FIM Women in Motorcycling Commission (CFM) miała swoje pierwsze posiedzenie komisji 15 lat temu w Salvador Bahia w Brazylii. Decyzja o utworzeniu komisji została podjęta na początku tego samego roku, w lutym 2006 roku, a w czerwcu FIM podpisał również Deklarację Brighton w sprawie kobiet i sportu. W ciągu ostatnich 15 lat CFM skoncentrowało się na zapewnieniu większych możliwości kobietom zaangażowanym we wszystkie działania motocyklowe i uczynieniu świata motocyklowego bardziej integracyjnym.

Komisja Kobiet FIM opublikowała film z okazji 15-lecia, prezentujący najważniejsze wydarzenia minionej dekady. Jak pokazuje wideo, w tej chwili kobiety mają własne serie mistrzostw świata w serii Trial, Motocross i Enduro oraz Puchary Świata w Snowcross, Cross Country i Baja. Liczba i poziom jeźdźców rosły z roku na rok, zapewniając widzom kilka bardzo ciekawych bitew. Oprócz zajęć sportowych, CFM położyła większy nacisk na szkolenie i inspirowanie kobiet do zajmowania kierowniczych ról w sporcie motocyklowym. W ramach drugiej części jubileuszowej kampanii komisja opublikuje drugą edycję książki „Dream Big”, która przedstawia wiele inspirujących historii kobiet pełniących różne role w świecie motocyklowym.

Ostatnie 15 lat było dla naszej komisji wielką przygodą i wiele się wydarzyło od naszego pierwszego spotkania w Brazylii jesienią 2006 roku. Dziś to naturalne, że kobiety mogą odnosić sukcesy, a nawet wygrywać mistrzostwa świata w motocyklach przeciwko męskim zawodnikom, ale my mam nadzieję, że więcej kobiet będzie pełniło funkcje kierownicze na szczeblu krajowym i międzynarodowym. Dzisiaj świętujemy ostatnie 15 lat naszym filmem milowym, a jako druga część kampanii świętującej wkrótce opublikujemy następcę książki Dream Big. Trzecia i ostatnia część będzie wielką niespodzianką, która, mamy nadzieję, wskaże kierunek dla przyszłości komisji.” - powiedziała Przewodnicząca Komisji Kobiet FIM Nita Korhonen.

Kobiety są naturalną częścią sportu motocyklowego, a FIM mocno wspiera obecność kobiet we wszystkich działaniach motocyklowych na całym świecie. Potrzebujemy większej różnorodności w motocyklach i wszyscy musimy pracować nad bardziej równym i bardziej zrównoważonym płciowo światem. Komisja FIM Women in Motorcycling wykonała świetną robotę w ciągu ostatnich 15 lat i w tym czasie widzieliśmy wiele wspaniałych osiągnięć. Mam nadzieję, że pewnego dnia kobiety będą tak silne w sporcie motocyklowym, że nie będzie już wymogu działania specjalnej komisji dla kobiet”. - zakończył Prezydent FIM Jorge Viegas.

 

Słowa kluczowe: