Finałowe starcie w Szczecinie, Dobrej i Drawsku Pomorskim

Rajd Columna Medica Baja Poland zdecyduje o tegorocznych tytułach w Pucharze Europy FIA w Rajdach Terenowych Baja. Oznacza to, że możemy się spodziewać rywalizacji na najwyższym poziomie do ostatniego metra trasy, tym bardziej że liderem klasyfikacji jest polski kierowca - Michał Małuszyński.

Trasy największego rajdu baja w Polsce w dniach 1-4 września ponownie odwiedzą Szczecin, Dobrą i Drawsko Pomorskie, a impreza po raz drugi stanowić będzie rundę Pucharu Europy FIA w Rajdach Terenowych Baja.

W większości klasyfikacji prawie wszystkie miejsca na podium pozostają otwartą kwestią, dlatego każda sekunda na najtrudniejszych i najdłuższych rajdowych trasach w Polsce będzie miała ogromne znaczenie dla zawodników.

Uczeń na drodze po tytuł Mistrza
Puchar Europy FIA to nowo powołany w zeszłym roku cykl regionalnych rajdów terenowych, na wzór Rajdowych Mistrzostw Europy - ERC. Jego interesująca i przystępna formuła sprawia, że bierze w nim udział wielu utytułowanych kierowców oraz nowych utalentowanych pretendentów do międzynarodowych laurów.

Urzędującym i zarazem pierwszym w historii zdobywcą Pucharu Europy FIA w Rajdach Terenowych Baja jest nie kto inny, jak Krzysztof Hołowczyc, który m.in. zwycięstwem w zeszłorocznej Wysoka Grzęda Baja Poland zapewnił sobie końcowy tytuł. W tym sezonie jego drogą podąża kolejny polski kierowca - Michał Małuszyński, który od wielu lat rozwija swoje umiejętności właśnie pod okiem Hołowczyca.

Małuszyński ma już na swoim koncie udany występ w Baja Poland w 2020 roku, gdy w ekstremalnie trudnych warunkach zajął drugie miejsce, za jednych z czołowych światowych kierowców w rajdach terenowych - Bernhardem Ten Brinke.

W tym sezonie Małuszyński może się pochwalić zwycięstwem w otwierającej rundzie - Baja Dehesa Extremadura w Portugalii, drugim miejscem na podium podczas Hungarian Baja i czwartą lokatą w Rally Greece Offroad. Niestety pech nie ominął go podczas Italian Baja, gdzie w wyniku dachowania nie ukończył zawodów.

“Zapowiada się chyba najtrudniejsza walka w mojej karierze. Wiem, że podczas Baja Poland będę musiał dać z siebie 110%, by wygrać. Co prawda będziemy walczyć na moich ulubionych i dobrze mi znanych trasach, ale rywale są bardzo szybcy i nie będą nawet na chwilę zwalniać. Podczas finałowej rundy na prawy fotel pilota wraca moja żona Julita i mam nadzieję, że wspólnie sięgniemy po Puchar Europy.” - mówi Michał Małuszyński, lidera klasyfikacji Pucharu Europy FIA.

Główny rywalem Polaka, jest Portugalczyk Joao Ferreira, który z kolei zwyciężył w tegorocznej Italian Baja, a podczas Hungarian Baja był tuż za Małuszyńskim na trzecim miejscu podium. Obaj zawodnicy używają tych samych Mini John Cooper Works Rally z X-raid Team, a przed Columna Medica Baja Poland dzielą ich zaledwie 3 punkty, więc na jakiekolwiek straty punktowe nie może sobie pozwolić już żaden z nich.

W poszczególnych grupach różnice punktowe dają większy komfort jazdy liderom. Santiago Navarro, pilotowany przez Marco Solę, wygrał wszystkie cztery dotychczasowe rundy w grupie T3 i jest na dobrej drodze do zdobycia tytułu wśród lekkich prototypowych pojazdów terenowych. W grupie T4 prowadzi włoski duet Amerigo Ventura Montecamo i Mirko Brun, który podczas Columna Medica Baja Poland będzie chciał dopisać czwarte zwycięstwo w sezonie na swoje konto i przypieczętować zdobycie tytułu wśród produkcyjnych pojazdów SSV.

