I RUNDA MXMP - Mistrzostwa Polski w Motocrossie - relacja

Na początku kwietnia, w dniach 2-3.04.2022 odbyła się I runda Międzynarodowych Mistrzostw Polski w Motocrossie na torze ''MX Kowala'' w Świętokrzyskiej Gminie Nowiny. To nowe miejsce na mapie Motocrossowych Mistrzostw Polski, które przetestowano podczas jesiennej rundy Pucharu Polski 2021.

Tegoroczne przygotowania obiektu ŚTM Moto-Max rozpoczęło wczesną wiosną, szykując tor do zawodów Mistrzostw Strefy Polski Południowej. Na zawodach tych stawiło się wielu czołowych zawodników z Polski, którzy ten czas potraktowali jako doskonałą możliwość do treningu. Wszystko zapowiadało widowiskową rywalizację podczas weekendu rozpoczynającego cykl MXMP2022.

Bezpośrednio poprzedzająca zawody, dynamiczna zmienia pogody z wiosennej na zimową, która przyniosła mróz oraz silne opady śniegu, znacznie utrudniła organizatorowi przygotowanie nawierzchni toru. Klub stanął na wysokości zadania i doprowadził nitkę toru do warunków sprzyjających do dobrego i bezpiecznego ścigania.

Na torze rywalizowali zawodniczki i zawodnicy z Polski, a także z Litwy, Łotwy, Niemiec i dalekiej Islandii.

Rywalizacje w klasie MXKobiet bez precedensu zdominowała Anna Stecjuka (CZAMK Człuchów, Garden Kwarc Team), przed drugą Adrija Skudutyte (MX Lipno) oraz trzecią Karoliną Jasińską (CZAMK Człuchów). Wśród najmłodszych - MX65 wygrał Jakub Pućkowski (MX Lipno, 1DB Racing Team), drugi Eryk Landowski (MX Lipno), trzeci Jakub Celej (ŁKM Łowicz, Wizgier Racing SHOEI Polska). Ogromne gratulacje za walkę w mokrych warunkach. W klasach MX2 / MX Junior brylowali Juniorzy. Na czele Erlandas Mackonis (MX Lipno), Edvards Bidzans (WKM Więcbork), a podium uzupełnił najlepszy z Polaków Jan Kotowicz (ŁKM Łowicz). W klasie MX Masters profesorską jazdę pokazali bracia Kędzierscy wraz z Maćkiem Zdunkiem. Maciej Zdunek (CZAMK Człuchów, Garden Kwarc Team) wygrał oba wyścigi i zgarnął 50 pkt. Za nim dojechali Karol Kędzierski i Łukasz Kędzierski (MX Lipno, Bros Racing) Najszybsi wśród najbardziej doświadczonych - MXMasters50+ to Arkadiusz Mirecki (HAWI Racing Team), Janusz Śpiewo (WKM Więcbork), Piotr HUSAR (AK Głogów).

Drugi dzień zawodów przyniósł bardzo rześki poranek z temperaturą sięgająca -5C. ŚKM MotoMax ze wsparciem Lobo Moto intensywnie pracował nad przywróceniem właściwej struktury zmrożonej nawierzchni, zwłaszcza lądowań. Decyzją kierownictwa zawodów przesunięto harmonogram. Pogoda okazał się łaskawa, wyszło słońce, temperatura weszła na plus i o godzinie 10:00 można było wznowić zawody. Po wykonanych pracach stan toru był nawet lepiej niż dnia wcześniejszego, co jednogłośnie podkreślali zawodnicy. Niedzielne zmagania na torze MX Kowala wyglądały następująco. W Klasie MX85 pogromcą Dawida Zaręby (KMX Kaszuby) i Michała Psiuka (MX Lipno, MAŃK TEAM) okazał się Raivo Laicans z Łotwy. W klasie MX125 w świetnym stylu z nowym numerem startowym #539 wygrał Seweryn Gazda (CZAMK Człuchów, Garden Kwarc Team), przed Bartoszem Jaworskim (MX Lipno, MAŃK TEAM) i wracającym do formy Mikołajem Stasiakiem (DUUST RACING, DUUST DIVERSE RACING). Należy podkreślić że Michał Psiuk oraz Bartosz Jaworski zadebiutowali w nowych klasach. W królewskiej klasie MX OPEN po rocznej przerwie Karol Kruszyński (LKS Jastrząb Lipno) pokazał niesamowita wolę walki i do samego końca ścigał się z Tomaszem Wysockim (MX Lipno). Tomek Wysocki wygrał w dwóch wyścigach, co nie było proste po upadku tuż po pierwszym starcie. Drugie miejsce na podium zajął wspomniany Karol Kryszyńśki. Trzeci Karol Kędzierski (MX Lipno Bros Racing).

