ale będzie to także wyjątkowe spotkanie dwóch najważniejszych serii długodystansowych na świecie: WEC oraz IMSA czyli serii amerykańskiej, cieszącej się wielką popularnością i prestiżem za oceanem. W piątek po południu i wieczorem uczestnicy mistrzostw świata będą ścigać się na dystansie 1000 mil, a w sobotę na tor wyjadą samochody IMSA, które będą uczestniczyć w wyścigu 12-godzinnym.

Na starcie piątkowego wyścigu stanie polski zespół Inter Europol Competition, który, co warto przypomnieć, ma za sobą starty także w serii IMSA, zresztą także tutaj, na torze Sebring. Tym razem jednak charakterystyczny żółto-zielony pojazd Oreca z numerem 34 klasy LMP2 zobaczymy tylko w piątkowym wyścigu serii WEC. W kokpicie zasiądą Polak Kuba Śmiechowski, Meksykanin Esteban Gutierrez oraz Szwajcar Fabio Scherer. Ten ostatni zastąpił Alexa Brundle, u którego już po przyjeździe na Florydę stwierdzono zakażenie koronawirusem.  

Zespół z bazą podwarszawskim Małopolu rozpoczyna swój drugi sezon w mistrzostwach świata. Jak ocenia ubiegłoroczne starty szef zespołu Sascha Fassbender?

- Rok 2021 był naszym pierwszym sezonem w WEC. Bardzo dużo się nauczyliśmy. Trzeba pamiętać, że startowaliśmy nowym dla nas samochodem. Piąte miejsce w sezonie i piąta pozycja w większości wyścigów to chyba całkiem niezły wynik, jak na debiutancki sezon w bardzo mocnej i licznej stawce.

Czy coś zmieniło się w samochodzie w ciągu zimy?

- Praktycznie nie mieliśmy zimy, to znaczy nie mieliśmy okresu przerwy zimowej. Po późnym powrocie samochodu i sprzętu z Bahrajnu, gdzie odbyły się w listopadzie dwa ostatnie ubiegłoroczne wyścigi musieliśmy po prostu przygotować samochód do pierwszego wyścigu w tym sezonie.

A jakie są oczekiwania na ten sezon?

- Niezwykle trudno jest przewidywać cokolwiek, bo to taki sport, że wszelkie nadzieje mogą zostać zniweczone już w pierwszym zakręcie. Chcemy kończyć każdy wyścig na jak najlepszym miejscu.

Tor Sebring słynie z nierównej, wyboistej nawierzchni. Czy w związku z tym samochód wymaga jakiegoś specjalnego przygotowania?

- Nie ma istotnych różnic, chociaż samochód wymaga nieco innego przygotowania na każdy tor. Homologacja samochodu i regulamin techniczny mocno ograniczają możliwości wprowadzenia zmian.

A oto, co powiedzieli kierowcy zespołu Inter Europol Competition w przeddzień startu na Florydzie.

Kuba Śmiechowski: „Wczorajszy dzień był raczej ciężki. Pogoda nie sprzyjała nam podczas pierwszego treningu. Na początku było trochę mokro, potem sucho, potem znów zaczęło padać. Warunki do testów samochodu były więc naprawdę trudne. Na szczęście druga sesja była już dużo lepsza. Samochód sprawuje się dobrze. Nie mamy do tej pory żadnych problemów. Koncentrujemy się na znalezieniu jak najlepszych ustawień na wyścig.”

Esteban Gutierrez: „Jestem bardzo zadowolony z faktu, że mogę wystartować na Florydzie po raz pierwszy w wyścigu endurance. Za nami pierwsze testy i treningi, które były interesujące i pokazały, że robimy postępy w kwestii ustawienia samochodu. Coraz lepiej czuję się w zespole. Mamy dobrą bazę do dalszych postępów w dalszej części weekendu i będziemy starali się wykorzystać jak najlepiej posiadany potencjał. Tor bardzo mi się podoba, chociaż nie oczekiwałem tego, bo słyszałem, że jest on bardzo trudny przez swoją nierówną nawierzchnię. Pomimo to, szybko polubiłem tor, który ma swój charakter i jeżdżę tu z prawdziwą przyjemnością. Wyzwaniem, a zarazem i kluczową kwestią jest dla mnie przyzwyczajenie się do ruchu na torze. Już w czasie treningów trzeba unikać ruchu, aby pojechać czyste okrążenie. Inaczej można stracić dużo czasu.”

