Dramatyczny finał sezonu dla Inter Europol Competition

Pomimo solidnej, 18-punktowej przewagi nad najbliższymi rywalami zespołowi Inter Europol Competition nie udało się zdobyć tytułu mistrzowskiego w European Le Mans Series. Na 12 minut przed końcem wyścigu 4h Portimão w południowej Portugalii w minioną niedzielę żółto-zielony Ligier #13 zaparkował w żwirowej pułapce po awarii wahacza.

Nietrudno wyobrazić sobie, jak mocno przeżyli to kierowcy – Charles Crews, Nico Pino, Guilherme Oliveira i cały polski zespół, który zdominował pierwsze dwie godziny rywalizacji. Jednak kontakt z samochodem #31 TDS Racing klasy LMP2 rozpoczął sekwencję zdarzeń, które doprowadziły do wycofania z wyścigu.

Charles awansował na czoło stawki, przed rywalami w walce o tytuł – załogą #17 zespołu Cool Racing i wkrótce zdobył ponad minutową przewagę. Nico przejął samochód na trzeciej zmianie. Na 70 minut przed końcem został uderzony w lewy przód w trakcie dublowania przez prototyp LMP2 #31.

Podczas kontaktu uszkodzeniu uległ wahacz zawieszenia, ale naprawa takiego defektu jest czasochłonna, dlatego Nico jechał dalej, a Guilherme miał ukończyć swój domowy wyścig i zdobyć mistrzostwo. Żaden z tych celów nie został osiągnięty, ponieważ po wyjeździe z alei serwisowej nie udało mu się wejść w pierwszy zakręt, a następnie zderzył się z Aston Martinem zespołu TF Sport. Tymczasem Cool Racing #17 zdominował końcówkę wyścigu i zdobył tytuł, wygrywając w Portimão. Składamy gratulacje naszym rywalom!

Podczas gdy załoga #13 nie mogła uwierzyć w to co się dzieje, prawa strona garażu cieszyła się dobrym występem prototypu #43 Oreca klasy LMP2. Wilgotne warunki na starcie pomogły Pietro Fittipaldiemu wykorzystać jego naturalne wyczucie samochodu w takich warunkach i awansować z siódmego miejsca na prowadzenie, które utrzymał do końca swojej zmiany.

Warunki pozostawały zmienne, przez co David Heinemeier Hansson zaliczył dwie przygody i stracił sporo czasu, kończąc swoją zmianę na siódmej pozycji. Fabio Scherer miał jednak świetne tempo i powrócił do czołówki, kończąc wyścig na czwartym miejscu. Potwierdził w ten sposób znaczący postęp, jakiego dokonał zespół w końcówce sezonu. 

Drugie trio w klasie LMP3 – załoga #14 w składzie James Dayson, Noam Abramczyk i Mateusz Kaprzyk jechała w pewnym momencie na czwartym miejscu, ale ostatecznie musiała zadowolić się ósmą pozycją na mecie.

Chociaż dominującym wspomnieniem z finału sezonu pozostanie widok samochodu #13 w żwirze, trzeba jednak pamiętać, że nieudane występy w dwóch pierwszych rundach przypieczętowały końcowy wynik w większym stopniu, niż rozczarowujący finał w Portimão.

Mimo wszystko, jest wiele pozytywów. Zespół rozwinął się imponująco w obu klasach i wygrał trzy kolejne rundy na torach Monza, Barcelona i Spa w LMP3. Ostatnie wyścigi sezonu przyniosły drugie miejsce w Spa i czwarte w Portimão w klasie LMP2, a prototyp #43 należał do najszybszych samochodów w mistrzostwach.

 

Sascha Fassbender, Team Manager

"W dwóch pierwszych wyścigach zdobyliśmy tylko cztery punkty, potem odnieśliśmy trzy zwycięstwa z rzędu. To imponujące osiągnięcie, które pokazuje siłę naszego zespołu i potencjał osiągania rzeczy naprawdę wielkich, ale niestety niedziela nie była naszym dniem. Wszystko było przygotowane tak, abyśmy zdobyli tytuł, ale takie są wyścigi. Tytuł mistrzowski straciliśmy na początku sezonu, a nie tutaj.”

 

Facebook:           https://www.facebook.com/InterEuropolCompetition/?ref=bookmarks

Twitter:               IE_Competition

Website:             www.intereuropolcompetition.eu

Instagram:          intereuropolcompetition

                             #iecracing

 

Samochody: 
Share

News

Szkolenie na licencję sędziego, 18.02.2023 r., Krosno
Szkolenie kandydatów na sędziów sportu samochodowegoOrganizator szkolenia:... więcej
Styczeń w Małopolu
Podsumowanie stycznia Zespół Inter Europol Competition jest w trakcie ostatnich... więcej
Zaproszenie do składania ofert - organizacja MPDM i PPDM
Zaproszenie do składania ofert Polski Związek Motorowy (PZM) z siedzibą w... więcej
Nowy system Inside PZM dla sportu samochodowego i kartingowego
Szanowni Państwo, Biuro Sportu i Turystyki Polskiego Związku Motorowego... więcej
Nowe stopnie licencji sportu samochodowego
Szanowni Państwo,W imieniu Głównej Komisji Sportu Samochodowego, Biuro Sportu i... więcej
Historyczne zwycięstwo Jerzego Spinkiewicza
Jerzy Spinkiewicz wygrywa organizowaną po raz pierwszy przez firmę Renault... więcej
Licytacje PZM na rzecz Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy!
Zapraszamy na allegro.pl. Żużel - zostań asystentem trenera Rafała... więcej
Dwie załogi Inter Europol Competition w debiucie w Le Mans Cup
Inter Europol Competition rozszerza swój program wyścigowy na sezon 2023 o... więcej
Szkolenie na licencję ND-R, 18-19.03.2023 r. Katowice
Szkolenie i egzamin kandydatów na licencję zawodnika i licencje kierowcy... więcej

Strony

- Archiwum