Polacy w Ostbelgien Classic - finale FIA Historic Regularity Rally Trophy

Już w najbliższy piątek, 2 grudnia, startuje rajd Ostbelgien Classic 2022, czyli długo oczekiwany finał FIA Historic Regularity Rally Trophy! Do finałowego rajdu zakwalifikowano sporo załóg z Polski, które głównie poprzez start w rajdzie Retro Carpathia mogły walczyć w Belgii o tytuł THRR.

Nie wszyscy jednak zdecydowali się na wycieczkę do Belgii. Oczywiście w Ostbelgien Classic udział wezmą Stanisław Postawka i Anna Postawka w Polskim Fiacie 125p, którzy będą bronić tytułu wywalczonego w zeszłym roku podczas rundy finałowej w Krakowie. Oprócz wielokrotnych triumfatorów Mistrzostw Polski w Historycznych Rajdach na Regularność wystąpią także Michał Kowalik i Bartosz Balicki w Triumphie TR3 oraz Tomasz Dzitko i Beata Siwek w Polskim Fiacie 125p. Zapisani na rajd panowie Marcin i Mateusz Stryczakowie poinformowali nas, że niestety nie uda im się wystąpić w rajdzie.

Ostbelgien Classic rozpocznie się na ulicy Klötzerbahn w Eupen, przyozdobionej już świątecznymi świecidełkami. Pierwszy etap, zaplanowany na piątek wczesnym wieczorem, zapewne zadowoli wszystkich zawodników. Wisienką na torcie Ostbelgien Classic 2022 będzie wyścig na torze Spa-Francorchamps!

- Trudno wyobrazić sobie finał FIA bez włączenia do programu tej międzynarodowej mekki sportów motorowych. A przecież w samym środku jesieni jazda na torze nie będzie niczym prostym – powiedział dyrektor rajdu Michael Bartholemy

Pierwszy etap odbędzie się między Eupen, a Stavelot. Już w sobotę zawodnicy kategorii Classic i Classic+ będą musieli pokonać wiele kilometrów (w tym sporo RT, czyli odcinków na regularność) zanim wyruszą do Luksemburga. Finał najdłuższego etapu odbędzie się w Weiswampach, w Centrum Handlowym Massen, gdzie zawodnicy będą mogli odpocząć. Niedzielny program, choć lżejszy, może jednak przynieść pewne zmiany w klasyfikacji, ponieważ trasa przez długi czas będzie przebiegać wzdłuż granicy z Niemcami, zanim skręci w kierunku Malmedy i Stavelot, a następnie wróci do Eupen i okolic Klötzerbahn.

Mistrzowie FIA z sezonu 2021 Stanisław Postawka i Anna Postawka wystartują jako pierwsi. Potem kilka belgijskich zespołów, które mają nadzieję na dobre miejsce w międzynarodowej stawce. Wśród nich są m. in. Reuter-Vandervorst (Porsche 944 S2) - pierwsi zwycięzcy Ostbelgien Classic, Martens-Pyck (Volvo PV444), Van Remoortel-Dupont (APAL Coupé), Lambert-Noelanders (BMW 2022 Ti), Deflandre-Hugo (Porsche 911), Van Rompuy-Smeets (Porsche 914/6), Kevers-Gathy (Porsche 911) i De Jaeger-De Jaeger (Porsche 911). W klasyfikacji generalnej imprezy, nieliczonej do FIA będą się liczyć także Vanderspinnen-Vanoverschelde (Lea Francis Hyper), Letocart-Gengoux (Opel Manta ), Blaise-Lienne (Porsche 911), Vandeputte-Delincé (Lancia Fulvia).

W sumie przez cały weekend rywalizować będzie około sześćdziesięciu drużyn. Trudno powiedzieć, kto wygra, biorąc pod uwagę bardzo intensywny charakter Ostbelgien Classic 2022. My liczymy oczywiście na polskie załogi.

Na zdjęciu Polski Fiat 125p załogi Postawka / Postawka podczas rajdu Retro Carpathia.

Fot. Movendus / Michał Leśniewski

News

Ruszyły zapisy na Stalowowolski Rajd Pojazdów Zabytkowych - I rundę MPPZ
Automobilklub Stalowa Wola Serdecznie Zaprasza w dniach 18-21 kwietnia 2024r.... więcej
Rallye Monte Caro Historique na mecie, Polacy dojechali w komplecie
XXVI Rallye Monte Carlo Historique zakończone. Wszystkie ekipy reprezentujące... więcej
Rotor Retro Tour FIVA World Rally 2024 - harmonogram imprezy
Nadchodzący sezon to nie tylko Mistrzostwa Polski Pojazdów Zabytkowych, ale... więcej
Kalendarze i regulaminy MPPZ 2024
Pogoda nie sprzyja jeździe zabytkiem po ulicach, więc może jest czas aby... więcej
Rozdaliśmy puchary mistrzom i mistrzyniom MPPZ i PPPZ - relacja
2 grudnia w Hotelu Lamberton odbyło się uroczyste zakończenie sezonu Mistrzostw... więcej
Jeszcze więcej zdjęć z Zakończenia sezonu MPPZ
Jeszcze więcej zdjęć z zakończenia sezonu MPPZ, które odbyło się 2 grudnia w... więcej
Zakończenie sezonu MPPZ 2023 - galeria zdjęć
W dniu 2 grudnia w Hotelu Lamberton odbyło się zakończenie sezonu MPPZ w... więcej
Składy komisji i zespołów na kadencję 2023-2027
Zarząd Główny Polskiego Związku Motorowego uchwalił w dniu 18.11.2023r. składy... więcej
Komunikat w sprawie zakończenia sezonu MPPZ i nagród dla automobili i motocykli roku
Główna Komisja Pojazdów Zabytkowych PZM ma zaszczyt zaprosić na narady... więcej
Grand Prix Polski Pojazdów Zabytkowych rusza w środę z Fortu Wola i ... Karowej
Grand Prix Polski Pojazdów Zabytkowych to ekscytujący rajd na regularność,... więcej

Strony

- Archiwum

Facebook

Patroni medialni Mistrzostw Polski Pojazdów Zabytkowych

 

Oficjalny pomiar czasu w Historycznych Rajdach na Regularność

Fédération Internationale des Véhicules Anciens