Startuje trzeci sezon Porsche Esports Sprint Challenge Poland

Dwudziestu czterech czołowych kierowców esportowych z naszego kraju będzie rywalizować w najważniejszych zawodach digital motorsportu - Porsche Esports Sprint Challenge Poland, rozgrywanych w ramach mistrzostw Polski. Organizatorzy przygotowali w tym roku rekordową pulę nagród o wartości 40 000 złotych! Wyścigi będzie można obejrzeć na żywo w telewizji ELEVEN SPORTS.

Mistrzostwa Polski Digital Motorsport 2022

Tegoroczne Porsche Esports Sprint Challenge Poland składa się z sześciu rund zlokalizowanych na pięciu kontynentach. Kierowcy będą ścigali się pucharowymi Porsche 911 GT3 Cup w wersji 992 na wirtualnych wersjach najsłynniejszych torów świata na platformie iRacing. Na początek, ósmego września, zmierzą się na domowym torze Porsche - niemieckim Hockenheimringu. Następnie w kolejny czwartek zobaczymy rywalizację na amerykańskim Sebring. Dwa tygodnie przerwy poprzedzą zmagania na Interlagos w Brazylii, a kolejne rundy będą się odbywały co siedem dni już do samego końca sezonu. Suzuka (Japonia), Mount Panorama Circuit (Australia) i Red Bull Ring (Austria) stanowią drugą połowę rywalizacji. Najlepszych polskich simracerów czekają niesamowicie intensywne dwa miesiące rywalizacji i wirtualna podróż po świecie.

Za transmisje ponownie odpowiadać będzie ELEVEN SPORTS. Widzowie będą mogli oglądać wyścigi okraszone głosem swoich ulubionych komentatorów z Formuły 1 - Mikołaja Sokoła, Michała Gąsiorowskiego i Filipa Kapicy - na telewizorach, ale także na Facebooku. Wyścigi będą odbywać się w simracingowe czwartki, niektóre poprzedzające weekendy z F1. 

W tym roku organizatorzy Porsche Esports Sprint Challenge Poland przygotowali rekordową pulę nagród o wartości 40 000 zł. W jej skład wchodzi 10 000 zł do podziału dla najlepszych kierowców rundy oraz klasyfikacji generalnej, trzy zaproszenia na program Porsche on Track na torze Silesia Ring o łącznej wartości 16 000 zł  dla czołowej trójki oraz ufundowanie płatnej zawartości gry, której kwota wynosi 14 000 zł. Nie można również zapominać o nadaniu oficjalnych tytułów mistrzów Polski w digital motorsport oraz zaproszeniu na Galę Sportu Samochodowego Polskiego Związku Motorowego. 

Mamy przyjemność organizować już trzeci sezon Porsche Esports Sprint Challenge Poland, czyli Mistrzostw Polski w Digital Motorsporcie - mówi Radosław Turek z Ragnar Simulator. W tym roku wspólnie z Porsche Polska przygotowaliśmy dla kibiców niesamowite show: najlepsi polscy simracerzy w Porsche 911 GT3 Cup na sześciu światowych torach. Taka kombinacja gwarantuje emocje, tym bardziej, że w stawce mamy zarówno doświadczonych wyjadaczy – w tym dwukrotnego mistrza Polski Dominika Blajera, jak i debiutantów, którzy z powodzeniem startują w międzynarodowych rozgrywkach. Bardzo cieszy nas wsparcie naszych patronów medialnych: Rally and Race, Auto Świat oraz ELEVEN SPORTS, oraz partnerów technicznych iRacing i Go4Race. Zapraszam do oglądania mistrzostw!"