Nagrody za holeshot w pierwszych wyścigach ufundowane przez JGSport, dystrybutora SCOTT trafiły do: MxMasters Maciej Zdunek (CZAMK Człuchów, Garden Kwarc Team), MXOpen Karol Kruszński (LKS Jastrząb Lipno), MX2 Edvards Bidzans (WKM Więcbork), MX125 Jan Rompkowski (KM Wisła Chełmno), MXKobiet Karolina Jasińska (CZAMK Człuchów), MX85 Michał Psiuk (MX Lipno, MAŃK TEAM), MX65 Tymon Tomtała (KM Szczecin). Brawo!

Pierwsza runda już za nami, zimowe warunki atmosferycznych sprawiły, że zdaniem wielu zawodników i kibiców była to trudna runda, wręcz ekstremalna. Gratulacje dla organizatora jak przygotował tor do bezpiecznego i szybkiego ścigania.

Zapraszamy na kolejną rundę MXMP Mistrzostw Polski w motocrossie. Rywalizacja o tytuł Mistrza Polski dopiero się zaczęła.

 

MA, PK

fot. Jakub Stefankiewicz, Piotr Wójcik

Motocykle: 
Share

News

Relacja MP Quad i PP Motocross - Seroki
Czołowi zawodnicy polskiego quadcrossu i motocrossu ponownie zagościli na ziemi... więcej
Columna Medica Baja Poland - odwołany udział klas MPRB i PPRB 01-04 września 2022
GKSM informuje, że podczas zawodów Columna Medica Baja Poland zaplanowanych w... więcej
Sezon Pucharu Polski Pit Bike Off-Road dojechał do półmetka
W pięknym stylu, ze świetną frekwencją i na pełnym gazie. Zawodnicy ścigający... więcej
Jurand Kuśmierczyk na podium zawodów Yamaha bLU cRU! Szkopek Team najlepszym zespołem rundy
Wielki sukces 17-letniego zawodnika Szkopek Team! Podczas piątej rundy pucharu... więcej
Puchar Polski Pit Bike Off-Road: czas na Wierzchucin Królewski!
Wakacyjna runda zawodów off-road odbędzie się w kujawsko-pomorskiem. Na... więcej
Odwołanie Mistrzostw Polski w Motocrossie w Gdańsku 10-11.09.2022
Biuro Sportu i Turystyki PZM informuje o odwołaniu 7 rundy Mistrzostw Polski w... więcej
Świetne wyniki Kuśmierczyka i Nowaka w Yamaha bLU cRU
Zawodnicy Szkopek Team bardzo dobrze zaprezentowali się podczas 4. rundy Yamaha... więcej
III runda Dobre Sklepy Motocyklowe Puchar Polski Pit Bike w strugach deszczu
Mimo mało optymistycznych prognoz pogody,  blisko setka zawodników... więcej
Biuletyn PZM Nr 26 - Lipiec 2022
Wakacje w pełni! Sezon motorsportowy jednak nie zwalnia.Za nami połowa sezonu. O... więcej
Wielka walka na Pit Bike’ach. Zawodnicy Pucharu Polski Pit Bike wracają na bydgoski Kartodrom
To już III z IV rund Dobre Sklepy Motocyklowe Pucharu Polski Pit Bike SM.... więcej

Strony

- Archiwum