KAMENA RALLY TEAM NA PODIUM GRUPY T4 W RAJDZIE BAJA PORTALEGRE 500

Kamena Rally Team wraca z Portugalii – w tegorocznym Baja Portoalegre 500 zespół rajdowy zajął trzecie miejsce w grupie T4. Ich Polaris PZR PRO XP po rumuńskich testach spisywał się bez zarzutu. Dzięki temu przez całe zawody notowali czasy w okolicach pierwszej trójki. O podium zdecydował ostatni oes – zawodnicy Orlen Teamu uzyskali drugi rezultat w swojej grupie, co ostatecznie pozwoliło im cieszyć się z trzeciego miejsca. Zespół znalazł się również w najlepszej dziesiątce klasyfikacji generalnej portugalskiego rajdu.

Pomysłodawcą samego rajdu, który tradycyjnie odbywa się pod koniec października wokół miejscowości Portoalegre, jest José Megre – zawodnik startujący w latach 80. w Rajdzie Dakar. Jak podkreślają uczestnicy oraz organizatorzy, ten wyścig to przede wszystkim emocje i niepewność do ostatniego metra, ale także pasja wielotysięcznej rzeszy kibiców, którzy co roku tłumnie dopingują swoich zawodników.

Rozegrana w dniach 28-29 października 35. edycja Baja Portalegre była szóstą rundę cyklu FIA World Cup for Cross-Country Bajas. Zawodnicy ścigali się na dystansie 477 km. Rywalizacja rozegrała się na czterech odcinkach specjalnych podzielonych na dwa etapy. Z pierwszym odcinkiem liczącym 3,7 km rajdowcy mieli okazję zapoznać się już dzień wcześniej. Tomasz Białkowski i Dariusz Baśkiewicz podeszli do niego bez obaw, ponieważ znali już tą trasę z dwóch poprzednich edycji, w których brali udział. Tak jak się spodziewali, bez większych utrudnień ani niespodzianek ukończyli ten odcinek na 4 miejscu w swojej grupie.

Większym zaskoczeniem, choć nietypowym, okazał się drugi oes liczący 57 km. „Szło nam naprawdę dobrze, dopóki na trasie nie trafiliśmy na… przejeżdżający pociąg, który musieliśmy przepuścić. W tym czasie pojazdy, które udało nam się wcześniej wyprzedzić zdążyły nas dogonić i tak walka rozpoczęła się na nowo” – relacjonuje kierowca Tomasz Białkowski. „Ostatecznie pierwszy dzień zakończyliśmy utrzymując się na 4 miejscu” – dodaje.

Drugi dzień to dwa dłuższe i zarazem trudniejsze odcinki. Pierwszy z nich to 170 km trudnych i wymagających technicznie tras, w których Darek i Tomek czują się świetnie. Niestety radość z jazdy pokrzyżowała im zmieniająca się pogoda.

„Podczas ostatniego odcinka zaskoczyła nas pogoda. Ponad 200 kilometrowa trasa była jak prawdziwy survival: burza z ulewą i zalane tereny stały się dla nas dużym wyzwaniem do pokonania. Nasz Polaris bez problemu poradził sobie z tymi trudnymi warunkami i bezpiecznie dowiózł nas do mety. Dziękujemy naszym mechanikom za profesjonalnie przygotowany pojazd. Jest to nasze pierwsze podium w tym rajdowym klasyku, co tym bardziej nas cieszy i motywuje do dalszych wyzwań.” – mówi Dariusz Baśkiewicz.

Rajd Baja Portoalegre 500 to ostatnia runda FIA World Cup for Cross-Country Bajas w tym roku, w której zespół fabryczny Polarisa wziął udział. Przyszły rok Kamena Rally Team stawia na intensywne przygotowania do udziału w Rajdzie Dakar 2024.

Samochody: 
Share

News

Szkolenie na licencję sędziego, 18.02.2023 r., Krosno
Szkolenie kandydatów na sędziów sportu samochodowegoOrganizator szkolenia:... więcej
Styczeń w Małopolu
Podsumowanie stycznia Zespół Inter Europol Competition jest w trakcie ostatnich... więcej
Zaproszenie do składania ofert - organizacja MPDM i PPDM
Zaproszenie do składania ofert Polski Związek Motorowy (PZM) z siedzibą w... więcej
Nowy system Inside PZM dla sportu samochodowego i kartingowego
Szanowni Państwo, Biuro Sportu i Turystyki Polskiego Związku Motorowego... więcej
Nowe stopnie licencji sportu samochodowego
Szanowni Państwo,W imieniu Głównej Komisji Sportu Samochodowego, Biuro Sportu i... więcej
Historyczne zwycięstwo Jerzego Spinkiewicza
Jerzy Spinkiewicz wygrywa organizowaną po raz pierwszy przez firmę Renault... więcej
Licytacje PZM na rzecz Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy!
Zapraszamy na allegro.pl. Żużel - zostań asystentem trenera Rafała... więcej
Dwie załogi Inter Europol Competition w debiucie w Le Mans Cup
Inter Europol Competition rozszerza swój program wyścigowy na sezon 2023 o... więcej
Szkolenie na licencję ND-R, 18-19.03.2023 r. Katowice
Szkolenie i egzamin kandydatów na licencję zawodnika i licencje kierowcy... więcej

Strony

- Archiwum