Nieudany eksperyment na Dakarze

7 stycznia zawodnicy wyruszyli na drugą zaplanowaną pętlę wokół Rijadu, stolicy Arabii Saudyjskiej. Etap został jednak przerwany ze względu na niebezpieczeństwa na trasie, która uległa degradacji po tym, jak wczoraj pokonały ją ciężarówki i samochody. Dobry występ zaliczył Konrad Dąbrowski z DUUST Rally Team, który był trzecim juniorem i uplasował się w ścisłej czołówce klasyfikacji klasy Rally2.

Motocykliści i quadowcy mieli poruszać się w większości po kamieniach i podłożu twardym, a pod koniec trasy czekać miała na nich długa sekcja wydm. Organizatorzy zdecydowali jednak o przerwaniu odcinka specjalnego, gdy część zawodników przekroczyła już setny kilometr i napotkała ogromne problemy w nawigacji – dodatkowo trasę nazwano „nieprzejezdną”. Wszystko przez zmiany na wyznaczonym szlaku spowodowane mocnymi deszczami, ale także wcześniejszymi przejazdami samochodów i ciężarówek. Nastąpiło to po tym, gdy pierwszy raz w historii Rajdu Dakar przejeżdżały one ten odcinek specjalny dzień wcześniej niż motocykle oraz quady.
Wyniki szóstego etapu ustalone zostały na podstawie czasu uzyskanego na setnym kilometrze, czyli pierwszym punkcie neutralizacji i tankowania. Zawodnicy po dotarciu w to miejsce kierowali się z powrotem na biwak w Rijadzie.

Konrad Dąbrowski podczas, ostatecznie, stukilometrowej jazdy ponownie pokazał się ze świetnej strony. Sklasyfikowany został na 32. miejscu, ze stratą siedmiu minut do zwycięzcy. W klasie Rally2 był dziesiąty, a wśród juniorów po raz kolejny był trzeci.

Na półmetku Rajdu Dakar młody Polak znajduje się na 33. pozycji w klasyfikacji generalnej i 4. w kategorii juniorów. Awans zaliczył natomiast w klasie Rally2 – po sześciu etapach jest na 9. miejscu.

- Z szóstego etapu nie jestem do końca zadowolony. Miałem bardzo dobre tempo i zanotowałem 21. czas na początku, ale później mała pomyłka z nawigacją trochę mnie kosztowała i ten bardzo krótki, bo skrócony do tylko stu kilometrów, odcinek przejechałem z 32. czasem, co w sumie jest w porządku, ale wiem, że stać mnie było na więcej – tak zawodnik DUUST Rally Team podsumował swoją jazdę.

Młody Polak skomentował też warunki na trasie i decyzję organizatorów o odwołaniu etapu po stu kilometrach:

- Całe szczęście, że skrócono ten odcinek, bo organizatorzy, przygotowali dla nas grę w rosyjską ruletkę. Jechaliśmy na odcinek, który przejechały już auta i ciężarówki, było dużo pułapek. Było to trochę jak jazda po trasie nieopisanej na roadbooku, bo miejsc niebezpiecznych było o wiele więcej niż oznaczonych i trzeba było bardzo uważać. Była to loteria, dlatego bardzo dobrze, że odcinek został odwołany.

Maciej Giemza z Orlen Team, drugi polski zawodnik na dwóch kołach, także poradził sobie świetnie. Był osiemnastym motocyklistą dzisiejszego etapu, a dzięki temu przesunął się na 30. pozycję w klasyfikacji generalnej Rajdu Dakar.

Następny dzień pobytu zawodników w Arabii Saudyjskiej, 8 stycznia, to dla nich dzień odpoczynku. Spędzą go w stolicy kraju, Rijadzie. W drogę ponownie ruszą w niedzielę – trasa siódmego etapu wiedzie do Ad Dawadimi, a organizatorzy mieli przygotować dla zawodników trasę, której pierwszym wyzwaniem będzie przejechanie stu kilometrów wydm.

Motocykle: 
Share

News

Taddy Błażusiak: „Wystartować z przodu, cisnąć ile się da i oczywiście wygrywać!”
Zapraszamy na wywiad z Tadeuszem Błażusiakiem oraz Dominikiem Olszowym. Polski... więcej
Dekoracja zawodników Pucharów Polski Pit Bike SM i Off-Road
2 grudnia w Toruniu odbędzie się uroczyste wręczenie pucharów dla zawodników pit... więcej
Biesiekirski dziesiąty w Walencji
Choć jego start w kończącym sezon motocyklowych mistrzostw Europy Moto2 wyścigu... więcej
Ruszyła sprzedaż biletów na finałową rundę Mistrzostw Świata SuperEnduro w Gliwicach!
Zagorzali kibice od dzisiaj mogą rezerwować najlepsze miejsca na widowni hali... więcej
Polak w czołówce Pucharu Świata w rajdach Cross Country!
Konrad Dąbrowski zajmuje drugie miejsce wśród juniorów w klasyfikacji generalnej... więcej
W Mórkowie zawodnicy pit bike off-road zakończyli sezon
To była szósta i ostatnia runda sezonu 2022. Organizatorzy stanęli na wysokości... więcej
Wielki finał mocnego sezonu Pucharu Polski Pit Bike Off-Road
Takiego sezonu pit bike off-road jeszcze nie było! Dużo jazdy, tory w całej... więcej
FInałowa runda Dobre Sklepy Motocyklowe Pucharu Polski Pit Bike SM za nami!
 8 października w Kartodromie Bydgoszcz odbyła się ostatnia, czwarta runda... więcej
Wielki finał wyścigów Pit Bike już w sobotę na bydgoskim Kartodromie
To ostatnia okazja w tym sezonie, by na własne oczy zobaczyć najlepszych w... więcej
Puchar Europy Supersport 300 - Patrycja Sowa kończy sezon na znakomitym 2. miejscu!
Polka, Patrycja Sowa kończy sezon na znakomitym drugim miejscu. Ogromne... więcej

Strony

- Archiwum