Emocjonujące rundy Rallycross i Autocross na Torze Poznań

Z udziałem ponad 120 zawodników, odbyła się 6. runda Mistrzostw FIA-CEZ (Strefy Europy Centralnej) w Rallycross, 5. runda Mistrzostw Polski Rallycross, runda Mistrzostw Czech Rallycross oraz 4. runda Pucharu Polski Autocross. W zawodach udział wzięli kierowcy m. in. z: Czech, Węgier, Belgii i Polski. Przez dwa dni na podpoznańskim obiekcie toczyła się emocjonująca walka.

Podczas sobotnich kwalifikacji zawodnicy musieli wykazać się umiejętnościami jazdy w trudnych warunkach, powodowanych przez padający deszcz. Podczas półfinałów i finałów pogoda nie sprawiła już trudności, a kierowcy ostro walczyli o końcowe zwycięstwo. W najliczniej obsadzonej klasie Mistrzostw Polski SC Cup (startowało 33 zawodników), w finałowej szóstce znaleźli się: Alan Czyż, Robert Kabat, Hubert Broniarek, Filip Dzitko, Julian Śmiechowski i Sebastian Grabias. Już podczas pierwszego okrążenia Alan Czyż zaliczył Jokera, a potem skutecznie budował swoją przewagę na pozycji lidera. Jego najgroźniejszy rywal Robert Kabat pojechał Jokera na piątym okrążeniu, ale nie był już w stanie wygrać z liderem. Czyż wygrał z przewagą 4,646 sek., Kabat był drugi, a trzeci Hubert Broniarek. Wyścigu nie ukończył Grabias, a Śmiechowski otrzymał ostrzeżenie i karę 5 sekund, co pozbawiło go miejsca na podium. W klasyfikacji sezonu liderem pozostaje Bartłomiej Mirecki (114 pkt.), drugi jest Kabat (113 pkt.), a na trzecie miejsce awansował Czyż (75 pkt.).

Równie liczna był obsada w RWD Cup Mistrzostw Polski (27 startujących). Finał musiał być powtórzony, bo falstart popełnił Jacek Lepianka (w powtórce musiał pojechać Jokera dwa razy). Walka był emocjonująca, a zwycięzca Jarosław Frydrych wyprzedził Kamila Pietraszko różnicą 1,936 sek. Na trzeciej pozycji finiszował Mariusz Szczepański. Czwarty był Oliwier Dobrowolski, a piąty Lepianka. Hubert Sągal został zdyskwalifikowany. W klasyfikacji sezonu prowadzi Frydrych (134 pkt.), przed Pietraszko (123 pkt.) i Szczepańskim (83 pkt.).

W rywalizacji SuperNational wystartowało 25 zawodników. W finale najlepszy okazał się Robert Dąbrowski, który wyraźnie wyprzedził Łukasza Zolla, a trzecie miejsce zajął Halk. W klasyfikacji sezonu liderem pozostaje Zoll (90 pkt.), ale jego przewaga nad Dąbrowskim to tylko dwa punkty (88 pkt.).

W finale SN 1600 zwyciężył Czech Martin Knapek, a za nim finiszowali Konrad Gryz i inny z Czechów Tomas Stransky. Na piątej pozycji wyścig ukończył Łukasz Nagraba, który jest liderem klasyfikacji sezonu z dorobkiem 63 pkt. Drugi w tej klasyfikacji jest Czech Michal Sklenar (62 pkt.), a trzeci – Konrad Gryz (60 pkt.). W tej klasie Mistrzostw Polski walka o zwycięstwo będzie trwała do ostatniego wyścigu.

Zacięta i interesująca walka toczyła się w klasie SN 2000. Tutaj triumfował Czech Roman Castoral, a za nim finiszował Robert Dąbrowski ze stratą 0,755 sek. Trzeci był Jakub Kowalczyk. W klasyfikacji sezonu liderem jest Dąbrowski (90 pkt.), a za nim plasują się Jakub Kowalczyk (68 pkt.) i Jakub Iwanek (64 pkt.).

