II runda Mistrzostw Polski ORLEN MXMP w Olecku za nami

Olecko powitało uczestników Mistrzostw Polski w Motocrossie ORLEN MXMP upalną pogodą. Mimo trudnych warunków pogodowych i atmosferycznych, organizatorzy: Miejski Ośrodek Sportu i Rekreacji w Olecku i Olecki Klub Motocyklowy OSA, zapewnili zawodnikom świetne warunki do ścigania, więc rywalizacja była zacięta i wszyscy mocno trzymali gaz.

W klasie MX Masters zaciętą walkę stoczyli Maciej Zdunek (CAMK Człuchów) i Karol Kędzierski (MX Lipno). Przy temperaturze powyżej 30 stopni i wysokiej wilgotności powietrza, ta dwójka zawodników narzuciła mordercze tempo i z każdym okrążeniem coraz bardziej odjeżdżała stawce. Za nimi, choć ze sporą stratą, podążał Paweł Wizgier (ŁKM Łowicz). Ostatecznie na metę dwukrotnie jako pierwszy wjeżdżał Zdunek, chwilę później, jako drugi meldował się „Carlos”. Trzeci był Paweł Wizgier. W klasyfikacji generalnej zawodnicy zajmują taką samą kolejność - pierwsze miejsce to Maciej Zdunek z dorobkiem 97 punktów przed Karolem Kędzierskim (91) i Pawłem Wizgierem (80).

W klasie MX 65, dwukrotnie pierwszy na mecie zameldował się Oskar Jażdżewski (CAMK Człuchów). O drugą pozycję walczyli Hubert Biżek (MX Lipno) i Maksymilian Komosa (DUUST Racing). Ostatecznie drugie miejsce zajął Biżek z wynikiem 3-2, a trzecie Komosa (2-3). Jedyna zawodniczka startująca w tej klasie, Zuzanna Grzybowska (MX Lipno) wywalczyła po starcie SCOTT Holeshota, a w klasyfikacji zajęła szóste miejsce. W klasyfikacji sezonu topowe miejsca również zajmuje trójka, która w Olecku stanęła na podium, jednak prowadzi Hubert Biżek (80), drugie miejsce zajmuje Oskar Jażdżewski (79), a trzecie Maksymilian Komosa (73). W rywalizacji zabrakło dotychczasowego lidera tabeli. Michał Psiuk reprezentował nasz kraj podczas Mistrzostw Europy strefy północno-wschodniej w Estonii, gdzie zajął szóste miejsce. W klasyfikacji generalnej nasz reprezentant jest czwarty.

W klasie Kobiet podium zdominowały zawodniczki CAMK Człuchów. Pierwsze miejsce zajęła Anna Stecjuka, która wygrała oba wyścigi. Drugą pozycję wywalczyła Karolina Jasińska, która o mały włos w pierwszym wyścigu przegrałaby swoją pozycję z Wiktorią Kupczyk (WKM Więcbork), która mocno parła do przodu. Jednak szybki manewr tuż przed metą pozwolił Karolinie odbić drugie miejsce z rąk młodszej koleżanki. Trzecie miejsce zajęła Oliwia Wiśniewska (3-4). W klasyfikacji generalnej, z kompletem punktów, prowadzi Anna Stecjuka, drugie miejsce zajmuje Karolina Jasińska, która traci 12 punktów do liderki, a trzecie Oliwia Wiśniewska (76).

W klasie MX2 dwukrotnie wygrywał Tomasz Wysocki (MX Lipno), choć w początkowych fazach obu wyścigów mocno parł do przodu także Daniel Volovich (CAMK Człuchów). W tej klasie nastąpiła wyjątkowa sytuacja, ponieważ SCOTT Holeshota wygrało aż dwóch zawodników. Tomasz Wysocki i Daniel Volovich w pierwszy zakręt weszli koło w koło i nawet nagrania video nie pozwoliły jednoznacznie rozstrzygnąć sytuacji na korzyść jednego z nich. Na drugim stopniu podium stanął Szymon Staszkiewicz (CAMK Człuchów), który dwukrotnie na mecie meldował się na drugiej pozycji, a trzecie miejsce zajął jego klubowy kolega Vitalij Makhnov. W tabeli, z kompletem punktów, prowadzi Tomasz Wysocki, drugie miejsce zajmuje Szymon Staszkiewicz, a trzecie Vitalij Makhnov.

Po sobotniej burzy, w niedzielę tropikalne upały początkowo ustąpiły miejsca, chłodniejszej aurze, choć wysoka temperatura nadal dawała się we znaki. Mimo tego rywalizacja stała się dla uczestników mniej ekstremalna, a aura pozwoliła mocniej trzymać gaz podczas długich i wymagających wyścigów.

Jako pierwsi na starcie drugiego dnia II rundy Mistrzostw Polski ustawili się zawodnicy klasy MX125. Dwa świetne starty zakończone zwycięstwem zaliczył Aleh Makhnou (CAMK Człuchów). Drugie miejsce zajął Jan Kotowicz (ŁKM Łowicz) z wynikiem 3-2, a trzecie Wiktor Sobiech (WKM Więcbork) z rezultatem 2-4. W walce o podium mocno liczył się także Seweryn Gazda (CAMK Człuchów), który w pierwszym wyścigu był na mecie drugi, a w drugim dojechał jako trzeci. Niestety, Seweryn został ukarany za skok podczas powiewającej żółtej flagi i jego ostateczny rezultat to 12-3. W tabeli kolejność po dwóch rundach jest taka, jak na podium w Olecku. Pierwszy Makhnou, drugi Kotowicz, trzeci Sobiech. Gazda obecnie zajmuje czwarte miejsce.

