Polacy w Ostbelgien Classic - finale FIA Historic Regularity Rally Trophy

Już w najbliższy piątek, 2 grudnia, startuje rajd Ostbelgien Classic 2022, czyli długo oczekiwany finał FIA Historic Regularity Rally Trophy! Do finałowego rajdu zakwalifikowano sporo załóg z Polski, które głównie poprzez start w rajdzie Retro Carpathia mogły walczyć w Belgii o tytuł THRR.

Nie wszyscy jednak zdecydowali się na wycieczkę do Belgii. Oczywiście w Ostbelgien Classic udział wezmą Stanisław Postawka i Anna Postawka w Polskim Fiacie 125p, którzy będą bronić tytułu wywalczonego w zeszłym roku podczas rundy finałowej w Krakowie. Oprócz wielokrotnych triumfatorów Mistrzostw Polski w Historycznych Rajdach na Regularność wystąpią także Michał Kowalik i Bartosz Balicki w Triumphie TR3 oraz Tomasz Dzitko i Beata Siwek w Polskim Fiacie 125p. Zapisani na rajd panowie Marcin i Mateusz Stryczakowie poinformowali nas, że niestety nie uda im się wystąpić w rajdzie.

Ostbelgien Classic rozpocznie się na ulicy Klötzerbahn w Eupen, przyozdobionej już świątecznymi świecidełkami. Pierwszy etap, zaplanowany na piątek wczesnym wieczorem, zapewne zadowoli wszystkich zawodników. Wisienką na torcie Ostbelgien Classic 2022 będzie wyścig na torze Spa-Francorchamps!

- Trudno wyobrazić sobie finał FIA bez włączenia do programu tej międzynarodowej mekki sportów motorowych. A przecież w samym środku jesieni jazda na torze nie będzie niczym prostym – powiedział dyrektor rajdu Michael Bartholemy

Pierwszy etap odbędzie się między Eupen, a Stavelot. Już w sobotę zawodnicy kategorii Classic i Classic+ będą musieli pokonać wiele kilometrów (w tym sporo RT, czyli odcinków na regularność) zanim wyruszą do Luksemburga. Finał najdłuższego etapu odbędzie się w Weiswampach, w Centrum Handlowym Massen, gdzie zawodnicy będą mogli odpocząć. Niedzielny program, choć lżejszy, może jednak przynieść pewne zmiany w klasyfikacji, ponieważ trasa przez długi czas będzie przebiegać wzdłuż granicy z Niemcami, zanim skręci w kierunku Malmedy i Stavelot, a następnie wróci do Eupen i okolic Klötzerbahn.

Mistrzowie FIA z sezonu 2021 Stanisław Postawka i Anna Postawka wystartują jako pierwsi. Potem kilka belgijskich zespołów, które mają nadzieję na dobre miejsce w międzynarodowej stawce. Wśród nich są m. in. Reuter-Vandervorst (Porsche 944 S2) - pierwsi zwycięzcy Ostbelgien Classic, Martens-Pyck (Volvo PV444), Van Remoortel-Dupont (APAL Coupé), Lambert-Noelanders (BMW 2022 Ti), Deflandre-Hugo (Porsche 911), Van Rompuy-Smeets (Porsche 914/6), Kevers-Gathy (Porsche 911) i De Jaeger-De Jaeger (Porsche 911). W klasyfikacji generalnej imprezy, nieliczonej do FIA będą się liczyć także Vanderspinnen-Vanoverschelde (Lea Francis Hyper), Letocart-Gengoux (Opel Manta ), Blaise-Lienne (Porsche 911), Vandeputte-Delincé (Lancia Fulvia).

W sumie przez cały weekend rywalizować będzie około sześćdziesięciu drużyn. Trudno powiedzieć, kto wygra, biorąc pod uwagę bardzo intensywny charakter Ostbelgien Classic 2022. My liczymy oczywiście na polskie załogi.

Na zdjęciu Polski Fiat 125p załogi Postawka / Postawka podczas rajdu Retro Carpathia.

Fot. Movendus / Michał Leśniewski

Share

News

Zgłoszenia do rundy finałowej Pucharu Polski w Historycznych Rajdach na Regularność
GKPZ PZM zwraca się z prośbą do organizatorów rajdów regularnościowych z... więcej
RMCH 2023: Załoga Postawka / Postawka na 5. miejscu w Monte Carlo
Znakomite 5 miejsce w klasyfikacji generalnej zajęli wielokrotni Mistrzowie... więcej
Trwa Rallye Monte Carlo Historique 2023 - polskie załogi jadą dobrze
Przed nami ostatni dzień rywalizacji na Le Rallye Monte-Carlo Historique.Polacy... więcej
Komisja Pojazdów Zabytkowych AK Polski na MotoOrkiestrze 2023
29 stycznia 2023 r. na Autodromie Automobilklubu Polski odbyła się kolejna... więcej
Road to help - wyprawa na rajd dla ukraińskich dzieci
Ponad 90 lat temu automobiliści dawali radę, dadzą także teraz. Tym... więcej
Polacy w Le Mans Classic na stulecie imprezy!
Niesamowite zabytkowe maszyny czekające na starcie, kierowcy po drugiej stronie... więcej
Chcesz mieć Motocykl roku? Wylicytuj go na aukcji WOŚP
W sezonie 2021 zdobyła tytuł Motocykla roku w ramach corocznego konkursu GKZPZ... więcej
WESOŁYCH ŚWIĄT I SZCZĘŚLIWEGO NOWEGO ROKU!
WESOŁYCH ŚWIĄT I SZCZĘŚLIWEGO NOWEGO ROKU!
Ubezpieczenia sport 2023
Komunikat ZG PZM z dnia 21.12.2022 dot. Ubezpieczeń na rok 2023 z... więcej
Polacy w Ostbelgien Classic - finale FIA Historic Regularity Rally Trophy
Już w najbliższy piątek, 2 grudnia, startuje rajd Ostbelgien Classic 2022,... więcej

Strony

- Archiwum

Facebook

Patroni medialni Mistrzostw Polski Pojazdów Zabytkowych

Oficjalny pomiar czasu w Historycznych Rajdach na Regularność

<iframe width="1190" height="669" src="https://www.youtube.com/embed/876_DuQfaOQ" title="Zapowiedź 49. Poznańskiego Międzynarodowego Rajdu Pojazdów Zabytkowych 2022" frameborder="0" allow="accelerometer; autoplay; clipboard-write; encrypted-media; gyroscope; picture-in-picture" allowfullscreen></iframe>

Strony

Fédération Internationale des Véhicules Anciens