Wyzwanie dla śmiałków
Teren w Szczecinie, Dobrej i Drawsku Pomorskim to kultowe miejsca dla rajdów terenowych. Można tu wytyczyć bardzo trudne, ale dające ogromną frajdę z jazdy, trasy. Praktycznie każdy, kto się z nimi zmierzył, podkreśla, że było to niezwykle trudne starcie. “Na tych terenach rozgrywane są odcinki specjalne, które długością i trudnością dorównują Rajdowi Dakar”- podkreśla Krzysztof Hołowczyc, wielokrotny uczestnik Rajdu Dakar, który od lat rywalizuje w Baja Poland.

Baja Poland przynosiła kierowcom zwycięstwa, ale jej trudne trasy często zatrzymywały nawet najlepszych. Wygrywały i przegrywały tu takie ikony motorsportu jak Stephane Peterhansel, Jean-Louis Schlesser czy Nasser Al-Attiyah, oraz polskie gwiazdy jak Krzysztof Hołowczyc, Kuba Przygoński czy Adam Małysz. Utrzymanie dobrego tempa oraz prawidłowa nawigacja, zawsze były wymagające podcza Baja Poland, a ostatnio dołączyła do tego także nieprzewidywalna pogoda, która potrafiła wszystko wywrócić do góry nogami.

“W tym roku ponownie zobaczymy zaciętą i widowiskową walkę na trasach Columna Medica Baja Poland. Podczas finału europejskich zmagań na pewno nie zabraknie emocji do samego końca. Spodziewamy się także czołówki kierowców walczących o punkty do klasyfikacji Pucharu Świata FIA, co zapewni najwyższy poziom rywalizacji. Zapraszamy wszystkich zawodników i kibiców do udziału w rajdzie i mamy nadzieję, że spodobają im się nie tylko wspaniałe trasy, ale także nowa dogodniejsza lokalizacja bazy rajdu.” - mówi Marcin Fiejdasz, dyrektor rajdu.

Columna Medica Baja Poland to także nieprzerwanie od 11 lat eliminacja Pucharu Świata FIA w Rajdach Terenowych Baja i jedna z rund Mistrzostw FIA Strefy Europy Centralnej w Rajdach Terenowych, w której dominującą rolę od lat odgrywają polskie rajdowe załogi. Oprócz tego nasz narodowy terenowy klasyk stanowi eliminację czempionatów i pucharów z Polski i Czech w sporcie samochodowym.

Skrócony Program Columna Medica Baja Poland 2022
2 września - piątek
08.00-20.00 - Miasteczko Rajdowe Szczecin - Strzelnica Wojskowa przy ulicy Szafera
8.00-13.00 - Odcinek Testowy - Wołczkowo, Gmina Dobra
Od 17.00 - Start Honorowy - Miasteczko Rajdowe Szczecin
Od 17.15 - Odcinek Kwalifikacyjny (QS) “Szczecin” - Miasteczko Rajdowe Szczecin
19.30 - Wybór pozycji startowych przez 10 najlepszych kierowców QS - Netto Arena Szczecin

3 września - sobota
08.00-20.00 - Strefa Serwisowa Drawsko Pomorskie - Pas Ćwiczeń Taktycznych - Bucierz, Poligon Drawski
Od 8.30 - Odcinek Specjalny “Drawsko Pomorskie 1” - Poligon Drawski
Od 14.20 - Odcinek Specjalny “Drawsko Pomorskie 2” - Poligon Drawski

