Jurand Kuśmierczyk i Dawid Nowak ponownie wśród najzdolniejszych!

Już w najbliższą sobotę (9 kwietnia) wystartuje kolejna edycja Yamaha bLU cRU, w której startują najbardziej utalentowani młodzi kierowcy. W stawce 24 zawodników ponownie zobaczymy Polaków - Dawida Nowaka i Juranda Kuśmierczyka. – Celem na ten sezon jest przede wszystkim dalszy rozwój, ale chcielibyśmy zobaczyć naszych zawodników w pierwszej dziesiątce. To byłby duży sukces - mówi Paweł Szkopek, mentor obu zawodników i szef Szkopek Team.

Dla Dawida i Juranda będzie to już drugi sezon w serii Yamaha bLU cRU. W ubiegłym roku 12-letni wówczas Nowak zajął 12. miejsce na brytyjskim torze Donington, zostając najmłodszym punktującym zawodnikiem w historii serii. Z kolei najlepszym wynikiem starszego o cztery lata Kuśmierczyka były dwa dziewiąte miejsca w kończących sezon zawodach na Circuit de Catalunya.

W serii Yamaha bLU cRU rywalizują najzdolniejsi młodzi zawodnicy z całego świata. Wyścigi rozgrywane są przy mistrzostwach świata WSBK, a kandydaci na przyszłych mistrzów ścigają się na tych samych torach, co czołowi kierowcy. Ich występy oglądają szefowie fabrycznych ekip, a nagrodą za zwycięstwo w cyklu jest start w mistrzostwach świata  WorldSSP 300. W tegorocznej edycji Yamaha bLU cRU rywalizować będzie 24 zawodników z 12 krajów Europy, Ameryki Północnej, Ameryki Południowej i Azji. Młodzi zawodnicy Szkopek Team będą mieli okazję sprawdzić umiejętności w bardzo mocnej stawce.

– Na tym etapie ich rozwoju najważniejsze, by dużo jeździli, analizowali swoje występy i na tej podstawie uczyli się jak poszczególne zachowania na torze wpływają na osiągane przez nich czasy. I w tym staram się im pomagać - mówi Paweł Szkopek, mentor obu młodych zawodników. – Koncentrujemy się przede wszystkim na tym, żeby wykonywać dobrą pracę, ale oczywiście mamy też ambicje wynikowe. Stawka w Yamaha bLU cRU będzie niezwykle wyrównana, więc miejsca w pierwszej dziesiątce uznamy za duży sukces. Myślę, że w sprzyjających warunkach, na pewnych torach Jurand i Dawid mogą powalczyć o pierwszą piątkę - dodaje szef Szkopek Team. 

Tegoroczne mistrzostwa Yamaha bLU cRU rozpocznie runda na hiszpańskim torze Aragon. Młodzi zawodnicy mieli już okazję poznać ten obiekt podczas dwudniowych testów w połowie marca. Podczas dwudniowych jazd każdy z uczestników cyklu miał do dyspozycji kilka 20-minutowych sesji na motocyklu Yamaha R3. Wszystkiemu przyglądali się członkowie zespołu Yamahy i ambasadorzy mistrzostw, którzy byli pod wrażeniem umiejętności młodych kierowców.

– Celem testów było przede wszystkim “rozjeżdżenie się” po zimowej przerwie, poznanie nowego motocykla i nowego toru. Co prawda Dawid już jeździł w Aragon, ale na innym motocyklu, a dla Juranda było to pierwsze zetknięcie z tym torem. Ważne było zapamiętanie zakrętów, sprawdzenie jak pracują opony na nawierzchni suchej i mokrej. Na wprowadzanie nowych elementów technicznych jeszcze przyjdzie czas, teraz najważniejsze, by obaj nasi zawodnicy dobrze poczuli się na motocyklu, sprawdzili przełożenia i obrali punkty hamowania - podsumował Paweł Szkopek.

Każda runda Yamaha bLU cRU składa się z dwóch wyścigów, poprzedzonych treningami i kwalifikacjami. Po rundzie w Aragon, najbardziej utalentowani zawodnicy zaprezentują się jeszcze w: holenderskim Assen (22-23 kwietnia), włoskim Misano (10-11 czerwca), brytyjskim Donington (15-16 lipca), czeskim Moście (29-30 lipca), a finał zawodów odbędzie się na francuskim torze Magny-Cours 9 i 10 września.

Motocykle: 

News

Niezwykłe widowisko na Autodromie Słomczyn już 21 lipca!
Zobacz w akcji najlepszych zawodników z całego świata! Już 21 lipca w... więcej
Potężna dawka emocji w Człuchowie – relacja z II rundy Mistrzostw Polski w Motocrossie
Poziom nadal rośnie. Człuchów podjął wyzwanie i dał radę. Po pierwsze... więcej
Justyna Lonycz na podium w pierwszej rundzie Mistrzostw Świata Trial 2 Women
W niemieckim Neunkirchen do rywalizacji w Mistrzostwach Świata w... więcej
Pełen emocji weekend wyścigów Pit Bike na bydgoskim Kartodromie
Zawodnicy ścigający się na minimotocyklach YCF, MRF, Kayo i Ohvale licznie... więcej
Milan Pawelec na półmetku wyjątkowego sezonu
Walcząc o punkty w obu wyścigach czwartej rundy prestiżowej serii Red... więcej
Mistrzostwa i Puchar Polski Pit Bike SM YCF, MRF, Kayo, Ohvale na Kartodromie w Bydgoszczy!
Już 6 i 7 lipca Kartodrom Bydgoszcz po raz kolejny opanują fani... więcej
Zgłoszenia na 3 rundę Mistrzostw Polski i Pucharu Polski Motocyklowych Wyścigów Torowych na torze Slovakiaring
Zasady zgłoszeń na rundę Mistrzostw Polski i Pucharu Polski Motocyklowych... więcej
Wójcik Racing Team, Rea i Vinales ponownie w legendarnym wyścigu Suzuka 8 Hours
Ekipa Grzegorza Wójcika w lipcu po raz trzeci wystartuje w ... więcej
Zapowiedź 13 Rajdu Gliwickiego Trial
Już w najbliższy weekend, 29-30 czerwca 2024 roku, odbędzie się 13 Rajd... więcej
Mocna połowa sezonu Pucharu i Mistrzostw Polski Pit Bike Off-Road YCF, MRF, Kayo!
Wymagające warunki nie przestraszyły fanów off-roadu na nieco... więcej

Strony

- Archiwum