Stawkę dwudziestu czterech kierowców głównego sezonu Mistrzostw Polski Digital Motorsport 2022 tworzą: dwunastu najlepszych simracerów z 2021 roku, zwycięzca tegorocznego Pucharu Polski (Kamil Grabowski) oraz jedenastu zawodników z Baraży (zwycięzca Nikodem Wierzbicki). Urzędujący mistrz Polski Dominik Blajer, będzie mieć utrudnione zadanie utrzymania pozycji, ponieważ konkurencja jest niezwykle silna: 

Stawka w tym roku będzie bardzo mocna - mówi Dominik Blajer. Przy moim obecnym kalendarzu startów w światowych rozgrywkach, ciężko będzie o trening i obronę tytułu, ale spróbuje dać z siebie wszystko. Na pewno zapewnimy zacięta rywalizację na torze dla oglądjacych!

Emocje podgrzewa fakt, że młoda krew w Porsche Esports Sprint Challenge Poland zamierzało śmiało wjechać na tory wyścigowe i pokazać na co ją stać: 

Zdobycie Pucharu Polski Digital Motorsport dodało mi dużo pewności siebie przed sezonem Mistrzostw Polski Digital Motorsport - komentuje Kamil Grabowski. Myślę, że stawka będzie bardzo wyrównana a rywalizacja będzie bardzo zacięta i trudna. Niemniej jednak wierzę w siebie i swoje umiejętności i mam nadzieję, że uda mi się wygrać tytuł Mistrza Polski Digital Motorsport.

Bardziej zachowawczo do rywalizacji podchodzi zwycięzca Baraży. Być może wynika to również z doświadczenia w realnym ściganiu, gdzie Nikodem Wierzbicki walczy o tytuł mistrza Polski: 

Nie uważam się za faworyta do walki o mistrzostwo Polski w digitalu w tym roku, czeka mnie bardzo ciężki sezon na bardzo ciekawych torach. Mam nadzieję, że zdobędę bardzo ważne doświadczenie w tym sezonie, aby jak najlepiej przygotować się na kolejną edycję. Samochód jest ten sam, co w Barażach, jednak teraz mamy odblokowany setup, który spowoduje bardzo duże zmiany, nad którymi od kilku tygodni pracujemy bardzo ciężko z całym zespołem, aby jak najlepiej wystartować na pierwszych rundach MPDM.

To już trzeci sezon Mistrzostw Polski Digital Motorsport sygnowanych przez Polski Związek Motorowy. Jest to jedyna simracingowa seria w kraju, która ma oficjalny status i kierowcy otrzymują tytuły mistrzowskie oraz szarfy podczas Gali Sportu Samochodowego PZM.  

Jeszcze kilka lat temu mało kto traktował simracing poważnie, a dziś to pełnoprawna dyscyplina w Polskim Związku Motorowym - mówi Sebastian Urbaniak, koordynator ds digital motorsportu w PZM. Ragnar Simulator, promotor mistrzostw, trzy lata temu przedstawił konkretną wizję rozwoju, która bardzo nam się spodobała i wspólnie ją realizujemy. Polska jako jeden z pierwszych krajów w FIA podjął się wyzwania popularyzacji simracingu i systematycznie podnosi poprzeczkę. Efekty współpracy są niesamowite i zapowiada się doskonałe ściganie!”

Pierwsza runda Porsche Esports Sprint Challenge Poland na torze Hockenheimringu już w najbliższy czwartek 8 września o godzinie 21:30 na żywo w ELEVEN SPORTS. 

Historia Mistrzostw Polski Digital Motorsport 2022 

Historia Mistrzostw Polski Digital Motorsporcie rozpoczęła się w 2020 roku, kiedy Polski Związek Motorowy wraz z Ragnar Simulator zauważyli rosnący potencjał simracingu w kraju i na świecie. Wirtualne wyścigi zaczęły zyskiwać na popularności kiedy te “prawdziwe” nie mogły się odbywać, co jednocześnie sprawiło, że więcej osób samemu postanowiło zacząć swoją przygodę z simracingiem.