Fabio Scherer: „Czeka mnie trudne zadanie, bo inni kierowcy, także nasi rywale wzięli udział w prologu czyli testach przedsezonowych kilka dni temu, a ja wsiadłem do samochodu, gdy oni byli już nieco dalej. Pomimo to sądzę, że zmierzamy w dobrą stronę. Wczoraj poczyniliśmy spore postępy i widać, że mamy duży potencjał. Dziś także ciężko pracujemy, a sesja kwalifikacyjna będzie dla nas również rodzajem treningu tak, abyśmy byli jak najlepiej przygotowani do wyścigu, a także do sezonu, który nas czeka. Dla mnie to dobra okazja do treningu przed sezonem w serii ELMS.”

Na starcie wyścigu o nietypowym dystansie 1000 mil czyli około 1610 km stanie 36 samochodów, najwięcej – aż 15 w klasie LMP2. Okrążenie toru o nawierzchni asfaltowo-betonowej liczy czyli 6,02 km (3,74 mili) i 17 zakrętów. Samochody jeżdżą w kierunku przeciwnym do ruchu wskazówek zegara.

Harmonogram weekendu WEC w Sebring (według czasu środkowoeuropejskiego CET)

1. trening:                                          środa, 16 marca, 16:05 (1 godzina)

2. trening:                                          środa, 16 marca, 21:35 (1 godzina)

3. trening:                                          czwartek, 17 marca, 17:05 (1 godzina)

Sesja kwalifikacyjna:                      piątek, 18 marca

Klasy GTE                                            00:00 (10 minut)

HC i LMP2                                           00:20 (10 minut)

Wyścig 1000 mil Sebring:            piątek, 18 marca, 17:00 (268 okrążeń lub 8 godzin)

 

Kalendarz WEC 2022 z udziałem zespołu Inter Europol Competition

18 marca                                            1000 mil Sebring

7 maja                                                 6h Spa-Francorchamps

11/12 czerwca                                  24h Le Mans

10 lipca                                                6h Monza

11 września                                       6h Fuji

12 listopada                                       8h Bahrain

 

Wyścigi WEC można oglądać w sezonie 2022 w kanale Eurosport oraz w usłudze Player,

a także w Eleven Sport 3 i Polsat Sport News

Samochody: 

News

Za tydzień w Limanowej: pojedynek wyścigowych Tytanów
Opublikowana przez Auto Moto Klub Limanowa prowizoryczna lista zgłoszeń... więcej
Najbardziej polski wyścig w sezonieprzed Kacprem Sztuką
Hungaroring jak zwykle będzie stanowić najbardziej polską rundę w sezonie. Z... więcej
Katowice czekają na drifterów!
Driftingowe Mistrzostwa Polski osiągnęły półmetek, a rywalizacja o... więcej
Półmetek wyścigowego sezonu na Torze Poznań
Przed nami trzecia runda Wyścigowych Samochodowych Mistrzostw Polski. W... więcej
10 lat FIA EHC w Polsce!
Po raz dziesiąty Wyścig Górski w Limanowej będzie rundą FIA EHC... więcej
Grzegorz Rożalski królem nadmorskich wyścigów
Po rozgrywanej w zmiennych warunkach atmosferycznych sobotniej, 7... więcej
Szkolenie na licencję stopnia ND-R, 25-26.07.2024, Świdnica
1. Terminy:25.07.2024 - 26.07.2024 (czwartek - piątek)2. Miejsce:Sala Galerii... więcej
Szkolenie sędziów sportu samochodowego, 25.07.2024, Świdnica
Termin: czwartek 25 lipiec 2024 – Szkolenie teoretyczneMiejsce: Świdnica... więcej
Kucharczyk wraca na fotel lidera mistrzostw po znakomitej jeździe na Zandvoort
Po pechowej poprzedniej rundzie w Budapeszcie nie ma już śladów. Tymek... więcej

Strony

- Archiwum