Dłuższa trasa i nowe oesy w Rajdzie Śląska

Trzy dni rywalizacji, widowiskowe ściganie w centrum Katowic i pod Stadionem Śląskim, 11 oesów, w tym trzy zupełnie nowe próby na północy województwa śląskiego – poznaliśmy pierwsze szczegóły tegorocznego Rajdu Śląska (9-11 września).

Rajd Śląska, największa w regionie impreza motoryzacyjna, już od swojej pierwszej edycji w 2017 roku nieprzerwanie jest rundą Rajdowych Samochodowych Mistrzostw Polski – najważniejszego cyklu rajdowego w naszym kraju. Od sezonu 2018 do grona uczestników Rajdu Śląska dołączyli zawodnicy z Motul Historycznych Rajdowych Samochodowych Mistrzostw Polski, czyli czempionatu dla załóg w samochodach sprzed 30, 40, a nawet 50 i więcej lat. Od 2019 roku zawody odbywają się pod honorowym patronatem Jakuba Chełstowskiego, Marszałka Województwa Śląskiego. Również w 2019 roku Rajd Śląska włączono do szerokiego programu obchodów 100-lecia Powstań Śląskich. W tym roku kierowców i pilotów oraz mieszkańców województwa śląskiego czekają kolejne nowości związane z tą imprezą. Nadchodząca edycja to trzy, a nie dwa dni rywalizacji, międzynarodowa ranga i zupełnie nowe oesy, zlokalizowane w północnej części województwa.

WIECZORNE ŚCIGANIE W KATOWICACH

Zawody rozpoczną się w piątkowe (9 września) popołudnie, w samym centrum Katowic. To właśnie tu, na niedawno wyremontowanej ulicy Dworcowej będzie można zobaczyć wszystkie rajdówki i załogi podczas ceremonii startu. Następnie zawodnicy udadzą się na otwierający rywalizację prolog, czyli odcinek specjalny wytyczony na ulicach Katowic. Ściganie na trasie o długości 1,5 km to niejedyna atrakcja, na jaką mogą liczyć kibice. Organizatorzy planują urozmaicić wieczór przejazdami pokazowymi. W stolicy województwa będzie można zobaczyć w akcji m.in. bolid z legendarnego wyścigu 24h Le Mans. Najszybsze załogi oesu w Katowicach otrzymają specjalne puchary.

Sobota, 10 września to ściganie na południu województwa Śląskiego. Trzon harmonogramu drugiego dnia imprezy to trzy odcinki specjalne wytyczone w powiatach bielskim i cieszyńskim, a także w Jastrzębiu-Zdroju. Trzy wspomniane próby będą pokonywane dwukrotnie, a pomiędzy pętlami zawodnicy odwiedzą park serwisowy w bazie rajdu na Stadionie Śląskim w Chorzowie. Tam też kibiców i uczestników czeka ostatni, niezwykle widowiskowy akcent sobotniego etapu – Kryterium 100-lecia Powstań Śląskich, czyli rywalizacja na 1,5-kilometrowym odcinku specjalnym wytyczonym na błoniach Stadionu Śląskiego.

FINAŁOWY ETAP BEZ SERWISU

W niedzielę, 11 września załogi będą się ścigać na urozmaiconych odcinkach specjalnych wytyczonych w północno-wschodniej części województwa śląskiego. Są to zupełnie nowe próby, niewykorzystywane nigdy wcześniej w Rajdzie Śląska. Zawodników czekają zarówno wąskie i kręte partie, jak również szersze i szybsze oraz widowiskowy przejazd przez wodny przełom, zwany w rajdowym żargonie watersplashem. Drugi etap jest nieco krótszy niż sobotni, ale w niedzielę, w razie awarii, zawodnicy będą zdani wyłącznie na siebie, ponieważ między odcinkami specjalnymi nie zaplanowano przerwy serwisowej na Stadionie Śląskim.

Na odcinkach specjalnych Rajdu Śląska kibice będą mogli zobaczyć nie tylko współczesne, warte około miliona złotych rajdówki, lecz także rajdowe legendy sprzed lat takie, jak Audi Quattro czy Ford Sierra RS Cosworth. Takie samochody pojawią się na Śląsku, ponieważ zaplanowana na 9-11 września impreza jest również rundą mistrzostw historycznych, w tym międzynarodowego cyklu FIA CEZ (mistrzostwa strefy Europy Centralnej).

NIE TYLKO MISTRZOSTWA POLSKI

Rajd Śląska jest kontynuacją udanych i bardzo dobrze ocenianych edycji Rajdu Mikołowskiego oraz Rajdu Mikołowsko-Żorskiego, czyli imprez w randze rajdu okręgowego, rozgrywanego w ramach Rajdowych Samochodowych Mistrzostw Śląska. Również w tym roku uczestnicy RSMŚl, będą częścią tego wydarzenia. Dołączą do nich też zawodnicy rywalizujący w Rajdowych Mistrzostwach Południa - nowym cyklu rajdów okręgowych. Zgodnie z regulaminem, załogi zgłoszone do rundy mistrzostw Śląska i RMP rozpoczną rywalizację w piątek, a zakończą w sobotę.

Rajd Śląska 2022 zwieńczy ceremonia wręczenia pucharów, w niedzielny wieczór na Stadionie Śląskim. O tym, kto wygra zdecyduje suma czasów z 11 odcinków specjalnych o długości ponad 110 km. Zgłoszenia do Rajdu Śląska 2022 ruszają 10 sierpnia.