Z biegiem czasu do projektu dołączali kolejni partnerzy jak Porsche Polska, które zostało sponsorem tytularnym, oraz ELEVEN SPORTS, dzięki czemu transmisje z rywalizacji pojawiły się na tej samej antenie, która nadaje rywalizację w Formule 1.

W ciągu tych trzech lat zrobiliśmy wspólnie z PZM, Porsche Polska i pozostałymi partnerami naprawdę wiele na rzecz popularyzacji digital motorsportu - mówi Radosław Turek, promotor i organizator MPDM z Ragnar Simulator. Wykorzystaliśmy, że właśnie ta forma esportu jest na niesamowitej fali wznoszącej i ciągle korzystamy z tego trendu. Docieramy coraz mocniej “pod strzechy” i simracing staje się popularniejszy, ale także bardziej przystępny. 

Przystępność była jedną z największych misji przed rozpoczęciem tegorocznego sezonu. Podobnie, jak w poprzednich latach, szansę na walkę o tytuł mistrza Polski miał praktycznie każdy posiadacz komputera. Wprowadzone zmiany sprawiły, że stało się to jednocześnie łatwiejsze.

W pierwszym sezonie Porsche Esports Sprint Challenge Poland o tym kto pojedzie w danej rundzie, decydowały prekwalifikacje przed każdym dniem wyścigowym. Rok później wprowadzono prekwalifikacje do całych mistrzostw. Sezon 2022 wygląda pod tym względem zupełnie inaczej.

Jedną z głównych misji przed tegorocznymi Mistrzostwami było sprawienie, żeby jeszcze więcej osób mogło wziąć udział i spróbować swoich sił - mówi Krzysztof Woźniak, rzecznik prasowy MPDM. Jednocześnie chcieliśmy, by wszystko odbywało się na platformie iRacing - absolutnym liderze pod względem symulacji i najpopularniejszym tytule w świecie simracingu. Oczywiście iRacing ma wiele zalet, ale nie mogliśmy zapomnieć o tym, że jest to dosyć kosztowna platforma wymagająca płatnej subskrypcji i kupowania aut oraz torów, co może odpychać wielu potencjalnych zainteresowanych.

Te dwie kwestie udało się rozwiązać za jednym zamachem. W pierwszej połowie roku odbyła się pierwsza edycja Pucharu Polski Digital Motorsport. W trwającej sześć rund rywalizacji mógł wziąć udział każdy i to bez dodatkowych kosztów związanych z platformą iRacing.

Organizatorzy przygotowali kody dające dostęp do iRacing na trzy miesiące dostępne dla każdego chętnego simracera. Wszystkie użyte tory wraz z samochodem były dostępne dostępne za darmo dla każdego posiadacza subskrypcji.

Chcieliśmy dać szansę nowym simracerom spróbować iRacing, żeby przekonali się samemu czemu korzystamy właśnie z tej platformy do organizacji najważniejszych zawodów w kraju. Dzięki Pucharowi Polski Digital Motorsport otworzyliśmy się na zupełnie nową grupę ludzi. Pojawiło się paru „weteranów”, ale także osoby, które dopiero co podłączyły kierownice do komputerów - komentuje Radosław Turek.

Ekscytująca walka skończyła się tytułem dla Kamila Grabowskiego, podopiecznego akademii Williams Esports - jednego z najsłynniejszych i najlepszych zespołów simracingowych. Zdobycie Pucharu Polski (poza uroczystym nagrodzeniem podczas Gali Sportu Samochodowego PZM na koniec roku) wiązało się także z gwarantowanym miejscem w stawce Mistrzostw Polski.

Ci, którym zabrakło do Grabowskiego, a również mieli ambicję walki w najważniejszych zawodach w kraju, dostali drugą szansę na wywalczenie sobie miejsca w Porsche Esports Sprint Challenge Poland w postaci Baraży Mistrzostw Polski Digital Motorsport - Road to Porsche Esports Sprint Challenge Poland.