Wyrównana i zacięta walka toczyła się również w klasie SN +2000. Pierwsza trójka wpadła na metę w odstępie niespełna dwóch sekund. Wygrał Halk, przed Gigi (strata 1,847 sek.) i Piotrem Budzyńskim (strata 1,898 sek.). Sytuacja w klasyfikacji sezonu też jest bardzo ciekawa, bo prowadzi Łukasz Zoll (99 pkt.), przed Budzyńskim (95 pkt.) i Gigi (94 pkt.).

W SuperCars Light w finale pojechało tylko dwóch kierowców – wygrał Łukasz Tyszkiewicz przed Michałem Peterlejtnerem. Liderem sezonu jest Tyszkiewicz, który zgromadził do tej pory 120 pkt. Drugi jest Łukasz Złotnicki (93 pkt.), a trzeci Peterlejtner (74 pkt.). Z kolei w SuperCars zdecydowanie dominował Zbigniew Staniszewski. Wygrał finał z duża przewagą nad Peterlejtnerem i Złotnickim. Staniszewski prowadzi w klasyfikacji sezonu (115 pkt.), drugi jest Łukasz Tyszkiewicz (89 pkt.), a trzeci Złotnicki (81 pkt.). Wyścigi finałowe SN 1600, SN 2000, SN +2000 oraz SuperCars Light i SuperCars toczyły się jednocześnie w rywalizacji Mistrzostw FIA-CEZ.

Kibicom na Torze Poznań podobała się rywalizacja w Pucharze Polski Autocross. Dwie pierwsze kwalifikacje wygrał Rafała Piotrowski. Ostatnią, trzecią wygrał z kolei Maciej Laskowski. W finale zawodnicy stoczyli zaciętą walkę o zwycięstwo i minimalnie lepszy okazał się Laskowski, który wyprzedził Piotrowskiego różnicą 1,965 sek. Na trzeciej pozycji finiszował Adam Milan.

Trzy ostatnie rundy Mistrzostw Polski Rallycross odbędą się jesienią. Najpierw kierowcy wystartują w Słomczynie (23-25 września br.), potem na Slovakia Ringu (7-10 października br.), a zakończenie rywalizacji nastąpi na Torze Poznań w dniach 21-23 października 2022 roku.

Samochody: 
Źródło newsa: 

News

Szkolenie na licencję stopnia ND-R, 25-26.07.2024, Świdnica
1. Terminy:25.07.2024 - 26.07.2024 (czwartek - piątek)2. Miejsce:Sala Galerii... więcej
Szkolenie sędziów sportu samochodowego, 25.07.2024, Świdnica
Termin: czwartek 25 lipiec 2024 – Szkolenie teoretyczneMiejsce: Świdnica... więcej
Kucharczyk wraca na fotel lidera mistrzostw po znakomitej jeździe na Zandvoort
Po pechowej poprzedniej rundzie w Budapeszcie nie ma już śladów. Tymek... więcej
Decydujące 2,4 sekundy – Matulka i Dymurski najlepsi w Koszycach
Jakub Matulka i Daniel Dymurski (Skoda Fabia Rally2 evo) w świetnym... więcej
Garrett 50. Rajd Koszyc: zaskakująca końcówka I etapu
Trzy pierwsze oesy Garrett 50. Rajdu Koszyc zapowiadały, że rekord liczby... więcej
Długi wyścigowy dzień w Sopocie
Sobotnia odsłona 27. Grand Prix Sopot-Gdynia rozpoczęła się od prawie... więcej
Odszedł Janusz Szerla
Z ogromnym smutkiem przyjęliśmy informację o śmierci Janusza Szerli.Szerla był... więcej
Wyścig górski nad morzem!
Jaka jest najskuteczniejsza metoda na promocję sportów motorowych?... więcej
Garrett 50. Rajd Koszyc: stawka RSMP zagra na wyjeździe
Na półmetku sezonu 2024 uczestników Rajdowych Samochodowych Mistrzostw Polski... więcej

Strony

- Archiwum