Honorowy patronat nad zawodami objął Marszałek Województwa Śląskiego, Jakub Chełstowski.

Honorowy patronat nad zawodami objął Prezydent Miasta Katowice, Marcin Krupa.

Sponsorem głównym zawodów jest Województwo Śląskie. Partnerem wydarzenia jest miasto Katowice.
 
======================================================================
 
RSMP – informacje o cyklu
 
Rajdowe Samochodowe Mistrzostwa Polski to najwyższa klasa rozgrywek rajdowych w Polsce. Jego uczestnicy rywalizują o tytuły mistrzów Polski w klasyfikacji generalnej, a także w poszczególnych klasach. Organizatorem cyklu jest Polski Związek Motorowy.
 
Kalendarz mistrzostw składa się z kilku rund (rajdów) organizowanych przez miejscowe automobilkluby. Na sezon 2022 zaplanowano dziewięć rajdów, w tym dwa rozgrywane poza granicami kraju (Litwa i Słowacja). Sześć rund to rajdy asfaltowe, a trzy to zawody rozgrywane na szutrowych odcinkach specjalnych.
 
Kalendarz RSMP 2022:
 
1. runda: 50. Rajd Świdnicki-Krause
Data: 23-24 kwietnia
Baza: Świdnica
Nawierzchnia: asfalt
Organizator: Automobilklub Sudecki
 
2. runda: 41. Rajd Podlaski
Data: 21-22 maja
Baza: Białystok
Nawierzchnia: szuter
Organizator: Automobilklub Podlaski
 
3. runda: ORLEN 78. Rajd Polski
Data: 10-12 czerwca
Baza: Mikołajki
Nawierzchnia: szuter
Organizator: ZG PZM
 
4. runda: Rajd Żmudzi
Data: 9-10 lipca
Baza: Kielmy (Litwa)
Nawierzchnia: szuter
Organizator: Asociacija Kelmės automobilių sporto klubas
 
5. runda: Marma 31. Rajd Rzeszowski
Data: 4-6 sierpnia
Baza: Rzeszów
Nawierzchnia: asfalt
Organizator: Automobilklub Rzeszowski
 
6. runda: 6. Rajd Śląska
Data: 9-10 września
Baza: Chorzów
Nawierzchnia: asfalt
Organizator: Fundacja Automobilistów
 
7. runda: 67. Rajd Wisły
Data: 30 września-1 października
Baza: Wisła
Nawierzchnia: asfalt
Organizator: Automobilklub Śląski
 
8. runda: 48. Rajd Koszyc
Data: 21-23 października
Baza: Koszyce (Słowacja)
Nawierzchnia: asfalt
Organizator: Auto Klub Kosice
 
9. runda: Rajd Nadwiślański
Data: do potwierdzenia
Baza: Puławy
Nawierzchnia: asfalt
Organizator: Automobilklub Polski
 
Rundy RSMP mają około od około 110 do 150 km odcinków specjalnych. Wyjątkiem jest Rajd Polski, będący jedocześnie rundą mistrzostw Europy. Łączna długość odcinków specjalnych w tych zawodach to około 200 km.
 
Ten dystans najczęściej podzielony jest na 8-14 oesów. Pierwsza piętnastka załóg każdej rundy zdobywa punkty do klasyfikacji generalnej mistrzostw. Oprócz tego zawodnicy punktują także w poszczególnych klasach. Finałowy odcinek specjalny rajdu to tzw. Power Stage, czyli oes, na którym trzy najszybsze załogi zdobywają dodatkowe punkty do klasyfikacji mistrzostw. Mistrzami Polski zostaje załoga, która w trakcie sezonu wywalczyła najwięcej punktów.

 

Samochody: 
Źródło newsa: 
Źródło zdjęcia: 
Share

News

Columna Medica Baja Poland - najtrudniejszy i najważniejszy rajd w sezonie
Światowa czołówka kierowców i najszybsze terenowe auta - to nas czeka na... więcej
Jubileuszowe 25. Grand Prix Sopot – Gdynia: emocje gwarantowane
Mimo, iż starty bolidów na trasie Sopot – Gdynia są od lat motorsportową... więcej
Najszybsi kierowcy wyścigowi powracają nad morze
Grand Prix Sopot Gdynia od początku istnienia imprezy cieszyło się sporą... więcej
Luty i Celiński zwyciężają w Rzeszowie czwarty raz z rzędu! (Motul HRSMP)
Zmagania załóg w historycznych samochodach rajdowych na Podkarpaciu dobiegły... więcej
Marma 31. Rajd Rzeszowski: czwarty raz Grzyba
Grzegorz Grzyb i Adam Binięda (Skoda Fabia Rally2 evo) wygrali Marma 31. Rajd... więcej
Marma 31. Rajd Rzeszowski: Grzyb i Binięda prowadzą po I etapie
Dwukrotny mistrz Polski Grzegorz Grzyb (Skoda Fabia Rally2 evo), pilotowany... więcej
Szkolenie na licencję RN, 13-14.08.2022 r., Świdnica
PROGRAM kursu na licencję RN organizowanego przez Global Sport1. Termin:13-14.... więcej
KAMENA RALLY TEAM CZEKA NA WĘGIERSKIE OESY
Po raz trzeci w karierze zespół Kamena Rally Team weźmie udział w Hungarian... więcej

Strony

- Archiwum