EWA ZASADA

(7 lipca 1930, Łuck, Ukraina – 19 sierpnia 2021, Kraków) 

Był luty 1952, gdy panna Ewa Goworowska towarzyszyła swemu narzeczonemu Sobiesławowi Zasadzie w rajdzie do Ojcowa, zorganizowanym przez Oddział Motorowy PZM w Krakowie (taka wtedy obowiązywała nazwa obecnego Automobilklubu Krakowskiego). Młoda załoga, jadąca samochodem BMW 320 wygrała ten rajd – i taki był pierwszy wspólny etap sportowej kariery państwa Zasadów, którzy poznali się jako uczniowie liceum im. Adama Asnyka w Bielsku, a potem pobrali się 27 grudnia 1952 r.

Ewa i Sobiesław Zasadowie zaliczyli blisko 70 wspólnych startów, a pierwszy znaczący wynik osiągnęli w XX Międzynarodowym Raidzie Samochodowym, (1960) z bazą w Zakopanem. Jadąc Simką P60 Montlhery zajęli 10. miejsce w klasyfikacji generalnej – i była to najwyżej sklasyfikowana polska załoga w tym mocno obsadzonym rajdzie, wliczanym do Mistrzostw Europy.

W tym samym roku 1960 Ewa Zasada zaliczyła jedyny rajd, w którym pilotowała innego kierowcę, a nie swego męża. W IV Raidzie Dolnośląskim zwycięstwo odniosła załoga Czesław Wodnicki/Ewa Zasadowa (Simca P60 Montlhery).

W 1962 w wyścigu górskim „O błękitną wstęgę serpentyn Ojcowa” zwyciężyła w kategorii amatorów w kl. 3 (Fiat 600 D).

W 1963 zdobyła w RSMP pierwszy mistrzowski tytuł w klasie do 750 cm3 kategorii II (Fiat 600 D). Kolejne tytuły przypadły jej w udziale w 1966 r. (klasa I grupa B, Steyr-Puch 650 TR) i w 1967 (klasa ponad 1300 cm3 grupa B, Lancia Fulvia HF i Porsche 912). W 1969 r. Ewa Zasada otrzymała prestiżowy tytuł Mistrza Sportu.

W 1997 r. załoga Sobiesław Zasada/Ewa Zasada wzbudziła sensację swym udziałem w 45. Rajdzie Safari. Liczący wtedy po 67 lat małżonkowie pojechali rewelacyjnie, zajmując Mitsubishi Lancerem Evo III 2. miejsce w grupie N (konkurencja PWRC) i zdobywając punkty klasyfikacyjne do mistrzostw świata.

Była osobą niezwykle ciepłą i serdeczną, powszechnie lubianą i szanowaną. Podziwiano ją jako doświadczoną zawodniczkę rajdową, świetnie czującą się w sportowym światku, zdominowanym przez mężczyzn. Podziwiano ją również za piękne życie rodzinne, za blisko 70-letnie małżeństwo idealne, które stworzyła ze swoim ukochanym Sobkiem.

Pogrzeb Pierwszej Damy polskich rajdów odbędzie się w czwartek 26 sierpnia o godz. 13 na Cmentarzu Rakowickim w Krakowie.

Samochody: 
Słowa kluczowe: 
Share

News

Wystartował Rajd Portugalii, biało-czerwoni w czołówce!
Załogi rywalizujące w Rajdzie Portugalii rozpoczęły zmagania od krótkiej,... więcej
Udana inauguracja sezonu wyścigów samochodowych na Torze Poznań
Blisko stu kierowców wzięło udział w inauguracyjnej rundzie Wyścigowych... więcej
ORLEN 78. Rajd Polski - Marczyk i Gospodarczyk wystartują w Mikołajkach
(18.05.2022) Kibice będą zadowoleni, rywale być może nieco mniej, ponieważ... więcej
Krosno i Korczyna: gotowe na przyjęcie zawodników
77 kierowców z  Europy zgłosiło się udziału w 19. Wyścigu Górskim Prządki... więcej
Szutrowe wyzwanie Kajetanowicza, czas na Rajd Portugalii!
Zaledwie trzy tygodnie po wywalczeniu podium w Rajdzie Chorwacji Kajetan... więcej
UDANA INAUGURACJA SEZONU 2022
Niedzielny poranek pierwszego wyścigowego weekendu samochodowych mistrzostw... więcej
Mocne otwarcie sezonu wyścigowego w Poznaniu
Pierwszy wyścigowy weekend sezonu 2022 na Torze Poznań rozpoczęty. Po... więcej
Wyrównana walka w Unitel Mazda MX-5 Cup Poland!
W miniony weekend odbyła się na Torze Poznań pierwsza runda tegorocznego sezonu... więcej

Strony

- Archiwum