Zawodnicy startujący w klasie MX 85 już nas przyzwyczaili, że podczas ich wyścigów wrażeń nie brakuje. Tym razem w pierwszym wyścigu świetny, wygrany start zaliczył Kacper Andrzejewski (WKM Wschowa), który z każdym okrążeniem budował sobie przewagę nad resztą stawki. Gonili go mocno, ale nieskutecznie Dawid Zaremba (KMX Kaszuby) oraz Szymon Masarczyk (MTR Osielec). W drugim biegu tym razem Dawid Zaremba wystrzelił do przodu stawki i dowiózł prowadzenie do mety. Drugi był Kacper Andrzejewski, a trzeci ponownie Szymon Masarczyk. W klasyfikacji sezonu prowadzi Dawid Zaremba z dorobkiem 91 punktów, drugi jest Kacper Andrzejewski, który traci do lidera zaledwie cztery punkty. Trzecie miejsce zajmuje Szymon Masarczyk (71). Podobnie jak w klasie MX 65, tak i w 85, w Olecku zabrakło lidera klasyfikacji. Bartosz Jaworski również startował w Estonii i zajął tam piątą pozycję. W klasyfikacji Bartosz plasuje się obecnie na trzecim miejscu.

Zawodnicy klasy MX Open właśnie przekroczyli połowę sezonu. Dla nich była to już trzecia runda i ponownie, zgodnie z oczekiwaniami, rywalizacja była zacięta i bardzo widowiskowa. W pierwszym wyścigu świetny start, który pozwolił również na zgarnięcie SCOTT Holeshota, zaliczył Semen Nerush (MX Lipno). Tomasz Wysocki jednak nie próżnował i prowadził już od czwartego okrążenia aż do mety. Za nim trwała walka o jak najlepsze pozycje. Ostatecznie drugie miejsce zajął Vitalij Makhnov (CAMK Człuchów), a trzecie Jakub Barczewski (MX Lipno). Semen Nerusz mocno gonił pierwszą trójkę, ale nie udało mu się wskoczyć do strefy podium. W drugim wyścigu Wysocki wystartował dobrze i prowadził od mety, aż do… upadku na zeskoku z górki. Gnający za nim Jakub Barczewski wykorzystał sytuację, kiedy Tomek jeszcze się zbierał, i objął prowadzenie. Jadący świetnie Barczewski dostał wiatru w skrzydła i wydawało się, że pędzi jeszcze bardziej, ale doświadczony Wysocki sukcesywnie odrabiał swoją stratę i ostatecznie wygrał. Barczewski był drugi, a Staszkiewicz trzeci. Nerush ponownie czwarty. W generalce nadal prowadzi Tomasz Wysocki z dorobkiem 144 punktów przed Szymonem Staszkiewiczem (110) i Jakubem Barczewskim, który dzięki świetnym występom w Olecku wskoczył na podium z wynikiem 106 punktów.

Teraz zawodniczki i zawodnicy mają czas przerwy i chwilę na wakacyjny oddech, ponieważ trzecia runda ORLEN MXMP odbędzie się dopiero w ostatni weekend sierpnia (28-29) w Lipnie, gdzie ponownie kierowcy stoczą walkę o każdy punkt i każde miejsce.

Szczegółowe wyniki rundy w Olecku można znaleźć na stronie:

https://wyniki.motoresults.pl/pl/2021/Motocross/MP/II-Runda/e_3167

Motocykle: 
Share

News

Columna Medica Baja Poland - odwołany udział klas MPRB i PPRB 01-04 września 2022
GKSM informuje, że podczas zawodów Columna Medica Baja Poland zaplanowanych w... więcej
Sezon Pucharu Polski Pit Bike Off-Road dojechał do półmetka
W pięknym stylu, ze świetną frekwencją i na pełnym gazie. Zawodnicy ścigający... więcej
Jurand Kuśmierczyk na podium zawodów Yamaha bLU cRU! Szkopek Team najlepszym zespołem rundy
Wielki sukces 17-letniego zawodnika Szkopek Team! Podczas piątej rundy pucharu... więcej
Puchar Polski Pit Bike Off-Road: czas na Wierzchucin Królewski!
Wakacyjna runda zawodów off-road odbędzie się w kujawsko-pomorskiem. Na... więcej
Odwołanie Mistrzostw Polski w Motocrossie w Gdańsku 10-11.09.2022
Biuro Sportu i Turystyki PZM informuje o odwołaniu 7 rundy Mistrzostw Polski w... więcej
Świetne wyniki Kuśmierczyka i Nowaka w Yamaha bLU cRU
Zawodnicy Szkopek Team bardzo dobrze zaprezentowali się podczas 4. rundy Yamaha... więcej
III runda Dobre Sklepy Motocyklowe Puchar Polski Pit Bike w strugach deszczu
Mimo mało optymistycznych prognoz pogody,  blisko setka zawodników... więcej
Biuletyn PZM Nr 26 - Lipiec 2022
Wakacje w pełni! Sezon motorsportowy jednak nie zwalnia.Za nami połowa sezonu. O... więcej
Wielka walka na Pit Bike’ach. Zawodnicy Pucharu Polski Pit Bike wracają na bydgoski Kartodrom
To już III z IV rund Dobre Sklepy Motocyklowe Pucharu Polski Pit Bike SM.... więcej
Michał Sikora, prezes Polskiego Związku Motorowego (PZM) został wybrany na prezydenta FIM Europe
Podczas Kongresu Europejskiej Federacji Motocyklowej (FIM Europe), który... więcej

Strony

- Archiwum