Wyniki ankiety społeczno-ekonomicznej FIVA 2020/21

ANKIETA SPOŁECZNO-EKONOMICZNA FIVA DOTYCZĄCA POJAZDÓW ZABYTKOWYCH 2020/21 POLSKA

Prawie rok temu prosiliśmy Was o wypełnienie ankiety zorganizowanej przez Międzynarodową Federację Pojazdów Zabytkowych FIVA (Fédération Internationale des Véhicules Anciens). Jakiś czas trwało analizowanie wyników i odpowiedzi. Przebrnięcie przez dane nie było łatwe - ankieta dostarczyła prawie 55 tysięcy odpowiedzi na całym świecie i pozwoliła zebrać prawie 120 tysięcy szczegółowych ocen pojazdów zabytkowych. Jesteśmy szczęśliwi, że możemy państwa zaprosić do zapoznania się z zestawieniem informacji odnoszących się do Polski.

Warto podkreślić, że celem FIVA jest ochrona, zachowanie i promowanie użytkowania pojazdów zabytkowych na współczesnych drogach, a niniejsze zestawienie informacji zawiera spostrzeżenia wspierające ten cel.

Podsumowanie, które państwo czytacie przedstawia kluczowe ustalenia z Polski i jest oparte na podstawie 246 ankiet przeprowadzonych wśród właścicieli i entuzjastów pojazdów zabytkowych oraz na podstawie 695 ocen ich pojazdów zabytkowych.

Pieniądze są potrzebne

Pierwszą częścią ankiety było sprawdzenie siły nabywczej miłośników klasyków w danych krajach. W Polsce przeciętny właściciel pojazdu zabytkowego wydaje około 8 780 zł rocznie na utrzymanie i eksploatację swojego pojazdu(ów). W tej kwocie mieszczą się m. in. ubezpieczenie, utrzymanie, naprawy, przechowywanie, koszt paliwa, serwisowanie i renowacja. Do tego dochodzi 2 200 zł na uczestnictwo w imprezach związanych z pojazdami zabytkowymi (wstęp, zakwaterowanie, wyżywienie itp.), kolejne 2 100 zł na inne pozycje związane z zainteresowaniami, np. członkostwo w klubie (średni koszt 140 zł), czasopisma itp. Łącznie na jednego właściciela przypadają wydatki w wysokości 13 080 zł rocznie.

Drugim aspektem badanym w ankietach były przebiegi i podróże pojazdem zabytkowym. Średnio samochody klasyczne przejeżdżają 973 km rocznie, a motocykle zabytkowe 633 km. Średnia odległość, którą właściciele pojazdów zabytkowych deklarują, wynosi 2415 km rocznie. Rozbieżność wynika z posiadania przez wielu entuzjastów kilku lub nawet kilkunastu pojazdów. Powyższe dane oczywiście dotyczą pojazdów zarejestrowanych i dopuszczonych do ruchu.

Lubimy jeździć

Dużo zwiedzamy i bawimy się naszymi pojazdami. W badania wyszło, że blisko 1 na 2 właścicieli (47%) rocznie odwiedza muzea związane z pojazdami zabytkowymi, wydając średnio 190 zł na bilety wstępu. Ponadto 8 na 10 osób (79%) uczestniczy w imprezach pojazdów zabytkowych (wydając ok. 2830 zł rocznie). W ramach wspomnianych imprez, 2 na 3 osoby (71%) zostają na noc - średnio 4,4 nocy rocznie. Nas jako organizatorów Mistrzostw Polski Pojazdów Zabytkowych takie dane niezwykle cieszą.

Kim jesteśmy?

Kolejnym etapem badania FIVA byli sami właściciele klasyków. Ponad 9 na 10 posiadaczy zabytków to mężczyźni (91%), a średnia wieku wynosi 44 lata. Około 3 na 4 właścicieli (75%) jest w wieku 50 lat lub młodszych. Ponad 8 na 10 (85%) właścicieli pracuje, większość w pełnym wymiarze godzin (55%) lub są samozatrudnieni (28%), 7% jest na emeryturze, a 8% to osoby zarobkujące w inny sposób. Średni dochód gospodarstwa domowego właściciela pojazdu zabytkowego wynosi 94,5 tys. zł rocznie. Znacznie więcej właścicieli mieszka w środowisku wielkomiejskim (82%) niż na wsi (9%) czy w niewielkim mieście (9%).

