Zwycięstwo Gagackiego

Autodrom Słomczyn w dniach 23-24 października gościł finałową odsłonę Mistrzostw Polski Rallycross.

Do siódmej rundy MPRC w najmocniejszej klasie Supercars dołączyli zawodnicy Oponeo Motorsport - Marcin Gagacki i Dariusz Topolewski, co było swego rodzaju podziękowaniem dla kibiców, za wsparcie ze strony fanów podczas ich startów w Euro RX. Na starcie zawodów zabrakło natomiast Zbigniewa Staniszewskiego, który już wcześniej obronił tytuł. W ostatniej chwili wycofał się Maciej Cywiński z powodu problemów zdrowotnych.

Gagacki wygrał finał klasy, a ten wynik pozwolił mu świętować wicemistrzostwo Polski. Przed rywalizacją w Słomczynie mocno zaskoczył Maciej Manejkowski, dostosowując swoją Fiestę RX do jazdy w najmocniejszej grupie. Ruch ten okazał się niezwykle udany, bo po zajęciu trzeciego miejsca w finale, został drugim wicemistrzem. Polaków na niedzielnym podium rozdzielił Ronald Bains z Litwy.

Do finału w klasie Supercars Light przystąpiło tylko trzech zawodników, metę przekraczając w kolejności: Bartosz Idźkowski, Mateusz Ludwiczak i debiutujący w tej grupie Michał Kuna. Idźkowski obronił mistrzostwo.

Końcowe rozstrzygnięcia zapadły również w SuperNational. Roman Castorał był niepokonany w ten weekend, ale w sezonie musiał uznać wyższość Jakuba Kowalczyka, drugiego w finale, który po sobotniej części zawodów zmieniał silnik w swojej Hondzie Civic. Trójkę w finale uzupełnił Łukasz Światowski debiutując w tej klasie, natomiast w sezonie obsadę podium skompletował Łukasz Tyszkiewicz, który na torze pod Grójcem pierwszy raz zasiadł za kierownicą Peugeota 207, co było koniecznością ze względu na problemy ze skrzynią biegów w jego Oplu Astrze.

Jeśli chodzi o klasy pojemnościowe w SN +2000 po mistrzostwo sięgnął Paweł Melon. W Słomczynie po raz pierwszy pokazał się kibicom w Polsce w BMW M2, w którym zdobył w tym roku tytuł w FIA CEZ. Wicemistrzem został Halk, a drugim wicemistrzem Łukasz Zoll.

Jakub Kowalczyk pokonał Romana Castorala w finale SN -2000 i tak samo wygląda kolejność na koniec tegorocznych zmagań. Trzeci w zawodach był Jakub Iwanek, a trzecie miejsce w sezonie utrzymał Łukasz Tyszkiewicz.

Tyszkiewicz we wspomnianym Peugeocie w ostatniej rundzie podążał w SN 1600, gdzie na swoje konto zapisał finał. Konrad Gryz plasując się na drugiej pozycji sięgnął po tytuł. Mistrzowskie szarfy odbiorą również Radek Dvorak i Łukasz Kulesza.

Jarosław Frydrych już po poprzedniej rundzie cieszył się z sukcesu w RWD Cup. W Słomczynie natomiast zdobycie wicemistrzostwa świętował najszybszy w finale Mariusz Szczepański. Reprezentant Vehicle Gallery RX Team w decydującym wyścigu zostawił za sobą Igora Sokulskiego, Karola Wykę i kolegę zespołowego Michała Genstwę, który uzupełnił trójkę w klasyfikacji sezonowej.

Do końca sezonu obserwowaliśmy również zaciętą walkę w SC Cup. W finale pretendentów do tytułu pogodził Alan Czyż. Natomiast drugi Łukasz Grzybowski po raz kolejny sięgnął po mistrzostwo Polski. Na kolejnych stopniach podium w klasyfikacji tegorocznego czempionatu stanęli Bartłomiej Mirecki i Łukasz Wrzosek.

Ronald Baldins triumfował w piątej rundzie Pucharu Polski Autocross. Za jego plecami Mateusz Koselski pokonał Macieja Laskowskiego i to właśnie Koselski o dziesięć punktów okazał się lepszy od Laskowskiego w tegorocznej rywalizacji kierowców crosscarów.

 

Marcin Wyrzykowski

Samochody: 
Źródło newsa: 
Źródło zdjęcia: 

News

Szkolenie sędziów technicznych sportu samochodowego, 04-05.05.2024, Łódź
1. Zakres szkolenia: Szkolenie dla Sędziów Technicznych Sportu Samochodowego w... więcej
Rallycross i Autoccross wracają na Tor Poznań
Po wielomiesięcznej przerwie na Tor Poznań wracają wyścigi Rallycross... więcej
Fundacja PZM: 1.5 proc. ma znaczenie
Okres rozliczania dochodów za 2023 rok to okazja do wsparcia potrzebujących... więcej
Nowości, powroty i niespodzianki – kto wystartuje w 52. Rajdzie Świdnickim?
77 załóg, w tym 26 w rajdówkach sprzed lat, zadeklarowało start w... więcej
Powracamy na asfalty – WRC Rajd Chorwacji na żywo w Motowizji
Padok Rajdowych Mistrzostw Świata powrócił już z wyprawy do Afryki.... więcej
Millers Oils partnerem tytularnym HRSMP
Nowym partnerem tytularnym Historycznych Rajdowych Samochodowych Mistrzostw... więcej
Szkolenie na licencję stopnia N-Drift, 22.04.2024, Autodrom Słomczyn
1. Termin: 22 kwietnia 2024 (poniedziałek)2. Miejsce: – Autodrom Słomczyn... więcej
Szkolenie sędziów sportu samochodowego, 23-25.04.2024, Mikołajki
PROGRAM SZKOLENIA I EGZAMINU NA LICENCJĘ SĘDZIEGO SPORTU SAMOCHODOWEGO STOPNIA... więcej
Rajd Chorwacji 2024: Jakub Matulka i Daniel Dymurski wracają na trasy Rajdowych Mistrzostw Świata!
W najbliższy weekend załoga LOTTO Matulka Rally Team przystąpi do ... więcej

Strony

- Archiwum