Podczas czterech dni wyścigowych trzynastu uczestników Pucharu Polski Digital Motorsport walczyło z jedenastką simracerów, którzy w ubiegłorocznych Mistrzostwach Polski znaleźli się w dolnej połowie tabeli. Najlepszy w Barażach był Nikodem Wierzbicki, zdobywca drugiego miejsca w Pucharze Polski Digital Motorsport. Wierzbicki stanie przed wyjątkową szansą zostania mistrzem Polski nie tylko w digital motorsporcie, ale także Wyścigowych Samochodowych Mistrzostwach Polski gdzie również startuje.

Aby to nastąpiło będzie musiał najpierw pokonać dwudziestu trzech rywali na sześciu wirtualnych torach wyścigowych. Jednym z nich będzie dominator dotychczasowych sezonów Porsche Esports Sprint Challenge Poland. Dominik Blajer powraca by spróbować zdobyć swój trzeci z rzędu tytuł mistrza Polski.

W ostatnich latach Blajer wraz ze swoją ekipą DV1 Triton Racing urośli do roli jednych z najważniejszych graczy na europejskiej scenie. Regularnie bierze udział w najważniejszych zawodach i seriach pokazując swój talent i udowadniając jak utalentowani zawodnicy rywalizują w Mistrzostwach Polski Digital Motorsport.

Rewanżu za miniony rok szukać będą chociażby ci, którzy w końcowej tabeli skończyli tuż za Blajerem. Maciej Młynek oraz Mateusz Łuczak zaliczyli wyśmienity debiut rok temu i teraz rywale zdecydowanie nie będą mogli ich lekceważyć. 

Organizatorem i promotorem Porsche Esports Sprint Challenge Poland, cyklu rozgrywanego w ramach Mistrzostw Polski Digital Motorsport 2022 pod egidą Polskiego Związku Motorowego, jest Ragnar Simulator. Sponsorem wydarzenia jest Porsche Polska. Patronami medialnymi są Rally and Race, ELEVEN SPORTS i Auto Świat. Partnerami technicznymi iRacing oraz Go4Race.

 

Samochody: 
Źródło newsa: 
Źródło zdjęcia: 
Share

News

Marczyk i Gospodarczyk wygrywają Barbórkę
Załoga ORLEN Teamu zaprezentowała bardzo dobre tempo na przestrzeni całego 60.... więcej
Inter Europol Competition na torze i na ekranie
Listopad stał dla zespołu Inter Europol Competition pod znakiem finału serii... więcej
Rajd Barbórka: Kajetan Kajetanowicz stawia czoła rywalom i kontuzji!
Do ostatnich chwil nie było pewne, czy Kajetan Kajetanowicz, ośmiokrotny... więcej
Walka z czasem trwa. Kajetan Kajetanowicz zbiera siły przed Rajdem Barbórka
W najbliższy piątek wystartuje jubileuszowy, 60. Rajd Barbórka –... więcej
RAJD BARBÓRKA 2022. KAMENA RALLY TEAM PONOWNIE NA STARCIE
Przed kibicami motorsportu wielkie święto wieńczące sezon! W pierwszy weekend... więcej
Rekordowa oglądalność Porsche Esports Sprint Challenge Poland 2022 (Mistrzostw Polski Digital Motorsport)
Wielkim sukcesem zakończył się sezon Mistrzostw Polski w Digital Motorsporcie:... więcej
79. Rajd Polski trzecią rundą ERC, w maju 2023
Światowa Rada Sportów Motorowych FIA (WMSC) zatwierdziła kalendarz Rajdowych... więcej
Mistrzowie nagrodzeni
Najlepsi zawodnicy w krajowych cyklach sportu samochodowego odebrali puchary... więcej
Pierwszy sezon F1inSchools w Polsce otwarty
W piątek, 18 listopada odbyło się oficjalne otwarcie pierwszego sezonu projektu... więcej

Strony

- Archiwum