Okazuje się, że aż 7 na 10 (67%) właścicieli jest członkami klubów pojazdów zabytkowych (średnio 1,2 klubu). Niestety tylko około 1 na 12 (8%) osób należy do klubów klubów międzynarodowych. Skoro są w klubach to chętnie jeżdżą na imprezy. Prawie 8 na 10 (79%) właścicieli pojazdów zabytkowych uczestniczy w zlotach i rajdach, średnio 5,6 imprezy każdego roku (5,5 dla właścicieli samochodów oraz 6,2 dla właścicieli motocykli). Posiadacze klasyków pokonują średnio 253 km, aby dotrzeć na swoje ulubione wydarzenie (263 km dla właścicieli samochodów osobowych oraz 212 km dla właścicieli motocykli). Ankietowani twierdzą, że najprzyjemniej jest im uczestniczyć w imprezach krajowych (38%) i regionalnych (32%) (właściciele samochodów 37% i 32% oraz właściciele motocykli 30% i 43%). Około 7 na 10 uczestników imprez (71%) zostaje na nocleg (średnio 4,4 nocy rocznie). Około 6 na 10 (57%) zatrzymuje się w hotelach, 20% w pensjonatach, 16% na kempingu lub w przyczepie kempingowej, a 14% w kamperze lub przyczepie kempingowej.

Media społecznościowe

Siła klubowych biuletynów znacznie zmalała. Dlatego teraz zasadne jest pytanie o media społecznościowe. W Polsce najczęściej używaną platformą jest Facebook (85% właścicieli samochodów oraz 80% właścicieli motocykli), a ponad 7 na 10 właścicieli pojazdów zabytkowych (71%) korzysta z niego codziennie (72% właścicieli samochodów oraz 60% właścicieli motocykli). YouTube jest odwiedzany przez większą liczbę właścicieli (92%), ale rzadziej niż Facebook (48% korzysta z niego codziennie).

A co z przyszłymi zabytkami?

W ankiecie FIVA zapytała właścicieli o tzw. youngtimery. Warto podkreślić, że w tym badaniu youngtimer to pojazd mający pomiędzy 20, a 29 lat (w 2020 roku). Okazało się, że 1 na 2 (50%) właścicieli zabytków posiada pojazd typu youngtimer (średnio 1,9 pojazdu). Przeważnie są to samochody osobowe (90%). Głównymi markami samochodów typu youngtimer są Mercedes - Benz (11%), BMW (9%), Fiat (8%), VW (6%) i Volvo (5%). Średni wiek pojazdów tego typu wynosi 25 lat, tj. wyprodukowane w 1995 roku.

Ponad 9 na 10 (94%) youngtimerów jest dopuszczonych do ruchu drogowego i przejeżdża średnio 4 300 km rocznie (samochody osobowe 3 985 km). Więcej niż 1 na 2 (56%) są opisane jako oryginalne (57% samochodów), 28% w autentycznym stanie (31% samochodów) i 9% wymagających renowacji (6% samochodów). Uwaga: wielkość próby dla motocykli w tym wieku okazała się zbyt mała, żeby można było ją przedstawić w niniejszym raporcie.

Warto podkreślić, że kierowcy pojazdów zabytkowych są bardzo uważni i bezpieczni. Tylko 1% z nich miało w 2019 roku wypadek lub kolizję.

Czym jeździmy?

Czym co bardzo wszystkich interesuje jest flota klasyków w danym kraju. Z ankiety wynika, że 77% to samochody, 16% to motocykle, a 7% to inne rodzaje pojazdów zabytkowych (motorowery, pojazdy użytkowe, byłe pojazdy wojskowe itp.).

Główne marki samochodów zabytkowych to Mercedes-Benz, Fiat, VW, Porsche, BMW i Volvo, a motocykli - Jawa, Honda, DKW, MZ i Moto Guzzi. Przeciętny pojazd zabytkowy ma 47 lat, czyli został wyprodukowany w 1973 roku. Samochody zabytkowe są nieco młodsze (47 lat) niż motocykle (52 lata).