4 września - niedziela
08.00-16.00 - Miasteczko Rajdowe Szczecin - Strzelnica Wojskowa przy ulicy Szafera
Od 9.35 - Odcinek Specjalny “Dobra-Szczecin 1” - Gmina Dobra / Miasteczko Rajdowe Szczecin
Od 12.05 - Odcinek Specjalny “Dobra-Szczecin 2” - Gmina Dobra / Miasteczko Rajdowe Szczecin
Od 14.30 - Ceremonia Mety - Netto Arena Szczecin

Informacja o rajdzie
Rajd Columna Medica Baja Poland odbywa się w Szczecinie, Dobrej i Drawsku Pomorskim w dniach 1-4 września 2022, dzięki wsparciu Miasta Szczecin, Gminy Dobra Szczecińska, Miasta i Gminy Drawsko Pomorskie oraz Sił Zbrojnych RP i Lasów Państwowych.

Sponsorem tytularnym rajdu jest Klinika Rehabilitacyjna Columna Medica www.columnamedica.pl 

Sponsorem generalnym rajdu jest Ferma Wysoka Grzęda, producent jaj ekologicznych www.wysokagrzeda.pl 

Rajd Columna Medica Baja Poland jest najwyższymi rangą międzynarodowymi zawodami w sporcie samochodowym rozgrywanymi na terenie Polski.

Zawody stanowią: 5. rundę Pucharu Świata FIA w Rajdach Terenowych Baja, 5. rundę Pucharu Europy FIA w Rajdach Terenowych Baja, 6. rundę Mistrzostw FIA Strefy Europy Centralnej w Rajdach Terenowych, 5. rundę Rajdowych Mistrzostw Polski Samochodów Terenowych, 5. rundę Mistrzostw Republiki Czeskiej w Rajdach Terenowych, 5. rundę Dacia Duster Motrio Cup, 5. rundę Rajdowego Pucharu Polski Samochodów Terenowych i 4. rundę Baja Poland Series.

Więcej informacji na temat rajdu dostępnych jest na:
WWW: www.bajapoland.eu Facebook: @bajapolandworldcup Instagram: @bajapoland

Samochody: 
Źródło newsa: 
Share

News

Kajetanowicz i Szczepaniak wywalczyli drugie miejsce w Rajdzie Nowej Zelandii!
Wielki sukces Kajetana Kajetanowicza, debiutującego na trasach Rajdu Nowej... więcej
Suder i Kowalik triumfują w Wiśle!
W drugiej z rzędu rundzie Motul HRSMP najszybsi okazali się Marek Suder i... więcej
67. Rajd Wisły: pewny triumf Kristenssona i Johanssona
Tom Kristensson i Andreas Johansson (Hyundai i20 R5) wygrali zakończoną dziś 67... więcej
Kajetanowicz i Szczepaniak na drugim miejscu przed finałowym etapem Rajdu Nowej Zelandii!
Reprezentanci ORLEN Rally Team kontynuują dobrą i równą jazdę w Rajdzie Nowej... więcej
67. Rajd Wisły: piątek dla Szwedów
Tom Kristensson i Andreas Johansson (Hyundai i20 R5) prowadzą w 67. Rajdzie... więcej
Tytuły już blisko – czas na przedostatnią rundę Motul HRSMP 2022
Rajd Wisły (30 września – 1 października) będzie przedostatnią rundą... więcej
Kajetanowicz i Szczepaniak wiceliderami Rajdu Nowej Zelandii w WRC 2!
Kajetan Kajetanowicz i Maciej Szczepaniak w bardzo dobrym stylu rozpoczęli Rajd... więcej
Trzy lata przy wsparciu topowych partnerów - kto stoi za sukcesem Mistrzostw Polski Digital Motorsport
W 2020 roku historia sportu motorowego w Polsce powiększyła się o nowy rozdział... więcej
Wystartował Rajd Nowej Zelandii, Kajetanowicz i Szczepaniak walczą o mistrzostwo!
Krótki, niespełna dwukilometrowy odcinek specjalny Pukekawa Auckland Domain,... więcej

Strony

- Archiwum