Imponująca inauguracja sezonu

W międzynarodowym towarzystwie, z udziałem prawie 180 kierowców z: Polski, Czech, Słowacji, Niemiec, Węgier, Chorwacji, Szwecji, Finlandii i Zjednoczonych Emiratów Arabskich, odbyła się inauguracja sezonu wyścigowego na Torze Poznań Automobilklubu Wielkopolski. W dniach 11-13 czerwca 2021 zawodnicy sportu samochodowego ścigali się w 1. i 2. rundzie Wyścigowych Samochodowych Mistrzostw Polski, 1. i 2. rundzie Mistrzostw Polski 318 IS Cup PL, 1. i 2. rundzie Mistrzostw Polski Ecumaster Super S Cup, 1. rundzie Mistrzostw Polski Endurance, Mistrzostwach FIA-CEZ Strefy Europy Centralnej w wyścigach samochodowych, Mistrzostwach Czech TCR Europy Wschodniej oraz Mistrzostwach serii ESET Cup.

Przez trzy dni podpoznański obiekt odwiedziły tłumy kibiców, którzy obejrzeli interesujące i emocjonujące wyścigi. W pierwszym dniu podczas upalnej aury, zawodnicy rywalizowali w kwalifikacjach. Jako pierwsi do walki ruszyli zawodnicy w klasie DN-3 („Maluchów”). Tego dnia o pole position do wyścigów walczyli też kierowcy 318 IS Cup PL w BMW oraz Ecumaster Super S Cup w Mini Cooper’ach. W klasie DN-3 najlepszy był Mirosław Janduła (A. Rzemieślnik). W klasie 318 IS Cup PL wyraźnie zwyciężył Karol Wyka (A. Rzemieślnik), wyprzedzając Marcina i Artura Lempertów (A. Wielkopolski). Natomiast w Ecumaster Super S Cup, ubiegłoroczny mistrz kraju Bartosz Alejski zanotował inauguracyjne zwycięstwo w nowym sezonie, wyprzedzając Adam Dębickiego i Adriana Lewandowskiego (wszyscy A. Wielkopolski).

W drugim, sobotnim dniu zmagań zmienna aura płatała figle kierowcom. Po raz pierwszy do rywalizacji w tym sezonie stanęli zawodnicy Trofeo di Serie, jadący Fiatem 500 w klasie DN-5. Premierowe zwycięstwo zanotował tu Nikodem Wierzbicki (A. Wielkopolski). Sławomir Spławski wygrał w klasie DN-1, a Krystian Ciesiółka zwyciężył w DN-2. Potem Krzysztof Ratajczak (A. Wielkopolski) wygrał inaugurację nowego pucharu Mazda FX-5 Cup Poland, Bartosz Walkowiak (A. Wielkopolski) triumfował w klasie D4 2000, a Jacek Jurecki (A. Krakowski) zwyciężył w klasie DN-4 (Toyota). Z kolei w najmocniejszej klasie D4 +3500, najlepszy był Marcin Jedliński (A. Rzeszowski) jadący mercedesem AMG GT3. Za nim finiszowali kierowcy A. Wielkopolski – Andrzej Lewandowski (Lamborghini Huracan) i Maciej Bernacik (Porsche 911 GT3).

Do walki stanęli też kierowcy w TCR Eastern Europe. Tutaj najlepszy był Czech Michal Makeš, przed swoim rodakiem Tomasem Pekarem (obaj jechali Seatem Cupra TCR). Trzeci był Szymon Jabłoński (Hyundai). W drugim wyścigu Mini Cooper’ów triumfował Adam Debicki, przed Tomaszem Pawlaczykiem i Adrianem Lewandowskim. Dębicki przebił się przez pół stawki, a prowadzenie objął na przedostatnim okrążeniu. Zwycięzcą drugiego wyścigu BMW został z kolei Artur Lempert, przed Michałem Całkiem i Karolem Wyką. W wyścigu TWC 1 triumfował Fin Yusso Pantilla, przed Szwedem Erikiem Bertilssonem i Węgrem Levente Losonczy.