Większość pojazdów użytkowanych w Polsce może poruszać się po drogach. Z ankiety wynika, że 8 na 10 pojazdów zabytkowych (80%) jest zarejestrowanych (samochody 82% oraz motocykle 78%) i przejeżdża średnio 886 km każdego roku. Samochody podróżują znacznie dalej niż motocykle (973 km względem 633 km).

Średnio pojazdy zabytkowe są wyprowadzane z garaży 14 razy w roku. Te z pojazdów zabytkowych, które były użytkowane w ciągu ostatnich 12 miesięcy, służyły głównie do jazdy rekreacyjnej (51% samochodów i 58% motocykli), krótkich przejazdów (50% samochodów i 45% motocykli) oraz do podróży na imprezy (51% samochodów i 40% motocykli). Co ciekawe prawie żaden z pojazdów historycznych nie był używany na co dzień do odbywania rutynowych podróży.

16% pojazdów zabytkowych opisano jako będące w oryginalnym stanie, 26% jako odrestaurowane, 31% jako autentyczne, 9% jako odbudowane i 18% jako wymagające odrestaurowania. Jeśli chodzi o samochody to: 14% jest oryginalnych, 26% odrestaurowanych, 30% autentycznych, 10% przebudowanych, 20% wymagających renowacji. W przypadku motocykli - 21% jest oryginalnych, 29% odrestaurowanych, 36% autentycznych, 4% przebudowanych i 11% wymagających renowacji.

Średnia wartość pojazdów zabytkowych, oczywiście według ankietowanych, to 44,5 tysiąca złotych, ale warto podkreślić, że samochody są droższe (53,2 tys zł), a motocykle sporo tańsze (16,6 tys zł). Według badanych lubimy się przywiązywać do naszych pojazdów. Samochody średnio są u nas 10 lat, a motocykle 13 lat.

Szczegóły w specjalnym opracowaniu FIVA w języku polskim.

Powyższy tekst w formacie PDF.

Pojazdy zabytkowe: 

News

Mój wielokrotny pierwszy raz...- relacja z Rajdu Motocykli Zabytkowych "Śladami Piastów"
Pierwszy raz Rajd Motocykli Zabytkowych "Śladami Piastów" był... więcej
XXVII Mazowiecki Rajd Weteranów Szos - zaproszenie
K.D.M. Magnet zaprasza na XXVII Mazowiecki Rajd Weteranów Szos – III (... więcej
Drive it Day – dzień jeżdżenia zabytkiem
Zapraszamy do udziału w corocznym Drive it Day, czyli dniu jeżdżenia... więcej
Wkrótce startuje 24,5 Podkarpacki Rajd Pojazdów Zabytkowych
Sezon rajdowy MPPZ rozkręca się na dobre i już lada chwila ruszy 24,5... więcej
Drive it Day 2024 - dzień jeżdżenia zabytkiem (14.06.2024r.)
Zapraszamy do udziału w corocznym Drive it Day. W tym roku naszą zabawę w... więcej
W dniu 31 maja 2024 Biura ZG PZM będą nieczynne.
W dniu 31 maja 2024 r. (piątek) biura ZG PZM na ulicy Kazimierzowskiej 66 i... więcej
Złoty jubileusz olsztyńskich weteranów -relacja z Rotor Rajdu
W ostatni weekend maja odbył się znany i lubiany Rotor Rajd. Jego 46 odsłona... więcej
24,5 Podkarpacki Rajd Pojazdów Zabytkowych - IV runda MPPZ - zaproszenie
Automobilklub Rzeszowski zaprasza na 24,5 Podkarpacki Rajd Pojazdów Zabytkowych... więcej
 46. Rotor Rajd i 50-lecie Klubu Rotor Olsztyn - galeria zdjęć
Klub Miłośników Weteranów Rotor z Olsztyna to jeden z... więcej
Rajd Motocykli Zabytkowych "Śladami Piastów" - kolejna runda MPPZ
Klub ClassiC MC Poland jako organizator II runda Mistrzostw Polski Pojazdów... więcej

Strony

- Archiwum

Facebook

Patroni medialni Mistrzostw Polski Pojazdów Zabytkowych

 

 

 

 

 

Oficjalny pomiar czasu w Historycznych Rajdach na Regularność

Fédération Internationale des Véhicules Anciens