Jurand Kuśmierczyk i Dawid Nowak ponownie wśród najzdolniejszych!

Już w najbliższą sobotę (9 kwietnia) wystartuje kolejna edycja Yamaha bLU cRU, w której startują najbardziej utalentowani młodzi kierowcy. W stawce 24 zawodników ponownie zobaczymy Polaków - Dawida Nowaka i Juranda Kuśmierczyka. – Celem na ten sezon jest przede wszystkim dalszy rozwój, ale chcielibyśmy zobaczyć naszych zawodników w pierwszej dziesiątce. To byłby duży sukces - mówi Paweł Szkopek, mentor obu zawodników i szef Szkopek Team.

Dla Dawida i Juranda będzie to już drugi sezon w serii Yamaha bLU cRU. W ubiegłym roku 12-letni wówczas Nowak zajął 12. miejsce na brytyjskim torze Donington, zostając najmłodszym punktującym zawodnikiem w historii serii. Z kolei najlepszym wynikiem starszego o cztery lata Kuśmierczyka były dwa dziewiąte miejsca w kończących sezon zawodach na Circuit de Catalunya.

W serii Yamaha bLU cRU rywalizują najzdolniejsi młodzi zawodnicy z całego świata. Wyścigi rozgrywane są przy mistrzostwach świata WSBK, a kandydaci na przyszłych mistrzów ścigają się na tych samych torach, co czołowi kierowcy. Ich występy oglądają szefowie fabrycznych ekip, a nagrodą za zwycięstwo w cyklu jest start w mistrzostwach świata  WorldSSP 300. W tegorocznej edycji Yamaha bLU cRU rywalizować będzie 24 zawodników z 12 krajów Europy, Ameryki Północnej, Ameryki Południowej i Azji. Młodzi zawodnicy Szkopek Team będą mieli okazję sprawdzić umiejętności w bardzo mocnej stawce.

– Na tym etapie ich rozwoju najważniejsze, by dużo jeździli, analizowali swoje występy i na tej podstawie uczyli się jak poszczególne zachowania na torze wpływają na osiągane przez nich czasy. I w tym staram się im pomagać - mówi Paweł Szkopek, mentor obu młodych zawodników. – Koncentrujemy się przede wszystkim na tym, żeby wykonywać dobrą pracę, ale oczywiście mamy też ambicje wynikowe. Stawka w Yamaha bLU cRU będzie niezwykle wyrównana, więc miejsca w pierwszej dziesiątce uznamy za duży sukces. Myślę, że w sprzyjających warunkach, na pewnych torach Jurand i Dawid mogą powalczyć o pierwszą piątkę - dodaje szef Szkopek Team. 

Tegoroczne mistrzostwa Yamaha bLU cRU rozpocznie runda na hiszpańskim torze Aragon. Młodzi zawodnicy mieli już okazję poznać ten obiekt podczas dwudniowych testów w połowie marca. Podczas dwudniowych jazd każdy z uczestników cyklu miał do dyspozycji kilka 20-minutowych sesji na motocyklu Yamaha R3. Wszystkiemu przyglądali się członkowie zespołu Yamahy i ambasadorzy mistrzostw, którzy byli pod wrażeniem umiejętności młodych kierowców.

– Celem testów było przede wszystkim “rozjeżdżenie się” po zimowej przerwie, poznanie nowego motocykla i nowego toru. Co prawda Dawid już jeździł w Aragon, ale na innym motocyklu, a dla Juranda było to pierwsze zetknięcie z tym torem. Ważne było zapamiętanie zakrętów, sprawdzenie jak pracują opony na nawierzchni suchej i mokrej. Na wprowadzanie nowych elementów technicznych jeszcze przyjdzie czas, teraz najważniejsze, by obaj nasi zawodnicy dobrze poczuli się na motocyklu, sprawdzili przełożenia i obrali punkty hamowania - podsumował Paweł Szkopek.

Każda runda Yamaha bLU cRU składa się z dwóch wyścigów, poprzedzonych treningami i kwalifikacjami. Po rundzie w Aragon, najbardziej utalentowani zawodnicy zaprezentują się jeszcze w: holenderskim Assen (22-23 kwietnia), włoskim Misano (10-11 czerwca), brytyjskim Donington (15-16 lipca), czeskim Moście (29-30 lipca), a finał zawodów odbędzie się na francuskim torze Magny-Cours 9 i 10 września.

Motocykle: 
Share

News

5 runda Mistrzostw Polski w Motocrossie w Strykowie za nami – relacja
Cóż to był za weekend?  Pełen emocji sportowych i przy jakże rożnych ... więcej
Wyścigowe Motocyklowe Mistrzostwa Polski: Zwycięstwa Pawła Szkopka i Juranda Kuśmierczyka w Poznaniu
To był niezwykle emocjonujący weekend na Torze Poznań. Podczas drugiej rundy... więcej
Michał Sikora, prezes Polskiego Związku Motorowego (PZM) został wybrany prezesem FIM Europe
Podczas Kongresu Europejskiej Federacji Motocyklowej (FIM Europe), który... więcej
Takich emocji na torze dawno nie było! II runda Dobre Sklepy Motocyklowe Puchar Polski Pit Bike SM
Za nami półmetek zmagań na asfalcie. Rozpoczęcie wakacji zawodnicy Pit Bike... więcej
Piąta runda MX MP nadchodzi! Mistrzostwa Polski w Motocrossie – Stryków 2-3 lipca 2022.
W nadchodzący weekend 2-3.07.2022 w Strykowie odbędzie się kolejna runda cyklu... więcej
Mistrzostwa Europy w Motocrossie - Gdańsk 25-26.06.2022
To już kolejna impreza międzynarodowa, jaką Gdański Auto Moto Klub organizuje na... więcej
KRAKOWSKI KLUB CYKLISTÓW I MOTOCYKLISTÓW „SMOK” MA JUŻ 110 LAT
Krakowski Klub Cyklistów i Motorzystów, bo taka była jego pierwotna nazwa,... więcej
Wallrav Race Center: Kolejny przystanek Dobre Sklepy Motocyklowe Pucharu Polski Pit Bike
To będzie półmetek tegorocznych zmagań pucharowych. Ścigający się na... więcej
VII i VIII runda MP i PP Enduro Wrocław
W miniony weekend poligon w podwrocławskim Cieninie był areną zmagań... więcej
Historyczne Mistrzostwa Polski Pit Bike Off-Road odbyły się w Gdańsku
Dwa dni, zmienna pogoda i warunki na torze. W ciągu dwóch i po próbie trzech... więcej

Strony

- Archiwum