Kiedy przed godz. 15.00 rozpoczęła się procedura startowa do wyścigu Endurance (godzinnego Endurance FIA-CEZ i dwugodzinnego Endurance Mistrzostw Polski), nad Torem Poznań przeszła ulewa, która spowodowała przesunięcie startu do wyścigu o 30 minut. Po wznowieniu procedury, mimo trudnych warunków atmosferycznych wyścig przebiegł bez zakłóceń. W FIA-CEZ zwyciężył Marcin Jedliński, który przejechał 27 okrążeń. Natomiast w Mistrzostwach Polski zwyciężył duet Andrzej i Adrian Lewandowscy, jadący Lamborghini (przejechali 59 okrążeń), drugie miejsce wywalczył duet Dwernicki – Antoszewski (Porsche 911), a trzecie załoga Walkowiak – Kaźmierczak (BMW).

W niedzielę pogoda była już łaskawsza dla kierowców. W wyścigu klasy DN-3 ponowie najlepszy był Mirosław Janduła. W klasie TWC1 z kolei zwyciężył Szwed Erik Bertilsson, a w TCR Eastern Europe najlepszy okazał się Bartosz Groszek, który wyprzedził wcześniejszego triumfatora Michala Makeša. W Pucharze Mazdy ponownie najszybszy był Krzysztof Ratajczak, natomiast w najmocniej klasie D4 +3500 prym wiódł Marcin Jedliński. W klasie DN-5 (Fiat 500) swój wcześniejszy sukces powtórzył także Nikodem Wierzbicki. Szczegółowe wyniki rywalizacji znaleźć można na naszej stronie w zakładce WYNIKI.  

Należy jeszcze dodać, że tegoroczna inauguracja sezonu wyścigowego odbyła się w zmienionym zdecydowanie otoczeniu. Automobilklub Wielkopolski w ostatnim czasie zmodernizował obiekt w Przeźmierowie. Przede wszystkim obecnie cały tor jest monitorowany (69 kamer). Powstało nowe Centrum Kierowania Wyścigiem. Tak zwana „droga życia” otrzymała nową nawierzchnię, a w namiocie gastronomicznym można się posilić. Czytelniejsza jest dla kierowców droga dojazdowa z nitki toru do boksów i parku maszyn. Teren wokół boksów i parku jest wyłożony kostką. Automobilklub Wielkopolski przymierza się również do budowy ekranów akustycznych, mających zrekompensować okolicznym mieszkańcom niedogodności dźwiękowe spowodowane motor sportową rywalizacją odbywającą się na terenie obiektu. Zarówno zawodnicy, jak i kibice z uznaniem wypowiadali się o imponujących zmianach, jakie zaszły na terenie Toru Poznań. Oby tak dalej!

Kolejne wyścigi samochodowe na Torze Poznań już w dniach 2-4 lipca 2021.

 

Samochody: 
Źródło newsa: 
Źródło zdjęcia: 

News

Szkolenie na licencję stopnia ND-R, 25-26.07.2024, Świdnica
1. Terminy:25.07.2024 - 26.07.2024 (czwartek - piątek)2. Miejsce:Sala Galerii... więcej
Szkolenie sędziów sportu samochodowego, 25.07.2024, Świdnica
Termin: czwartek 25 lipiec 2024 – Szkolenie teoretyczneMiejsce: Świdnica... więcej
Kucharczyk wraca na fotel lidera mistrzostw po znakomitej jeździe na Zandvoort
Po pechowej poprzedniej rundzie w Budapeszcie nie ma już śladów. Tymek... więcej
Decydujące 2,4 sekundy – Matulka i Dymurski najlepsi w Koszycach
Jakub Matulka i Daniel Dymurski (Skoda Fabia Rally2 evo) w świetnym... więcej
Garrett 50. Rajd Koszyc: zaskakująca końcówka I etapu
Trzy pierwsze oesy Garrett 50. Rajdu Koszyc zapowiadały, że rekord liczby... więcej
Długi wyścigowy dzień w Sopocie
Sobotnia odsłona 27. Grand Prix Sopot-Gdynia rozpoczęła się od prawie... więcej
Odszedł Janusz Szerla
Z ogromnym smutkiem przyjęliśmy informację o śmierci Janusza Szerli.Szerla był... więcej
Wyścig górski nad morzem!
Jaka jest najskuteczniejsza metoda na promocję sportów motorowych?... więcej
Garrett 50. Rajd Koszyc: stawka RSMP zagra na wyjeździe
Na półmetku sezonu 2024 uczestników Rajdowych Samochodowych Mistrzostw Polski... więcej

Strony

- Archiwum