Dobra postawa Polaków w czeskim klasyku wyścigów górskich

7800 bardzo szybkiej, trudnej technicznie trasy i walka o dziesiąte części sekundy: tak można określić treningową sobotę 4 Rundy FIA EHC – Mistrzostw Europy FIA w Wyścigach Górskich – wyścigu Ecce Homo, rozgrywanego w Sternberku. W zawodach prowadzonych jest aż 10 klasyfikacji międzynarodowych i  krajowych. Na starcie stanęło aż 245 kierowców, zapełniając w 120 procentach teoretyczną pojemność trasy.

W czołówce kategorii 1 ( samochody z nadwoziem zamkniętym) i 2 ( pojazdy z nadwoziem otwartym – bolidy) w treningach bez niespodzianek. W Kat. 1 stawkę zdominował lider klasyfikacji sezony Karl Schagler ( AUT) VW Golf Rallye), zaś najszybciej bolidem przemieszczał się rekordzista trasy, Christian Merli ( ITA Osella FA 30). Włoch pokonał tor ze średnią prędkością 173,29 km/h).

Znakomicie poradził sobie z konkurentami Bartłomiej Madziara ( Porsche 991), który zajął 4 miejsce w Gr. 2; do drugiego miejsca brakowało mu zaledwie 1,2 sekundy. Ósmy czas odnotował Grzegorz Duda ( Hyundai I20 RX DM), który walczy także o punkty w FIA CEZ – Mistrzostwach Europy Strefy Centralnej.

Rywalizujący w Gr. 5 Polacy – Maciej Serafin ( Renault Clio) i Piotr Ilnicki ( Honda Civic Performance) tym razem zmierzyli się z mocną konkurencją. Najlepszy czas w treningach w tej grupie uzyskał Austriak Andre Chris Meyer, dysponujący wyjątkowo mocną  Hondą Civic Type R. Drugiego Serafina dzieliła od trzeciego  Ilnickiego zaledwie niecała sekunda!

O pechu może mówić Janusz Grzyb ( Honda Integra)., który podczas pierwszego podjazdu zaliczył kontakt z barierą. Ukończył wprawdzie podjazd nr. 2, ale jechał bardzo ostrożnie, żeby tylko spełnić regulaminowy wymów ukończenia min. 1 podjazdu, co jest warunkiem dopuszczenia do jutrzejszych podjazdów wyścigowych.

W Sternberku pojawił się także Karol Duda ( syn Grzegorza), który ze względu na młody wiek i brak prawa jazdy  nie może być klasyfikowany w zawodach międzynarodowych FIA.. Póki co  Tarnowianinowi pozostaje   rywalizacja w zawodach krajowych. Podczas tegorocznego Ecce Homo Karol znajduje się na liście startujących w Mistrzostwach Czech i Austrii.

Samochody: 
Share

News

Weekend Karola Krupy
Karol Krupa (Borg Warner Polish Racing Team, Skoda Fabia CT) podczas... więcej
Piąta wygrana Karola Krupy w tym sezonie
Karol Krupa (Skoda Fabia CT) lider klasyfikacji generalnej Górskich... więcej
Columna Medica Baja Poland - najtrudniejszy i najważniejszy rajd w sezonie
Światowa czołówka kierowców i najszybsze terenowe auta - to nas czeka na... więcej
Jubileuszowe 25. Grand Prix Sopot – Gdynia: emocje gwarantowane
Mimo, iż starty bolidów na trasie Sopot – Gdynia są od lat motorsportową... więcej
Najszybsi kierowcy wyścigowi powracają nad morze
Grand Prix Sopot Gdynia od początku istnienia imprezy cieszyło się sporą... więcej
Luty i Celiński zwyciężają w Rzeszowie czwarty raz z rzędu! (Motul HRSMP)
Zmagania załóg w historycznych samochodach rajdowych na Podkarpaciu dobiegły... więcej
Marma 31. Rajd Rzeszowski: czwarty raz Grzyba
Grzegorz Grzyb i Adam Binięda (Skoda Fabia Rally2 evo) wygrali Marma 31. Rajd... więcej
Marma 31. Rajd Rzeszowski: Grzyb i Binięda prowadzą po I etapie
Dwukrotny mistrz Polski Grzegorz Grzyb (Skoda Fabia Rally2 evo), pilotowany... więcej

Strony

- Archiwum